300 l dla nowicjusza

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

300 l dla nowicjusza

#1

Post autor: DanielP »

Zostałem poproszony przez znajomego o pomoc w założeniu akwarium. Zbiornik to klasyczne 200l(100×40×50),sandardowe oświetlenie. Na dany moment nie wiem jaka będzie filtracja.Najważniejsze założenia to "bezobsługowość" oraz to,że ,,ma być ładnie i kolorowo". Będzie to akwarium ogólne i dekoracyjne.Jako,że moje doświadczenia oscylują głównie w tematach związanych z pielęgnicami proszę o pomoc w doborze roślin i obsady. Chciałbym aby zaproponowane rośliny i ryby były ogólnodostępne. Jako podłoże chciałbym aby zastosowano piasek i kulki gliniano-torfowe. Z roślin pierwsze na myśł przyszły mi kryptokoryny i żabienice.
Ostatnio zmieniony ndz lis 18, 2018 6:58 pm przez DanielP, łącznie zmieniany 5 razy.

Wojtekxxx9
Fanatyk
Posty: 1927
Rejestracja: pn sty 29, 2018 5:06 pm
Lokalizacja: Warszawa Gocław
Na imię mam: Wojtekxxx9
Płeć:

200 l dla lajka

#2

Post autor: Wojtekxxx9 »

Do tego balbitiasy i mchy i nie ma co innego kombinować. Rośliny, czerwone, różowe, fioletowe na tym nie pociągną
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

200 l dla laika

#3

Post autor: Lech-u »

DanielP pisze: ndz lis 18, 2018 12:41 pm proszę o pomoc w doborze roślin i obsady.
Do tego zestawu roślin możesz spokojnie dorzucić anubiasy i microsoria. Może zatem przydać się kawałek korzenia. Jeśli nie będzie korzenia to można przymocować anubiasa i microsorium NA PODŁOŻU! Bez zakopywania korzeni. Wystarczy położyć te rośliny na podłożu (anubias musi mieć kłącze na wierzchu) i przycisnąć część korzeni jakimś kamykiem.

Co do obsady to można całe poematy pisać.
Takie akwarium może być zarówno jednogatunkowe jak i towarzyskie. Ponieważ nie jest bardzo małe, to można pomyśleć o dwóch lub trzech stadach ryb lubiących żyć w grupie.
Razbory klinowe w połączeniu z neonami. W każdym gatunku może być spokojnie około 20 ryb. Będą się ładnie prezentowały.

Albo może żyworódki? Tylko, że niedoświadczony akwarysta za chwilę będzie miał "zylirad" małych i wpadnie w panikę co z nimi zrobić.

Wiesz już może jakie parametry ma woda? Bo zakładam, ze nie będzie niczym "uszlachetniana", tylko będzie to zwykła kranówka.

Autor
DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

200 l dla nowicjusza

#4

Post autor: DanielP »

Zwykła kranówka:
Ph-7,6
Gh-16
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

200 l dla nowicjusza

#5

Post autor: Lech-u »

No to spokojnie da radę z takimi roślinami i rybami.

A Ty jak byś to widział?

Autor
DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

300 l dla nowicjusza

#6

Post autor: DanielP »

Zbiornik ma jednak wymiary 110x40x60 lub 70. W wyposażeniu jest też kubełek tetra ex1200.Moja wizja na dany moment to ziemia pod spodem z kulkami a na nią piasek.Rośliny:żabienice,valisnerie,anubiasy,kryptokoryny. Obsada: około 5 sztuk młodych sklepowych skalarów koi,10-20 sztuk neonów czerwonych a na dno parka pospolitych ancistrusów sp i stado około 10 kirysków pstrych. Co wy na to? Jaką grzałkę polecacie? Chciałbym aby to wszystko dobrze funkcjonowało. Gdy zakłada się zbiornik dla siebie jest zupełnie łatwiej ponieważ można korygować błędy na bieżąco, dla kogoś jest już trudniej i problematyczniej:-)
Ostatnio zmieniony ndz lis 18, 2018 6:59 pm przez DanielP, łącznie zmieniany 2 razy.

Wojtekxxx9
Fanatyk
Posty: 1927
Rejestracja: pn sty 29, 2018 5:06 pm
Lokalizacja: Warszawa Gocław
Na imię mam: Wojtekxxx9
Płeć:

300 l dla nowicjusza

#7

Post autor: Wojtekxxx9 »

Grzałkę bierz albo JBL albo przepływowa. JBL miałem i była super, wymieniłem na przepływowa
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

300 l dla nowicjusza

#8

Post autor: Lech-u »

Odradzam połączenie skalarów i neonów.
Różnie bywa z takim połączeniem. Czasami działa latami. Czasami skalary poczują pływający pokarm.
Połącz skalary z czymś nieco większym niż neony.

Niemniej takie połączenie jest baaaardzo ładne.
U mnie skończyło się po wieeelu miesiącach masakrą. Neony nie przeżyły.

Autor
DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

300 l dla nowicjusza

#9

Post autor: DanielP »

Miałeś neony czerwone czy innesa?To może tęczanki zamiast skalarów?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

300 l dla nowicjusza

#10

Post autor: Lech-u »

Czerwone.

Autor
DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

300 l dla nowicjusza

#11

Post autor: DanielP »

W takim razie czekam na inne propozycje:-)
ODPOWIEDZ