Zmiana aranżacji, obsady - jak często? - ankieta

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Jak często zmieniacie obsadę akwarium i/lub aranżację akwarium?

Aranżacja: raz na rok lub częściej
5
14%
Aranżacja: raz na dwa lata
4
11%
Aranżacja: raz na trzy lata
3
8%
Aranżacja: raz na cztery lata
1
3%
Aranżacja: raz na pięć lat
0
Brak głosów
Aranżacja: raz na sześć lat lub rzadziej
0
Brak głosów
Aranżacja: nigdy nie zmieniam (lub zakładam nowe akwarium)
6
17%
Obsada: raz na rok lub częściej
3
8%
Obsada: raz na dwa lata
3
8%
Obsada: raz na trzy lata
3
8%
Obsada: raz na cztery lata
1
3%
Obsada: raz na pięć lat
0
Brak głosów
Obsada: raz na sześć lat lub rzadziej
0
Brak głosów
Obsada: nigdy nie zmieniam (lub zakładam nowe akwarium)
7
19%
 
Liczba głosów: 36

Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Zmiana aranżacji, obsady - jak często? - ankieta

#1

Post autor: Lech-u »

Jak często zmieniacie obsadę akwarium (gatunki ryb) i/lub aranżację akwarium (zmiana scenerii, nowe ozdoby, restarty, itp)?

Zacząłem się zastanawiać, czy nie czas na zmiany.

Można oddać dwa głosy (po jednym w każdej części ankiety). Można także zmienić swój głos, jeśli stał się nieaktualny.
No i mile widziane komentarze.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Zmiana aranżacji, obsady - jak często? - ankieta

#2

Post autor: DanielP »

Udział w ankiecie zaliczony:-) Jeśli chodzi o aranżacje to zmiany w niej robię bardzo rzadko ponieważ większość moich ryb (głównie pielęgnice) sama zmienia sobie wystrój zbiornika. Odnosząc się do zmian w obsadzie to uważam, że esencją akwarystyki jest cierpliwość i dlatego należy trwać z danym gatunkiem jak najdłużej czyli najlepiej zakupić młode ryby, patrzeć jak one dojrzewają, rozmnażają się aż w końcu zasypiają na wieki. Niekiedy jednak pokusa zdobywania nowych gatunków ryb i tym samych doświadczeń wygrywa z konsekwencją w trwaniu z danym gatunkiem i dokonujemy zmian. Czynnikiem mającym duży wpływ na to mają ograniczenia w ilości zbiorników. Będąc młodym akwarystą czułem spełnienie wtedy gdy zdobywałem nowy, trudno dostępny gatunek, obserwowałem jego ciekawe zachowania i puszczałem jego narybek w świat. Bardzo lubię akwaria biotopowe z obsadą monogatunkową. Taki zestaw jest bardzo ciekawy i może bardzo długo służyć "bezobsługowo".Obecnie będąc bogatszy w wiele akwarystycznych doświadczeń dojrzewam do tego, aby więcej czasu poświęcać ulubionym gatunkom i trwać z nimi jak najdłużej...
Ostatnio zmieniony pn kwie 23, 2018 12:04 am przez DanielP, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Karat
Uzależniony
Posty: 595
Rejestracja: pt lis 14, 2014 11:40 am
Lokalizacja: Warszawa - Zacisze
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Zmiana aranżacji, obsady - jak często? - ankieta

#3

Post autor: Karat »

Aranżacja to u mnie sprawa dość płynna. Zmienia się, drobnymi krokami, przez cały czas. Oczywiście w większości są to zmiany kosmetycze. Rośliny zawsze przychodzą, odchodzą, czy zmieniają miejsce. Natomiast okres większego "znudzenia" akwarium przychodzi po ok. dwóch latach.
Kwestia obsady to inna i bardziej złożona sprawa. Tak naprawdę sprawa bardzo indywidualnego podejścia do zwierząt. Dla jednego ryba będzie traktowania na równi z psem, kotem, dla innego, jako mało interakcyjny zwierz, traktowana będzie jako dodatek do akwarium. Na zasadzie, dziś neonek jutro brzanka. Nie chcę w żaden sposób oceniać wyższości jednej drogi nad drugą.
Moje podejście do ryb jest czymś pośrednim. Czy to sprawiedliwe czy nie, nie traktuję ich na równi. Inaczej podchodzę to skalarów czy prętnika inaczej do "bezosobowej" ławicy (nie dotyczy kirysków)
Na początku, nie ukrywam, wpadłem w wilczy pęd akwariowy. Więcej, szybciej... Z czasem (nie tak dawno) wyklarowało się co tak naprawdę najbardziej mi się podoba. Myślę, że to dotyczy nie tylko mnie. W pewnym momencie każdy odnajduje swoją niszę. Wtedy łatwiej i o przemyślaną wieloletnią aranżację i obsadę.
Awatar użytkownika

Winter
Noble
Posty: 1455
Rejestracja: pt lut 27, 2009 11:38 am
Lokalizacja: Sadyba
Na imię mam: Magda
Płeć:

Zmiana aranżacji, obsady - jak często? - ankieta

#4

Post autor: Winter »

Mam problem z ankietą, bo u mnie zmiany są ewolucyjne a nie rewolucyjne. Np. aranżacja: w zasadzie rdzeń pozostaje ten sam a tylko niektóre roślinki zmieniam albo przesuwam z prawa na lewo i z lewa na prawo.
Obsada: nie ma radykalnych zmian -w miarę naturalnego wykruszania się, dokupuję nowe.
Magda
----------------------------------
200L - roślinne, neony czerwone, bystrzyki, błyszczyki brylantowe, kiryski i glonojad
topics15/6898.htm
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Zmiana aranżacji, obsady - jak często? - ankieta

#5

Post autor: Lech-u »

To według mnie nie są zmiany aranżacji ani obsady.

Dla mnie zmiana aranżacji to jak np. wywalimy to co jest w akwarium i wsadzimy coś nowego.
Z obsadą też tak to czuję: dołożenie czegoś to nie zmiana obsady.

To faktycznie chyba jest ewolucja.
Awatar użytkownika

Winter
Noble
Posty: 1455
Rejestracja: pt lut 27, 2009 11:38 am
Lokalizacja: Sadyba
Na imię mam: Magda
Płeć:

Zmiana aranżacji, obsady - jak często? - ankieta

#6

Post autor: Winter »

Lech-u pisze: wt kwie 24, 2018 9:50 amTo według mnie nie są zmiany aranżacji ani obsady.
No to zagłosowałam zgodnie z tym stanowiskiem ;)
Magda
----------------------------------
200L - roślinne, neony czerwone, bystrzyki, błyszczyki brylantowe, kiryski i glonojad
topics15/6898.htm
ODPOWIEDZ