Rhodostomus padł tuż po zakupie

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
aska88
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: śr kwie 14, 2021 9:57 am
Lokalizacja: Małopolska
Płeć:

Rhodostomus padł tuż po zakupie

#1

Post autor: aska88 »

Wczoraj rano kupiłam 6 rhodostomusów i 6 molinezji. W domu zrobiłam im aklimatyzację poprzez stopniowe dolewanie wody z akwarium - tak jak wszystkim poprzednim rybkom/krewetkom/ślimakom - w zbiorniku tymczasowym wyglądało wszystko w porządku. Od razu po wpuszczeniu do docelowego akwarium, połowa rhodostomusów opadła głową w dół i polegiwała na dnie. Do wieczora padły 4 sztuki, piąta przez noc, szósta póki co chowa się w roślinkach. Co mogło być tego przyczyną? Ryby przed śmiercią odłowiłam do kotnika, żeby inne ich nie podskubywały. Wszystkie miały czerwone skrzela i leżały brzuszkami do góry. Kiepsko zachowuje się też jedna molinezja, która siedzi między roślinkami i tylko minimalnie się przemieszcza, praktycznie nie odrywając się od dna :sad: Pierwszy raz mam taką sytuację, wszystkie inne ryby czy krewetki (kupione z różnych źródeł) dobrze się zaaklimatyzowały i przeżyły zmianę "domu" a tu taki zonk :smutny:
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2383
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Rhodostomus padł tuż po zakupie

#2

Post autor: Ziemiojad »

Parametry wody. PH i NO2 i NO3.
Dodano do tego postu po 47 sekundach
A usunęłaś całą wodę utlenioną z akwarium?

Autor
aska88
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: śr kwie 14, 2021 9:57 am
Lokalizacja: Małopolska
Płeć:

Rhodostomus padł tuż po zakupie

#3

Post autor: aska88 »

Ziemiojad pisze: sob cze 05, 2021 8:32 am Parametry wody. PH i NO2 i NO3.

Dodano do tego postu po 47 sekundach

A usunęłaś całą wodę utlenioną z akwarium?
Na górę
PH 7,5, NO2 i NO3 nie mierzę (nie mam testów). Ale w zbiorniku pojawiły się stułbie, więc chyba nie ma źle :hihi: Po wodzie utlenionej już nie ma śladu (zero bąbelków w akwarium, było kilka podmian + reszta obsady nie wykazuje żadnych oznak, mam nawet już 2-tygodniowe gupiki - wszystkie przeżyły od narodzin).
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2383
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Rhodostomus padł tuż po zakupie

#4

Post autor: Ziemiojad »

aska88 pisze: sob cze 05, 2021 8:53 am NO2 i NO3 nie mierzę (nie mam testów).
Moim zdaniem to jedne z najważniejszych parametrów na początku startu akwarium.

Wiesz, czasem jest tak, że robimy wszystko dobrze a ryby padają. Czasem po prostu ryby są sprzedawane w takim stanie, że już nic im nie pomoże. Niestety.
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Rhodostomus padł tuż po zakupie

#5

Post autor: Tygrys »

Jest też możliwość, że trafił się się słaby osobnik i nie przeżył zmiany wody. To się zdarza.
zawieszony profil

Autor
aska88
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: śr kwie 14, 2021 9:57 am
Lokalizacja: Małopolska
Płeć:

Rhodostomus padł tuż po zakupie

#6

Post autor: aska88 »

Szósty - ostatni - też już padł... :smutny: Coś musiało być z nimi chyba nie w porządku, bo nowe molinezje nie mają żadnych oznak - prócz tej jednej, która tak jakby nie miała siły oderwać się od podłoża i popłynąć do góry. Raz ją zaobserwowałam, że podpłynęła do tafli i później na dół, ale czy więcej razy to zrobiła, to ciężko mi powiedzieć...
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2383
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Rhodostomus padł tuż po zakupie

#7

Post autor: Ziemiojad »

To może być pocieszające w małym stopniu. Kupiłaś słabe ryby.

Autor
aska88
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: śr kwie 14, 2021 9:57 am
Lokalizacja: Małopolska
Płeć:

Rhodostomus padł tuż po zakupie

#8

Post autor: aska88 »

Teraz znów posiedziałam przed akwarium i ta molinezja normalnie pływa, więc nie wiem, o co chodzi... :roll: Z tego zoologicznego miałam ślimaki i bojownika, wszystko było z nimi w porządku. Teraz pierwszy raz wzięłam inne ryby i połowa z 12szt padła... Inne z innych sklepów lub od osób prywatnych bez problemu się zaaklimatyzowały... Więc może faktycznie w tym jednym mają kiepskie ryby - nie będę tam więcej kupować.
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Rhodostomus padł tuż po zakupie

#9

Post autor: Tygrys »

Miałaś pecha trafiłaś na słabe rybki, to się czasem zdarza. Co do molinezji, to super że doszła do siebie, też czasem tak bywa.
zawieszony profil

Autor
aska88
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: śr kwie 14, 2021 9:57 am
Lokalizacja: Małopolska
Płeć:

Rhodostomus padł tuż po zakupie

#10

Post autor: aska88 »

No szkoda, kiedyś musiał być ten pierwszy raz... :zawstydzony: Wszystkiego się trzeba dopiero nauczyć. Ale dziękuję za dobre słowo :)
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Rhodostomus padł tuż po zakupie

#11

Post autor: Tygrys »

Tygrys pisze: sob cze 05, 2021 9:14 pm Więc może faktycznie w tym jednym mają kiepskie ryby - nie będę tam więcej kupować.
tu się nie zgadzam, ja kwietniu kupiłem tzw złym sklepie pielegniczki kakadu, i co mialy dwa tarla pierwsze nie udane, ale drugie pełny sukces. To nie zawsze musi tak być. Po prostu miałaś pecha.
zawieszony profil

Autor
aska88
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: śr kwie 14, 2021 9:57 am
Lokalizacja: Małopolska
Płeć:

Rhodostomus padł tuż po zakupie

#12

Post autor: aska88 »

Tygrys pisze: sob cze 05, 2021 9:18 pm tu się nie zgadzam, ja kwietniu kupiłem tzw złym sklepie pielegniczki kakadu, i co mialy dwa tarla pierwsze nie udane, ale drugie pełny sukces. To nie zawsze musi tak być. Po prostu miałaś pecha.

No może... Też mi się kakadu podobają, ale mam na nie trochę za wysokie pH :roll: A nie chcę kombinować z obniżaniem, skoro reszta obsady w takim dobrze funkcjonuje. Ale to już inny temat :wink:

r10
Uzależniony
Posty: 675
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Rhodostomus padł tuż po zakupie

#13

Post autor: r10 »

aska88 pisze: sob cze 05, 2021 8:32 pmSzósty - ostatni - też już padł...
To podsuwa pomysł, żeby z kwarantanny do głównego dawać tylko połowę zakupów, a drugą połowę dołożyć dopiero po kolejnych 1-2 dniach :roll:.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).

Autor
aska88
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: śr kwie 14, 2021 9:57 am
Lokalizacja: Małopolska
Płeć:

Rhodostomus padł tuż po zakupie

#14

Post autor: aska88 »

r10 pisze: pn cze 07, 2021 12:17 pm To podsuwa pomysł, żeby z kwarantanny do głównego dawać tylko połowę zakupów, a drugą połowę dołożyć dopiero po kolejnych 1-2 dniach :roll:.
Na górę
Będę mieć na uwadze w przyszłości ;) Do tej pory wprowadzałam różne rybki, krewetki, ślimaki - nic nie padło... A tu coś nie zaskoczyło niestety.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2383
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Rhodostomus padł tuż po zakupie

#15

Post autor: Ziemiojad »

Kwarantanne to się trzyma minimum 2 tygodnie. Dzień czy dwa nic nie zmienia.

Autor
aska88
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: śr kwie 14, 2021 9:57 am
Lokalizacja: Małopolska
Płeć:

Rhodostomus padł tuż po zakupie

#16

Post autor: aska88 »

Ziemiojad pisze: pn cze 07, 2021 12:24 pm Kwarantanne to się trzyma minimum 2 tygodnie. Dzień czy dwa nic nie zmienia.
Ja mam mały zbiornik, w którym trzymam ryby przez dłuższą chwilę, dolewając im powoli wody z akwarium. Niestety nie mam tam żadnego podłoża, roślin, filtrów itp, więc trzymanie ich tam przez 2 tygodnie pewnie nie byłoby dla nich szczególnie zdrowe i komfortowe... Aczkolwiek jak najbardziej znam ideę takiej kwarantanny i jej zasadność - tylko po prostu u siebie nie stosuję :zawstydzony: Pewnie gdybym posiadała jakieś drogie czy wyjątkowo delikatne odmiany to bym inaczej postępowała, ale celuję raczej w tanie i wytrzymałe rybki ;) Dodam tylko, że te rhodostomusy w czasie pobytu w "aklimatyzacji" zachowywały się całkowicie normalnie, a już w momencie przełożenia ich do docelowego akwarium od razu połowa z nich poszła na dno i było widać, że coś złego się dzieje...

r10
Uzależniony
Posty: 675
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Rhodostomus padł tuż po zakupie

#17

Post autor: r10 »

Ziemiojad pisze: pn cze 07, 2021 12:24 pmKwarantannę to się trzyma minimum 2 tygodnie. Dzień czy dwa nic nie zmienia.
Taką na przywleczone choróbska to może i dwa tygodnie :roll:.
Ale jak widać od "zaraz poszedł na dno" czy "zaraz skalary zjadły" 1-2 dni by uratowało :chory:.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Rhodostomus padł tuż po zakupie

#18

Post autor: Lech-u »

Nigdy nie stosuję kwarantanny.
Jedynie aklimatyzację.
20-30 minut.

I tak, jak choroba ma się rozwinąć to się rozwinie.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Rhodostomus padł tuż po zakupie

#19

Post autor: Tygrys »

Lech-u pisze: pn cze 07, 2021 9:46 pm tak, jak choroba ma się rozwinąć to się rozwinie.
tak jak napisał Lechu. Też nie stosuje kwarantanny, tylko aklimatyzację.
zawieszony profil
ODPOWIEDZ