Mętna woda

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
MSJE
Gość
Posty: 6
Rejestracja: śr maja 27, 2020 11:28 pm
Lokalizacja: Władysławowo

Mętna woda

#1

Post autor: MSJE »

Witam. Mam akwarium kwadratowe. W akwarium do kompletu był m.in.drobny żwirek. Rybka to Welon. Kiedyś miałam kulę i bojownika i jako podłoże miałam kamienie kolorowe. Ostatnio postanowiłam założyć akwarium. Nalałam wody, która wcześniej odstala 24h i ten żwirek przeplukalam, założyłam filtr. Kolejnego dnia wypuściłam rybkę do akwarium. Było wszystko ok. Po 1,5tyg woda zrobiła się brudna i ją wymienialam. Po tyg znowu. Ostatnio po 2 dniach woda się stała już mętna. Zakupiłam kamienie zwykłe (żwir akwarystyczny większy niż poprzedni). Noi go przeplukalam pod ciepła woda a potem Nalałam wody, która odstala i od razu woda się stała mętna. Rybka pływa w innym naczyniu jeszcze a w akwarium chodzi filtr. Co powinnam zrobić w tej sytuacji? Nie rozumiem dlaczego woda zrobiła się mętna. Nie mam prawdziwych roślin, tylko sztuczną roślinę.

nvdante
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: pn gru 30, 2019 11:07 pm
Lokalizacja: Z domu
Płeć:

Mętna woda

#2

Post autor: nvdante »

Moim zdaniem to co opisujesz to zwykła kwestia biologii :) Zostaw akwarium z włączonym filtrem na kilka dni, może tydzień i wtedy sprawdź. Mleczna woda to, w nowo założonych akwariach, rozkwit pierwotniaków. Z upływem czasu pierwotniaki z braku pożywienia ustępują miejsca innym, pożądanym przez nas bakteriom. Dodam, że do akwarium, stworzonka najlepiej wpuszczać po 3-4 tygodniach, gdy powstała biologia pozwala już na przerabianie tego co rybki po sobie zostawią :)
Po 3-4 dniach możesz zrobić częściową podmianę wody ( skoro rybka tam żyje ), powiedzmy 30-40%.
Powodzenia!

Autor
MSJE
Gość
Posty: 6
Rejestracja: śr maja 27, 2020 11:28 pm
Lokalizacja: Władysławowo

Mętna woda

#3

Post autor: MSJE »

Filtr włączyłam i w sumie dziś już woda była lepsza. Tylko mój welon zawsze jadła. Karmie ją 2x dziennie (tak w zoologicznym powiedzieli). Noi codziennie jadła. Dziś wcale nic nie zjadła. Czy moze to być objaw choroby?

nvdante
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: pn gru 30, 2019 11:07 pm
Lokalizacja: Z domu
Płeć:

Mętna woda

#4

Post autor: nvdante »

Czasami faktycznie brak apetytu jest oznaką choroby, ale to symptom współistniejący, a nie jedyny. W Twoim przypadku raczej nie mówimy o chorobie.
Woda zaczyna się klarować, więc postaraj się nic nie zmieniać i zastosować to co napisałem wcześniej ( podmiana części wody po kilku dniach - powiedzmy w sobotę ).
W kwestii karmienia - według starej szkoły "ryba głodna, to ryba zdrowa". Rybki mają tę przypadłość, że ciągle chciałyby jeść, więc uważaj ze zbyt częstym karmieniem. Ja swoje stadko karmię raz dziennie.
Jeśli chodzi o filtr - powinien być włączony 24h/7dni - można od tego robić odstępstwa, ale trzeba wiedzieć, jak. Póki co nie wyłączaj go ( poza czasem podmiany wody, ale staraj się to zrobić możliwie, jak najszybciej ).

Autor
MSJE
Gość
Posty: 6
Rejestracja: śr maja 27, 2020 11:28 pm
Lokalizacja: Władysławowo

Mętna woda

#5

Post autor: MSJE »

Mam problem z welonem. Było ok a wczoraj zauważyłam białe plamki na ciele. W zoologicznym dali mi preparat na ospe rybia i kupiłam grzałke, żeby podnieść temp wody. Wszystko było ok. Przynajmniej tak mi się wydawało. Rybka fajnie pływała teraz widzę, że oddycha, ale pływa bezwladnie. Jak popłynie blisko filtra to tak jakby woda ją porywa i ona płynie głównie bokiem
Co robić?
Dodano do tego postu po 32 minutach 44 sekundach
Mo niestety. Właśnie przestała oddychać i się ruszać. Co zrobić z akwarium? Jak je zdezynfekowac po ospie tej ryby? Mam jeszcze jedną rybkę w akwarium

nvdante
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: pn gru 30, 2019 11:07 pm
Lokalizacja: Z domu
Płeć:

Mętna woda

#6

Post autor: nvdante »

Choroby to nie moja bajka, ale więcej możesz doczytać tutaj:
https://domowe-akwarium.pl/akwarium/ospa-rybia
Dodam, że w ciągu jednego dnia rybka nie padłaby przez ospę, więc przyczyna ( moim zdaniem ) leży gdzie indziej.
Awatar użytkownika

mariom222
Moderator
Posty: 1208
Rejestracja: pn lis 14, 2016 4:58 pm
Lokalizacja: Warszawa Włochy
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Mętna woda

#7

Post autor: mariom222 »

nvdante, jestem pod wrażeniem,
całkiem profesjonalnie wprowadzasz młody narybek w świat wiedzy akwarystycznej
:OK:

Autor
MSJE
Gość
Posty: 6
Rejestracja: śr maja 27, 2020 11:28 pm
Lokalizacja: Władysławowo

Mętna woda

#8

Post autor: MSJE »

Bardzo dziękuję za wszystkie informacje ;) przychodzę jeszcze z jednym zapytaniem. Jak już pisałam rybka z ospa padła. Teraz mój brat kupił mi rybkę. Czy mogę ją od razu wprowadzić do akwarium? Czy muszę najpierw całkowicie wodę wymienić a wtedy wpuścić rybę?
Awatar użytkownika

Komarowa
Moderator
Posty: 3144
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: No name

Mętna woda

#9

Post autor: Komarowa »

Nie można określić co było tej rybie. Nie ma chociażby zdjęcia.
Nie ma dokładnego opisu od kiedy, jak i co się działo.
Moja zasada jest taka : nie wpuszczać osłabionych stresem odławiania, przenoszenia ryb z zoologa do akwarium z nieokreśloną chorobą. Informacje przez Ciebie podane są zbyt mało dokładne żeby udzielić jakiejkolwiek rady.
Puchatku?
– Tak Prosiaczku?
– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś.

Autor
MSJE
Gość
Posty: 6
Rejestracja: śr maja 27, 2020 11:28 pm
Lokalizacja: Władysławowo

Mętna woda

#10

Post autor: MSJE »

Wszystko jest w mojej wypowiedzi wcześniej. Wczoraj całkowicie wymienialam wodę. Wypuściła obie rybki do akwarium i o ile ta 'nowa' rybka pływa ok to ta starsza poleguje na dnie. Nie zauważyłam u niej żadnych zmian na ciele. W akwarium temp to 26 stopni. Nie wiem czy to odpowiednia temp. Ta starsza ryba pływała razem z tą chorą na ospe. Może powinnam temp podwyższyć bardziej?

nvdante
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: pn gru 30, 2019 11:07 pm
Lokalizacja: Z domu
Płeć:

Mętna woda

#11

Post autor: nvdante »

mariom222 pisze: ndz maja 31, 2020 8:35 pm nvdante, jestem pod wrażeniem,
całkiem profesjonalnie wprowadzasz młody narybek w świat wiedzy akwarystycznej
:OK:
O, dziękuję, to bardzo miłe :)
Uzyskałem od Was bardzo dużo cennej wiedzy, którą staram się dalej rozszerzać, więc jeśli już trafi się temat, gdzie i ja mógłbym powiedzieć ze dwa zdania to chętnie je wrzucę!
Cieszy mnie również, że to czytacie, bo wiem, że jeśli popełnię błąd to ktoś mnie poprawi, a wtedy i ja znów się douczę. Tak więc dzięki :)
Awatar użytkownika

WuPe
Gaduła
Posty: 121
Rejestracja: czw kwie 15, 2010 10:36 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bródno
Płeć:

Mętna woda

#12

Post autor: WuPe »

Nie napisałaś jaka jest wielkość akwarium i jakie to gatunki rybek teraz w nim pływają. Jeśli welonek zdechł na ospę, to jest duże prawdopodobieństwo, że te pozostałe rybki również zachorują, ale nie muszą, bo zastosowałaś lek do wody... Jeśli pojawią się białe kropki podnieś temperaturę do 28-29 i wlej nową dawkę leku. Żwirku nie płuczemy w gorącej wodzie, gdyż zabijasz mikroorganizmy, które zaczynają gnić i stanowić pokarm dla pierowtniaków. Jeśli akwarium jest świeże bardzo ważna jest ilość i jakość pokarmu, w skrócie dobrze gdyby był nie polski, a rybki dostawały go mało. Wspomóc mogą też preparaty bakteryjne lub gąbka z dojrzałego akwarium lub troszkę brudu z niego - może znasz kogoś kto posiada akwarium? Żywe roślinki to Twoi sprzymierzeńcy, gdyż pomagają czyścić wodę.
ODPOWIEDZ