Ratunek dla złotej rybki!!!

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
CherryShrimp
Gość
Posty: 4
Rejestracja: sob maja 08, 2021 1:16 am
Lokalizacja: Liverpool
Na imię mam: Magda
Płeć:

Ratunek dla złotej rybki!!!

#1

Post autor: CherryShrimp »

Witam wszystkich i serdecznie proszę o pomoc!
Mieszkam z Irańczykami, i miesiąc temu obchodziliśmy ich nowy rok. Według ich tradycji zostały zakupione dwie złote rybki (jako symbol nowego życia), trzymane może w 5 litrach w okrągłym akwarium... Niestety jedna rybka nie przeżyła takich warunków i po rozmowach z moim chłopakiem zdecydowaliśmy się na "przechwycenie drugiej rybki". Akwarystyka nigdy nie była moją pasją, jednak skoro zdecydowałam się opiekować rybką chce zapewnić jej możliwie jak najlepsze warunki. Na chwilę obecną mamy akwarium 25 litrów, filter i 3 plastikowe roślinki. Wiem, że złote rybki rosną więc w przyszłości rozważam większe akwarium. Wiem, że przy takiej wielkości nie mogę pozwolić sobie na inną rybkę, lecz czy jakiś inny towarzysz wchodzi w grę? Może glonojad lub krewetka? Rybka obecnie wydaje się być w znacznie lepszym stanie , jednak w starej kulce udarzała w szybki oraz opadała na dno. Czy potrzebuje może jakiś witaminek? Czy mogę jej jeszcze jakoś pomóc? Będę wdzięczna za wszystkie rady.

Dziękuję
Awatar użytkownika

lwica79
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: ndz lis 29, 2009 11:37 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska
Na imię mam: Edyta
Płeć:

Ratunek dla złotej rybki!!!

#2

Post autor: lwica79 »

Kilka ważnych rzeczy przy złotych rybkach to : spore akwarium (więc tak czy inaczej będziesz musiała przymierzyć się do chociaż 100l , przy jednej welonce to chociaż 50) . Duże podmiany wody nie są wskazane (niestabilne środowisko) , ale w 25 l będziesz musiała chociaż 5l ze dwa razy w tygodniu podmienić. Karmienie- ta rybka potrzebuje dużo i treściwie jeść- co za tym idzie szybko wydala i woda szybko się "brudzi" . By woda nie zanieczyszczała się szybko polecam kupić dobry pokarm granulowany , bo przy płatkach pełno pyłu zostanie w akwarium, filtrze, podłożu.. granulki są jednej wielkości, widoczne (najlepiej wolnotonące) , i podawane tak by rybka wszystko zjadła w 5 minut (jeśli nie zjada dajesz za każdym razem mniej, jeśli szybko pochłania i nadal pokazuje, że czeka na jedzenie - można dołożyć) . Podłoże- bardzo ważne by przy złotych rybkach był to drobny piasek (nie pył, nie kamienie)- najlepiej granulacja 1-3mm . Zbyt duże kamyki mogą rybkę zabić, bo może próbować je połknąć i nie da rady wypluć (udławi się) . Temperatura 20-25*(to rybka która nie lubi zbyt ciepło). Witaminki nie potrzebne, żadnego mieszkańca nie możesz dołożyć , bo welonka wszystkich których zmieści do pyszczka zje, a więksi lokatorzy potrzebują więcej miejsca. Plastikowe rośliny od razu do wyjęcia, by nie pokaleczyła się o nie. Naturalne rośliny będą przez welonkę zjadane, aczkolwiek możesz spróbować z Microsorium lub Anubiasem (twardolistne, więc może im darować)

Autor
CherryShrimp
Gość
Posty: 4
Rejestracja: sob maja 08, 2021 1:16 am
Lokalizacja: Liverpool
Na imię mam: Magda
Płeć:

Ratunek dla złotej rybki!!!

#3

Post autor: CherryShrimp »

Dziękuję za konkretną odpowiedź! Z samego rana znikną plastiki, a być może w poniedziałek dokupimy jakaś żywą roślinkę :) pomocnik przy utrzymywaniu czystości pojawi się w większym akwarium za jakiś czas. Jeżeli chodzi o zmianę akwarium na większe kiedy jest konieczne? Czytałam o zasadzie że rybka potrzebuje akwarium 6x jej długość? Czy to prawda?
Dodano do tego postu po 5 minutach 20 sekundach
I chętnie dowiedziałabym się o procesie zmiany wody. Źródła są nieścisłe. Ile woda z kranu musi odstać abym mogła ją dolać do akwarium (niektóre podają 3h inne zaś
np. dobęę)? Czy muszę w jakiś inny sposób ją uzdatniać?
Awatar użytkownika

lwica79
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: ndz lis 29, 2009 11:37 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska
Na imię mam: Edyta
Płeć:

Ratunek dla złotej rybki!!!

#4

Post autor: lwica79 »

Im szybciej zwiększy się zbiornik tym bezpieczniej dla rybki- inaczej może nastąpić tzw. proces karłowacenia (a to nic dobrego) . Przelicznik z tą długością rybki w odniesieniu do długości akwarium jest zupełnie absurdalny, ponieważ litraż dobiera się nie tylko na podstawie wielkości ryby, ale i ilości osobników, ich temperamentu , szybkości, terytorializmu.. itp.
Podmiana wody w odpowiedniej wielości akwarium to zazwyczaj : odlanie około 20% starej i uzupełnienie do pełna wodą odstaną przez 24 godziny. Jeśli nie chce się odstawiać wody , lub nie ma takiej możliwości (albo potrzeba nagle zrobić podmianę ) wówczas stosuje się uzdatniacz - najczęściej wiążący chlor . Ja jestem przeciwna wszelkim uzdatniaczom - 24godziny to czas kiedy ewentualny chlor sam odparuje (oczywiście woda stoi w pojemniku otwartym) .Niektóre ryby wymagają też zmiękczania/zakwaszania /zatwardzania wody, ale Welonka do nich nie należy. Dolewana woda najlepiej gdyby miała temperaturę zbliżoną do tej z akwarium- ewentualnie może być ciut chłodniejsza (max 5* różnicy )
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Ratunek dla złotej rybki!!!

#5

Post autor: Ziemiojad »

Masz rybę a teraz na szybko robisz jej dom? To słaba kolejność, która zrodził wiele problemów. I nie bardzo rozumiem po co zabrałaś rybę sąsiadom. Narobisz się, nawydajesz pieniędzy, a efekt będzie raczej przewidywalny.
Wczoraj ktoś kupił mi kilka rybek a nie mam jeszcze akwarium. Pomóżcie.
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Ratunek dla złotej rybki!!!

#6

Post autor: Tygrys »

Szkoda czasu dla devlow akwarystyki.
Od wieków było wiadomo że welonki potrzebuje akwarium MINIUM 200l
zawieszony profil
Awatar użytkownika

lwica79
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: ndz lis 29, 2009 11:37 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska
Na imię mam: Edyta
Płeć:

Ratunek dla złotej rybki!!!

#7

Post autor: lwica79 »

Ziemiojad - może ja coś powiem zanim odpowie autorka postu. Jeśli się ma szansę zmienić warunki żywego stworzenia ze złych chociaż na trochę lepsze ( a chyba nie ma wątpliwości że akwarium 25l jest lepsze od kuli 5l ) - to się to robi - i nazywa się to pomoc zwierzęciu- więc szkoda że tego "nie rozumiesz". Dodatkowo dziewczyna przyszła tu po wiedzę i chce rybką zająć się prawidłowo, więc nie masz absolutnie podstaw do robienia jej wyrzutów
Dodano do tego postu po 1 minucie 53 sekundach
Tygrys pisze: sob maja 08, 2021 8:40 pm Szkoda czasu dla devlow akwarystyki.

co to zdanie znaczy ? Po jakiemu to ?

Autor
CherryShrimp
Gość
Posty: 4
Rejestracja: sob maja 08, 2021 1:16 am
Lokalizacja: Liverpool
Na imię mam: Magda
Płeć:

Ratunek dla złotej rybki!!!

#8

Post autor: CherryShrimp »

Wspaniale, zalogowałam się na profesjonalnym forum dla akwarystów a dostaję ocenę własnego zachowania zamiast informacji. Obrzydliwe wręcz. Rozumiem, że gdy Szanowny Pan zobaczy głodzonego psa w korytarzu to też Pan nie zareaguje. Zresztą szkoda gadać, nie po to tu jestem... Tak się składa, że mam dla rybki niespodziankę, udało nam się dorwać używane akwarium 120 l ;) Sama się sobie dziwię, ale czytanie o tych wszystkich rybkach zaczęło mi sprawiać dużo radości. Chętnie dowiem się o przygotowaniu tak dużego akwarium, ale pewnie założę do tego nowy wątek :)
Droga Lwico bardzo dziękuję za wszystkie rady, mam nadzieję, że będziemy w kontakcie :)

Pozdrawiam wszystkich

Złodziejka złotych rybek 🐟
Dodano do tego postu po 6 minutach 52 sekundach
Obrazek
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Ratunek dla złotej rybki!!!

#9

Post autor: Ziemiojad »

Ja pisałem, że to nie jest właściwa kolejność, bez względu na pobudki. Nikogo nie obrwzalem. Natomiast sam zostałem obrażony. Życzę powodzenia w ratowaniu ryby,. I proszę wszystkich o zluzowanie.
ODPOWIEDZ