Zakwit bakteryjny, czyli tzw. mleko w akwarium

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
marking
Gaduła
Posty: 150
Rejestracja: pn lip 22, 2019 1:25 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Zakwit bakteryjny, czyli tzw. mleko w akwarium

#1

Post autor: marking »

Zakwit bakteryjny? Mleko w akwarium?
Co się dzieje i jak z tym walczyć?
Ostatnio zmieniony sob sty 02, 2021 12:37 pm przez Lech-u, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam serdecznie
Mariusz Król marking
www.Akwarysta.eu
Awatar użytkownika

aquilamp
Zapaleniec
Posty: 443
Rejestracja: czw mar 21, 2013 11:26 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Zakwit bakteryjny, czyli tzw. mleko w akwarium

#2

Post autor: aquilamp »

Naturalne metody: zaciemnienie akwarium tak na kilka dni, silne napowietrzanie , duże podmianki wody. Jeśli jest to możliwe to nawet 50%. Możesz też kupić lampę uv, całkiem wydajne w postaci filtra wewnętrznego produkuje sunsun. Jeśli masz to dolej bakterii.
Awatar użytkownika

mariom222
Moderator
Posty: 1208
Rejestracja: pn lis 14, 2016 4:58 pm
Lokalizacja: Warszawa Włochy
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Zakwit bakteryjny, czyli tzw. mleko w akwarium

#3

Post autor: mariom222 »

u mnie zazwyczaj pomagało samo napowietrzanie przez kilka godzin
jednak ostatnio padł mi ostatni napowietrzacz i teraz jedyne co robię to płukam częściej prefiltry żeby wzmocnić strumień
i zmieniłem trochę kąt nachylenia deszczownic

póki nie kupię nowych napowietrzaczy ta metoda tez daje radę :)

Autor
marking
Gaduła
Posty: 150
Rejestracja: pn lip 22, 2019 1:25 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Zakwit bakteryjny, czyli tzw. mleko w akwarium

#4

Post autor: marking »

@mariom222 napowietrzanie przy niewielkich zakwitach rzeczywiście pomaga, ale tylko jeśli zakwit jest nieduży.
@aquilamp stwierdzenie jeśli masz to dolej bakterii przy zakwicie bakteryjnym, gdzie tych bakterii jest za dużo? Tutaj totalnie się nie zgadzam. Tak samo jak piszesz użyj UV, jeśli masz dolej bakterii..... Oczywiście jasne że UV zabija bakterie te z toni wodnej, a nie te osadzone, ale w momencie gdy jest ich i tak nadmiar, to po co jeszcze je dolewać, to tylko pogorszenie efektu zakwitu bakteryjnego, stąd właśnie powstał film.
Pozdrawiam serdecznie
Mariusz Król marking
www.Akwarysta.eu
Awatar użytkownika

aquilamp
Zapaleniec
Posty: 443
Rejestracja: czw mar 21, 2013 11:26 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Zakwit bakteryjny, czyli tzw. mleko w akwarium

#5

Post autor: aquilamp »

marking pisze:@mariom222 napowietrzanie przy niewielkich zakwitach rzeczywiście pomaga, ale tylko jeśli zakwit jest nieduży.
@aquilamp stwierdzenie jeśli masz to dolej bakterii przy zakwicie bakteryjnym, gdzie tych bakterii jest za dużo? Tutaj totalnie się nie zgadzam. Tak samo jak piszesz użyj UV, jeśli masz dolej bakterii..... Oczywiście jasne że UV zabija bakterie te z toni wodnej, a nie te osadzone, ale w momencie gdy jest ich i tak nadmiar, to po co jeszcze je dolewać, to tylko pogorszenie efektu zakwitu bakteryjnego, stąd właśnie powstał film.
Mylisz pojęcia, masz problem z pierwotniakami. Bakterie nitryfikacyjne o których wspomniałem przyspieszą dojrzewanie twojego akwarium. A to jest główną przyczyna zakwitu tych mikroorganizmów w twoim akwarium.

Autor
marking
Gaduła
Posty: 150
Rejestracja: pn lip 22, 2019 1:25 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Zakwit bakteryjny, czyli tzw. mleko w akwarium

#6

Post autor: marking »

@aquilamp nie zgodzę się kolego, w filmie masz powiedziane zakwit bakteryjny (tak jak tytuł) i o tym zakwicie jest film i to nie jest świeże akwarium, a parametry są stabilne od dawna w nim. Akwarium jest dojrzałe od kilku miesięcy, uwierz mi wiem co piszę, a zakwit tutaj jest akurat wywołany właśnie przelaniem/przedawkowaniem bakterii i już go dawno nie ma. Dodanie bakterii tylko pogorszyłoby to wszystko, wiem co mówię i nie tylko z myśli, ale i z praktyki, uwierz mi odpaliłem nie jeden baniak w życiu, co więcej są sposoby na pominięcie dojrzewania, lub jego znaczne ograniczenie. Zostawiłem tutaj film w którym opowiadam o metodach walki z tego rodzaju zakwitem, ponieważ niektórym osobom się zapewne on przyda.
Podobne zmętnienie również wyglądające jak zakwit pierwotniaków w początkowej fazie daje zakwit fitoplanktonu, który później zmienia kolor na zielony od lekkiego do ciemnego koloru.
Jeszcze inny rodzaj zmętnienia wyglądający niemal tak samo to zakwit spowodowany wytrąceniem się węglanu wapnia, przy np. zbyt szybkim podaniu dwóch rodzajów płynów w metodzie Ballinga, czyli płynu z CA i z KH.
Ostatnio zmieniony pn sty 04, 2021 1:05 pm przez marking, łącznie zmieniany 5 razy.
Pozdrawiam serdecznie
Mariusz Król marking
www.Akwarysta.eu
Awatar użytkownika

aquilamp
Zapaleniec
Posty: 443
Rejestracja: czw mar 21, 2013 11:26 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Zakwit bakteryjny, czyli tzw. mleko w akwarium

#7

Post autor: aquilamp »

Ok, teraz rozumiem. Źle zrozumiałem twój post. Sądziłem że prosisz o radę, wsparcie. Odpowiedziałem trochę mechanicznie. Przed obejrzenie Twojego poradnika.

Autor
marking
Gaduła
Posty: 150
Rejestracja: pn lip 22, 2019 1:25 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Zakwit bakteryjny, czyli tzw. mleko w akwarium

#8

Post autor: marking »

Spokojnie żaden problem, nic się nie stało, po prostu wolałem od razu sprostować ku potomności :).
Pozdrawiam serdecznie
Mariusz Król marking
www.Akwarysta.eu
Awatar użytkownika

mariom222
Moderator
Posty: 1208
Rejestracja: pn lis 14, 2016 4:58 pm
Lokalizacja: Warszawa Włochy
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Zakwit bakteryjny, czyli tzw. mleko w akwarium

#9

Post autor: mariom222 »

marking a może byś pomyślał o nakręceniu filmiku o zakładaniu akwarium morskiego
takiego dla żółtodziobów?
chociaż pobieżnie znając temat pewnie by wyszło z tego kilka odcinków

i jeszcze takie cóś technicznego, mamy tu taką opcję na forum że jak chcesz do kogoś konkretnego skierować odpowiedź
to klikasz LPM na nick delikwenta i wyskakuje ,,cytuj nazwę użytkownika,,
wtedy nie tylko że oznaczysz że dla niego ta odpowiedź ale dostanie także powiadomienie o tym :)

Autor
marking
Gaduła
Posty: 150
Rejestracja: pn lip 22, 2019 1:25 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Zakwit bakteryjny, czyli tzw. mleko w akwarium

#10

Post autor: marking »

mariom222 o widzisz, jakoś technicznie tego nie opanowałem hahahaha ;), tzn. wiedziałem że taka opcja gdzieś jest, ale jakoś nie zwracałem na to uwagi.
Owszem odcinków wyszłoby pewnie kilka, chyba że zrobić to na niewielkiej kostce, tyle że trzeba mieć na czym to ogarnąć, a obecnie nie mam na to totalnie miejsca i czasu, ale do przemyślenia :).
Ostatnio zmieniony wt sty 05, 2021 2:02 pm przez marking, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam serdecznie
Mariusz Król marking
www.Akwarysta.eu

DanielP
Moderator
Posty: 1939
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Zakwit bakteryjny, czyli tzw. mleko w akwarium

#11

Post autor: DanielP »

marking
Ja również chętnie obejrzałbym instruktażowy film o zakładaniu akwarium morskiego :viva:
Awatar użytkownika

mariom222
Moderator
Posty: 1208
Rejestracja: pn lis 14, 2016 4:58 pm
Lokalizacja: Warszawa Włochy
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Zakwit bakteryjny, czyli tzw. mleko w akwarium

#12

Post autor: mariom222 »

marking pisze: wt sty 05, 2021 2:02 pm chyba że zrobić to na niewielkiej kostce, tyle że trzeba mieć na czym to ogarnąć, a obecnie nie mam na to totalnie miejsca i czasu, ale do przemyślenia
takie małe solniczki pewnie trudniejsze do utrzymania ale za to łatwiejsze do pokazania, i oto właśnie by chodziło
ja sam mam odpieniacz ale 60 cm wysoki nic z tym nie zrobię jak się nie znam
wszelkie potrzebne Ci rzeczy do takiego filmiku mogę kupić,pożyczyć czy wycyganić, oprócz czasu oczywiście
a jeśli zmieścimy się z tym do końca 2021 to i tak nieźle
pomyśl :)

Autor
marking
Gaduła
Posty: 150
Rejestracja: pn lip 22, 2019 1:25 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Zakwit bakteryjny, czyli tzw. mleko w akwarium

#13

Post autor: marking »

DanielP
mariom222
Wiesz małe akwarium typu 49 litrów to się zakłada na aquaelu i to naprawdę przy bezproblemowych koralach śmiga :), a co do utrzymania cotygodniowe podmiany, a jak wyjedziesz, bo musisz to jedna większa po powrocie.
Zestaw za 500 zł no ale dochodzi skała woda itp. itd. zwierzaki ryby, wiec myślę że na start około 1400 zł tak żeby to śmigało już tak na maksa ;), pewnie nawet zawyżyłem przy początkach, ale to nawyk, że wołam więcej, żeby później ktoś był milej zaskoczony :).
Najbardziej rozbawiło mnie WYCYGANIĆ ;).
Pozdrawiam serdecznie
Mariusz Król marking
www.Akwarysta.eu
ODPOWIEDZ