Który gatunek ryb mamy najdłużej?

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Który gatunek ryb mamy najdłużej?

#1

Post autor: DanielP »

Zakładam ten wątek po to, aby dowiedzieć się jaki gatunek ryb trzymacie w swoich zbiornikach najdłużej? Powiem szczerze, że bardzo cenię akwarystów, którzy tworząc zbiornik i kompletując obsadę, mają w zamyśle trzymanie ich u siebie aż do ich śmierci. Bardzo ciekawe w obserwacjach może być akwarium, w którym na przestrzeni jakiegoś okresu, dokonują się zmiany związane ze wzrostem roślin i ryb oraz ich rozmnażaniem itd. Ja często zmieniam obsady ponieważ ogranicza mnie ilość zbiorników i górę bierze pokusa posiadania nowego gatunku. Jeżeli miałbym wskazać gatunki ryb, które utrzymywałem najdłużej w swoich zbiornikach to są to zdecydowanie ryby z rodziny pielęgnicowatych a dokładnie Pterophyllum i Geophagus. Obecnie moimi faworytami z którymi chcę zostać na bardzo długo są Pterophyllum leopoldi i Geophagus steindachneri.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Który gatunek ryb mamy najdłużej?

#2

Post autor: Lech-u »

Moją pierwszą rybką był Gucio.

Gucio trafił do mnie w zimie i od razu przeszedł traumę. Mój Tato przywiózł Gucia do domu. Zostawił go w samochodzie. Powiedział, żebym przyniósł prezent dla mnie z samochodu. Więc pobiegłem. Gucio był w słoiku, a słoik w woreczku. Niososąc Gucia, worek pękł, słoik wyleciał, rozbił się i Gucia zanurzył się w mroku wieczoru.
Pobiegłem do domu, wziąłem latarkę, łyżkę do zupy i pobiegłem szukać Gucia.
A ten leżał na betonie, sztywny i zimny. No to na łyżkę, do domu i chlup do akwarium.
Aklimatyzacja trwała 0,235 nanosekundy.
Gucio padł na plecy na dnie. Ani powieką nie mrugał, ani pyskiem nie ruszał, ani nawet nie trząsł się z zimna.
Gucio trup przeleżał baaaardzo długo nie zmieniając pozycji.
Ale jak wróciłem po kilku godzinach to Gucia już nie było na plecach na dnie. Nigdzie go nie było. Gucio się schował. Bo przeżył.

I żył u mnie do swojej śmierci w akwarium kilkanaście lat.
Po upadku miał złamaną płetwę piersiową, więc jednej płetwy nie rozkładał. Był więc niesymetryczny.

Gucio to był zbrojnik niebieski. Piękny samiec z gigantycznym porożem.

Miałem 10 lat jak go dostałem.
Awatar użytkownika

mariom222
Moderator
Posty: 1208
Rejestracja: pn lis 14, 2016 4:58 pm
Lokalizacja: Warszawa Włochy
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Który gatunek ryb mamy najdłużej?

#3

Post autor: mariom222 »

a mnie cały czas zadziwiają 3 otoski i dwa piskorki, które od 6-7 la ciągle latają po moich zbiornikach
zbiorniki się zmieniają a te ciągle nie chcą się poddać mimo że reszta stada dawno już pomarła
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Który gatunek ryb mamy najdłużej?

#4

Post autor: Kenross »

Ja mam w akwarium dwie samiczki kiryska spiżowego które żyją już ponad 15 lat. Obstawiam że koło 20 (a wszędzie piszą że dożywają max 10 lat). Są w moim akwarium 200L od początku. Akwarium 200L mam od 14 lat a wcześniej było 30L co najmniej 5 lat. Do tego właśnie 30L kupiłem na początku owe kiryski. Przeżyły wiele odsłon obu akwariów :) i nadal żyją i mają się dobrze.

Kolejną rybką a raczej stadkiem które miałem długo to bocje wspaniałe. żyły u mnie jakieś 10-12 lat. Tu też miałem osobnika nie zgadzającego się z opisami w internetach. Wyczytałem że bocje wspaniałe rosną w naturze max do 25 cm a w niewoli (akwaria) do 15 cm długości. Jedna z moich bocji miała 28cm długości i była dość masywna skąd obstawiam że to była samica i przywódczyni stadka :) W stadku jeszcze jedna była zbliżonej wielkości około tych właśnie 25 cm, a pozostałe już mniejsze.

Jeszcze jedną rybką z którą długo żyłem to węgorek plamisty (fota z awatara). Z nim mam podobną historię jak Lech-u
z Guciem :) Ale od początku :
Węgorek był u mnie też od początku założenia 30L ale niestety nie dożył do dzisiaj :( (parę lat temu była awaria w akwarium i padło wszystko po za kiryskami :( ) więc żył u mnie jakieś 15 lat. Historia podobna do Gucia wydarzyła się przy gruntowym czyszczeniu zbiornika. Odłowiłem wszystkie ryby do garnka i poszedłem coś tam czyścić w łazience. Wracam po 30 min. zaglądam do garnka... nie ma węgorka. No to szukam uciekiniera. Znalazłem go sztywnego pod kaloryferem oblepionego całego różnymi syfami z dywanu. Tak samo jak Lech-u chlup od razu do akwarium. Węgorek zachował się inaczej niż Gucio. Pływał do góry brzuchem przy powierzchni wody cały sztywny jak kłoda obijając się o szyby, ale oddychał. Względem czasu powoli robił się coraz bardziej "elastyczny" aż w końcu zanurkował do siebie w kamienie.
Dodano do tego postu po 1 minucie 21 sekundach
P.S. Bocje wspaniałe cały czas mi się bardzo podobają i na pewno jeszcze do nich wrócę.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Który gatunek ryb mamy najdłużej?

#5

Post autor: Lech-u »

Kenross pisze: sob mar 27, 2021 7:58 pm P.S. Bocje wspaniałe cały czas mi się bardzo podobają i na pewno jeszcze do nich wrócę
Mi też zawsze towarzyszą.

Gbr

Który gatunek ryb mamy najdłużej?

#6

Post autor: Gbr »

Od niepamiętnych czasów trzymałem sobie gupiki (Poecilia Reticulata) krótkopłetwe w tym mieczowe naprzemian z żyworódką endlera (Poecilia wingei) oraz ich mieszańce. Obecnie od ponad roku mam gupiki "snow white" z których wyprowadzam 3-cią generację, ale sercem wciąż jestem za endlerkami.
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Który gatunek ryb mamy najdłużej?

#7

Post autor: Tygrys »

Dziś rano odszedł na rybkowe pola elizejskie, glusiom Ares
Wiekowy był miałem jakieś 13lat.Jak go kupowałem. Od chodeccy to on twierdził że miał 7lat a ummie był. 6lat.ona była najstarsza stażem ummie akwarium, teraz jest tylko glusia xena starsza stażem też 6lat u mnieale ona młoda ma Maks 7lat.Ona była kupiona wielkości 4cm, rej wielkości glusie maja Maks 3-4miesiace.
A jeszcze prze złotymi glusiami miałem ciemnych ,która był UMMIE 18 LAT.
zawieszony profil
ODPOWIEDZ