obsada zbiornika

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
Lawinia
Gość
Posty: 8
Rejestracja: pn maja 10, 2021 7:18 pm
Lokalizacja: Opole
Płeć:

obsada zbiornika

#1

Post autor: Lawinia »

Dzień dobry,

niedawno dostaliśmy (z rodziną) akwarium, słabo utrzymane i ze słabą obsadą. W akwarium obecnie znajduje się dużych rozmiarów, agresywny skalar (po zmianie warunków w akwarium ożywił się i zabił już (nie zjadł - po prostu zabił) neonki, danio i labeo), glonojad, kirysek, gurami x 2, prętnik i platka. Glonojad i kirysek nie sprawiają problemów, gurami stracił już początkowe zainteresowanie skalara i również się dogadują, za to prętnik po wpuszczeniu do akwarium został zaatakowany przez gurami i będzie musiał je opuścić. Platka od jakiegoś czasu chowa się w roślinach - nie wiem co jest powodem. Akwarium ma 120l.

Moje pytanie brzmi - jak dobrać obsadę zbiornika, żeby ryby żyły z sobą w harmonii? Wszelkie małe odpadają, bo stają się ofiarami skalara. Gurami znowu atakuje prątnika (mimo ze są podobne). Duże ryby odpadają, bo za małe akwarium. Najłatwiej byłoby pozbyć się skalara, bo jest konfliktowy, ale na to nie zgadza się nikt z rodziny.



Z góry dziękuję za odpowiedź

OharaWymiatashi
Uczestnik
Posty: 43
Rejestracja: pn lis 27, 2017 8:33 am
Lokalizacja: Warszawa, Ochota
Na imię mam: Tomek

obsada zbiornika

#2

Post autor: OharaWymiatashi »

120l to nie jest akwarium dla skalara.

Autor
Lawinia
Gość
Posty: 8
Rejestracja: pn maja 10, 2021 7:18 pm
Lokalizacja: Opole
Płeć:

obsada zbiornika

#3

Post autor: Lawinia »

OharaWymiatashi pisze: pn maja 10, 2021 7:30 pm 120l to nie jest akwarium dla skalara.
Wiem o tym i nad tym ubolewam, ale dostaliśmy tego skalara w pakiecie w jeszcze mniejszym akwarium (przełożyliśmy wszystkie ryby do akwarium 120l bo takie mieliśmy, a było znacznie większe). Ponieważ akwarium nie jest wyłącznie moje, nie mogę się pozbyć skalara, bo nikt inny się na to nie zgadza, jakkolwiek nad tym pracuję ;) Póki co skalar jest. Nie wiem tez dlaczego gurami atakują prętnika? O ile wiem to raczej zgodne ryby. Czy jest możliwe ze z czasem im to przejdzie (prętnik jest całkiem nową rybą dołożoną dzisiaj na próbę - po ewakuowaniu do innego akwarium ocalałych neonków i danio)
Awatar użytkownika

jacekzabki
Noble
Posty: 601
Rejestracja: sob kwie 09, 2016 8:36 am
Lokalizacja: Ząbki

obsada zbiornika

#4

Post autor: jacekzabki »

Zakupić 2x większe akwarium, pozbyć się mniejszych ryb a skalarowi dokupić z 3-4 sztuki jego pobratyńców.

Autor
Lawinia
Gość
Posty: 8
Rejestracja: pn maja 10, 2021 7:18 pm
Lokalizacja: Opole
Płeć:

obsada zbiornika

#5

Post autor: Lawinia »

jacekzabki pisze: pn maja 10, 2021 7:39 pm Zakupić 2x większe akwarium, pozbyć się mniejszych ryb a skalarowi dokupić z 3-4 sztuki jego pobratyńców.
ok, dziękuję za odpowiedź. Czyli rozumiem że jednak w tej sytuacji nie ma szans na dobranie na żadnej obsady :( Wobec tego jeszcze hipotetyczne pytanie - po ewentualnym przeniesieniu skalara do akwarium jednogatunkowego, jakie ryby maja szansę dogadać się z gurami - biorąc pod uwagę że prętnika zaatakowały natychmiast po wpuszczeniu do zbiornika.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

obsada zbiornika

#6

Post autor: Ziemiojad »

Które ryby podobają Ci się najbardziej?

Autor
Lawinia
Gość
Posty: 8
Rejestracja: pn maja 10, 2021 7:18 pm
Lokalizacja: Opole
Płeć:

obsada zbiornika

#7

Post autor: Lawinia »

Ziemiojad pisze: pn maja 10, 2021 8:46 pm Które ryby podobają Ci się najbardziej?
ja bym tę obsadę zrobiła zupełnie inaczej, z tych najbardziej podoba mi się prętnik (ale jest atakowany) i platka (ale z jakiegoś powodu ukrywa się w roślinach). Ale nie mam na to wpływu - akwarium jest wspólne i nie mogę wyrzucić z niego skalara, dlatego próbuję w tej sytuacji (skalar i gurami) znaleźć możliwie najlepsze rozwiązanie.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

obsada zbiornika

#8

Post autor: Ziemiojad »

Masz ryby z trzech kontynentów, trzech różnych światów, i wymagań co do parametrow wody. W ostatecznym rachunku nie da się ich wszystkich razem trzymać. I ocalić.
Musisz wybrać jakiś podstawowy gatunek. A potem dobrać do niego towarzystwo , które z jednej strony mu nie zaszkodzi, a z drugiej nie zostanie zjedzone/zabite.

Autor
Lawinia
Gość
Posty: 8
Rejestracja: pn maja 10, 2021 7:18 pm
Lokalizacja: Opole
Płeć:

obsada zbiornika

#9

Post autor: Lawinia »

ok, dziękuję za odpowiedź!

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

obsada zbiornika

#10

Post autor: DanielP »

Skalary to ryby z rodziny pielęgnicowatych. Jedną z cech charakterystycznych dla ryb z tej rodziny jest terytorializm. Tak więc normalne jest to, że ryby walczą o teren, którego jest bardzo mało i walczą z nowymi tj. potencjalnymi rywalami go zajęcia ich terytorium.

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

obsada zbiornika

#11

Post autor: r10 »

Lawinia pisze: pn maja 10, 2021 7:43 pmjakie ryby maja szansę dogadać się z gurami - biorąc pod uwagę że prętnika zaatakowały natychmiast po wpuszczeniu do zbiornika.
To może być kwestia konkretnych osobników, ale u mnie prętniki najpierw się wykańczały same pomiędzy sobą (miałem chyba 3-4 samce w roślinnym 98 l), a i ostatni kiler długo nie pociągnął (były jeszcze gurami i spora trzypokoleniowa rodzinka wielkopłetwów o spokojnych genach). Może prętniki są za podobne do gurami i te traktują je jak rywali o terytorium?
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
ODPOWIEDZ