Jaki kotnik wybrać?

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
marking
Gaduła
Posty: 150
Rejestracja: pn lip 22, 2019 1:25 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Jaki kotnik wybrać?

#1

Post autor: marking »

Hej Akwaryści! 🙂
Czy wy również używacie kotników i w jakim celu? Wybieracie plastikowe, czy też siatkowe?
Jaki kotnik najlepiej wybrać?
Zobaczcie nasze porównanie dwóch dość prostych modeli! 🙂
https://youtu.be/3is-rfQ8Y2M
Pozdrawiam serdecznie
Mariusz Król marking
www.Akwarysta.eu
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Jaki kotnik wybrać?

#2

Post autor: Tygrys »

Kótnik plastikowy z jednolitym dnem. Maciupkimi dziurami żeby narybek zbrojnika nie uciekł lub zyrworudki. Przez Kótnik siatkowe jak jest tam narybek ryb ikrowych to inne rybki przez siatkę zjedzą bez problemu woreczek żoltkowy narybku.
zawieszony profil
Awatar użytkownika

lwica79
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: ndz lis 29, 2009 11:37 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska
Na imię mam: Edyta
Płeć:

Jaki kotnik wybrać?

#3

Post autor: lwica79 »

żaden z tych kotników nie jest dobry (zresztą nie ma na rynku idealnego) . Przez kotnik siatkowy rybki są atakowane (skutecznie ) przez dorosłe pływające poza kotnikiem (jak tylko małe znajda się przy siatce lub na dnie (zaraz po porodzie) , a z kolei plastikowy ma za duże otwory po bokach którymi większość narybku jest w stanie uciec (nawet nowo narodzone gupiki, nie wspominając o drobniejszym narybku jak np. ramirezka) .
Ja używam tych plastikowych, ale zmodyfikowanych (siatka naklejona po bokach (najlepiej od środka) )

DanielP
Moderator
Posty: 1939
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Jaki kotnik wybrać?

#4

Post autor: DanielP »

To się wydaje być optymalnym rozwiązaniem chodź wiele zależy od pozostałej obsady w zbiorniku. Najlepiej jest mieć odpowiednio zagracone/ zarośnięte zbiorniki jednogatunkowe i resztę zostawić naturze :D

Autor
marking
Gaduła
Posty: 150
Rejestracja: pn lip 22, 2019 1:25 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Jaki kotnik wybrać?

#5

Post autor: marking »

DanielP - z jednej strony tak zostawienie naturze, ale wiesz kotnik może służyć także do innych celów, ja używam np. czasami do separacji. Można użyć np. do przyzwyczajenia nowych mieszkańców do nowego mieszkańca (widzą się przez szybę). O ile w akwarium słodkowodnym tak nie robiłem o tyle w morskim często taki zabieg jest pomocny.
Tygrys - słuszna uwaga co do tego, że ryby mogą skubać przez kotnik siatkowy to co się w nim znajduje.
Iwica - fajna modyfikacja, choć powiem Ci, że co do wielkości tych dziurek to zależy chyba od producenta, te które tutaj mam mają dość wąskie te szparki, choć fakt narybek może by się zmieścił.
Pozdrawiam serdecznie
Mariusz Król marking
www.Akwarysta.eu
ODPOWIEDZ