Aquael Ultramax 1500 - problem z głośną pracą...

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
amator akwarysta
Gość
Posty: 6
Rejestracja: ndz lut 21, 2021 11:18 am
Lokalizacja: Oborniki
Na imię mam: Łukasz
Płeć:

Aquael Ultramax 1500 - problem z głośną pracą...

#1

Post autor: amator akwarysta »

Witam wszystkich :) ! Jestem posiadaczem filtra Aquael Ultramax 1500. Jakieś 2 tygodnie temu przeczyściłem go całościowo - prefiltr, wszystkie warstwy filtrujące, pokusiłem się nawet aby sprawdzić czy syf nie zamulił też wirnika, który wyciągnąłem i także oczyściłem (chociaż źle nie wyglądał)... I w tym momencie po uruchomieniu zaczęły się problemy. Filtr zaczął ciucho brzęczeć ale działał - pomyślałem, że za kilkanaście minut lub godzinkę przestanie. A tutaj wręcz przeciwnie, było coraz głośniej z dnia na dzień. Pomyślałem, że może trzeba kupić nowy co też zrobiłem. Miałem dzień cichego działania, a potem problem znowu z dnia na dzień narastał. Co ciekawe - jak wyciągnę wirnik i wsadzę ponownie to jest cicho na ładnych kilka godzin, może nawet na dzień, a potem znowu zaczyna się brzęczenie coraz głośniejsze z dnia na dzień... Miał ktoś kiedyś tego typu problem? Bo nie wiem czy reklamować ten filtr czy to wada z cyklu, którą samemu można ogarnąć... Z góry dzięki do pomoc :) !
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Aquael Ultramax 1500 - problem z głośną pracą...

#2

Post autor: Lech-u »

Głośna praca wirnika zwykle wynika z uszkodzenia:
1. osi wirnika
2. gumek mocujących oś w korpusie głowicy filtra
3. magnesu w wirniku (tu uwaga: do oględzin warto użyć lupę, bo małe pęknięcia magnesu mogą umknąć uwadze)
4. nieprawidłowego umieszczenia powyższych elementów w korpusie.

A więc warto przyłożyć się do oględzin i poprawnie złożyć te elementy (zanim kupisz nowe części).

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Aquael Ultramax 1500 - problem z głośną pracą...

#3

Post autor: r10 »

Może zbiera się powietrze pod głowicą filtra, z dnia na dzień coraz więcej? Powietrze zbiera się z wielu przyczyn, np. drobnej nieszczelności na zasysie lub na uszczelce, ale często jako uwalnianie sie gazu rozpuszczonego w wodzie (np. w świeżej kranówce jest pełno powietrza, które uwalnia się stopniowo, podobnie w świeżych warstwach filtrujących).
Popotrząsaj (mocno pokiwaj) kubłem w pozycji pracy, ale takiej gdy rura wylotowa na pokrywie z filtra do akwarium jest w najwyższym położeniu - jeśli z wylotu w akwa pójdą bąbelki to masz wroga w garści ;-).
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
ODPOWIEDZ