nowe akwarium docelowo 160l. Szukam porad

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
Sebzje
Uczestnik
Posty: 42
Rejestracja: pn lis 23, 2020 10:46 am
Lokalizacja: Lublin
Na imię mam: Seb

nowe akwarium docelowo 160l. Szukam porad

#1

Post autor: Sebzje »

Witam wszystkich serdecznie. W styczniu chciałbym założyć nowe akwarium docelowo +/- 160l czyli 100/40/40. Wiem małe ale na więcej mnie nie stać. Szukam porad odnośnie
Ad1. filtra(tylko wewnętrzny)
Ad2. roślin łatwych w hodowli(
Ad3. Rodzaju żwirku oraz czy potrzeba jakiś nawozów na początek.
Ad3. Obsady.


Aktualnie posiadam 3 mniejsze akwaria w których trzymam mieczyki bojownika Danio neonki oraz zbrojniki. (Zbrojniki przystąpiły do tarła i już mam +27 dwutygodniowych maluchów oraz zmagam się z utrzymaniem narybku bojownika- aktualnie jestem na etapie posiadania 10 dniowego narybku 17 szt). Wiem ze wszystkich tych rybek nie zatrzymam oddam część w dobre ręce jednak chciałbym żeby część z nich mogła pływać w nowym akwa.

W Lublinie bo stąd pochodzę jest twarda woda o pH 7.0 czyli odczynie zasadowym. Dokładniejsze dane mogę odnaleźć i dopisać.
Budżet naprawdę ograniczony

Adrian
Uczestnik
Posty: 27
Rejestracja: ndz lut 10, 2019 6:45 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

nowe akwarium docelowo 160l. Szukam porad

#2

Post autor: Adrian »

Cześć,
Odnośnie filtra polecam nasz rodzimy rynek Aquael np. serię turbo 1000. Jeżeli ma być tanio dałbym na dno ziemię ogrodową, do tego dorzucił kilka połamanych pałeczek nawozowych do kwiatów zielonych i przysypał żwirkiem. Żadnych nawozów. Oświetlenie umiarkowanie 7-8h dziennie i nie powinno być problemu ze zbiornikiem.
Awatar użytkownika

JJP2
Noble
Posty: 642
Rejestracja: ndz sty 07, 2018 12:56 am
Lokalizacja: Ciupagi
Na imię mam: Piotr

nowe akwarium docelowo 160l. Szukam porad

#3

Post autor: JJP2 »

Adrian pisze: wt gru 08, 2020 5:37 pm Cześć,
Odnośnie filtra polecam nasz rodzimy rynek Aquael np. serię turbo 1000. Jeżeli ma być tanio dałbym na dno ziemię ogrodową, do tego dorzucił kilka połamanych pałeczek nawozowych do kwiatów zielonych i przysypał żwirkiem. Żadnych nawozów. Oświetlenie umiarkowanie 7-8h dziennie i nie powinno być problemu ze zbiornikiem.
Sebzje
Przepraszam, że tak obcesowo zareaguję.
NIE CZYTAJ TEGO! TO SĄ BREDNIE!

Jeśli chcesz założyć bezproblemowe akwarium to na początek napisz co byś chciał mieć w tych 160 litrach (jakie i ile roślin i zwierzątek). Na pewno kilku kolegów podpowie jak to zrobić, powiedzmy, budżetowo oraz co ważniejsze jak skorygować twoje zapędy (tak to jest za każdym razem).
Jak zaczniesz od dobrych (skorygowanych) planów to później taniej wychodzi całość.
Ostatnio zmieniony wt gru 08, 2020 6:33 pm przez JJP2, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

aquilamp
Zapaleniec
Posty: 443
Rejestracja: czw mar 21, 2013 11:26 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

nowe akwarium docelowo 160l. Szukam porad

#4

Post autor: aquilamp »

Sebzje

100 cm akwarium pozwala na wiele ciekawych aranżacji. Jeżeli ogranicza cię budżet to moja propozycja jest następująca:

Ad1- postawił bym na jeden unifilter 1000 od auaela z deszczownicą, lub dwie sztuki unifilter 500. Najlepiej szukać starsze wersje bez diody uv. Ostatnio na allegro widziałem nowe 500 po 77 zł . To dobre i sprawdzone filtry . Całkowicie bezsłyszalne. Również jako używane to dobry wybór.

Ad2- klasyczny piasek. W sklepach budowlanych dostępny pod nazwą piasek do piaskownicy. Za 25 kg zapłacisz 15 zł. Możesz go wzbogacić w pałeczki kulki nawozowe koszt 5zl.

Ad3- kryptokoryny, mikrozoria, bolbitisy. Rosną bez dużych inwestycji w oświetlenie i prąd. W piasku dobrze będą rosły. Poza bolbitisem. Ten musi mieć kłacze ponad podłożem .



Wysłane z mojego telefonu

Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

nowe akwarium docelowo 160l. Szukam porad

#5

Post autor: Lech-u »

Sebzje pisze: wt gru 08, 2020 4:59 pm woda o pH 7.0 czyli odczynie zasadowym
pH < 7,0 = odczyn kwaśny
pH = 7,0 = odczyn obojętny
pH > 7,0 = odczyn zasadowy
Ostatnio zmieniony wt gru 08, 2020 7:20 pm przez Lech-u, łącznie zmieniany 1 raz.

Adrian
Uczestnik
Posty: 27
Rejestracja: ndz lut 10, 2019 6:45 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

nowe akwarium docelowo 160l. Szukam porad

#6

Post autor: Adrian »

JJP2 pisze: wt gru 08, 2020 6:32 pm Przepraszam, że tak obcesowo zareaguję.
NIE CZYTAJ TEGO! TO SĄ BREDNIE!
Ponieważ?
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

nowe akwarium docelowo 160l. Szukam porad

#7

Post autor: Tygrys »

Podłoże piasek, dlaczego piasek bo zbrojniki kiryski pielegniczki możesz trzymać. Podłoże kulki GT jbl i nawuz płynie
Planta Gainer Classic. Pozatym. Syfek łatwo usunąć piasku.
zawieszony profil
Awatar użytkownika

JJP2
Noble
Posty: 642
Rejestracja: ndz sty 07, 2018 12:56 am
Lokalizacja: Ciupagi
Na imię mam: Piotr

nowe akwarium docelowo 160l. Szukam porad

#8

Post autor: JJP2 »

Adrian
1. Głowica Aquael 1000 i 100 x 40 cm akwarium - bez szans na ogarnięcie nawet połowy takiej powierzchni i obsadzie jak z opisu.
2. Ziemia ogrodowa + pałeczki nawozowe - wysyp glonów. Po to dajesz ziemię ogrodową aby nie nawozić. Pałeczki nawozowe dajesz jak masz jałowe podłoże.
3, ziemia ogrodowa + umiarkowane oświetlenie (nie wiem co to jest ale w domyśle jakaś podstawowa, mierna lampka)? Po co ziemia ogrodowa jeśli nie wykożystasz jej możliwości (a jak nie wykożystasz zasobów to będą plagi glonów). Światło jest dla roślin a nie ryb (no dobra dla akwarysty też). Rybom wystarczy żarówka za 3 PLN.
Sebzje pisze: wt gru 08, 2020 4:59 pm W Lublinie bo stąd pochodzę jest twarda woda o pH 7.0 czyli odczynie zasadowym
po tym wpisie widzę, że Sebzje albo wkradł się błąd w wartościach albo nie do końca wie o czym pisze. W Lublinie wartości pH kszałtują się od 7,1 do 7,7 o w zależności od stacji na której pobrano próbkę i pory roku natomiast średnia twardosć ogólna to około 350 mg CaCO3/l. Czyli woda jest: TWARDA, ma odczyn ZASADOWY ale na pewno nie ma pH 7,0.

Sorki ale po taką poradę jak twoja lub Tygrysa to do praktykanta w zoomarkecie można się zgłosić a nie do forum akwarystycznego.
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

nowe akwarium docelowo 160l. Szukam porad

#9

Post autor: Tygrys »

Głupoty pisze, aż tak zasdroscisz mojego lotosa. Napisałem zwlasnego, doświadczenia.umnie to co napisałem się sprawdza.
Ostatnio zmieniony wt gru 08, 2020 8:57 pm przez Tygrys, łącznie zmieniany 1 raz.
zawieszony profil

Adrian
Uczestnik
Posty: 27
Rejestracja: ndz lut 10, 2019 6:45 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

nowe akwarium docelowo 160l. Szukam porad

#10

Post autor: Adrian »

Tygrys pisze: wt gru 08, 2020 8:56 pm 2. Ziemia ogrodowa + pałeczki nawozowe - wysyp glonów. Po to dajesz ziemię ogrodową aby nie nawozić. Pałeczki nawozowe dajesz jak masz jałowe podłoże.
3, ziemia ogrodowa + umiarkowane oświetlenie (nie wiem co to jest ale w domyśle jakaś podstawowa, mierna lampka)? Po co ziemia ogrodowa jeśli nie wykożystasz jej możliwości (a jak nie wykożystasz zasobów to będą plagi glonów). Światło jest dla roślin a nie ryb (no dobra dla akwarysty też). Rybom wystarczy żarówka za 3 PLN
Nie zgodzę się z tym. Ziemia + pałeczki nawozowe nie kończy się wysypem glonow (pytanie tylko ile ich tam wciśniesz).
Odnośnie oświetlenia ująłem czas świecenia, a nie moc zestawu. Kolega potrzebuje budżetowego akwarium, więc zapewne nie będzie miał lampy 1W/1l wody, a co za tym idzie przy tym rozwiązaniu wykwitu glonow.
Rozwiązanie z ziemią będzie optymalne jeśli ma to być zbiornik roślinny z ograniczonym budżetem, w przeciwieństwie do zbiorników z markowymi podłożami i laniem hektolitrów nawozów.
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

nowe akwarium docelowo 160l. Szukam porad

#11

Post autor: Tygrys »

Cena nawozu tego co ja używam to 12pln za 100ml A daje się go przy podmianie wody 1ml na4litry wody. A kulki jbl grt, do 160l wtstarczy pudełko 7sztuk raz na 6miesiecy za13pln. Belka led aqel 32wat Allegro to koszt przesyłki około 150"pln.grzalka aqel platynium to okolo70-90pln.Co do filtra to najlepiej kubelek z prefiltrem eheim a kubelku sama biologia.prefiltrem.
zawieszony profil
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

nowe akwarium docelowo 160l. Szukam porad

#12

Post autor: Ziemiojad »

Wszystko od strony wiadomo jakiej.

Jakie chcesz ryby?
Awatar użytkownika

JJP2
Noble
Posty: 642
Rejestracja: ndz sty 07, 2018 12:56 am
Lokalizacja: Ciupagi
Na imię mam: Piotr

nowe akwarium docelowo 160l. Szukam porad

#13

Post autor: JJP2 »

Ostatni :offtopic: i już przestaje "bo mie rynce opadły" a Tygrys gotów przyjechać do Warszawy i mi w.... z zazdrości o swojego lotosa (nomen omen jest rzeczywiście ładny ten czerwony Lotos, pomimo mojej całej niechęci do osobowości Tygrysa prezentowanej przez niego na tym czy innych forach).
Adrian
Ile to jest "dałbym na dno"?
Ile to jest kilka?
Co to jest oświetlenie umiarkowane?
Co ma moc oświetlenia, mierzona poborem prądu przez lampę, wspólnego ze zjawiskiem fotosyntezy roślin pod wodą oraz ich poborem związków organicznych i nieorganicznych?
Skąd wiesz jakiego rodzaju zbiornik chce mieć kolega z Lublina?
Skąd wiesz ile będzie ryb czy innych sraj...ych organizmów?
Skąd wiesz o jakich roślinach myśli kolega z Lublina?


Po "kiego" odpowiadać jak się nie usłyszało całego pytania?

Autor
Sebzje
Uczestnik
Posty: 42
Rejestracja: pn lis 23, 2020 10:46 am
Lokalizacja: Lublin
Na imię mam: Seb

nowe akwarium docelowo 160l. Szukam porad

#14

Post autor: Sebzje »

Tak jak wyżej pisałem ryby które posiadam to Danio bojownik z haremem mieczyki i zbrojniki. Jedynie chciałbym rozszerzyć tą grupę o molinezje i kiryski(tutaj mam pytanie o podłoże. Czy u kirysków wchodzi w grę tylko i wyłącznie dno piaszczyste?????)

Aktualnie mam żwirek i nie odważyłem się kiryski)

Kolejna kwestia to jestem też otwarty na propozycje jeśli chodzi o rybki jednak wchodzą w grę raczej te niezbyt wymagające jeśli chodzi warunki typu woda. Mając 3 dzieci pracę do 19 codziennie naprawdę niewiele czasu pozostaje na akwarium aczkolwiek ostatnimi czasy każda wolną chwilę poświęcam akwarystykę


Jeśli chodzi i wodę to pochodzi ono z ujęcia centralnego znalazłem wiadomość że ma pH 7.0 najlepiej zrobić test i jest twarda aktualnie 360 w tym kwartale jednak tak jak kolega zwrócił uwagę jest to czynnik zmienny w zależności od kwartału
Ostatnio zmieniony wt gru 08, 2020 11:39 pm przez Sebzje, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Virtus
Zapaleniec
Posty: 279
Rejestracja: sob lut 20, 2010 7:30 pm
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Na imię mam: Paweł
Płeć:

nowe akwarium docelowo 160l. Szukam porad

#15

Post autor: Virtus »

Sebzje pisze: wt gru 08, 2020 11:13 pm Czy u kirysków wchodzi w grę tylko i wyłącznie dno piaszczyste?????
Nie. Może być żwirek, aby nie miał ostrych krawędzi czyli np. bazalt będzie mało komfortowy dla kirysków :)
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

nowe akwarium docelowo 160l. Szukam porad

#16

Post autor: Lech-u »

Virtus pisze: śr gru 09, 2020 8:57 am czyli np. bazalt będzie mało komfortowy dla kirysków
Zgadzam się, że dla kirysów może być żwirek. Bez problemu "ryją" w żwirku tzw. rzecznym (czyli zwykły żwirek akwarystyczny). U mnie tak jest.
Miałem okazję widzieć kirysy w ich śrdowisku naturalnym (w Brazylii) i tam właśnie był żwirek na dnie rzeki.

Natomiast mam pytanie do Virtus: czy na Twoim zdjęciu profilowym jest żwirek bazaltowy, czy to coś innego?
Awatar użytkownika

Virtus
Zapaleniec
Posty: 279
Rejestracja: sob lut 20, 2010 7:30 pm
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Na imię mam: Paweł
Płeć:

nowe akwarium docelowo 160l. Szukam porad

#17

Post autor: Virtus »

Lech-u pisze: śr gru 09, 2020 9:18 am czy na Twoim zdjęciu profilowym jest żwirek bazaltowy, czy to coś innego?
Tak, to bazalt, ale zdjęcie jest sprzed prawie 11 lat :)
Awatar użytkownika

JJP2
Noble
Posty: 642
Rejestracja: ndz sty 07, 2018 12:56 am
Lokalizacja: Ciupagi
Na imię mam: Piotr

nowe akwarium docelowo 160l. Szukam porad

#18

Post autor: JJP2 »

Sebzje
Poszedłbym w to o czym pisze aquilamp piasek/żwirek (tylko ja bym dał 35-40 kg bo to da podłoże o średniej wysokości 5 cm) i bardzo mało wymagające rośliny. Ewentualnie jakieś patyczki nawozowe w korzenie roślin (1 patyczek na 4 części i taki kawałek wsunąć pod korzenie ale tak by nie wystawał, i nie został wykopany przez ryby). Później jak będziesz widział, że roślina zaczyna podupadać (ten efekt będzie się zaczynał od najstarszych liści) kolejny kawałek pałeczki w korzenie. A jeszcze później będziesz wiedział po jakim czasie zastosować kolejną suplementację nawozów bez oglądania starych liści.
Pozostaje oświetlenie i filtry.
Mam trochę inne podejście do obiegu wody w akwarium niż aquilamp i uważam, że powinieneś zainwestować w dwie głowice Aquael Turbo 2000 (tylko żadnych kubeczków do tego a jedynie gąbki - to ma być filtr mechaniczny do wyłapywania śmieci). Jedna z głowic z deszczownią aby wspomóc wymianę gazową a druga ma "omiatać" dół akwarium. Ustawione na przeciwko siebie po dwoch stronach akwarium. Jak piszesz to tam ma być trochę ryb. Pojedynczy filterek tego nie ogarnie wg. mnie. Poszukaj używek na portalach.
Jak będziesz czyścił taką gąbkę to też nie baw się w płukanie w wodzie spuszczonej z akwarium itd. Kran, bieżąca woda i wypłucz wszystkie śmieci z niej. 99% filtracji biologicznej w twoim akwarium będzie odbywało się w podłożu.
Jeśli chodzi o lampę to popatrz za jakimiś ledowymi. Niekoniecznie z najwyższej półki. Temperatura barwowa lampy zbliżona do 8500 K. Jeśli ma regulacja natężenia światła to maksem niech będzie dla niej około 5000 lm (wtedy bez problemu wystarczy do wymagających roślin jeśli na takie się zdecydujesz w późniejszym okresie i zainwestujesz w sprzęt, podłoże, CO2 itd.). Jeśli wybierzesz rośliny, mało wymagające i lampę bez regulacji natężenie światła to wystarczy taka o natężeniu światła 3000 - 3500 lm. Trwalosc pólprzewodników przy dobrych warunkach pracy to około 20 lat.
Trochę tańsza w zakupie (ale znacznie droższa w eksploatacji) będzie lampa oparta na świetlówkach T5 (do takiej długości akwarium to bedą świetlówki 39 W) i dla roślin mało wymagających wystarczą dwie sztuki. Tu też możesz dać świetłowkę Daylight i dolożyć jako drugą jakiegoś groluxa jesli bedziesz chciał jakieś kilka roślin ze średniej pólki wymagań. Trzeba pamiętać, że trwałość świetlówek jest określana niby na 12 000 h jednakże w akwariach roślinnych ich wymiana powinna nastąpić po 6-8 miesiącach. Nie będziesz miał takich roślin póki co więc mozna przyjąć że wymienisz ją po 1,5 roku. To jest jeden z kosztów. Drugi koszt znaczący to pobór prądu 85 W/h gdzie w lampie led przy 5000 lm to będzie jakieś 45 W/h. I w jednej i drugiej wartości poboru prądu nie wydają się wielkie ale jak to pomnożysz przez 10 godzin dziennie, ilośc dni w roku,koszty zmienne dostawy, opłatę mocową i co tam sobie jeszcze wrzucą aby obroty za bardzo nie spadły w elektrowni to tak ładnie już nie wygląda.

I taka rada (trudna do ogarnięcia na początku przygody z akwarystyką). Możesz pakować roślin na full. Natomiast ogranicz do minimum ryby. Czasem mniej znaczy ładniej i lepiej.
Nie staraj się na siłę utrzymać wylęgu. Nie będziesz miał co z nim zrobić później.
Zanim kupisz/przyjmiesz jakąś rybę poczytaj o niej.
Ostatnio zmieniony czw gru 10, 2020 5:40 pm przez JJP2, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

mariom222
Moderator
Posty: 1208
Rejestracja: pn lis 14, 2016 4:58 pm
Lokalizacja: Warszawa Włochy
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

nowe akwarium docelowo 160l. Szukam porad

#19

Post autor: mariom222 »

JJP2 podpisuje się obiema łapami pod Twoim wpisem
nie boisz się obalać mitów które krążą w akwarystyce od lat

to płukanie gąbek w wodzie z akwarium które większość akwarystów powiela najczęściej zdaje się psu na budę
no może wyjątek w jakichś mini akwariach gdzie łatwo zburzyć równowagę

to samo ze światłem zawsze się mówiło ze najlepiej 6500 K bo przy 8000-8500 K to glony
a nie dość że 6.5 K brzydko wyglada ( zbyt żółto jak na mój gust ) to nigdy nie miałem glonów w dojrzałym akwarium nawet przy 10000 K (grolux)

także z ilością roślin i ryb
z ust mi wyjmujesz to co od zawszę próbuję łopatami propagować :)

Autor
Sebzje
Uczestnik
Posty: 42
Rejestracja: pn lis 23, 2020 10:46 am
Lokalizacja: Lublin
Na imię mam: Seb

nowe akwarium docelowo 160l. Szukam porad

#20

Post autor: Sebzje »

Hm. Tutaj zakończę chwilowo temat . Pochwalić się mogę że kupiłem cały zestaw używany 240 l z aluminiową pokrywa Aquael plus filtr Aquael 1500 l/h filtr z ceramicznym kubelkiem. W spadku dostałem molinezje gupiki kilku odmian neonki mega dużo krewetek i o zgrozo kilka ślimaków:( akwa jest narazie zalane w 30% dopiero bawię się w szybkie rozmnażanie bakterii nitryfikacyjnych oraz ustawienie aranżacji. Roślin jest kilka odmian jednak nie znam ich nazw.

Tak z ciekawości ile zbrojnikow mogę utrzymać w tym akwarium?? Podłoże to sam żwirek jednak muszę dokupić jakieś 20-30 kg ponieważ zakupiona ilość starczyła mi chwilowo tylko na połowę akwarium w takiej ilości żeby było minimum 5 z przodu a 8 z tyłu cm.

Bardzo dziękuję wszystkim za rady. Cieszę się że kiriski będę mógł w przyszłości dodać do mojej hodowli. Powoli postaram się dodać kilka uwag w miarę dojrzewania akwarium. Trochę się przestraszyłem ziemi ogrodowej nie wiem czynu . Jedyny minus chwilowo to świetlówki ale kiedyś spróbuję je wymienić na ledy
Ostatnio zmieniony ndz gru 13, 2020 11:56 pm przez Sebzje, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ