Ryby padają po wodzie utlenionej :(

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
aska88
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: śr kwie 14, 2021 9:57 am
Lokalizacja: Małopolska
Płeć:

Ryby padają po wodzie utlenionej :(

#1

Post autor: aska88 »

Wczoraj rano do zbiornika ok. 280 litrów wlałam 280ml wody utlenionej (na kamieniach występował zielony nalot jak przy sinicach). Nalot dalej jest, w akwarium na roślinach i skałkach zrobiło się sporo bąbelków, ale najgorsze jest to, że ta z pozoru bezpieczna kuracja zaszkodziła mojej obsadzie :sad: Najpierw po południu odłowiłam dwa padnięte danio pręgowane, potem wieczorem 3 neonki innesa, a rano padły 4 krewetki red cherry, w tym jedna z jajeczkami :sad: :sad: :sad: Jestem załamana :smutny: Reszta danio, neonków, gupików i zbrojników pływa póki co, ale w większości trzyma się tuż pod powierzchnią. Czy mogę im jakoś pomóc? Nie mam odstanej wody, żeby zrobić podmianę... Kiedy ta woda utleniona zneutralizuje się w zbiorniku i znów wrócą normalne warunki? Chciałam dobrze, a wyszło nie bardzo :sad:
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Ryby padają po wodzie utlenionej :(

#2

Post autor: Tygrys »

silnie napowietrzaj wodę za pomocą kostki na napowietrzając.Podmień wodę 50%
zawieszony profil

Autor
aska88
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: śr kwie 14, 2021 9:57 am
Lokalizacja: Małopolska
Płeć:

Ryby padają po wodzie utlenionej :(

#3

Post autor: aska88 »

Tygrys pisze: ndz maja 16, 2021 10:12 am Podmień wodę 50%
Taka duża podmiana świeżą wodą nie zaszkodzi im dodatkowo?
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Ryby padają po wodzie utlenionej :(

#4

Post autor: Tygrys »

nie powinna ,przesadziłaś z wodą utleniona
zawieszony profil

Autor
aska88
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: śr kwie 14, 2021 9:57 am
Lokalizacja: Małopolska
Płeć:

Ryby padają po wodzie utlenionej :(

#5

Post autor: aska88 »

Tygrys pisze: ndz maja 16, 2021 10:16 am przesadziłaś z wodą utleniona
Domyślam się :( Mądry Polak po szkodzie... Chociaż w wielu miejscach w necie pisało, że 1ml wody utlenionej na 1l wody w akwarium to standardowa dawka. Wpadło mi nawet w oko, że dają po 2ml/l na czas transportu niekiedy. W każdym razie więcej już tego próbować nie będę :smutny:
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Ryby padają po wodzie utlenionej :(

#6

Post autor: Lech-u »

Podaj jakieś źródło dawkowania wody utlenionej do akwarium.

Nigdy nie spotkałem się z czymś takim.

Jedynie wiedziałem, że wodę utlenioną stosuje się "punktowo" lub miejscowość na glony.

Autor
aska88
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: śr kwie 14, 2021 9:57 am
Lokalizacja: Małopolska
Płeć:

Ryby padają po wodzie utlenionej :(

#7

Post autor: aska88 »

Lech-u pisze: ndz maja 16, 2021 10:33 am Podaj jakieś źródło dawkowania wody utlenionej do akwarium.
Takie pierwsze z brzegu...
https://www.plantica.pl/blog/artykul/ja ... w-akwarium
https://zoobranza.com.pl/sinice-w-akwarium/
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Ryby padają po wodzie utlenionej :(

#8

Post autor: Tygrys »

Pewnie pisało że można rybce rane przemyć ,ale na pewno nie pisało żeby dawać do akwarium.
zawieszony profil

Autor
aska88
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: śr kwie 14, 2021 9:57 am
Lokalizacja: Małopolska
Płeć:

Ryby padają po wodzie utlenionej :(

#9

Post autor: aska88 »

Tygrys pisze: ndz maja 16, 2021 10:39 am Pewnie pisało że można rybce rane przemyć ,ale na pewno nie pisało żeby dawać do akwarium.
Podrzuciłam wyżej linki, tam pisało właśnie, by podawać do wody bezpośrednio :smutny:

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Ryby padają po wodzie utlenionej :(

#10

Post autor: DanielP »

Wiem,że nie płacze się nad rozlanym mlekiem i dlatego uważam, że jest to dla ciebie dobra lekcja na przyszłość. Na przyszłość jeżeli chcesz podjąć takie działania pytaj o to kogoś, kto już go stosował i zawsze lepiej zacząć od mniejszej dawki, żeby móc szybko ją usunąć.Moim zdaniem zaszkodziła zbyt duża ilość wody utlenionej podana bezpośrednio do zbiornika. Mnóstwo razy czytałem o jej zastosowaniu w akwarystyce ale sam nigdy z niej nie skorzystałem. Zapewne było tak dlatego, że moim zdaniem glony dodają uroku czyt. naturalności zbiornikami i są dobrym pokarmem dla ryb. Proponuję zrobić 40% podmiankę wody i nie musi to być woda dostaną. Będzie ona i tak zdecydowanie lepsza niż woda utleniona. Jeżeli będziesz chciała w przyszłości pozbyć się glonów to pomyśl o zakupie ryb, które je jedzą lub zawsze możesz też usuwać je mechanicznie wyjmując ozdoby ze zbiornika. Proces powstawania glonów jest złożony i zamiast usówać/leczyć lepiej jest zapobiegać. Akwarysta musi obserwować zbiornik i wysuwać wnioski z jego funkcjonowania. To one pozwolą ci poznać przyczynę powstawania glonów itd. :D
Awatar użytkownika

Grzybieńczyk z akwarysto
Uczestnik
Posty: 30
Rejestracja: ndz maja 16, 2021 3:33 pm
Lokalizacja: Makowczyce
Na imię mam: H2SO4
Płeć:

Ryby padają po wodzie utlenionej :(

#11

Post autor: Grzybieńczyk z akwarysto »

Jeśli możesz wlej uzdatniacz, najlepiej z wyciągiem z aloesu który osłabi kontakt ryb z wodą utlenioną i złagodzi stres, ale zwykły uzdatniacz też się nada :)
No nieźle się rozpisałeś, ale chciałbym wspomnieć jeszcze o tak zwanym "Współczynniku Redfielda".
Czyli stosunku Azotu (N) do Fosforu (P). W domowych akwariach nie za bardzo da się zmierzyć samego azotu i samego fosforu dlatego mierzy się zawartość fosforanów (PO4) i azotanów (No3). I kiedy jest odpowiednia ilość Po4 do No3 to praktycznie nie ma szans na wzrost glonów. Taki książkowy stosunek to 1:16 (Po4:No3) mg/l. Dodam że najczęściej za brakiem glonów w "profeszjonalnych" akwariach często stoi właśnie stosunek redfielda. :medit:
Dla przykładu:
poziom azotanów wynosi dajmy na to 10
za to poziom fosforanów to 1.
Mogłoby się wydawać że stosunek wynosi wtedy 1:10 ale tak naprawdę wynosi 1:15... :shoot:


Obrazek
Dodano do tego postu po 25 minutach 36 sekundach
Jeśli na wodę utlenioną zareagowały twoje ryby to bakterie na pewno też, więc kiedy już opanujesz sytuację proponowałbym dolać ciut bakterii :-)

Autor
aska88
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: śr kwie 14, 2021 9:57 am
Lokalizacja: Małopolska
Płeć:

Ryby padają po wodzie utlenionej :(

#12

Post autor: aska88 »

Myślałam, że strona typu Plantica jest już na tyle wiarygodna, że nie znajdę na niej niesprawdzonych porad... No ale nauczka dla mnie.
Woda podmieniona, dodałam Tropical Bacto-Active - tylko to mam na stanie. Mam zbiornik dopiero 1,5msc, więc cały czas się uczę. Glonów nie ma dużo, raptem kilka zielonych plamek + okrzemki, ale do nich się przyzwyczaiłam. Reszta ryb póki co ok, ale padły wszystkie krewetki red cherry (7szt było). Mam jeszcze 4 ślimaki helmety i również się od wczoraj nie ruszają, więc nie wiem, czy one też nie przypłaciły tego życiem :sad: Niestety testów na fosforany i azotany nie mam, jedynie na pH, KH i GH, i póki co to jakoś fajnie funkcjonowało. Aż do wczoraj...

A kiedy można się spodziewać zneutralizowania tej wody utlenionej w zbiorniku?

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Ryby padają po wodzie utlenionej :(

#13

Post autor: don_Vall »

A skąd ta woda utleniona i jakie było jej stężenie?
Skądinąd sinice jest łatwo usunąć bez wlewania czegokolwiek. Rosną tylko wtedy gdy jest za dużo fosforu w stosunku do azotu przy korzystnym świetle?

Woda utleniona nie powinna nic rybkom zrobić. Jak miałaś dużo sinic to prędzej stan akwarium spowodował śnięcie ryb a H2O2 było przysłowiowym gwoździem do trumny.
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki

Autor
aska88
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: śr kwie 14, 2021 9:57 am
Lokalizacja: Małopolska
Płeć:

Ryby padają po wodzie utlenionej :(

#14

Post autor: aska88 »

don_Vall pisze: pn maja 17, 2021 7:38 am A skąd ta woda utleniona i jakie było jej stężenie?
Skądinąd sinice jest łatwo usunąć bez wlewania czegokolwiek. Rosną tylko wtedy gdy jest za dużo fosforu w stosunku do azotu przy korzystnym świetle?

Woda utleniona nie powinna nic rybkom zrobić. Jak miałaś dużo sinic to prędzej stan akwarium spowodował śnięcie ryb a H2O2 było przysłowiowym gwoździem do trumny.
Woda utleniona 3%, świeżo zakupiona w aptece... Niestety nie mam testów na azot i fosfor, a pH i KH/GH pozostały bez zmian. Świecę 7h dziennie, akwarium jest z daleka od okna.
Teraz to już nie jestem pewna, czy to były sinice... Gdzieniegdzie na kamieniach pojawił się taki lekki ciemnozielony nalot, ale widzę, że nadal jest nawet po tej kuracji, może minimalnie mniejszy. Tak to akwarium pięknie funkcjonowało, sprzątane i podmiany co tydzień, woda kryształ, owszem - było trochę okrzemek, ale mam ogólnie bardzo twardą wodę i z nimi się pogodziłam. Żadnych większych glonów nie było. Chciałam tylko zwalczyć to zazielenienie skałek "w zarodku", właśnie żeby do większej plagi nie doprowadzić... A tu taka klapa :-( Dziś woda zrobiła się lekko mleczna, mam nadzieję, że to przejściowe i niedługo wróci do normy... Reszta rybek pływa, bilans zatrzymał się na 2 danio, 3 neonach innesa, 7 krewetkach i 4 ślimakach helmetach - ale i tak żal... :( Mam nadzieję, że reszta już się utrzyma przy życiu.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Ryby padają po wodzie utlenionej :(

#15

Post autor: DanielP »

Okrzemki występują najczęściej w niedojrzałych zbiornikach. Jak długo funkcjonuje zbiornik? Jeżeli robi Ci się mleczna woda to zapewne są to pierwotniaki i świadczy to o zachwianiu równowagi biologicznej w zbiorniku.

Autor
aska88
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: śr kwie 14, 2021 9:57 am
Lokalizacja: Małopolska
Płeć:

Ryby padają po wodzie utlenionej :(

#16

Post autor: aska88 »

DanielP pisze: wt maja 18, 2021 9:12 am Jak długo funkcjonuje zbiornik?
Akwarium ma lekko ponad 7 tygodni. Dziś już woda jest niemal przejrzysta, więc chyba wraca do normy... :roll:
ODPOWIEDZ