Kiryski - problem

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
Antrial
Uczestnik
Posty: 20
Rejestracja: pn lis 02, 2020 4:50 pm
Telefon: 516622299
Lokalizacja: Grodzisk Maz
Na imię mam: Antek

Kiryski - problem

#1

Post autor: Antrial »

Witam.
Niedawno zakupiłem 7 kirysków panda. Moje akwarium to 60l, które w połowie jest wysypane piaskiem, a reszta to wygładzony żwir. Wszystkie parametry w normie tylko kh 15. Wyłowiłem dziś jednego trupa (raczej normalne). Jeden z kirysków cały dzień pływa do góry brzuchem przy tafli. Czasami jednak uda mu się zaplątać w zarośla i wtedy jest przy dnie. obserwuje cały czas około 4 kirysków. Nie wiem co z resztą.
1. Kiryski siedzą w kupie i nie widuje żeby żerowały. Tabletek wcale nie tykają nawet nie wiem czym się żywią w takim razie. Skąd takie zachowanie?
2. Czemu jeden kirysek pływa w ten sposób? Jak temu zapobiegać?
3. Jak spowodować aby dafnia suszona spływała na dno?
P.s Kiryski są dość małe ok. 1cm
Awatar użytkownika

A.G.A.
Moderator
Posty: 3155
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: Agnieszka
Płeć:

Kiryski - problem

#2

Post autor: A.G.A. »

Kiedy akwarium było założone ?
Jak przebiegał proces aklimatyzacji kirysów ?
Dodano do tego postu po 52 sekundach
W miarę możliwości dołącz zdjęcia.
Jeśli ktoś uzna, że nie jesteś wystarczająco dobry...to jego problem a nie Twój.
Wyłącz umysł, włącz serce.

Autor
Antrial
Uczestnik
Posty: 20
Rejestracja: pn lis 02, 2020 4:50 pm
Telefon: 516622299
Lokalizacja: Grodzisk Maz
Na imię mam: Antek

Kiryski - problem

#3

Post autor: Antrial »

Akwarium założone rok temu.
Kirysy były najpierw trzymane w dryfującym worku aby przystosować je do temperatury. Potem co 15 min dolewałem ok 20% nowej wody. po pięciu takich podmiankach wpuściłem je. Reszta obsady to potulne jak baranki platki i neonki.
Zdjęć niestety nie dołącze ale widziałem, że ten sam problem pojawiał się kilka razy i nigdy nie było jednoznacznej odpowiedzi:(

Krolic
Moderator
Posty: 792
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Kiryski - problem

#4

Post autor: Krolic »

pewnie dlatego że najczęściej są różne przyczyny. ja w takiej sytuacji maksymalnie natleniłbym zbiornik - pompka napowietrzająca.
Jak nie ma innych objawów to stawiałbym na duża różniecę pH miedzy zbiornikami - jest to oczywiście wróżenie z fusów.

Autor
Antrial
Uczestnik
Posty: 20
Rejestracja: pn lis 02, 2020 4:50 pm
Telefon: 516622299
Lokalizacja: Grodzisk Maz
Na imię mam: Antek

Kiryski - problem

#5

Post autor: Antrial »

A czy zbiornik może być natleniony przez długi czas? Mówię to dlatego, że wyjeżdżam na tydzień i nie chcę kłopotać osoby karmiącej aby jeszcze się bawiła z pompką.
Dodano do tego postu po 4 minutach 46 sekundach
Witam.
Jak teraz czytam to widzę podobieństwo do choroby gazowej!
Jak mogę szybko i skutecznie wyleczyć z niej ryby? Na ten tydzień wyjeżdżam więc nie będę mógł przeprowadzać zbyt skomplikowanych zabiegów. Jakieś porady?

Krolic
Moderator
Posty: 792
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Kiryski - problem

#6

Post autor: Krolic »

Objawy choroby gazowej pasują mniej więcej do każdej reakcji ryb na zmianę warunków, składu wody. Wprowadzeni natleniacza powoduje ruch wody (bąbelki sa za duże i za krótko w wodzie żeby realanie rozpuscic sie w wodzie) Ruch wody poprawia wymianę gazowa wiec jeżeli masz za dużo tlenu w wodzie - w co niestety watpie, to ruch powierzchni wody powinien ułatwić uwolnienienie również tlenu.
Jak ryby będą dalej padały, to osoba której zostawiasz zbiornik pod opiekę musi odławiać trupki...60 l akwarium może nie wytrzymać 7 martwych ryb i możesz mieć efekt domina..
Dodano do tego postu po 3 minutach 50 sekundach
Antrial pisze: ndz sty 10, 2021 10:09 pm A czy zbiornik może być natleniony przez długi czas?
odpowiadajac na to pytanie - ruch wody może mieć złe skutki raczej dla roślin. Jeżeli masz gęsto obsadzony zbiornik i podajesz CO2 to zmniejszy sie jego zawartość.

Autor
Antrial
Uczestnik
Posty: 20
Rejestracja: pn lis 02, 2020 4:50 pm
Telefon: 516622299
Lokalizacja: Grodzisk Maz
Na imię mam: Antek

Kiryski - problem

#7

Post autor: Antrial »

Dziękuję za odpowiedź.
Co twoim zdaniem powinienem w takim razie zrobić?

Krolic
Moderator
Posty: 792
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Kiryski - problem

#8

Post autor: Krolic »

Każdy akwarysta decyduje sam :) ja bym natlenił akwarium. Druga opcja to małe podmiany wody codzienne.. ale nie wchodzi w grę jak wyjeżdżasz.
Pandy są dość wrażliwe na jakość wody. No i najważniejsze - nawet jak padną wszystkie to się nie ma co załamywać..
Dodano do tego postu po 5 minutach 18 sekundach
jeszce wróce do Twoich pierwszych pytań.
Antrial pisze: ndz sty 10, 2021 9:39 pm Kiryski siedzą w kupie i nie widuje żeby żerowały.
zbijanie sie w stadko to częsta reakcja na stres.. nawet nieduży. A świeżo wpuszczone ryby raczej nie będą żerowały od razu. Daj im czas na aklimatyzacje
Antrial pisze: ndz sty 10, 2021 9:39 pm . Jak spowodować aby dafnia suszona spływała na dno?
mozesz ja namoczyć.. ale dla kirysów proponuje jednak jakie tonące granulaty i mrożonki. Tylko przy podawaniu dużej ilości mrożonek pamiętaj o obniżającym sie pH..
Ostatnio zmieniony ndz sty 10, 2021 10:38 pm przez Krolic, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
Antrial
Uczestnik
Posty: 20
Rejestracja: pn lis 02, 2020 4:50 pm
Telefon: 516622299
Lokalizacja: Grodzisk Maz
Na imię mam: Antek

Kiryski - problem

#9

Post autor: Antrial »

Na ten moment przekręciłem świetlówkę tak, że połowa roślin ma raczej mierne światło. Podniosłem filtr, więc mam duży ruch wody na górze. Napowietrzacz działa na połowie mocy (wcześniej minimum) duże bąble ok. 1cm średnicy. Myślicie, że to pomoże? Jeżeli jednak kiryski padną to mam kupować nowe czy spróbować inne? Czy takie modyfikacje jakie wprowadziłem teraz mogą być przez cały tydzień czy coś trzeba zmieniać? Czy tabletki i zatonięte płatki to dobry pokarm?
Dodano do tego postu po 1 minucie
Krolic pisze: ndz sty 10, 2021 10:37 pm A świeżo wpuszczone ryby raczej nie będą żerowały od razu. Daj im czas na aklimatyzacje


Pandy mam już trzeci dzien....

Krolic
Moderator
Posty: 792
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Kiryski - problem

#10

Post autor: Krolic »

Antrial jezeli te padną to czemu nie podejsc do nich jeszce raz.. ale akwarystyka to sport dla cierpliwych. Zacznij od opisania zbiornika, obsady.. tego jak dbasz o zbiornik -ile i jak często podmieniasz wody. Przydałby sie tez testy wody - parametr "normalnie" jest mało precyzyjny :)
Jak wrzucisz wiecej informacji to na forum znajdzie sie na pewno ktos kto pomoże :)
Ostatnio zmieniony ndz sty 10, 2021 10:47 pm przez Krolic, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
Antrial
Uczestnik
Posty: 20
Rejestracja: pn lis 02, 2020 4:50 pm
Telefon: 516622299
Lokalizacja: Grodzisk Maz
Na imię mam: Antek

Kiryski - problem

#11

Post autor: Antrial »

Akwa 60l
Zestaw AquaEl Leddy 60.
Świetlówka typu SUNNY.
Obsada:
- 6x Platka Mickey Mouse
- 3x malutka Molinezja
- 10x Neonków
Podłoże Piasek+Żwir
Parametry na paskach mieszczą się w granicach tolerancji jedynie kh wysokie.
Sprzątam raz w tygodniu:
-czyszczę filtr mechaniczny
-odkurzam odchody i martwą materię
-przycinam rośliny (szybko rosną)
-czyszczę szyby
-podmieniam wodę około 20% i dodaję preparat, który zbija szkodliwe związki aby zatrzymały się w filtrze.
Karmienie:
2x dziennie rano i wieczorem szczypta dafni suszonej 4x tabletki, płatki na zmianę białkowe, roślinne i wieloskładnikowe.
Światło zapalam rano przy karmieniu i gaszę wieczorem 10 min po karmienu.
Przez rok ryby mnożyły się i były zdrowe jedynie raz platka miała posocznicę, więc zdezynfekowałem zbiornik i choroba zniknęła. Teraz w akwa lata troszkę więcej paprochów, gdyż niedawno podmieniałem część podłoża.

DanielP
Moderator
Posty: 1939
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Kiryski - problem

#12

Post autor: DanielP »

Krolic co miałeś na myśli pisząc o tym,że mrożonki wpływają na obniżenie ph? A trial jak będziesz miała możliwość to kup testy kropelkowe, które są dokładniejsze od paskowych. Raczej trudno będzie ci stawić aby duszona dafnia zatonęła. Kup kirysków pokarmy specjalnie dla nich dedykowane tj. granulaty itp. Na dany moment proponuję tylko zrobić podmiankę i obserwować ryby.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2375
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Kiryski - problem

#13

Post autor: Ziemiojad »

Chyba to, że mrożonki a na pewno mixy z sercem obniżają pH. To powszechnie powtarzane jest przez wszystkich hodowców paletek.
Dodano do tego postu po 3 minutach 4 sekundach
Przy okazji moje pandy prawie zawsze pływają razem. Są specyficzne. I nie wynika to ze stresu. Raczej z ich towarzyskiej natury. A czasem do stada dołączają jeszcze otoski.
Tak czy inaczej szybki zgon może być spowodowany zła aklimatyzacją, albo podróżą do ciebie, albo ukryta chorobą, osłabieniem, i wszystkim innym...

DanielP
Moderator
Posty: 1939
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Kiryski - problem

#14

Post autor: DanielP »

Mam paletki, karmię je m.in. różnymi mrożonkami w nigdy nie zaobserwowałem spadków pH więc nie wiem skąd takie teorie? :shock: Absolutnie tego nie neguję ale też nigdy sam tego nie zaobserwowałem. Większość kirysków to ryby stadne a pandy czy hastatusy faktycznie przez całe życie trzymają się w grupie. Ja równieź uważam,że na śmierć kirysków mogła mieć wpływ aklimatyzacja tj. np. drastyczna zmiana parametrów. Teraz najważniejsze jest to, aby skupić się na obecnej obsadzie i je obserwować.

Krolic
Moderator
Posty: 792
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Kiryski - problem

#15

Post autor: Krolic »

ja miałem jazdy z ph w akwarium z paletami. Rozkładające sie jedzeni "mięsne" to powoduje... ale tak samo działa np artemia.
Dodano do tego postu po 8 minutach 48 sekundach
Wicie co ale to fajny temat - szukam czegoś w necie dlaczego obniża pH i często znajduje informacje że ta jest ale bez wytłumaczenia dlaczego..

DanielP
Moderator
Posty: 1939
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Kiryski - problem

#16

Post autor: DanielP »

I właśnie o to mi chodzi :D W sieci można znaleźć wiele informacji, które są tylko stereotypami. Trudniej już jest zdobyć rzetelne informacje oparte na konkretach i doświadczeniach.W wielu kwestiach nie przekonuje mnie już same stwierdzenie czegoś. W moich zbiornikach zawsze karmię taką ilością mrożonek, która jest zjadana przez ryby bardzo szybko i dlatego nigdy nie zaobserwowałem żadnych skoków ph. Zastanawia mnie to jaką ilość pokarmu mrożonego trzeba podać rybom i jaki czas musi on przebywać w wodzie żebym zmienił ph?
Ostatnio zmieniony pn sty 11, 2021 12:42 pm przez DanielP, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Kiryski - problem

#17

Post autor: Lech-u »

DanielP pisze: pn sty 11, 2021 12:42 pm Zastanawia mnie to jaką ilość pokarmu mrożonego trzeba podać rybom i jaki czas musi on przebywać w wodzie żebym zmienił ph?
Nie wiem, czy jest to sensowne, żeby to sprawdzać.

Już w latach 80-tych jak stawiałem pierwsze kroki w akwarystyce, to mnie uczono, że pokarm ma być zjedzony MAKSYMALNIE w 2 minuty od podania.
A więc już wtedy zwracano uwagę na to, żeby pokarm nie zalegał gdzieś w akwarium.
Pokarm nie zalega = nie ma problemów w akwarium.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

Krolic
Moderator
Posty: 792
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Kiryski - problem

#18

Post autor: Krolic »

DanielP no dobra i po każdym karmieniu czyścisz filtry i to co wpadnie w miejsce niedostepne dla ryb?
ale ale Szanowni.. zaśmiecamy koledze temat o kirysach - można z tego otworzyć cos nowego oczywiscie :)
Dodano do tego postu po 19 minutach 34 sekundach
DanielP pisze: pn sty 11, 2021 12:42 pm W sieci można znaleźć wiele informacji, które są tylko stereotypami
jeszce sie do tego odniosę.. doświadczenie z obniżojacym sie ph jest moim doswiadczeniem. Mialm dwa zbiorniky w których tak to działało.. jeden to oczywiście zbiornik z dyskowcami. Drugi był zbiornikiem z kirsyami. W obu przypadkach jedzeni nie znikało po 2 minutach ;)
Ostatnio zmieniony pn sty 11, 2021 2:10 pm przez Krolic, łącznie zmieniany 1 raz.

DanielP
Moderator
Posty: 1939
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Kiryski - problem

#19

Post autor: DanielP »

Cieszę się Krolic,że masz takie doświadczenia bo są one dla nas najcenniejsze :pada: Odnosząc się do twojego pytania to odpowiedź brzmi nie. Moje ryby zjadają większość pokarmu i nawet jeżeli jakieś drobinki wpadłyby w niedostępne dla nich miejsca to wątpię aby zmieniły ph.
Ostatnio zmieniony pn sty 11, 2021 11:53 pm przez DanielP, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

JJP2
Noble
Posty: 642
Rejestracja: ndz sty 07, 2018 12:56 am
Lokalizacja: Ciupagi
Na imię mam: Piotr

Kiryski - problem

#20

Post autor: JJP2 »

DanielP
Dissolved Organic Carbon (DOC) wpływa na pH wody ale jest to szerszy zakres niż same karmienie (chyba, że masz łopatkę do karmienia wielkości 250 ml w górę ;] ).
Wszystko oczywiście zależy jaki jest bufor kH. U mnie przy kH na poziomie 1-2 o i gH w granicach 6-7o po 10 dniach od podmiany profilux przestaje puszczać CO2 bo pH spada poniżej 6,2.


PS.
Jesteś w domu w tym tygodniu?
Ostatnio zmieniony wt sty 12, 2021 12:09 am przez JJP2, łącznie zmieniany 1 raz.

DanielP
Moderator
Posty: 1939
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Kiryski - problem

#21

Post autor: DanielP »

Jestem :D

Autor
Antrial
Uczestnik
Posty: 20
Rejestracja: pn lis 02, 2020 4:50 pm
Telefon: 516622299
Lokalizacja: Grodzisk Maz
Na imię mam: Antek

Kiryski - problem

#22

Post autor: Antrial »

Witam.
Ja już po powrocie z wyjazdu.
Żywe 4 z 6 kirysów. Obecnie dużo wolniej oddychają i nie mają już objawów. Cały czas jednak nie żerują tak aktywnie jak wiele osób opisuje. co jakis czas tylko.
ODPOWIEDZ