Filtr Kubełkowy

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.

Autor
vader2
Gaduła
Posty: 128
Rejestracja: pn gru 05, 2011 8:21 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Filtr Kubełkowy

#1

Post autor: vader2 »

Siemanko!!! Będę na dniach wymieniał filtr do 200l. Jaki polecacie? Pilne bardzo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :papa:
vaderjedi
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21846
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Filtr Kubełkowy

#2

Post autor: Lech-u »

Tradycyjnie EHEIM.
W zależności od kasy albo nówka albo używaka.
Jeśli używaka to z serii Classic.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

Autor
vader2
Gaduła
Posty: 128
Rejestracja: pn gru 05, 2011 8:21 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Filtr Kubełkowy

#3

Post autor: vader2 »

Mam fluvala teraz. Co myślisz o fluvalu 306? Podobno dobry. Aha. Który eheim nowy polecasz?
vaderjedi
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21846
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Filtr Kubełkowy

#4

Post autor: Lech-u »

Albo 2426 z serii Experience
Albo Classic 2215
Albo coś z wyższych serii np. Proffesionel 3 lub 4.

Ale zawsze w tym celuj w rozmiar dla 350 l (mimo, że masz mniejsze akwarium).
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

mariom222
Moderator
Posty: 1208
Rejestracja: pn lis 14, 2016 4:58 pm
Lokalizacja: Warszawa Włochy
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Filtr Kubełkowy

#5

Post autor: mariom222 »

Eheim jest niezłą firmą ale nie lobbowałbym tylko w tym kierunku,
jest jeszcze kilka marek których bym nie skreślał,
między innymi jbl które w serii e-xxx zrobiło świetną robotę
a w zbiorniku 200l świetnie by dał sobie radę np e-1501( 12 litrowy kubeł, 4 kosze i potężna pompa)

lub nasze rodzime unimaxy z aquael to też niezłe filterki

kilka dni temu robiłem test/zabawę z filtrami dzięki uprzejmości PeHa:68
i właśnie eheim wyszedł w nich najsłabiej,
i chociaż na takie testy trzeba patrzeć trochę z przymrużeniem oka
to może jakieś ziarenko prawdy też w nich jest

nie chcę iść na łatwiznę i wklejać linków,
zrobię z tego osobny wątek
może ktoś skorzysta :)

DanielP
Moderator
Posty: 1939
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Filtr Kubełkowy

#6

Post autor: DanielP »

Zgadzam się z mariom222,jest wiele producentów oferujących dobre filtry. W zbiorniku 375 l mam wymieniony JBL cristal profi e1501 jako biolog i sprawdza się nieźle aczkolwiek szybko spada w nim wydajność.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21846
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Filtr Kubełkowy

#7

Post autor: Lech-u »

.JBL cristal profi e1501 jako biolog i sprawdza się nieźle aczkolwiek szybko spada w nim wydajność
A to się nie kłóci samo ze sobą?
Sprawdza się ale spada dość szybko wydajność?
Czyli sprawdza się przez ile? 2 tygodnie? 2 miesiące?
Jak to rozumieć?
Prawdopodobnie chciałeś to jakoś inaczej ująć.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

JJP2
Noble
Posty: 642
Rejestracja: ndz sty 07, 2018 12:56 am
Lokalizacja: Ciupagi
Na imię mam: Piotr

Filtr Kubełkowy

#8

Post autor: JJP2 »

Ultramax 1000
Po poprawkach jest całkiem OK.
Awatar użytkownika

mariom222
Moderator
Posty: 1208
Rejestracja: pn lis 14, 2016 4:58 pm
Lokalizacja: Warszawa Włochy
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Filtr Kubełkowy

#9

Post autor: mariom222 »

nie spotkałem się jeszcze z taka sytuacją żeby w e-1501 spadła wydajność,
mam 3 sztuki w różnych zbiornikach
owszem zdarzało się w e-901 (4szt) w tych przy dużo słabszej pompie jeśli jest pozatykany zasys liśćmi czy czymkolwiek widać spadek wydajności
( te filtry stosuję w max 112l)
w e-1501 możliwości takiego spadku nie ma nawet przy pozatykanych wlotach, pompa w nich jest tak silna że wysysała mi ampularie z muszli a pustą muszlę trzymała póki jej nie oderwałem
nie dotyczy to przypadku gdy ktoś napcha w kosze fizeliny czy innej waty, wtedy każdy filtr po jakimś czasie się zapcha
wszystkie filtry testuję z gąbkami i ceramiką i na tych mediach opisuję swoje spostrzeżenia

Velvz
Bywalec
Posty: 68
Rejestracja: śr sty 03, 2018 2:32 pm
Lokalizacja: Warszawa, Targówek

Filtr Kubełkowy

#10

Post autor: Velvz »

SunSun Hw 303

DanielP
Moderator
Posty: 1939
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Filtr Kubełkowy

#11

Post autor: DanielP »

W kubełku mam tylko ceramikę, biobale i standardowe gąbki. Filtr sprawdza się ponieważ filtracja wspomagana jest wewnętrznym mechanikiem. Tak jak pisałem wcześniej spadek nie jest jakiś drastyczny ale mimo wszystko jest i obserwuję go np po około miesiącu od czyszczenia. Wydajność spada stopniowo ale jednak spada. Z filtra jestem zadowolony ponieważ miewałem już gorsze ale lepsze też istnieją:-) Uprzedzając pytania informuję, iż w zbiorniku "przerobilem" różne obsady z różną ilością ryb.

Wojtekxxx9
Fanatyk
Posty: 1927
Rejestracja: pn sty 29, 2018 5:06 pm
Lokalizacja: Warszawa Gocław
Na imię mam: Wojtekxxx9
Płeć:

Filtr Kubełkowy

#12

Post autor: Wojtekxxx9 »

A ja osobiście uważam, że to nie ma żadnego znaczenia co tam wsadzisz. Za Ultramaxem przemawia prefiltr który można czyścić bez rozbierania kubła. To samo w Oase. Natomiast przy odpowiedniej ilości roślin i stabilnym zbiorniku taki filtr to gadżet. Jak się będę przeprowadzał w 300l zostanie tylko Ikola 400Maxx a napędy reaktora CO2 lampy UV i grzałki pójdą na pompie co. Nawet 1501 nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego obiegu dalej jak do połowy zbiornika. Tak, że to wszystko kwestia indywidualna

Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Filtr Kubełkowy

#13

Post autor: Zbyszek »

mariom222 pisze: śr lis 28, 2018 9:18 pm Post śr lis 28, 2018 10:18 pm
nie spotkałem się jeszcze z taka sytuacją żeby w e-1501 spadła wydajność
Miałem filtr JBL e 1501 przez 2 lata (kupiłem nowy) i faktycznie jego wydajność spada i to drastycznie - w akwarium 375 l z pielęgnicami po około 3 tygodniach jego wydajność spadała do około 240-250 l/h (wkłady tylko gąbkowe). Zresztą nawet w czystym, nowym filtrze wydajność nie jest powalająca - około 500 l/h. Z mojego doświadczenia wynika, że filtr ten nadaje się maksymalnie do zbiornika około 200 l i to z niewielką obsadą.
vader2 pisze: śr lis 28, 2018 5:40 pm Mam fluvala teraz. Co myślisz o fluvalu 306?
Ja bym pozostał przy tym filtrze. Ma dobrą wydajność - nie traci jej podczas eksploatacji tak szybko jjak JBL e1501, i przede wszystkim jest bezawaryjny - przy właściwej eksploatacji będzie działał bez problemu kilkanaście lat - wiem to z własnego doświadczenia, mam 5 filtrów fluval. Do Twojego zbiornika będzie odpowiedni.

Drugim moim typem jest (tak jak i Lecha) eheim classic. Mam model 2217 w zbiorniku 240 l z pielęgnicami i działa rewelavyjnie.
Ostatnio zmieniony czw lis 29, 2018 8:11 am przez Zbyszek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

PawelWaw
Uzależniony
Posty: 537
Rejestracja: ndz maja 11, 2014 12:41 pm
Lokalizacja: Warszawa-Wola
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Filtr Kubełkowy

#14

Post autor: PawelWaw »


Zbyszek pisze:
Drugim moim typem jest (tak jak i Lecha) eheim classic. Mam model 2217 w zbiorniku 240 l z pielęgnicami i działa rewelavyjnie.
Też moim faworytem zawsze był i będzie Eheim Classic. A z poleceniem komuś Ultramaxa bym się wstrzymał narazie :-)

Wysłane z mojego LG-V30 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika

mariom222
Moderator
Posty: 1208
Rejestracja: pn lis 14, 2016 4:58 pm
Lokalizacja: Warszawa Włochy
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Filtr Kubełkowy

#15

Post autor: mariom222 »

Zbyszek pisze: czw lis 29, 2018 7:36 am Zresztą nawet w czystym, nowym filtrze wydajność nie jest powalająca - około 500 l/h
jakoś nie jestem pewien czy rozmawialiśmy o tym samym filtrze,
500 l/h może mieć e401, takie maleństwo do większej kostki

e1501 to już gdzieś w okolicach 1400-1500 l/h, bez problemu obsłuży 240-375 l, ( chociaż firma twierdzi że max 600l)

ale masz rację z tymi pielęgnicami, miałem kiedyś dwie duże żółte sztuki w 240l i e1501 nie dawał sobie z nimi rady
z tą ilością śluzu którą wydzielały spadków wydajności nie było ale po dwóch tygodniach woda była pomarańczowa :)

Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Filtr Kubełkowy

#16

Post autor: Zbyszek »

mariom222 pisze: pt lis 30, 2018 8:19 pm e1501 to już gdzieś w okolicach 1400-1500 l/h
Napisz jaką metodą i w jakich warunkach (media filtracyjne, wysokość podnoszenia słupa wody, itp.) sprawdzałeś jego wydajność ? Bardzo mnie to ciekawi bo ja sprawdzałem tak jak opisałem w tym https://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=4&t=30000 wątku, robiłem to kilka razy i nigdy jego wydajność nie przekroczyła 500 l/h.

mariom222 pisze: pt lis 30, 2018 8:19 pm ale masz rację z tymi pielęgnicami, miałem kiedyś dwie duże żółte sztuki w 240l i e1501 nie dawał sobie z nimi rady
z tą ilością śluzu którą wydzielały
Przepraszam, że nie na temat, ale chciałbym prosić o rozwinięcie tematu "śluzu u pielęgnic" - najlepiej w osobnym wątku. Dla mnie pielęgnice to najciekawszy temat :). Podyskutujemy sobie o śluzie bo szczerze mówiąc od ponad 30 lat hoduję pielęgnice jeszcze nie spotkałem się z nadmiernym wydzielaniem śluzu i bardzo mnie ciekawią Twoje obserwacje.
Awatar użytkownika

mariom222
Moderator
Posty: 1208
Rejestracja: pn lis 14, 2016 4:58 pm
Lokalizacja: Warszawa Włochy
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Filtr Kubełkowy

#17

Post autor: mariom222 »

Zbyszek pisze: sob gru 01, 2018 7:50 am Napisz jaką metodą i w jakich warunkach (media filtracyjne, wysokość podnoszenia słupa wody, itp.) sprawdzałeś jego wydajność ? Bardzo mnie to ciekawi bo ja sprawdzałem tak jak opisałem w tym viewtopic.php?f=4&t=30000 wątku, robiłem to kilka razy i nigdy jego wydajność nie przekroczyła 500 l/h.


znam ten wątek z licznikiem, bardzo fajny ale w żaden sposób nie można takich testów użyć do porównywania różnych filtrów,
chyba że jako ciekawostka,
albo trzeba by wprowadzić jakieś standardy w długości węży przy testach, ich zagięć, rodzaju mediów czy ustawienia wysokości filtra przy akwarium,

dlatego jedynym miarodajnym parametrem jest ten który podają producenci, czyli przepływ bez mediów a tak naprawdę pomiar samej pompy
( chociaż mam pewne podejrzenia że gabaryty kubełka, wielkość wirnika i podobne rzeczy też mają wpływ na pomiary)

i ciężko się nie zgodzić z tym że gdyby podawać pomiary Twoim sposobem to można by podawać je tylko orientacyjnie
np e1501 od 250l/h do 600l/h
2213 od 150l/h do 350l/h

bo nigdy nie da się skopiować dokładnie środowiska w których były testowane
nikt wtedy bez własnych domowych testów nie byłby w stanie porównać różnych filtrów

co do wydajności, spadających osiągów to sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana,
nie ma żadnych miarodajnych testów, opisów itp są tylko opinie użytkowników
(nie wiem jaki wpływ na opinie ma fakt posiadania takiego a nie innego filtra ale pewnie trochę ma)


ja staram się być obiektywny bo mam je prawie wszystkie (marki nie modele), około 20 kubełków
i do żadnego z nich staram się nie przywiązywać emocjonalnie :) :) :)

sporo do powiedzenia ma też pewnie obsada, chociażby wyżej wspominane pięlęgnice ale o nich później
akurat u mnie w zbiornikach ( ok 1600l funkcjonujących + ok 700l czekających)
mam praktycznie same rośliny, rybki się zdarzają ale sporadycznie lub rotacyjnie
rotacyjnie bo ludzie wiedząc że mam ponad 30 zbiorników znoszą je do mnie całymi wiadrami które później też muszę komuś wcisnąć :zmieszany:


pozwoliłem sobie pstryknąć małe video które lepiej lub gorzej pokazuje spadek wydajności w różnych filtrach
wszystkie czyściłem pod koniec sierpnia i wszystkie zaliczyły już spadek o co najmniej połowę

eheim 2215, tu akurat da się jeszcze żyć, widać spadek ale nie jest jakiś drastyczny



jbl e901 tu znów tragedia, 3/4 wydajności poszło w kosmos



fluval 305 też słabo, to co leci to jakaś połowa tego co było po czyszczeniu



jbl e1501 no tu prawie jak z węża ogrodowego



widać jednak że spadek nie dotyczy albo w jakimś minimalnym stopniu e1501 (to samo w trzech egzemplarzach)
nie wiem czy akurat ja mam te filtry z kosmosu czy może z dalekiej przyszłości
czy może chodzi o dużo większe niż u innych gabaryty, albo jakiś dziwny stosunek mocy pompy do gabarytów
pojęcia nie mam

ale faktem jest że przynajmniej u mnie e1501 są niewrażliwe na jakiekolwiek spadki wydajności (3 testowane sztuki)

nie ciągnę tego wątku ( już zresztą nie na temat) po to żeby się wykłócać, udowadniać swoje racje czy innym udowadniać brak racji
bo prawdę powiedziawszy wiem że ilu forumowiczów tyle opinii
pewnie w innej sytuacji w ogóle bym się nie wtrącał do dyskusji ale głupio by też było że przy 20 jednocześnie funkcjonujących
kubełkach mogąc naocznie wiele rzeczy porównać przetestować, nie sugerując się opiniami w sieci i w ogóle się nie odezwać :)

i wcale tez tych e1501 nie stawiam na piedestale, wiem że są jeszcze mocniejsze filtry, ale jeszcze nie testowałem to nie chcę wydawać suchych opinii

Zbyszek pisze: sob gru 01, 2018 7:50 am Przepraszam, że nie na temat, ale chciałbym prosić o rozwinięcie tematu "śluzu u pielęgnic" - najlepiej w osobnym wątku. Dla mnie pielęgnice to najciekawszy temat :). Podyskutujemy sobie o śluzie bo szczerze mówiąc od ponad 30 lat hoduję pielęgnice jeszcze nie spotkałem się z nadmiernym wydzielaniem śluzu i bardzo mnie ciekawią Twoje obserwacje.
tu trochę łapiesz mnie za słówka, nie mam żadnego pojęcia o pielęgnicach zresztą o innych rybach też niewielkie
ryby są u mnie dodatkiem i to zazwyczaj podrzuconym :)

jakiś czas temu właśnie ktoś ,,obdarował,, mnie parką pielęgnic cytrynowych, chyba dorosłych bo miały 12-15cm
już w wiaderku zauważyłem że woda jest dziwnie pomarańczowa
jednak ten ktoś machnął ręką twierdząc że jeśli dam trochę włókniny do filtra to będzie ok
on to nazwał też śluzem
dla mnie jednak czy to lakier im się sypał czy może GMO puszczało lub czy ktoś przy malowaniu pomylił farbki i dał taką wodorozpuszczalną
było wszystko jedno , wiem tylko że po jakimś czasie zanim udało mi się je komuś wcisnąć woda w akwarium zaczęła się robić żółto pomarańczowa

dopiero potem na forum https://rybyakwariowe.eu/ doczytałem że akurat cytrynówki mocno brudzą akwarium
albo raczej jak oni to opisali ,,pielęgnice cytrynowe produkują bardzo dużo nieczystości,,

https://rybyakwariowe.eu/ryba-akwariowa ... cytrynowe/

ale się rozpisałem, w życiu bym nie wpadł na to że o akwarystyce można tyle gadać i gadać i gadać i gadać......
:bęc:
Ostatnio zmieniony pn gru 03, 2018 6:18 pm przez mariom222, łącznie zmieniany 1 raz.

Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Filtr Kubełkowy

#18

Post autor: Zbyszek »

mariom222 pisze: sob gru 01, 2018 5:16 pm znam ten wątek z licznikiem, bardzo fajny ale w żaden sposób nie można takich testów użyć do porównywania różnych filtrów,
chyba że jako ciekawostka,
albo trzeba by wprowadzić jakieś standardy w długości węży przy testach, ich zagięć, rodzaju mediów czy ustawienia wysokości filtra przy akwarium,
Moim zdaniem tamten wątek jest jak najbardziej miarodajny i pokazuje jak poszczególne modele filtrów działają, poza tym większość osób, które tam opisywały swoje filtry podawała jakie stosuje media filtracyjne, długość węży i wysokość podnoszenia słupa wody.
mariom222 pisze: sob gru 01, 2018 5:16 pm dlatego jedynym miarodajnym parametrem jest ten który podają producenci, czyli przepływ bez mediów a tak naprawdę pomiar samej pompy
Nie obraź się ale trochę przegiąłeś :) - wątpię żeby byli akwaryści, którzy używają filtrów kubełkowych bez mediów, nie wiem po co komu wydajność samej pompy skoro i tak zastosuje media filtracyjne, no chyba, że tak orientacyjnie. Ja osobiście traktuję z "przymrużeniem oka" parametry które podaje producent i zawsze dobieram filtr dużo za duży niż to poleca producent i zawsze interesuje mnie jego wydajność z mediami - bo zawsze je stosuję :).

Wracając do filtra e1501 nie jestem już w stanie pokazać jego (moim zdaniem) drastycznego spadku wydajności podczas eksploatacji bo po 2 latach używania udało mi się go pozbyć :). Jednak po tych 2 latach wiem, że po 3-4 tygodniach jego wydajność spada o około 50% a po około 3 miesiącach (raz go tak długo nie czyściłem żeby sprawdzić ile czasu wytrzyma) wydajność spada prawie do zera - nie mierzyłem jej, ale ledwo, ledwo mały strumyczek się sączył. Pokazałeś filmik, na którym wydajność filtra nie spada ...... nie mam powodów Tobie nie wierzyć, nie wiem co mam na to odpowiedzieć ..... jak napisałem powyżej moje doświadczenie jest całkiem inne.
mariom222 pisze: sob gru 01, 2018 5:16 pm tu trochę łapiesz mnie za słówka, nie mam żadnego pojęcia o pielęgnicach
W żadnym razie nie łapię za słówka - po prostu pielęgnice to mój ulubiony temat i byłem ciekawy tego nadmiaru śluzu, bo się z czymś takim nie spotkałem. A pielęgnice cytrynowe :) - super ryby, ale do dużych zbiorników, dorastają bez problemu do 30-35 cm - obecnie nie mam, ale hodowałem je przez około 4-5 lat - ale to już inny temat.

Wojtekxxx9
Fanatyk
Posty: 1927
Rejestracja: pn sty 29, 2018 5:06 pm
Lokalizacja: Warszawa Gocław
Na imię mam: Wojtekxxx9
Płeć:

Filtr Kubełkowy

#19

Post autor: Wojtekxxx9 »

Zbyszek pisze: ndz gru 02, 2018 8:53 am Nie obraź się ale trochę przegiąłeś - wątpię żeby byli akwaryści, którzy używają filtrów kubełkowych bez mediów
Jbl 1501 mam bez mediów. Służy za napęd do reaktora, lampy, podajnika nawozów i grzałki :-)

Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Filtr Kubełkowy

#20

Post autor: Zbyszek »

Wojtekxx9 - no i mnie zażyłeś. W takim razie faktycznie dla Ciebie ma znaczenie wydajność filtra bez mediów. No cóż - człowiek uczy się całe życie :).

Wojtekxxx9
Fanatyk
Posty: 1927
Rejestracja: pn sty 29, 2018 5:06 pm
Lokalizacja: Warszawa Gocław
Na imię mam: Wojtekxxx9
Płeć:

Filtr Kubełkowy

#21

Post autor: Wojtekxxx9 »

Natomiast jak przepchnie to wszystko to też wesoło nie jest. Na ten manewr zdecydowałem się bo najprawdopodobniej miałem konkurencję o składniki żywnościowe między bakteriami i roślinami. Po wyjęciu ustabilizował się wzrost roślin. Wcześniej "skakały"
Niedługo 300 będzie przenoszona i tam już do napedu wszystkiego będzie służyć pompa CO do której będzie rozgałęziacz zrobiony i będą 3 punkty wpuszczania wody do akwa.
Awatar użytkownika

jacekzabki
Noble
Posty: 602
Rejestracja: sob kwie 09, 2016 8:36 am
Lokalizacja: Ząbki

Filtr Kubełkowy

#22

Post autor: jacekzabki »

Panowie- odbiegliście trochę od tematu- człowiek prosił o poradę jaki filtr kupić a nie pytał o przepływy w filtrach xyz... .
Ja polecam Eheim. Ale nie musi to być nowy- może być używka, którą łatwo można kupić za niewielkie pieniądze na popularnym serwisie aukcyjnym.
Sam mam Eheim 2075 w 360 litrach (dodatkowo Juwel Bioflower 6.0) i daje radę.

Ranjow
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: wt sty 02, 2018 10:55 am
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Tomek
Płeć:

Filtr Kubełkowy

#23

Post autor: Ranjow »

A ja polecam ultramaxa 2000. W moim akwarium 182litry mam zarówno aquael ultramaxa 2000 a także eheim 2275. Oba filtry czyszczę raz na 3 miesiące i jakoś nie widzę spadku mocy pomp czy przecieków
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21846
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Filtr Kubełkowy

#24

Post autor: Lech-u »

Ranjow pisze: czw sty 03, 2019 3:53 pm W moim akwarium 182litry mam zarówno aquael ultramaxa 2000 a także eheim 2275
Czy możesz jakoś porównać oba filtry?
Jeśli kręcą wodę w tym samym zbiorniku, to może da radę porównać to jak działają.
Proponuję zrobić to w osobnym wątku.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

Ranjow
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: wt sty 02, 2018 10:55 am
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Tomek
Płeć:

Filtr Kubełkowy

#25

Post autor: Ranjow »

Ok. Zrobię porównanie obu filtrów w osobnym wątku

neva
Gaduła
Posty: 162
Rejestracja: śr sty 02, 2019 7:52 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka
Na imię mam: Ewa
Płeć:

Filtr Kubełkowy

#26

Post autor: neva »

A co sądzicie o filtrze Aquael Maxi Kani?
https://www.aquael.pl/produkty/akwaryst ... maxi-kani/
Awatar użytkownika

mariom222
Moderator
Posty: 1208
Rejestracja: pn lis 14, 2016 4:58 pm
Lokalizacja: Warszawa Włochy
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Filtr Kubełkowy

#27

Post autor: mariom222 »

Akurat Maxi Kani nigdy nie testowałem ale na co dzień mam do czynienia z Mini oraz Midi ,
wszystkie łącznie z Maxi mają praktycznie te same wady i zalety

wady ( albo raczej niedogodności)

-wszystkie te modele mają zewnętrzną pompkę,
która umieszczona w zbiorniku trochę przeszkadza i słabo wygląda

-pompka umieszczona poza zbiornikiem nie jest łatwa w zalaniu, trzeba się trochę napocić ewtl zastosować dodatkową pompkę (tak robię) na rozruch

zalety

-pompka ustawiona poza zbiornikiem daje możliwość jakiegokolwiek ustawienia kubełka, pod, nad czy równo z akwarium

-nie wiem jak jest w tym najnowszym ale w starszych modelach są 4 kosze co szczególnie sobie cenię ze względu na wiele eksperymentów z mediami

-żadnych problemów ze szczelnością ( nie da się źle założyć uszczelki jak w Eheim czy źle zmontować kosze jak w jbl) wielki plus

-hiper mocne i masywne zaciski ( w porównaniu do blaszek z Eheim classic które zresztą ciągle gubię to jak nowe Volvo do starego malucha)

neva
Gaduła
Posty: 162
Rejestracja: śr sty 02, 2019 7:52 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka
Na imię mam: Ewa
Płeć:

Filtr Kubełkowy

#28

Post autor: neva »

Dziękuję za opinię. Jak rozumiem te filtry się sprawdzają i nie sprawiają większych kłopotów w użytkowaniu? A jak z głośnością?
Wracając do pompki - czy ona może być zamontowana na tyle blisko filtra, żeby można ją było razem z nim schować w szafce pod akwarium? Na rysunkach producenta pompka jest zawsze na poziomie zbiornika, stąd moje, może głupie :), pytanie.

kazmirz_pawlak
Bywalec
Posty: 83
Rejestracja: śr kwie 19, 2017 4:22 pm
Lokalizacja: Otwock
Na imię mam: Maciej
Płeć:

Filtr Kubełkowy

#29

Post autor: kazmirz_pawlak »

Ja mam w 200l Unimaxa 250 z pośredniej serii. Ciemna pokrywa głowicy jak w ostatnich wypustach natomiast wszystko zamykane na małe klamry. Filtr cichy, czyszczę go raz na 3-4 miesiące (jedyny prefiltr to gąbka na zasysie). Jestem zadowolony.
Awatar użytkownika

mariom222
Moderator
Posty: 1208
Rejestracja: pn lis 14, 2016 4:58 pm
Lokalizacja: Warszawa Włochy
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Filtr Kubełkowy

#30

Post autor: mariom222 »

neva pisze: ndz sty 13, 2019 11:56 am A jak z głośnością?
tu można napisać tylko jedno
wszystko co produkuje aquael niezależnie od modelu, serii czy rodzaju pompki (M-Kani, Unimax, Asap, seria mk-xxx) jest bezgłośne


neva pisze: ndz sty 13, 2019 11:56 am Wracając do pompki - czy ona może być zamontowana na tyle blisko filtra, żeby można ją było razem z nim schować w szafce pod akwarium?
może być zamontowana jakkolwiek, ma przyssawki więc często montuje się ją na np tylnej szybie akwarium (zewnątrz)
ale nie ma też żadnych przeciwwskazań żeby zamontować ją w szafce
(nie niżej jednak niż zdolność podnoszenia słupa wody którą ma w opisie)
w przypadku maxi kani to 145-155 cm

dobrze też unikać zbyt pozawijanych węży bo spadnie wydajność

te pompki mają jeszcze jedną zaletę, są idealnym narzędziem do spuszczania/napełniania wody z akwarium
np model mk-800 potrafi przepchnąć wodę przez 20 metrowy wąż do ogrodu lub łazienki
ODPOWIEDZ