Początki

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.

Autor
Alissma
Uczestnik
Posty: 24
Rejestracja: pt sie 10, 2018 11:56 am
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów
Na imię mam: Karolina
Płeć:

Początki

#1

Post autor: Alissma »

Witam :)
Pozwoliłam sobie założyć ten temat, ponieważ chciałabym by ktoś spojrzał na mój plan akwarium krytycznym okiem i rozwiał, czy to pewne wątpliwości, czy marzenia, których nie dam rady spełnić równocześnie zapewniając roślinom i rybom odpowiednie warunki ;)
Zaczynając od początku:
Miałoby to być akwarium słodkowodne, bardziej roślinne. Miejsce mam już mniej więcej wybrane, w rogu pokoju, "ukryte" przed światłem słonecznym, z dala od wejścia, telewizora czy czegokolwiek ruchliwo-świecącego ;)
Wymiary wys. 60 x szer. 30 x wys. 50 cm więc wychodzi jakieś 90 litrów ogółem ale wody pewnie coś około 82l.
Chciałabym by było ono bez pokrywy z filtrem kaskadowym.
Opcja 1: AQUAEL VERSAMAX FZN-2 (40-200l) (Widziałam całkiem spoko opinie, które mnie zachęciły do tego wyboru)
Opcja 2: AQUA CLEAR 30 HAGEN.
Do tego pewnie napowietrzacz AQUAEL MINIBOOST 100 oraz grzałka AQUAEL COMFORT ZONE FIX.
Jeżeli chodzi o oświetlenie to z tym mam największy problem :( Nie mogę znaleźć nic co miałoby odpowiednią moc i też cenę, która aż nadto nie będzie mnie bolała... Z tego co wyczytałam to powinno być około 0,75W na litr wody więc teoretycznie potrzebuję 60W. Plus jeszcze problem z lumenami... więc w ogóle ten temat jest dla mnie ciężki. Wiem na 100% to, że kupię jakiś sterownik czasowy oświetlenia i tyle. Nad resztą siedzę i siedzę, i nic nie mogę ogarnąć.
Co do testów wody... Mam pewne zakresy, których chciałabyrm się ostatecznie trzymać i są to:
pH 6,5 - 7,5 (ewentualnie 8 )
temp. 22 - 26 stC
GH w zakresie średnio twardej wody (jakoś 10-20, prawda?).
Robię również kosztorys więc chciałabym jak tylko mogę najbardziej zorientować się w tym czego dokładnie potrzebuję na samiuśki początek i z jakimi późniejszymi kosztami będzie się to wiązało.
Zastanawiałam się nad zestawem testów od Zoolek'a, a dokładnie AQUASET 1 (skł. się z testów na NH3, NO2, NO3, pH, PO4, KH/GH oraz Fe)
i z tego co do tej pory wyczytałam to będę się musiała z czasem wyposażyć w testy Mg/Ca, K oraz Cl (ale, że to moje początki w zgłębianiu tego tematu to w sumie pewności nie mam). Zastanawia mnie kupno uzdatniacza do wody. Pewnie konieczny ale chciałam się upewnić w tym także. Czy przy każdej podmianie wody trzeba go używać czy odstanie wody przez kilkanaście godzin wystarczy? Jaki preparat z bakteriami startowymi jest najlepszy? Czy to coś zbędnego i jak się odpowiednio dużo czasu da to odpowiednie bakterie w wystarczającej ilości zasiedlą akwarium?
Czy takie podłoża będą OK?
-JBL AQUABASIS
-Żwir bazaltowy AQUAEL
-Czarny piasek bazaltowy AQUAEL
I czy pod względem nawozów kulki nawozowe Planta-Ball wystarczą?
Chciałam wybrać rośliny jak najmniej wymagające z uwagi właśnie na swój brak doświadczenia :P
Mój wstępny zestaw wygląda tak (niekoniecznie użyję ich wszystkich albo raczej na pewno ich wszystkich nie kupię ;) ):
Tył zbiornika (te z * bardzo bym chciała)
-Anubias barteri var. barteri*/Echinodorus cordifolius
-Ceratopteris cornuta
-Bacopa caroliniana*
-Hygrophila corymbosa
-Ludwigia repens*
-Vallisneria asiatica*
plus może Sagittarius subulata
Środek zbiornika (otoczenie dla korzenia; marzy mi się korzeń trochę wystający ponad wodę)
-Może tutaj by pasowała bardziej Bacopa caroliniana i Sagittaria subulata
-Cryptocoryne beckettii/C. undulata
-Cryptocoryne lucens
Przód
-Anubias barteri ver nana Petite (+ trochę na korzeń)
-Cryptocoryne wendtii (+green)
-Fontinalis antipyretica (+trochę na korzeń)
Więcej pomysłów co do roślin chyba nie mam :/
Chciałabym uniknąć używania CO2 bo niestety ciężko mogłoby być z warunkami na taki sprzęt.
Nie wiem na ile źródło, które czytałam było akuratne.
Z czasem wyjdzie jakie parametry udało mi się otrzymać (jak już się zdecyduję na utrzymanie czegoś takiego dlatego też na razie z wyborem rybek się wstrzymuję i później planuję je dopasować do warunków, które otrzymam. Liczę na jakieś dwa gatunki (1 na dół i środek zbiornika, 2 na środek i górę) i może dodatkowo kilka krewetek (jeżeli parametry wody będą ok dla nich). Pytanie tylko jakie gatunki pasują do otwartego zbiornika bo może lepiej od razu sobie zwierzątka odpuścić.
Czy taki plan ma sens? Co ważnego mi umknęło? Bardzo prosiłabym o podpowiedzi :)
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Początki

#2

Post autor: Miro »

Alissma pisze: ndz sie 12, 2018 10:33 pm Wymiary wys. 60 x szer. 30 x wys. 50 cm
czy to akwa już istnieje ?
Który wymiar jest prawdziwy jeżeli chodzi o wysokość ?
Ostatnio zmieniony ndz sie 12, 2018 10:43 pm przez Miro, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
Alissma
Uczestnik
Posty: 24
Rejestracja: pt sie 10, 2018 11:56 am
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów
Na imię mam: Karolina
Płeć:

Początki

#3

Post autor: Alissma »

Nie :) To wymiary, które zaproponowałam tylko.
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Początki

#4

Post autor: Miro »

Masz długie ręce ?
Sięgniesz do dna ?
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Początki

#5

Post autor: Miro »

Czy to jest Twoje pierwsze akwarium ?

Autor
Alissma
Uczestnik
Posty: 24
Rejestracja: pt sie 10, 2018 11:56 am
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów
Na imię mam: Karolina
Płeć:

Początki

#6

Post autor: Alissma »

Miro pisze: ndz sie 12, 2018 10:46 pm Masz długie ręce ?
Sięgniesz do dna ?
O kurcze :D racja! O tym w ogóle nie pomyślałam...
A jakby było 60x40x40? Z czego wody raczej nie po samą krawędź.
Miro pisze: ndz sie 12, 2018 10:49 pm Czy to jest Twoje pierwsze akwarium ?
Tak.
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Początki

#7

Post autor: Miro »

Zrób akwa na ziemi do kwiatów i na to żwir lub piasek.

Wojtekxxx9
Fanatyk
Posty: 1927
Rejestracja: pn sty 29, 2018 5:06 pm
Lokalizacja: Warszawa Gocław
Na imię mam: Wojtekxxx9
Płeć:

Początki

#8

Post autor: Wojtekxxx9 »

Miro pisze: ndz sie 12, 2018 10:41 pm czy to akwa już istnieje ?
zestaw Aquaela ma takie wymiary. Wredny do aranżacji. Ale z dużym korzeniem do ogarnięcia.
Alissma, przekombinowalas :-)
0,7W/l w ledach wymaga CO2, pełnego nawożenia. Przy Twoich roślinach 30W w power LED z soczewkami 60° (ze względu na wysokość) to świat i ludzie. A nie wiem czy za dużo nie będzie. Oki, będzie za dużo. Celuj w 20lm/l. 90l razy 20 lumenów to 1800lm. Dobra dioda to 150 lm więc 12 diodek z soczewkami ogarnie Ci ten baniak. Taka belka jest nie do kupienia w sklepie. Trzeba ją robić samemu zwłaszcza jak ma mieć świty i zmierzchy. Plusem takiej belki jest to, że w przyszłości niewielkim kosztem rozbudujesz jak do 36W czyli 60lm/l. Wtedy to już HT.
Co do podloza to odpuść te wynalazki. Ziemia (podtuningowana) piasek. Jak chcesz z przodu czarne to zwirek ceramiczny że 2 opakowania od oka.
Moze 80x45x45 :-)
Ostatnio zmieniony ndz sie 12, 2018 11:01 pm przez Wojtekxxx9, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
Alissma
Uczestnik
Posty: 24
Rejestracja: pt sie 10, 2018 11:56 am
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów
Na imię mam: Karolina
Płeć:

Początki

#9

Post autor: Alissma »

Miro pisze: ndz sie 12, 2018 10:56 pm Zrób akwa na ziemi do kwiatów i na to żwir lub piasek.
Ta ziemia to powinna być sterylna, prawda? Bez kamieni, liści itd?
Myślałam nad takim rozwiązaniem ale bałam się ewentualnego braku tej czystości.

Wojtekxxx9
Fanatyk
Posty: 1927
Rejestracja: pn sty 29, 2018 5:06 pm
Lokalizacja: Warszawa Gocław
Na imię mam: Wojtekxxx9
Płeć:

Początki

#10

Post autor: Wojtekxxx9 »

Nie ma co się bać. Mam htka na ziemi i czasem zbrojniki dokopia się do ziemi i ja wywala. Woda jest kryształ
Ostatnio zmieniony ndz sie 12, 2018 11:04 pm przez Wojtekxxx9, łącznie zmieniany 1 raz.

Wojtekxxx9
Fanatyk
Posty: 1927
Rejestracja: pn sty 29, 2018 5:06 pm
Lokalizacja: Warszawa Gocław
Na imię mam: Wojtekxxx9
Płeć:

Początki

#11

Post autor: Wojtekxxx9 »

Alissma pisze: ndz sie 12, 2018 11:01 pm Ta ziemia to powinna być sterylna, prawda?
to akwarium a nie operacja na otwartym sercu :-)

Autor
Alissma
Uczestnik
Posty: 24
Rejestracja: pt sie 10, 2018 11:56 am
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów
Na imię mam: Karolina
Płeć:

Początki

#12

Post autor: Alissma »

Pusto pisze: ndz sie 12, 2018 11:02 pm Nie ma co się bać. Mam htka na ziemi i czasem zbrojniki dokopia się do ziemi i ja wywala. Woda jest kryształ
No to spoko :)
Pusto pisze: ndz sie 12, 2018 11:03 pm to akwarium a nie operacja na otwartym sercu
Po prostu trochę strach coś przywlec ;)

Wojtekxxx9
Fanatyk
Posty: 1927
Rejestracja: pn sty 29, 2018 5:06 pm
Lokalizacja: Warszawa Gocław
Na imię mam: Wojtekxxx9
Płeć:

Początki

#13

Post autor: Wojtekxxx9 »

Alissma pisze: ndz sie 12, 2018 11:10 pm Po prostu trochę strach coś przywlec
No to pierwsze to i strach :-)
Mini tynk się posypał do mojedo jak lampę wieszałem :-)
Ostatnio zmieniony ndz sie 12, 2018 11:12 pm przez Wojtekxxx9, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
Alissma
Uczestnik
Posty: 24
Rejestracja: pt sie 10, 2018 11:56 am
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów
Na imię mam: Karolina
Płeć:

Początki

#14

Post autor: Alissma »

Pusto pisze: ndz sie 12, 2018 10:59 pmMoze 80x45x45
To to chyba by mnie przerosło :P

Wojtekxxx9
Fanatyk
Posty: 1927
Rejestracja: pn sty 29, 2018 5:06 pm
Lokalizacja: Warszawa Gocław
Na imię mam: Wojtekxxx9
Płeć:

Początki

#15

Post autor: Wojtekxxx9 »

Wcale nie. Im większe akwarium tym łatwiej się prowadzi. A po co za 3 miesiące masz kombinować jak zamienić bierzace na większe

Wojtekxxx9
Fanatyk
Posty: 1927
Rejestracja: pn sty 29, 2018 5:06 pm
Lokalizacja: Warszawa Gocław
Na imię mam: Wojtekxxx9
Płeć:

Początki

#16

Post autor: Wojtekxxx9 »

Alissma pisze: ndz sie 12, 2018 10:33 pm Opcja 1: AQUAEL VERSAMAX FZN-2 (40-200l) (Widziałam całkiem spoko opinie, które mnie zachęciły do tego wyboru)
Opcja 2: AQUA CLEAR 30 HAGEN.
Ikola 250 lub 350. Niewielka różnica w cenie nieporównywalnie większe możliwości. I bloga cisza.
Alissma pisze: ndz sie 12, 2018 10:33 pm Do tego pewnie napowietrzacz AQUAEL MINIBOOST 100
nie ma takiej potrzeby. Deszczownica wystarczy
Alissma pisze: ndz sie 12, 2018 10:33 pm grzałka AQUAEL COMFORT ZONE FIX
odradzam grzałki Aquaela. Ostatnio dużo słyszałem że ugotowały obsadę. JbL lub tetra. Warto dopłacić. Dodatkowo w lampie można wrzucić kontroler temperatury

Autor
Alissma
Uczestnik
Posty: 24
Rejestracja: pt sie 10, 2018 11:56 am
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów
Na imię mam: Karolina
Płeć:

Początki

#17

Post autor: Alissma »

Pusto pisze: ndz sie 12, 2018 11:16 pm Wcale nie. Im większe akwarium tym łatwiej się prowadzi. A po co za 3 miesiące masz kombinować jak zamienić bierzace na większe
t
Przy tylu litrach to już porządna szafka potrzebna :( cały sprzęt mocniejszy
Może jak już ogarnę temat techniczny i ogólnie teorię to się poważnie zastanowię. Bo korci, korci. Ale jakby taki wielki baniak mi padł... W sumie jakby każdy coś trafiło to by smutno było ani mniej ani wiecej... Więc ;) no pomyślę

Autor
Alissma
Uczestnik
Posty: 24
Rejestracja: pt sie 10, 2018 11:56 am
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów
Na imię mam: Karolina
Płeć:

Początki

#18

Post autor: Alissma »

Pusto pisze: ndz sie 12, 2018 11:20 pm Do tego pewnie napowietrzacz AQUAEL MINIBOOST 100
nie ma takiej potrzeby. Deszczownica wystarczy
To dobrze, że się zapytałam bo trochę czytałam o tym, że ciężko z tym tlenem bez napowietrzacza. Nawet lepiej bo mi się ten napowietrzacz nie uśmiechał. :OK:

Wojtekxxx9
Fanatyk
Posty: 1927
Rejestracja: pn sty 29, 2018 5:06 pm
Lokalizacja: Warszawa Gocław
Na imię mam: Wojtekxxx9
Płeć:

Początki

#19

Post autor: Wojtekxxx9 »

Jak się dobrze pokombinuje to nie będzie tak tragicznie cenowo. Może wyjść podobnie jak to co na początku proponowałas. Nie warto oszczędzać na szkle. OW w połączeniu z dobrym światłem (CRI 90) robi niesamowitą robotę.
Ostatnio zmieniony ndz sie 12, 2018 11:24 pm przez Wojtekxxx9, łącznie zmieniany 1 raz.

Wojtekxxx9
Fanatyk
Posty: 1927
Rejestracja: pn sty 29, 2018 5:06 pm
Lokalizacja: Warszawa Gocław
Na imię mam: Wojtekxxx9
Płeć:

Początki

#20

Post autor: Wojtekxxx9 »

W Wołominie gość ma 300l z szafką, ze szkła Guardian (akwarium nie szafka) 12mm na 600zl

Autor
Alissma
Uczestnik
Posty: 24
Rejestracja: pt sie 10, 2018 11:56 am
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów
Na imię mam: Karolina
Płeć:

Początki

#21

Post autor: Alissma »

Pusto pisze: ndz sie 12, 2018 11:24 pm Jak się dobrze pokombinuje to nie będzie tak tragicznie cenowo. Może wyjść podobnie jak to co na początku proponowałas. Nie warto oszczędzać na szkle. OW w połączeniu z dobrym światłem (CRI 90) robi niesamowitą robotę.
Chcę to zrobić raz a dobrze więc nigdzie mi się nie śpieszy ;) będę kombinować. Jakbym mogła to bym na niczym nie oszczędzała ale rzeczywiście dobrze oddane barwy są dosyć ważne. Nie chciałam aż tak szaleć :P Z jednej strony chciałam za bardzo, z drugiej za mało :D

Autor
Alissma
Uczestnik
Posty: 24
Rejestracja: pt sie 10, 2018 11:56 am
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów
Na imię mam: Karolina
Płeć:

Początki

#22

Post autor: Alissma »

Nie wiem czy przy takich cenach OptiWhite nie powinnam nad mniejszym się zastanowić.

Wojtekxxx9
Fanatyk
Posty: 1927
Rejestracja: pn sty 29, 2018 5:06 pm
Lokalizacja: Warszawa Gocław
Na imię mam: Wojtekxxx9
Płeć:

Początki

#23

Post autor: Wojtekxxx9 »

Są rzeczy na których oznacza zaoszczędzić. Filtr. Zamiast Eheima za 600zl Ikola za 300zl. A filtry dobre. Zamiast substratów czy podłoży za 400zl piach i ziemia za 50zl. Na szkle nie warto. Codziennie przez kilka będziesz je oglądała. Różnica między float a OW to przepaść. Różnica między dobrymi diodami a tandetnymi to 40-50gr/szt. Kolejna przepaść w odbiorze. Tylko to najlepiej zobaczyć u kogo
Ostatnio zmieniony ndz sie 12, 2018 11:42 pm przez Wojtekxxx9, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
Alissma
Uczestnik
Posty: 24
Rejestracja: pt sie 10, 2018 11:56 am
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów
Na imię mam: Karolina
Płeć:

Początki

#24

Post autor: Alissma »

Co racja to racja 👍

Wojtekxxx9
Fanatyk
Posty: 1927
Rejestracja: pn sty 29, 2018 5:06 pm
Lokalizacja: Warszawa Gocław
Na imię mam: Wojtekxxx9
Płeć:

Początki

#25

Post autor: Wojtekxxx9 »

Rośliny które planujesz są popularne. Ja Ci nie pomogę z nimi bo one nie moje. Ale obstawiam, że jak będziesz potrzebować to i na 300l ajwarium forumowicze oddadzą. Taki tu klimat :-)
O swiatło się też nie martw bo Ci pod Twój baniak je zrobi uwzględniając nawet indywidualne upodobania co do odbioru
Ostatnio zmieniony ndz sie 12, 2018 11:48 pm przez Wojtekxxx9, łącznie zmieniany 1 raz.

Wojtekxxx9
Fanatyk
Posty: 1927
Rejestracja: pn sty 29, 2018 5:06 pm
Lokalizacja: Warszawa Gocław
Na imię mam: Wojtekxxx9
Płeć:

Początki

#26

Post autor: Wojtekxxx9 »

https://www.akwarystyczny24.pl/viv-akwa ... -7394.html

Zawsze możesz dowiedzieć się u Akwarysty. Pewnie troszkę taniej będzie

Autor
Alissma
Uczestnik
Posty: 24
Rejestracja: pt sie 10, 2018 11:56 am
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów
Na imię mam: Karolina
Płeć:

Początki

#27

Post autor: Alissma »

Pusto pisze: ndz sie 12, 2018 11:47 pm Rośliny które planujesz są popularne.
Takie wybrałam z braku wprawy ;) wolę się cieszyć z udanej prostoty niż zniechęcić niepowodzeniami z czymś zbyt wymagającym ;) A i właśnie łatwiej będzie je zdobyć 😌 Czy sa jakies łatwe w uprawie i nie za duże (ale nie drobnica) pływające?

Autor
Alissma
Uczestnik
Posty: 24
Rejestracja: pt sie 10, 2018 11:56 am
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów
Na imię mam: Karolina
Płeć:

Początki

#28

Post autor: Alissma »

Pusto pisze: ndz sie 12, 2018 11:55 pm https://www.akwarystyczny24.pl/viv-akwa ... -7394.html

Zawsze możesz dowiedzieć się u Akwarysty. Pewnie troszkę taniej będzie
Dzięki 😌

Wojtekxxx9
Fanatyk
Posty: 1927
Rejestracja: pn sty 29, 2018 5:06 pm
Lokalizacja: Warszawa Gocław
Na imię mam: Wojtekxxx9
Płeć:

Początki

#29

Post autor: Wojtekxxx9 »

Pistie możesz przebierać :-)
Jest coś jeszcze ale nie pamiętam nazwy. Nie po to 240W ledow na 300l akwa dawalem żeby rośliny pływające hodować :-)

Autor
Alissma
Uczestnik
Posty: 24
Rejestracja: pt sie 10, 2018 11:56 am
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów
Na imię mam: Karolina
Płeć:

Początki

#30

Post autor: Alissma »

Pusto pisze: pn sie 13, 2018 12:01 am Nie po to 240W ledow na 300l akwa dawalem żeby rośliny pływające hodować
No tak 😂 ja cały czas przebieram w opcjach. Tyle rzeczy mi sie podoba, ze bym wszystko najchętniej nawsadzała 😂
ODPOWIEDZ