Pomoc przy zakładaniu akwarium

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
Sapphireeyed
Gość
Posty: 1
Rejestracja: sob mar 27, 2021 12:39 pm
Telefon: 668114716
Lokalizacja: Złotów
Na imię mam: Magda
Płeć:

Pomoc przy zakładaniu akwarium

#1

Post autor: Sapphireeyed »

Cześć wszystkim! Mam na imię Magda i chce założyć pierwsze w życiu akwarium.
Mam zbiornik 112l, do niego 2 gadżety: prawdziwą skałę i statek- kryjówkę. Mam filtr
wewnetrzny o przepływie 600l/h z lampa uv, system napowietrzania, termometr, 2 lampy aquaela leddy tube 16 i 10W sunny.
Wszystko jest zdezynfekowane w KMnO4, mam uzdatniacz wody tetra aquasafe oraz biostarter i różne inne "pomoce" dostępne w sklepie.
Czy taki filtr da radę, czy lepiej kupić zewnetrzny?
Chcialabym mieć rośliny pod ryby, czy takie oświetlenie wystarczy? Jakie kupić najlepiej? Komoletnie nie mam pojęcia. Ktore będą najmniej wymagające?Czy je nawozić?
Podloze to piasek naturalny i bialy. Mam też kamienie różnej wielkości opcjonalnie.
Ryby po kilku tygodniach? nie wiem, jakie chcę mieć, ale biorac pod uwagę różne potrzeby będzie to raczej 1 ew 2 gatunki. Myslalam o pielęgnicach, albo jakichś ławicowych.
Nie chce popełnić fundamentalnych błędów, chce by ryby czuły się dobrze, chce mieć mały ekosystem.

Za każdą pomoc-odpowiedz serdecznie dziekuje!!
Awatar użytkownika

Komarowa
Moderator
Posty: 3144
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: No name

Pomoc przy zakładaniu akwarium

#2

Post autor: Komarowa »

Puchatku?
– Tak Prosiaczku?
– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Pomoc przy zakładaniu akwarium

#3

Post autor: DanielP »

Witam na forum. Zrób tak jak wskazała wyżej Komarowa a to pomoże ci sprecyzować dokładniejsze pytania:-) Jeżeli akwarium nie będzie przerybione to filtr który masz będzie odpowiedni. To samo tyczy się oświetlenia tj. dobierz do niego mało wymagające rośliny i wszystko powinno być ok. W kwestii wyboru obsady to uważam,że akwarium 112 l nie pozwala na hodowlę pięlęgnic, chyba ,że chcesz małe w nim trzymać małe pielęgniczki z grupy apistogramma. Wiązać się to będzie z koniecznością stosowania wody RO. Cichlidae to najpiękniejsze ryby na świecie ale też i terytorialne więc trzeba umieć się z nimi obchodzić:-) Aby nie zrazić się do akwarystyki na początek proponowałbym dobrać obsadę i rośliny pod to, co obecnie posiadasz. Jako podłoże możesz dać żwirek rzeczny lub dowolny piasek kwarcowy, kupić kilka niewymagających roślin zielonych jak np. krypyokoryny, nurzańce czy żabienice i dać ławicę drobnych ryb lub żyworódek i na dno grupę kirysków (jeżeli zdecydowałabym się przynajmniej w większości dna na zastosowanie piasku jako podłoża).
ODPOWIEDZ