Ryby głosu nie mają?

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Ryby głosu nie mają?

#1

Post autor: Lech-u »

Niby ryby (i dzieci) głosu nie mają.
Co do drugiego, to każdy, kto dorobił się pociechy wie, że to nie prawda. Kto tak ładnie drze mordę jak nie nasze własne dziecko (lub co gorsze dziecko sąsiada - chyba to dziecko)?

A jak to jest z rybami?
Jakie ryby akwariowe wydają z siebie dzwięki?
Ja znam dwa takie gatunki:
1. Bocja wspaniała - dźwięk podobny do strzelania palcami pod wodą. Lub do przesuwania żwirku w taki sposób, że przesuwa się po szybie. Nie jest to głośny dźwięk, ale na początku wydawało mi się, że mi akwarium pęka i co chwilę ganiałem z latarką, żeby sprawdzić, gdzie jest kałuża.
2. Skrzeczyk karłowaty - opisany w Atlasie Fotograficznym Ryb FAWA. Przytoczę tu kawałek opisu tego gatunku za Atlasu: "No i cecha charakterystyczna tego gatunku (od której wzięła się jego nazwa) – skrzeczenie :)
Samce widowiskowo się stroszą rywalizując o samicę lub terytorium wydając przy tym te śmieszne odgłosy słyszalne raczej gdy w pokoju jest cisza (nie jest to bardzo głośne). Owo skrzeczenie powstaje kiedy ryba uderza wydłużonymi płetwami piersiowymi o brzuch."


Jakie jeszcze ryby akwariowe wydają z siebie głosy (odgłosy, dźwięki)?
Awatar użytkownika

Alderrin
Uczestnik
Posty: 43
Rejestracja: wt maja 25, 2010 2:54 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Ryby głosu nie mają?

#2

Post autor: Alderrin »

Masz grzeczne bocje. Moje zdołały się nauczyć, że obudziłam się = zaraz dam jeść. A żeby mnie obudzić wystarczy wystawić pysk ponad powierzchnię wody i zacząć klikać. Najlepiej tuż przed świtem. Hałas porządny. Kiedyś nawet obudziły moich rodziców w sąsiednim pokoju. Sąsiadów na szczęście nie.
Awatar użytkownika

Keysi
Uzależniony
Posty: 587
Rejestracja: ndz sty 17, 2016 11:06 pm
Telefon: 695664059
Lokalizacja: Warszawa- Ursus
Na imię mam: Katarzyna
Płeć:

Ryby głosu nie mają?

#3

Post autor: Keysi »

Jest jeszcze jedna rybka co mówi ludzkim głosem i nie pływa a chodzi, to jest ; rybka 671 :hihi: ostatnio udzielała się na czacie

Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Ryby głosu nie mają?

#4

Post autor: Zbyszek »

Teraz to jestem w szoku :shock: . Od ponad 20-stu lat mam bocje i nigdy nie słyszałem żeby wydawały dźwięki. Coś niewiarygodnego :shock: . A wydawało mi się, że takie ryby jak bocje to już znam "na wylot" - a tu znowu sprawdza się przysłowie: "człowiek uczy się całe życie".

Tu https://wedkuje.pl/n/dzwieki-wydawane/12541 znalazłem krótki artykuł o ogólnych dźwiękach wydawanych przez ryby.
Ostatnio zmieniony sob lip 21, 2018 7:31 am przez Zbyszek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Komarowa
Moderator
Posty: 3144
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: No name

Ryby głosu nie mają?

#5

Post autor: Komarowa »

Może to nie dźwięk wydawany przez ryby :) Ale przez nie powodowany i to całkiem głośny.
Śpię obok akwarium i często mam okazję słyszeć skrobanie.
Zbrojniki pracują nad czystością korzeni.
:mrgreen:
Puchatku?
– Tak Prosiaczku?
– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś.
Awatar użytkownika

Karat
Uzależniony
Posty: 595
Rejestracja: pt lis 14, 2014 11:40 am
Lokalizacja: Warszawa - Zacisze
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Ryby głosu nie mają?

#6

Post autor: Karat »

Moje skalary wydają dźwięki jakby ... pękającego w oddali lodu
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Ryby głosu nie mają?

#7

Post autor: Lech-u »

Karat pisze: śr lut 20, 2019 11:18 am Moje skalary wydają dźwięki jakby ... pękającego w oddali lodu
Czym to robią?
Ostatnio zmieniony śr lut 20, 2019 11:33 am przez Lech-u, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Komarowa
Moderator
Posty: 3144
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: No name

Ryby głosu nie mają?

#8

Post autor: Komarowa »

Paszczą ?
:)
Puchatku?
– Tak Prosiaczku?
– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś.
Awatar użytkownika

Karat
Uzależniony
Posty: 595
Rejestracja: pt lis 14, 2014 11:40 am
Lokalizacja: Warszawa - Zacisze
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Ryby głosu nie mają?

#9

Post autor: Karat »

Tego nie wiem. Lekko wtedy drżą i płetwy mają w pełnym napięciu. Trwa to chwilę i jest całkiem głośne
ODPOWIEDZ