Równowaga biologiczna - pomocy!

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
Olaa
Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: ndz mar 21, 2021 8:10 am
Lokalizacja: Gołdap
Płeć:

Równowaga biologiczna - pomocy!

#1

Post autor: Olaa »

Witam. Aktualnie posiadam akwarium 40 l. Do tej pory nie wiedziałam że trzeba utrzymywać w akwarium odpowiednia równowagę biologiczną :lol: :oops: .
Gdy się o tym dowiedziałam to oczywiste że zaczęłam doszukiwać się o tym informacji. Przeczytałam już kilkanaście stron ale dalej nic z tego nie rozumiem. Czy ktoś chciałby mi wytłumaczyć jak taką równowagę utrzymać? Albo podesłać link do jakiejś stronki w której jest zrozumiale i prosto wytłumaczone? :D

DanielP
Moderator
Posty: 1939
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Równowaga biologiczna - pomocy!

#2

Post autor: DanielP »

Akwarium to mały ekosystem. Aby dobrze funkcjonował muszą w nim zachodzić pewne procesy. Polegają one m.in. zasiedlaniu zbiornika przez różne bakterie. Występują one głównie na złożach filtracyjnych takich jak podłoże, gąbki, wkłady w filtrach i w wodzie. Zakładając nowy zbiornik musimy dać mu czas na to, aby zamknął się tzw. cykl azotowy a wspomniane bakterie mogły powstać i zasiedlić złoża. Dojrzały zbiornik zapewnia optymalne warunki dla zwierząt w nim żyjących. Ile czasu dojrzewa zbiornik? Jest to najczęściej okres kilku tygodni ale jest on złożony i w każdym zbiorniku ten czas może być nieco inny. Po czym poznajemy, że zbiornik jest dojrzały? Po tym, że woda jest klarowna, sytuacja z glonami jest opanowana (część z nich występuje tylko w okresie dojrzewania zbiornika i z czasem ustępuje a część może zostać na stałe i nie jest to niczym niepokojącym) oraz zauważa się przyjęcie się roślin (jeżeli są w zbiorniku). Okres dojrzewania zbiornika wymaga od akwarysty tylko czasu i cierpliwości. Nie należy grzebać w podłożu, wymieniać i czyścić wkładów z filtra/ów pod bieżącą wodą. To tak w skrócie i chyba najprościej:D

Autor
Olaa
Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: ndz mar 21, 2021 8:10 am
Lokalizacja: Gołdap
Płeć:

Równowaga biologiczna - pomocy!

#3

Post autor: Olaa »

Dziękuję za wyjaśnienie :-) . A jeszcze mam jedno pytanie . Doczytalam się jeszcze że trzeba sprawdzać ilość węgla (CO2) i innych związków chemicznych (w tym azotu N) w akwarium. Czy trzeba to robić w akwarium po jego dojrzeniu? Jeśli tak to jak często?
Awatar użytkownika

K-bomba
Zapaleniec
Posty: 227
Rejestracja: czw mar 18, 2021 8:53 am
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Równowaga biologiczna - pomocy!

#4

Post autor: K-bomba »

Olaa to jest słowo kluczowe, którego musisz użyć w przeszukiwaniu tego forum:
DanielP pisze: wt kwie 13, 2021 10:22 pmcykl azotowy
Możesz też dodac "w akwarium" i wyszkuać w googlach; polecam tę metodę, bo w rezultacie dostaniesz kilka obrazków, które są warte więcej niż tysiące słów.
Dodano do tego postu po 6 minutach 49 sekundach
Olaa pisze: śr kwie 14, 2021 7:15 am Czy trzeba to robić w akwarium po jego dojrzeniu? Jeśli tak to jak często?
Jest kilka parametrów wody, które należy sprawdzać regularnie, i są takie, które można sprawdzać sporadycznie.
Jakie to są parametry, to zależy głównie od tego co jest w akwarium.
W akwarium towarzyskim, należy głównie dbać o poziom azotynów (NO2) i azotanów (NO3), bo oba mogą powodować osłabienie ryb i doprowadzić do śmierci zwierząt. Jeśli tych dwóch jest za dużo, to znaczy, że cykl azotowy nie działa.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Równowaga biologiczna - pomocy!

#5

Post autor: Lech-u »

Poczytaj także na FAWA w Kąciku Początkującego Akwarysty.
Już kiedyś polecałem lekturę tego działu.
Olaa pisze: wt kwie 13, 2021 7:19 pm Czy ktoś chciałby mi wytłumaczyć jak taką równowagę utrzymać?
Równowaga w akwarium to nie tylko cykl azotowy i dojrzewanie zbiornika.

To także obsada akwarium. Na przykład jeśli masz 3 rybki, które się "dogadują ze sobą" i wprowadzisz czwartę, która ma w genach "samca alfa", to zaburzysz równowagę i na nowo będą ustawione nowe relacje (równowaga) w akwarium.

Albo równowaga między oświewtleniem, ilością roślin, rodzajem roślin, nawozami i CO2.

Albo rónowaga między filtracją, podmianami wody i "sraluchami" w akwarium.

Dobrze działający zbiornik jest w równowadze w każdym tego słowa znaczeniu. A więc jest teraz czas na dalsze dokształcanie w tej kwestii. I cieszę się, że chcesz to ogarnąć.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

Autor
Olaa
Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: ndz mar 21, 2021 8:10 am
Lokalizacja: Gołdap
Płeć:

Równowaga biologiczna - pomocy!

#6

Post autor: Olaa »

Lech-u pisze: śr kwie 14, 2021 1:59 pm Dobrze działający zbiornik jest w równowadze w każdym tego słowa znaczeniu. A więc jest teraz czas na dalsze dokształcanie w tej kwestii. I cieszę się, że chcesz to ogarnąć.
Już właściwie to ogarnęłam :) Teraz pozostało mi tylko kupić testy akwarystyczne.
Mam jeszcze pytanie, ale nie jest ono związane z tematem.....Czy 4x kardynalki chińskie i 4x danio pregowane to nie za duża obsada do akwa 40l? I
Awatar użytkownika

K-bomba
Zapaleniec
Posty: 227
Rejestracja: czw mar 18, 2021 8:53 am
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Równowaga biologiczna - pomocy!

#7

Post autor: K-bomba »

Możemy je trzymać w akwarium towarzyskim z rybami o podobnych wymaganiach środowiskowych np. Brzanka różowa, Brzanka zielona, Wielkopłetw wspaniały, Danio Lamparci – Pręgowany
Atlas ryb akwariowych

Autor
Olaa
Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: ndz mar 21, 2021 8:10 am
Lokalizacja: Gołdap
Płeć:

Równowaga biologiczna - pomocy!

#8

Post autor: Olaa »

K-bomba pisze: śr kwie 14, 2021 4:15 pm Możemy je trzymać w akwarium towarzyskim z rybami o podobnych wymaganiach środowiskowych np. Brzanka różowa, Brzanka zielona, Wielkopłetw wspaniały, Danio Lamparci – Pręgowany
To wiem :wink: Ale zadałam pytanie CZY 4x kardynałki chińskie i 4x danio pręgowane TO NIE ZA DUŻA OBSADA DO AKWARIUM 40l? :D
Awatar użytkownika

K-bomba
Zapaleniec
Posty: 227
Rejestracja: czw mar 18, 2021 8:53 am
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Równowaga biologiczna - pomocy!

#9

Post autor: K-bomba »

wiesz i nie wiesz Olaa
Przecież na tej samej stronie jest napisane, że minimum 54 litry musisz mieć.
Więc ogólnie, 8 rybek tej wielkości może sobie pływać w 40 litrach, ale lepiej byłoby mieć 60.
W 40l IMHO to krewetki można trzymać.
ODPOWIEDZ