Nano akwarium [31,5L] - pomocy

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
overheat
Gość
Posty: 2
Rejestracja: śr maja 05, 2021 12:40 pm
Lokalizacja: Warszawa

Nano akwarium [31,5L] - pomocy

#1

Post autor: overheat »

Witam serdecznie, potrzebuję pomocy przy stworzeniu mojego pierwszego akwarium. Nie ukrywam że trochę zgłębiłem temat, ale chciałbym go tutaj podsumować i potwierdzić. Wiem że wiele osób siedzących w temacie nie uznaje małych zbiorników, ale u mnie padło na 31,5 L Diversa Neo Light.

- wymiarów zbiornika - 30*30*35
- rodzaj podłoża - black soil lub czarny żwirek
- rodzaj i moc oświetlenia - LED Intenso o mocy 7,2W + listwa na dole
- filtracja - CLARO 300
- zastosowane wkłady filtracyjne - gąbka
- parametry wody z kranu pH 8, GH 15, KH 10

Co powiecie na taką obsadę?

Razbora borneańska 6 sztuk
Kreweteka Neocaridina 6 sztuk
Ślimak Helena lub Nertina Zebra

I teraz główna część czyli dopasowanie parametrów wody do tych 3 gatunków. Z tego co patrzyłem to muszę zejść do następujących
parametrów
pH ok. 6/6,5
GH 8/10
KH i Razborach nic nie znalazłem
Temperatura 24/25

Pytanie jak to zrobić? czy black soil obniży te parametry i czy w ogóle nadaje się do takiej obsady? Jeśli nie to może woda destylowana? tylko w jakich proporcjach?

Co do razbory to mam kilka sprzecznych informacji, na jednych forach piszą że rybka ta lubi krystaliczną wodę, a na innych że to ryba typu "black water". jak to z nią w końcu jest?

Pozdrawiam i dzięki za opinie/podpowiedzi.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Nano akwarium [31,5L] - pomocy

#2

Post autor: DanielP »

Moim zdaniem razbor możesz spokojnie dać z 10-15 sztuk. Z informacji do których dotarłem wynika ,że żyją one w black water ale sporo ludzi trzyma je w clean water. Jedno jest pewne, że potrzebują one miękkiej wody. Zalej zbiornik czystym ro i zakwaś wodę tak, aby parametry były stabilne a twardości niskie (gh ok 5). Kwestia koloru wody będzie wtedy miała drugorzędne znaczenie. Nie wiem tylko jak w miękkiej wodzie będą czuły się neocaridiny. Lepszym rozwiązaniem byłyby caridiny.

Autor
overheat
Gość
Posty: 2
Rejestracja: śr maja 05, 2021 12:40 pm
Lokalizacja: Warszawa

Nano akwarium [31,5L] - pomocy

#3

Post autor: overheat »

Dziękuje za szybką odpowiedz. Co do PH wody Razbory tolerują zakres 5-7, a Neocaridiny 6,5-8. Więc jeśli uzyskał bym 6,5/7 pH to chyba dobrze dla obu gatunków.

Czy jest ktoś kto podpowie jak działa podłoże aktywne typu black soil?
Pytam bo nie ukrywam że chciałbym pracować na wodzie z kranu( pH 8, GH 15, KH 10 ), oczywiście odstanej, jest to wygoda na pewno przy częstych podmianach w małym akwarium itp.
Interesuje mnie jak działa to podłoże aktywne i jak bardzo obniża parametry wody.

Może znajdzie się jakiś specjalista który podpowie jakie mało wymagające rośliny do takiej obsady by pasowały.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ