Szafka Aquel Alu Dekor ZALANA PŁYTA!!! Co robić?

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
LeilaSs
Gość
Posty: 4
Rejestracja: pn kwie 05, 2021 11:27 pm
Telefon: 607328348
Lokalizacja: Kraśnik

Szafka Aquel Alu Dekor ZALANA PŁYTA!!! Co robić?

#1

Post autor: LeilaSs »

Witam Was serdecznie.

Od ponad 2 lat mamy akwarium 102l Aquel profilowane kupione wraz z pasująca do niego szafka Aquel Alu Dekor profil.. Jakis miesiac temu rurka od filtra kubelkowego wysunela sie lekko i woda po kropelce skapywala po szybie, a potem po plycie, tworząc na podlodze kaluze.. Sytuacja niestety powtorzyla sie, woda kapala z przodu po szybie, rowniez na plyte pod akwarium i na podłogę .. Plyta wydaje sie, ze wyschla juz jakis czas temu, ale napuchla. Dzis zauwazylam, ze poziom wody jest bardzo nierowny w stosunku do pokrywy akwarium, jest to roznica az 8mm!!! Widac to na pierwszy rzut oka na zdjęciu calego akwarium, ktore załączam)
Co robić? Wymieniać szafke? Czy jest to bardzo grozne, czy plyta moze peknac lub szyba nie wytrzymac? Nie ukrywam, ze sie bardzo martwie, tym bardziej, ze te szafki nie wydaja sie byc solidne...



Awatar użytkownika

K-bomba
Zapaleniec
Posty: 227
Rejestracja: czw mar 18, 2021 8:53 am
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Szafka Aquel Alu Dekor ZALANA PŁYTA!!! Co robić?

#2

Post autor: K-bomba »

Te szafki zdecydowanie nie są solidne, ale żeby aż tak napuchnąć?
I do tego unieść 100l wody? Może pokrywa się nie domknęła?

IMHO:
Jeśli płyta jest w stanie tragicznym (znaczy na przykład możesz ręką oderwać róg płyty), no to czeka Cię restart.
Szafka będzie do wymiany jeśli pionowe płyty są napęczniałe, w co wątpię.
Ja bym zdjął baniak, na starej płycie położył sklejkę 10mm, całość owinął taką folią na meble, np. czarną, żeby w przyszłości woda nie leciała na tę płytę, potem pianka i baniak, i będzie galante. Natomiast sprawdzić by warto poziomicą, czy szafka ma dwa poziomy (zanim postawi się baniak).

Boro1

Szafka Aquel Alu Dekor ZALANA PŁYTA!!! Co robić?

#3

Post autor: Boro1 »

K-bomba pisze: wt kwie 06, 2021 8:28 am no to czeka Cię restart
jaki restart - o czym Ty piszesz?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Szafka Aquel Alu Dekor ZALANA PŁYTA!!! Co robić?

#4

Post autor: Lech-u »

LeilaSs pisze: pn kwie 05, 2021 11:49 pm Co robić? Wymieniać szafke? Czy jest to bardzo grozne, czy plyta moze peknac lub szyba nie wytrzymac?
Jeśli faktycznie ta płyta powoduje aż taką różnicę poziomu wody w stosunku do krawędzi akwarium (a nie do pokrywy), to trzeba to naprawić.
Może być zaróno wymiana blatu jak i dołożenie kolejnej warstwy na istniejący blat, pod warunkiem zachowania poziomu blatu.

Na zdjęciach wygląda tak jakby nie było podkładki pod akwarium (pianka), ale może to tylko kwestia zdjęcia.
Pianka by się przydała.

Utrzymyswanie takiego stanu (pochyłe akwarium) jest niebezpieczne. Według mnie trzeba naprawić szafkę. Lub wymienić.

Restartu akwarium nie trzeba robić. Jedynie spuścić część wody do pojemników, a po naprawieniu szafki wlać tę wodę do akwarium.
Awatar użytkownika

K-bomba
Zapaleniec
Posty: 227
Rejestracja: czw mar 18, 2021 8:53 am
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Szafka Aquel Alu Dekor ZALANA PŁYTA!!! Co robić?

#5

Post autor: K-bomba »

Lech-u pisze: wt kwie 06, 2021 9:48 am Restartu akwarium nie trzeba robić
...jeśli masz siłę przenieść akwarium z podłożem i 30 litrami wody.

Autor
LeilaSs
Gość
Posty: 4
Rejestracja: pn kwie 05, 2021 11:27 pm
Telefon: 607328348
Lokalizacja: Kraśnik

Szafka Aquel Alu Dekor ZALANA PŁYTA!!! Co robić?

#6

Post autor: LeilaSs »

A jeśli wymienic szafkę to jaka polecacie? Na wymiar robić u stolarza z drewna, z plyty meblowej? Czy gotowa kupić gdzieś..

Pokrywa jest zamknięta równo, dokladnie.. Jedyne co mi jeszcze przychodzi do glowy to to, ze gdy tak saczyla sie woda to weszla w panele i mogly sie podnieść, przez to taka roznica w poziomie szafki 🤔
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Szafka Aquel Alu Dekor ZALANA PŁYTA!!! Co robić?

#7

Post autor: Lech-u »

To prawda. Panele też mogły zmienić "poziom".

Ja myślę, że warto kupić gotową szafkę pod akwarium. Takie robione są zawsze sporo droższe.
No, chyba, że to nie stanowi, to zrób szafkę na stelażu stalowym, to będzie od razu nawet i na dwa akwaria.
ODPOWIEDZ