Prośba o pomoc w doborze rybek !!!

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
amator akwarysta
Gość
Posty: 6
Rejestracja: ndz lut 21, 2021 11:18 am
Lokalizacja: Oborniki
Na imię mam: Łukasz
Płeć:

Prośba o pomoc w doborze rybek !!!

#1

Post autor: amator akwarysta »

Mam problem z obsadą swojego akwarium. Swoją przygodę z akwarystyką zacząłem od dwóch welonek. Wraz z zakupem akwarium Żona w przypływie euforii odwiedziła sklepzoologiczny i sugerując się opinią pracującego w nim pana dołożyła do akwarium kilkanaście rybek. Jak człowiek się z czasem dokształca to tak nie bardzo wszystkie gatunki mogą ze sobą funkcjonować z uwagi na zimno lub ciepłolubność… Problem pojawił się całkiem niedawno kiedy molinezje zaczęły podgryzać ogon jednej welonce co zmusza mnie do jakiejś reakcji – dziwne, że drugą zostawiły w spokoju jakby wybrały sobie tylko jedną ofiarę. Mam akwarium 170 litrów. Temperaturę w nim trzymam w zakresie 23-24 stopnie. Filtr Aquael Ultramax 1500. Moja obecna obsada akwarium to:
- dwie złote welonki
- 3 zbrojniki – glonojady
- 2 kiryski spiżowe
- 1 kyrysek - chyba Sterby
- 3 molinezje ostrouste (czarna, żółta i srebrna z czarnymi nakropieniami)
- 1 neon albo zwinnik jarzeniec – nie wiem, bo ubarwienie ma zwinnika, a kształt neona,
- 1 razbora klinowa
- 2 żałobniczki Czarna Tetra
- 3 zmienniaki plamiste
- 1 gupik.
Moje pytanie jest takie. Jakie ryby (wiadomo, że chciałbym zachować ich jak najwięcej) mogę zachować by w akwarium by miało to jakąś spójność pod kątem warunków dla wszystkich ryb i by nie było przejawów agresji w akwarium? Jakie są tutaj możliwe konfiguracje?
Z góry dziękuję za odpowiedź i edukację mojej osoby 😊 !!
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Prośba o pomoc w doborze rybek !!!

#2

Post autor: Tygrys »

welonka nie pasuje tutaj ,bo to sraluch.kiryski żałobniczka,neon razbora klinowa to ryby stadne minimum 5-6 sztuk.
A jakie masz zbrojniki ?a przede wszystkim jakie ma wymiary zbiornik ?
zawieszony profil

Autor
amator akwarysta
Gość
Posty: 6
Rejestracja: ndz lut 21, 2021 11:18 am
Lokalizacja: Oborniki
Na imię mam: Łukasz
Płeć:

Prośba o pomoc w doborze rybek !!!

#3

Post autor: amator akwarysta »

Zbiornik ma 35x80cm i wysokość 60cm. Wszystkie 3 zbrojniki to zbrojniki pospolite.
Awatar użytkownika

Rysiek
Moderator
Posty: 390
Rejestracja: czw maja 21, 2009 3:11 pm
Telefon: 601250868
Lokalizacja: 100Lica
Na imię mam: poprosturysiek
Płeć:

Prośba o pomoc w doborze rybek !!!

#4

Post autor: Rysiek »

Jak pisał Tygrys Welonki albo same ,albo bez nich w tym zestawie. Kiryski najlepiej jak będzie w grupie 5 szt, lub więcej, Neonki i Razbory i Żałobniczki są to rybki stadne co oznacza że minimum 8 ew,10 szt.Glonojady molinezje czy zmienniaki plamiste i ten gupik mogą zostać jak chcesz je mieć.
"WARSZAWA" T.Love (A Grochów się budzi z przepicia)
"Na zawsze i na wieczność" Wilki (Był chyba maj, Park na Grochowie)

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Prośba o pomoc w doborze rybek !!!

#5

Post autor: DanielP »

Zrób tak jak radzą koledzy wyżej. Najlepiej zostaw jedną lub dwie grupki czyt. ławicę ryb bo akwarium nie jest zbyt duże dla tyłu gatunków ile obecnie posiadasz. Sama temperatura to jedno a drugie to inne parametry wody, które są bardzo ważne.

zyzio
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: śr kwie 06, 2016 2:11 pm
Lokalizacja: warszawa.praga-południe
Na imię mam: maciek

Prośba o pomoc w doborze rybek !!!

#6

Post autor: zyzio »

widzę,że zbiornik ma ,aż 60 cm.,współczuję czyszczenia,ale nie ma tego złego.zbiornik powinien być ozdobą,rodzajem żywego obrazu.moja sugestia to przy tak wysokim zbiorniku umieścił bym kilka, 6-8 szt kirysków n.p. sterbai,zostawił glonojady i wpuścił kilka 6-7 szt. skalarów n.p. Koi.zbiornik obsadził bym wysokimi roślinami n.p. kryptokoryna karbowana i to wszystko.SORRY,ale nie da się mieć wszystkich ryb w jednym zbiorniku,a taki miszmasz daje tylko efekt chaosu.kirysy i skalary to ten sam biotop,a więc potrzebują takich samych warunków co ułatwia utrzymanie stabilności w zbiorniku.
Dodano do tego postu po 1 minucie 34 sekundach
a i jeszcze jedno.tego sprzedawcę co doradzał żonie wywalił bym na zbity .........

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Prośba o pomoc w doborze rybek !!!

#7

Post autor: DanielP »

Wysokość zbiornika jest dobra tylko dla części Pterophyllum ale wymiary dna (35x80) już zdecydowanie dla żadnych nie. To zbyt mały zbiornik na żaglowce.
Awatar użytkownika

kwiat
Gaduła
Posty: 149
Rejestracja: czw wrz 25, 2014 3:01 pm
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Na imię mam: Kwiat
Płeć:

Prośba o pomoc w doborze rybek !!!

#8

Post autor: kwiat »

Nie doradzajcie zakupu skalarów, bo żona poleci i dokupi jeszcze do tego co jest ;). Autor wątku pisze, że chce zachować jak najwięcej obecnego składu. Też uważam, że najlepszą opcją jest oddanie komuś welonów. Chyba, że to pierwsze rybki i jest sentyment do nich to w takim razie trzeba oddać wszystko pozostałe (zbrojniki i kiryski ewentualnie można też zostawić). Można spróbować zamienić pozostałe ryby na welonki. Ewentualnie oddanie welonów i dokupienie ryb, które są stadne (nie koniecznie wszystkich, niektóre również można zamienić lub oddać). Najlepiej dobierać ryby, żyjące w tych samych biotopach. Jeśli już łączymy ryby z różnych środowisk należy pamiętać o tym, aby panujące w zbiorniku warunki były odpowiednie dla wszystkich. Odpal sobie excela, wpisz nazwę ryby, temperaturę w jakiej żyje, ph, czy jest stadna oraz tolerancyjna do przebywania w zbiorniku ogólnym. Przy pomocy excela wyliczysz najbardziej optymalne ph i temperaturę. Jeśli tylko lejesz wodę z kranu to najlepiej dobrać ryby pod parametry wody w zbiorniku. Jeśli chcesz konkretne gatunki o innych wymaganiach to musisz zadbać o to, aby poprawić warunki w zbiorniku. To moim zdaniem niezbędne minimum, żeby ryby dobrze się czuły.
na pochyłe drzewo to i Salomon nie naleje

zyzio
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: śr kwie 06, 2016 2:11 pm
Lokalizacja: warszawa.praga-południe
Na imię mam: maciek

Prośba o pomoc w doborze rybek !!!

#9

Post autor: zyzio »

do DanielP, Bzdury drogi kolego. Zbiornik ma 168 litrów,po odjęciu szkła,żwiru i dekoracji zostaje 150 litrów wody na 6 ryb co daje 25 litrów na rybę.według mnie to aż nadto,ale jeżeli wiesz coś o czym ja nie wiem to proszę przedstaw mi rzeczowe argumenty twojej teorii,ale rzeczowe bo argumenty typu "nie bo nie",a ja jestem najmądrzejszy i wiem wszystko lepiej mnie nie przekonują.pracując w Diskusie urządziliśmy klientom kilka podobnych zbiorników,które funkcjonują w takich konfiguracjach do dziś.I jeszcze uwaga,jeżeli coś piszesz to zaznacz,że jest to twoje zdanie,a nie aksjomat bo odpowiadasz osobie,która dopiero zaczyna przygodę z akwarystyką i każdą informację bierze dosłownie i na pewno nie ma takiej wiedzy jak Ty,a to krok do zrobienia człowiekowi piany w mózgu.jak widać po ostatnim wpisie "kwiata"on już ma mętlik w głowie.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Prośba o pomoc w doborze rybek !!!

#10

Post autor: Ziemiojad »

Zbiornik jest za mały na skalary. Na koniec zostanie mu i tak jedna para. To ryby które muszą mieć przestrzeń żeby zniwelować agresję. I nie mówimy o pokurczach z zoologicznego tylko o prawdziwej dużej agresywnej pielęgnicy.
Założyciel wątku na miszmasz w akwarium. Po jednej rybce z każdego gatunku. Ani to ładne. Ani nie pozwala na obserwację prawdziwych zachowań.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Prośba o pomoc w doborze rybek !!!

#11

Post autor: DanielP »

Po pierwsze nigdzie i nigdy nie uważałem się za osobę wszechwiedzącą. Nie wiem skąd taki wniosek? Rady jakich udzielam zawsze oparte są o moje doświadczenia a czasem o teorie i wtedy to zaznaczam. Prawie od początku mojej przygody z akwarystyką, w zbiornikach jakie posiadam, były ryby z rodziny Pterophyllum, hodowlane i dzikie.Te ryby osiągają znaczące rozmiary i dlatego zdecydowanie odradzam je do tak małego zbiornika. Kto widział dorosłe żaglowce wie o czym piszę. Ryby te jak każde inne, w zbyt małym zbiorniku nie będą miały szansy prawidłowego wzrostu i osiągnięcia maksymalnych rozmiarów. Pterophyllum to ryby stadne więc lepiej trzymać je większych grupach. Są one pielęgnicami więc drugim bardzo ważnym czynnikiem decydującym o wielkości zbiornika dla nich jest ich agresja i zachowania towarzyszące okresowi okołotarłowemu. Na czas tarła para oddziela się od reszty grupy i wszystkie ryby, które znajdą się w zasięgu ich gniazda są przeganiane. Żaglowce nie zawsze tworzą pary na stałe. Jak w tak małym zbiorniku mają ukryć się inne czyt. niesparowane ryby przed dominująca parą i jak ta para ma swobodnie opiekować się narybkiem? Nie ma takiej możliwości. Zadaniem akwarysty jest zapewnienie rybom optymalnych warunków i możliwości obserwacji ich naturalnych zachowań. W tak małym zbiorniku ich nie będzie. Każdy człowiek ma prawo popełniać błędy ale forum jest od tego, żeby dzielić się wiedzą opartą głównie na własnych doświadczeniach i mój wpis miał właśnie taki charakter. Nie chcę nikogo urazić jak i również generalizować ale często wiedza osób pracujących w branży akwarystycznej jest bardzo mała. Rzadko pracują tam osoby z dużą wiedzą i pasją ale gdy już na takie trafiam, to jest to dla mnie bardzo miłe.

zyzio
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: śr kwie 06, 2016 2:11 pm
Lokalizacja: warszawa.praga-południe
Na imię mam: maciek

Prośba o pomoc w doborze rybek !!!

#12

Post autor: zyzio »

rozumiem Cię kolego i doceniam twoje zaangażowanie,ale zycie jest jakie jest i trzeba się z tym pogodzić.doceniam,że uważasz ,że skalary powinny mieć wielki zbiornik,ale zycie weryfikuje wszelkie marzenia.dla Ciebie pomieszczenie mieszkalne musi mieć 100 m.2,żebyś czuł się w nim dobrze,ale sa tacy jak ja ,którzy mieszkają w 18 m2 w dwie osoby i też muszą się do tego przystosować i nie pozabijać.tak samo jest z rybami .może taki zbiornik nie jest dla nich luksusem,ale po pewnym czasie się przystosują i wszystko będzie ok,a trzymanie takiego miszmaszu po jednej ,dwie sztuki z nie wiadomo ilu gatunków moim zdaniem jest bez sensu i tworzy tylko dziwny chaos,a nie przyjemność z oglądania takiego żywego obrazu.jeżeli już to wolał bym wpuścić 50 samców gupika triangla.
Awatar użytkownika

kwiat
Gaduła
Posty: 149
Rejestracja: czw wrz 25, 2014 3:01 pm
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Na imię mam: Kwiat
Płeć:

Prośba o pomoc w doborze rybek !!!

#13

Post autor: kwiat »

zyzio pisze: pn lut 22, 2021 11:17 am pracując w Diskusie urządziliśmy klientom kilka podobnych zbiorników,które funkcjonują w takich konfiguracjach do dziś
Po tym co piszesz w tym i innych wątkach, to albo kłamiesz, albo Discus się stoczył :-( . Obstawiam to pierwsze :capu:
na pochyłe drzewo to i Salomon nie naleje
Awatar użytkownika

Komarowa
Moderator
Posty: 3144
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: No name

Prośba o pomoc w doborze rybek !!!

#14

Post autor: Komarowa »

W tym temacie doradzamy amator akwarysta w wyborze obsady zbiornika.
Wszelkie dyskusje niezwiązane z tematem proszę prowadzić na PW.
Dziękuję :)
Puchatku?
– Tak Prosiaczku?
– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś.
Awatar użytkownika

kwiat
Gaduła
Posty: 149
Rejestracja: czw wrz 25, 2014 3:01 pm
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Na imię mam: Kwiat
Płeć:

Prośba o pomoc w doborze rybek !!!

#15

Post autor: kwiat »

Komarowa pisze: pn lut 22, 2021 3:32 pm W tym temacie doradzamy amator akwarysta w wyborze obsady zbiornika.
Tak, oczywiście. Miałem na celu aby zwrócił uwagę, iż osoba podając się za pracownika jednego z lepszych sklepów akwarystycznych w Warszawie może mijać się z prawdą. Oceniam to po mało profesjonalnych wpisach jak na kogoś takiego. Więc może lepiej jeśli posłucha kogoś doświadczonego z forum (nie mam tu na myśli siebie).
na pochyłe drzewo to i Salomon nie naleje
Awatar użytkownika

Rysiek
Moderator
Posty: 390
Rejestracja: czw maja 21, 2009 3:11 pm
Telefon: 601250868
Lokalizacja: 100Lica
Na imię mam: poprosturysiek
Płeć:

Prośba o pomoc w doborze rybek !!!

#16

Post autor: Rysiek »

zyzio pisze: ndz lut 21, 2021 9:47 pm wpuścił kilka 6-7 szt. skalarów n.p. Koi
Kolego Twoja wiedza i doradztwo mnie powaliło, Niech nikt nigdy tego nie robi."never"
"WARSZAWA" T.Love (A Grochów się budzi z przepicia)
"Na zawsze i na wieczność" Wilki (Był chyba maj, Park na Grochowie)
Awatar użytkownika

mariom222
Moderator
Posty: 1208
Rejestracja: pn lis 14, 2016 4:58 pm
Lokalizacja: Warszawa Włochy
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Prośba o pomoc w doborze rybek !!!

#17

Post autor: mariom222 »

nie dawajmy się wrabiać w jakieś krytyki i kłótnie,
wiedza handlowa i hobbistyczna to różne sprawy
zyzio ma trochę nietypowe poglądy ale kto wie
może i my będziemy kiedyś handlowcami :)
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Prośba o pomoc w doborze rybek !!!

#18

Post autor: Lech-u »

Na tym polega magia forum.
Każdy może mieć swoje zdanie. I wcale nie oznacza, że mamy rację.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Prośba o pomoc w doborze rybek !!!

#19

Post autor: DanielP »

Jak wygląda sytuacja właściciela zbiornika z planami co do obsady? :D Można prosić jakieś zdjęcie zbiornika?

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Prośba o pomoc w doborze rybek !!!

#20

Post autor: r10 »

amator akwarysta pisze: ndz lut 21, 2021 1:00 pmZbiornik ma 35x80cm i wysokość 60cm.
Jakie szkło? Też chciałem taki 60h :strongmen:. Skończyło się na nowym 60*30*55h@8mm i po uznaniu, że jednak za krótkie (wieciechłopaki kto w domu nie odzywa się do mnie do dziś :x) z drugiej ręki 80*35*50h@10mm (obydwa OW). W jakieś długie wakacje niezauważalnie podmienię na dłuższe "przecież to takie samo" :bęc:.

Ziemiojad pisze: pn lut 22, 2021 12:45 pmZbiornik jest za mały na skalary.
Za komuny większość skalarów żyła w 72 l (to był największy gotowy ziornik w państwowych sklepach akwarystycznych - tata kolegi miał takie ładne akwarium, ze świetlówką, fajka filtra z wkładem z pończochy) i miała się lepiej, niż my ludzie :keep:.
Ostatnio zmieniony pn cze 07, 2021 1:32 pm przez r10, łącznie zmieniany 3 razy.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Prośba o pomoc w doborze rybek !!!

#21

Post autor: Ziemiojad »

Zartujesz. Wredy się kleiło duże akwaria, szkło w stalowe ramy kitem do szyb. :mrgreen:

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Prośba o pomoc w doborze rybek !!!

#22

Post autor: r10 »

Ziemiojad pisze: pn cze 07, 2021 1:20 pmWtedy się kleiło duże akwaria
Z miasta jestem - kto w spółdzielczym mieszkaniu miałby gdzie wcisnąć większe akwa pomiędzy telewizor, wersalkę i babcię :shock:. O większych akwach się czytało w prasie akwarystycznej (papier jak wyjęty z nomen omen akwarium), że gdzieś na Śląsku to ktoś ma 200 l hodowlane, ale na Śląsku to nawet schabowe mieli na dworcu w Katowicach :pifffo:.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Prośba o pomoc w doborze rybek !!!

#23

Post autor: Ziemiojad »

Ale ja piszę o latach 80 tych a ty chyba 50 tych :mrgreen:

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Prośba o pomoc w doborze rybek !!!

#24

Post autor: r10 »

Lata 70-te, środkowy Gierek - coś jeszcze w sklepach było, a nie sam ocet jak za Jaruzela :shock: - ale jak pisałem.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
ODPOWIEDZ