Nowe 300L SA, + 100L nowe

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
BarmanQ
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: ndz kwie 25, 2021 11:46 pm
Lokalizacja: Jersey
Płeć:

Nowe 300L SA, + 100L nowe

#1

Post autor: BarmanQ »

Litraż zbiornika – 300L
Filtr Fluval407 3x ceramika, 2x torf, 1x Purigen
Gatunki i ilość ryb – 6x Zbrojnik, 7x Kirysek Lamparci, 1x samiec Gupika, 1x samica Gupika i jeden Gupik jeszcze nie wiadomo, 6x Skalar 10x Neon Inessa
Gatunki i ilości roślin – Anubias, Java Moss, Red Tiger Lotus, Alternanthera Rosaefolia, Pistia
Podłoże – piasek, plus po lewej pod górką z Anubiasami jest Aquatic Compost firmy Westland.
Oświetlenie – Juwel LED swiatlo dzienne i naturalne 8.30h dziennie
Parametry wody: PH 7, NO2 0ppm, NO3 5ppm, NH3 0ppm, GH 12*, KH 4*
Temperatura w zbiorniku – 27*

Witam wszystkich forumowiczów i pozdrawiam tych, którzy już zdążyli mnie poznać w dziale 'choroby' :bęc:

Po kilkuletniej przerwie, 5tyg temu zalożyłem nowy 300L zbiornik, z pomysłem wstepnie na akwarium srodowiskowe wód Ameryki Południowej. Docelowo, gdy zgromadzę dodatkowo odpowiedni sprzęt, czyli filtr RO, drugie 100L akwarium przejsciowe, czy na kwarantannę, obniżę i ustabilizuje PH i wszystkie parametry, jak już bedę miał 100% pewność, że wszystko prowadzę dobrze, zagoszczą u mnie ukochane Dyskowce. Niestety na samym starcie popelniłem mały błąd i obsada troszkę się skurczyła, padła połowa Neonków, wiekszość Gupików, klika Kirysków i jeden Skalar. Obsada na dziś dzień, jak w opisie powyżej,

I stąd moj post, z prośbą o Wasze opinie, jaką obsadą uzupełnić akwarium. Jakie rybki byście polecali, oczywiście uwzględniając parametry, środowisko i dotychczasową obsadę. Ja osobiscie skłaniam sie do uzupełnienia stada Neonków, tylko pytanie, czy Inessa bedą pływać razem z czerwonym? I czy dokładać Kirysków przy takim litrarzu i czy lamparci będzie pływał razem ze spiżowym? Raczej nie powinno być problemu, skoro ten sam gatunek, ale pytam, może ktoś akurat ma z tym jakieś inne doświadczenie.

Kuszą mnie wszelakiego sortu pielęgnice, bo już je kiedyś posiadałem, ale z drugiej strony, docelowo chcę jednak mieć Paletki w akwarium, więc nie chcę za dużo ryb wpuszczać, zwłaszcza takich, które po czasie urosną i nie będzie miejsca dla Paletek.
Poniżej prezentuję zdjęcia mojego akwaium, proszę o opinie i dobre rady.

Z góry dziękuję i pozdrawiam ;)

ObrazekObrazekObrazekObrazek
Ostatnio zmieniony pn maja 03, 2021 11:37 pm przez BarmanQ, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Nowe 300L SA, prosze o opinie na temat doboru obsady

#2

Post autor: Ziemiojad »

Witaj ponownie. Dyskowce to temperatury rzędu 27-30 stopni.
Neony i kiryski będą się gotować w tej temperaturze. Jaki wniosek?

Gupiki nie pasują całkowicie do tej obsady i mozesz dać je komuś. Mimo wszystko to nie woda dla nich.
300 litrów to wbrew pozorom nie jest dużo miejsca dla dużych paletek. Na pewno nie jest to też miejsce dla agresywnych pielęgnic. Nawet skalary to pielęgnice i jak będą mieć tarło to może być różnie.
Wystrój ciekawy. Choć rażą mnie jakoś te wielkie kamienne bryły. A co to za drewno?
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Nowe 300L SA, prosze o opinie na temat doboru obsady

#3

Post autor: Kenross »

BarmanQ pisze: śr kwie 28, 2021 11:51 pm czy lamparci będzie pływał razem ze spiżowym?
Zależy co rozumiesz przez "pływanie razem". Mam w akwarium 7 kirysków panda 5 kirysków trójpręgich i 3 kiryski spiżowe. Raczej nie trzymają się razem. Nawet w swoich odmianach. Na żerowanie wypływają każdy sobie... podczas odpoczynku to pandy wykazują trzymanie się w stadku... ale też nie zawsze. Za to w sytuacjach stresowych (jak coś grzebie w akwarium, czy podmiana wody) to wtedy się trzymają razem w kupie :) No i wiadomo podczas tarła za samiczką latają dwa samce :) wiec wtedy też pływają razem... Raz widziałem jak za spiżową samiczką poginał samiec trójpręgi ale chwile się poganiali i tyle. Podobna sytuacja była miedzy kiryskiem trójpręgim i pandą. Ale też chwila i zrezygnowali.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Nowe 300L SA, prosze o opinie na temat doboru obsady

#4

Post autor: DanielP »

Witam na forum. To, że padła Ci część obsady może oznaczać, że akwarium nie było dojrzałe, ryby padły z powodu jakiejś choroby lub poprostu były słabe. Głowa do góry i płyniemy dalej :D Moim zdaniem najsensowniej byłoby, aby zbiornik opuściły gupiki, zgadzam się w tej kwestii z moim przedmówcą. Gdy skalary urosną będą na nie polować. Jeżeli chodzi o neony, to czy będą to innesa czy czerwone, to żaden z nich nie będzie trzymał ławicy.Będą momentami pływały razem ale one są wszędobylskie, więc na ławicę licz tylko wtedy jak pogonią je skalary. Innesa wola chłodniejsza wodę ok 23 stopni natomiast czerwone 25 i więcej. Moim zdaniem przy obecnej obsadzie możesz spokojnie obniżyć temperaturę do 25 stopni. Jezeli chcesz zostać przy obecnej obsadzie to powiększ grupę neonów i kirysków z tego samego gatunku. Większą ilość ryb z jednego gatunku daje mozlieość ciekawych obserwacji. Do skalarów świetnie pasują też apusto. Jeżeli myślisz o paletkach to najlepiej byłoby, aby pływały one w tym zbiorniku np z neonami czerwonymi i np. kiryskami sterby. Wskazane przeze mnie ryby będą dobrze czuły się w wyższej temperaturze. Nie proponuję łączyć ich z innymi pielęgnicami ponieważ po pierwsze zbiornik jest zbyt mały a po drugie paletki mają tendencję to łapania różnych pasożytów, które nie wpłyną negatywnie na zdrowie np skalarów a na paletek już tak. Łączenie ich z takimi rybami wiąże się z ryzykiem występowania u paletek chorób.

Autor
BarmanQ
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: ndz kwie 25, 2021 11:46 pm
Lokalizacja: Jersey
Płeć:

Nowe 300L SA, prosze o opinie na temat doboru obsady

#5

Post autor: BarmanQ »

Ziemiojad pisze: czw kwie 29, 2021 2:09 am Wystrój ciekawy. Choć rażą mnie jakoś te wielkie kamienne bryły. A co to za drewno?
Dzieki ;) to po prawej rozumiem, jest to Sava Wood.
DanielP pisze: czw kwie 29, 2021 8:17 am Jezeli chcesz zostać przy obecnej obsadzie to powiększ grupę neonów i kirysków z tego samego gatunku.
Tak narazie planuje pozostac przy tym co jest, Paletki to moje marzenie, ale jeszcze troche poczeka ;) Dlatego moje pytanie co by tu 'dolozyc'
DanielP pisze: czw kwie 29, 2021 8:17 am Do skalarów świetnie pasują też apusto.
Tak tez zastanawialem sie nad Apisto, Wiem, ze najlepiej dobrac parke, ale zdaje sie ze u mnie w sklepie sa jeszcze one stosunkowo male i moze byc ciezko. Ile maksymalnie ich kupic do tego mojego akwa?
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Nowe 300L SA, prosze o opinie na temat doboru obsady

#6

Post autor: Ziemiojad »

A jakie apisto masz w sklepie? W większości przypadków nie powinno być żadnych problemów z rozróżnienie płci u apistogramma.

Autor
BarmanQ
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: ndz kwie 25, 2021 11:46 pm
Lokalizacja: Jersey
Płeć:

Nowe 300L SA, prosze o opinie na temat doboru obsady

#7

Post autor: BarmanQ »

Ziemiojad pisze: czw kwie 29, 2021 12:39 pm A jakie apisto masz w sklepie? W większości przypadków nie powinno być żadnych problemów z rozróżnienie płci u apistogramma.
A nie pamietam, jutro tam zajrze ;)
No i ogolnie mi chodzilo, czy przy tym litrazu i wystroju, da rade np dwa samce i kilka samiczek, czy jednak 1 + 2

Lucas
Gaduła
Posty: 129
Rejestracja: ndz mar 21, 2021 12:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka

Nowe 300L SA, prosze o opinie na temat doboru obsady

#8

Post autor: Lucas »

BarmanQ pisze: śr kwie 28, 2021 11:51 pm Ja osobiscie skłaniam sie do uzupełnienia stada Neonków, tylko pytanie, czy Inessa bedą pływać razem z czerwonym? I czy dokładać Kirysków przy takim litrarzu i czy lamparci będzie pływał razem ze spiżowym
Zdarzyło mi się widzieć niedawno dość spory ~700L zbiornik u znajomego który żałował połączenia innesa z czerwonym - ma jednego i drugiego kilkanaście sztuk i niestety nie pływają razem - także systematycznie oddaje / podmienia czerwone na innesy (nie ma paletek ani innych większych ryb które potraktowałyby neonki jako pokarm).

połączenia kirysków nie widziałem, sam mam 5 spiżowych (będę kupował / przyjmował kolejne) i często trzymają się razem, zaobserwowałem nawet u siebie (miałem w pewnym momencie nieco za dużo rybek i niektóre były nie do końca pasujące) sytuację że największy spiżowy pływał blisko najmniejszego kiryska niejako przyjmując ciosy / odganiając agresywniejsze rybki. Często tez widuje je całą piątką jak leżą obok siebie czy pływają akwarium.

Zakładam że część zachowań jest dość losowa ale przy dłuższej obserwacji człowiek odnosi wrażenie że ich postępowanie jest bardziej skomplikowane niż na pozór się wydaje.

W kontekście łączenia odmian tej samej ryby - mam 2 różne odmiany otosków i pływają / grupują się - ewidentnie w ramach odmiany.


Na sam koniec - jeżeli planujesz paletki (a tak jak pisałem jestem raczej zwolennikiem żywego zbiornika, żeby zwierząt było sporo), nie kupowałbym apisto.
Prędzej bym zrezygnował z paletek i kupił 2 różne parki niż paletki + apisto :)


Jak już koniecznie chcesz coś dodatkowego to warunkowo / uzupełnieniowo pasują mi jakoś bocje, ale tutaj nie kieruj się moimi słowami w 100% - ktoś z większym doświadczeniem powinien to zrewidować :)

Autor
BarmanQ
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: ndz kwie 25, 2021 11:46 pm
Lokalizacja: Jersey
Płeć:

Nowe 300L SA, prosze o opinie na temat doboru obsady

#9

Post autor: BarmanQ »

Lucas pisze: czw kwie 29, 2021 1:46 pm Na sam koniec - jeżeli planujesz paletki (a tak jak pisałem jestem raczej zwolennikiem żywego zbiornika, żeby zwierząt było sporo), nie kupowałbym apisto.
Prędzej bym zrezygnował z paletek i kupił 2 różne parki niż paletki + apisto
No zeby mnie nikt przypadkiem zle nie zrozumial, albo jedno albo drugie. Raczej nie doloze do tego co juz mam Paletek, bo jak te i Skalary podrosna, to juz sie zacznie robic ciasno w 300L
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Nowe 300L SA, prosze o opinie na temat doboru obsady

#10

Post autor: Ziemiojad »

Słabo zagracone dno. Właściwie takie czysciutkie jak twoje, więc ja bym dał tylko parę. Samca i samice. Ale to oczywiście jeszcze zależy co tam masz w sklepie. Pamiętaj, że skalary to też pielęgnice.

Autor
BarmanQ
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: ndz kwie 25, 2021 11:46 pm
Lokalizacja: Jersey
Płeć:

Nowe 300L SA, prosze o opinie na temat doboru obsady

#11

Post autor: BarmanQ »

Ziemiojad pisze: czw kwie 29, 2021 4:40 pm Słabo zagracone dno. Właściwie takie czysciutkie jak twoje, więc ja bym dał tylko parę. Samca i samice. Ale to oczywiście jeszcze zależy co tam masz w sklepie. Pamiętaj, że skalary to też pielęgnice.
Tak tak, pamietam ;) to co proponujesz jeszcze na dno?
Dodano do tego postu po 4 dniach 2 godzinach 12 minutach 24 sekundach
No dobrze, chyba juz sie uspokoilo, poniewaz zadna rybka nie padla od dluzszego czasu, parametry w normie, doszlo kilka dni temu 20 sztuk Neonka Czerwonego i zdaje sie ze im tu dobrze ;)

Pytanko, poniewaz dokupilem drugie 100L akwarium AquaNano 60 o wymiarach 60x40x44 i kusi mnie, zeby jednak cos fajnego w nim urzadzic, ale z drugiej strony, nie wiem czy nie lepiej trzymac je jako rezerwowe w razie potrzeby jakiejs kwarantanny? No ale co, mialoby chodzic caly czas puste? Moze trzymac takie same parametry wody, zeby w razie czego, przeniesc rybki z jednego d odrugiego akwarium. Poprosze o sugestie :)
ODPOWIEDZ