Jaka to roslina i co z nia zrobic

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
Pit76
Gość
Posty: 4
Rejestracja: czw gru 03, 2020 7:54 pm
Lokalizacja: Irlandia
Na imię mam: Piotr

Jaka to roslina i co z nia zrobic

#1

Post autor: Pit76 »

Witam dostalem od znajomego taka rosline nie wiem jak sie nazywa i czy moge odciac ten spod ktory wyglada nieco dziwnie jak ananas🙈.i wsadzic reszte w zwirek jest tam duzo korzeni i jak mode ja rozmnozyc zeby uzyskac nowe odnozki
Dodano do tego postu po 3 minutach 41 sekundach
[timeleft][/timeleft]Obrazek
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Jaka to roslina i co z nia zrobic

#2

Post autor: Tygrys »

To zabienica amazonka.
zawieszony profil

Autor
Pit76
Gość
Posty: 4
Rejestracja: czw gru 03, 2020 7:54 pm
Lokalizacja: Irlandia
Na imię mam: Piotr

Jaka to roslina i co z nia zrobic

#3

Post autor: Pit76 »

Super dziekuje a czy moge odciac ten spod rosliny tak zeby zostawic gorna czesc z kilkoma korzeniami i wsadzic ja bo troche mnie drazni wyglad tej dolnej czesc ktora moj znajomy poprzycinal
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Jaka to roslina i co z nia zrobic

#4

Post autor: Tygrys »

Poprostu wsadz ja do podłoża, te odrostki co cię ta kłujęa możesz odciąć. Ale reszta zostaw.
zawieszony profil
Awatar użytkownika

jacekzabki
Noble
Posty: 602
Rejestracja: sob kwie 09, 2016 8:36 am
Lokalizacja: Ząbki

Jaka to roslina i co z nia zrobic

#5

Post autor: jacekzabki »

Ja swojej Amazonce odrywam przy samym korzeniu zewnętrzne liście, które są najstarsze. Robię to praktycznie co tydzień przy każdej podmianie wody. Mam wrażenie, że im więcej tych liści wyrywam tym większe i bardziej zielone są nowe listki.
Awatar użytkownika

JJP2
Noble
Posty: 642
Rejestracja: ndz sty 07, 2018 12:56 am
Lokalizacja: Ciupagi
Na imię mam: Piotr

Jaka to roslina i co z nia zrobic

#6

Post autor: JJP2 »

Niewątpliwie echinodorus (żabienica). Co tam dalej jest w nazwie? amazonicus, bleheri, parviflorus...
Przygotuj się, po wsadzeniu, na to, że wszystkie liście padną lub, jak radzą niektórzy, sam je obetnij (system korzeniowy jest mocno przycięty, więc pierwsze co będzie się odbudowywało to właśnie on kosztem liści - nie wygląda to wtedy dobrze). Ja bym ze dwa najmłodsze liście zostawił (te ze środka).
Pod korzenie nawóz (chyba, że masz jakiś substrat lub ziemię pod żwirkiem).
To duże rośnie.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Jaka to roslina i co z nia zrobic

#7

Post autor: Lech-u »

JJP2 pisze: pn gru 07, 2020 8:39 am Przygotuj się, po wsadzeniu, na to, że wszystkie liście padną lub, jak radzą niektórzy, sam je obetnij
Nie jest to regółą, że wszystkie liście padną. I nie bardzo rozumiem ideę obcinania liści. Jeśli liście są zdrowe, to należy je zostawić.
Roślina jest bardzo dorodna i ma szanse.
Wdług mnie warto ją po prostu włożyć do podłoża i czekać.

Jeśli masz ryby ryjące lub skubiące za liście, to warto obłozyć roślinę kamieciami dookoła, żeby ryby jej nie usunęły z podoża.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

JJP2
Noble
Posty: 642
Rejestracja: ndz sty 07, 2018 12:56 am
Lokalizacja: Ciupagi
Na imię mam: Piotr

Jaka to roslina i co z nia zrobic

#8

Post autor: JJP2 »

Lech-u pisze: pn gru 07, 2020 8:50 am Nie jest to regółą, że wszystkie liście padną. I nie bardzo rozumiem ideę obcinania liści.
Lech-u
Kwestia wyboru. Albo roślina albo liście. Jak myślisz co wybierze organizm? Podobnie dzieje się przy niedoborach u roślin. Kosztem starych liści budowne są nowe. W tej żabienicy ze zdjęcia korzenie są już przycięte więc będą wymagały mocnej regeneracji.

A tak mi się jeszcze nasunęło. Zamiast tych kulek GT włożyłbym pod korzenie tak z połówkę pałeczki nawozowej. Zawsze więcej łatwodostępnego papu będzie.
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Jaka to roslina i co z nia zrobic

#9

Post autor: Tygrys »

Kulki GT jbl są najlepsze. Umnie zielsko rośnie i dawaj przy każdej podmianie nawóz plynie Planta Gainer Classic.
zawieszony profil
ODPOWIEDZ