Zmasowany atak glonów

Identyfikacja. Profilaktyka. Zwalczanie. Porady.

Amator
Bywalec
Posty: 81
Rejestracja: czw paź 31, 2024 2:32 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka
Na imię mam: Zbigniew

Zmasowany atak glonów

#61

Post autor: Amator »

Ostatni post z poprzedniej strony:

Batonik26
Nie chodzi o ogłaszanie katastrofy, tylko o analizę problemu.
Przecież już doszedłem do tego, że kolega przez 3 miesiące odmulał poprzez zagrzebywanie brudu w żwirku.
Dlatego pytam skąd ten poziom NO2
Może trzeba oczyścić żwir aż do dna, może podmieniać więcej wody?
Czy dobrze oceniłem stan ryb?

Amator
Bywalec
Posty: 81
Rejestracja: czw paź 31, 2024 2:32 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka
Na imię mam: Zbigniew

Zmasowany atak glonów

#62

Post autor: Amator »

Co do bakterii to świetne opinie ma Microbe Lift Special Blend.
Stosuję od 4 miesięcy. Capi niemiłosiernie, ale naprawdę dziala.
Awatar użytkownika

Batonik26
Gaduła
Posty: 188
Rejestracja: pn mar 31, 2025 1:55 am
Lokalizacja: Kraków
Na imię mam: Tadeusz

Zmasowany atak glonów

#63

Post autor: Batonik26 »

Amator - rozumiem, ale czasem lepiej kogoś poklepać po plecach, zwłaszcza, gdy się stara. Co do rybek, to trudno coś powiedzieć po takich fotkach.

Amator
Bywalec
Posty: 81
Rejestracja: czw paź 31, 2024 2:32 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka
Na imię mam: Zbigniew

Zmasowany atak glonów

#64

Post autor: Amator »

Masz rację.

Autor
Artysta
Bywalec
Posty: 55
Rejestracja: pn lut 19, 2024 1:43 pm
Lokalizacja: Gliwice
Na imię mam: Artysta

Zmasowany atak glonów

#65

Post autor: Artysta »

Ryby dziwnie się zachowują od jakiś 2-3tygodni. Często się chowają i są bojaźliwe.

ObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2953
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth

Zmasowany atak glonów

#66

Post autor: Ziemiojad »

Rośliny są posadzone zbyt gesto. Szczególnie te z ostatniego zdjęcia.
Gadać to ja potrafię: 3000 postów.

Amator
Bywalec
Posty: 81
Rejestracja: czw paź 31, 2024 2:32 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka
Na imię mam: Zbigniew

Zmasowany atak glonów

#67

Post autor: Amator »

W zasadzie całe dno powinieneś pokryć roślinami.
Ryby cierpią z powodu NO2.
Dno chyba nadal nie jest czyste.
Dodaj bakterie, czyść dno i rób podmiany tak jak koledzy pisali, co dwa dni lub nawet częściej.

Autor
Artysta
Bywalec
Posty: 55
Rejestracja: pn lut 19, 2024 1:43 pm
Lokalizacja: Gliwice
Na imię mam: Artysta

Zmasowany atak glonów

#68

Post autor: Artysta »

Ok dziękuję wszystkim za rady. Zbiornik 70l i podmieniam około 15l. Dzis znów czyściłem dno i podmieniałem wode. Syfu przez rurke idzie dużo :hmm:
Usunąłem z tafli większość roślin tak jak sugerowaliście.

Za gęsto posadzine tzn? Mam je rozsadzic na mniejsze kępy?
Co z tymi starymi roślinami, które są już mocno odbrośnięte glonem? Próbować strzykawką z wodą utlenioną?
Jutro zakupię jeszcze 2 rośliny. Za 2dni kolejne czyszczenie dna.

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Amator
Bywalec
Posty: 81
Rejestracja: czw paź 31, 2024 2:32 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka
Na imię mam: Zbigniew

Zmasowany atak glonów

#69

Post autor: Amator »

Każdą łodygę sadź oddzielnie, co 1-2 cm. Potrzebujesz dużo zdrowych roślin. Nie kupuj pojedyńczych roślin, tylko pęczki szybko rosnących, łatwych, łodygowców. Koledzy podpowiadali gatunki.

Amator
Bywalec
Posty: 81
Rejestracja: czw paź 31, 2024 2:32 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka
Na imię mam: Zbigniew

Zmasowany atak glonów

#70

Post autor: Amator »

Przeczytaj pierwszą odpowiedź na Twoje pytanie, to wszystko jest aktualne.

Autor
Artysta
Bywalec
Posty: 55
Rejestracja: pn lut 19, 2024 1:43 pm
Lokalizacja: Gliwice
Na imię mam: Artysta

Zmasowany atak glonów

#71

Post autor: Artysta »

A nie lepiej będzie jak usunę ten żwir i wsypię nowy? Czy narobie więcej ambarasu wyciągając?

Amator
Bywalec
Posty: 81
Rejestracja: czw paź 31, 2024 2:32 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka
Na imię mam: Zbigniew

Zmasowany atak glonów

#72

Post autor: Amator »

To proponował Jet187 w pierwszej odpowiedzi.
Z tym, że ja bym dał żwirek kwarcowy o wielkości ziaren 1-3 mm (najczęsciej zalecany), a pod niego na dno substrat, np Tropica Plant Growth Substrate.
Tylko że to oznacza restart, czyli zakładanie akwa na nowo.
Zanim coś zrobisz poczytaj sobie na forach o restarcie, o zakładaniu akwarium.
Poczekaj na opinie innych kolegów, ja Cię na to nie namawiam.

Autor
Artysta
Bywalec
Posty: 55
Rejestracja: pn lut 19, 2024 1:43 pm
Lokalizacja: Gliwice
Na imię mam: Artysta

Zmasowany atak glonów

#73

Post autor: Artysta »

Mauree pisze: sob lis 08, 2025 3:09 pm NO2 jest znacznie zbyt wysokie. Jakie masz bakterie na start? Zasadniczo w takiej sytuacji podmienia się 30proc wody i dodaje bakterie, jeśli wg producenta są one przeznaczone także do stosowania w trakcie funkcjonowania akwarium, np Seachem Stability
Mam takie. Dodawać przy podmianie?
ObrazekObrazek

Mauree
Noble
Posty: 772
Rejestracja: sob maja 06, 2023 6:29 pm
Lokalizacja: Sopot

Zmasowany atak glonów

#74

Post autor: Mauree »

Tak, jedna nakrętkę na 40 litrów wody , czyli jeśli podmieniasz np 20 l wody, to pół nakrętki. Nie ma specjalnego ryzyka przedawkowania . To dokładnie najlepszy preparat
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2953
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth

Zmasowany atak glonów

#75

Post autor: Ziemiojad »

Restart.
To byłoby najmądrzejsze. Chyba.
Piasek, rośliny. Żadnego substratu. Jałowe podłoże prowadzi się najłatwiej. Żadnych domków, plastików w akwarium bo też nie wiadomo co oddają do wody.
Oczywiście nie daje to 100 gwarancji że będzie super, ale chyba będzie najtaniej.
Gadać to ja potrafię: 3000 postów.

Autor
Artysta
Bywalec
Posty: 55
Rejestracja: pn lut 19, 2024 1:43 pm
Lokalizacja: Gliwice
Na imię mam: Artysta

Zmasowany atak glonów

#76

Post autor: Artysta »

Domek jest ceramiczny :wink:

Żwirku rura nie podnosi, a nawet jak podniesie to jest kratka prze którą nie przeleci. A jak jest z czyszczeniem piasku?
Jeśli restart to ryby muszą być w innym miejscu przez około 2-3tyg? Jak to wygląda z technicznego punktu widzenia?
Awatar użytkownika

Batonik26
Gaduła
Posty: 188
Rejestracja: pn mar 31, 2025 1:55 am
Lokalizacja: Kraków
Na imię mam: Tadeusz

Zmasowany atak glonów

#77

Post autor: Batonik26 »

Ja bym Ci odradzał restart. Masz niewielką wiedzę i po restarcie pewnie akwarium zrobi się takie samo. Zbyt szybko oczekujesz zmian - dopiero co przestałeś robić burzę, dopiero co usunąłeś rośliny z powierzchni (czyli skończyła się przyducha) i już ma być dobrze? No cud tylko tak działa. Dobry miesiąc albo i dwa regularnego działania - dopiero po tym czasie można coś ocenić. Restart to nie jest lekarstwo na brak wiedzy, tylko działanie z konkretnego powodu. Ty nie wiesz, co się dzieje, więc na co ma pomóc restart?

Nadal masz rozkopane podłoże - jeśli wciąż je poruszasz, to jakim sposobem oczekujesz poprawy?

Autor
Artysta
Bywalec
Posty: 55
Rejestracja: pn lut 19, 2024 1:43 pm
Lokalizacja: Gliwice
Na imię mam: Artysta

Zmasowany atak glonów

#78

Post autor: Artysta »

Delikatnie rozkopuje końcówką odmulacza. Rozumiem, żeby tak robić aby z niższych partii również pozbyć się brudu?
Awatar użytkownika

Catfish_Billy
Noble
Posty: 770
Rejestracja: wt sie 27, 2024 6:54 am
Lokalizacja: Darłowo

Zmasowany atak glonów

#79

Post autor: Catfish_Billy »

Zgadzam się z Batonik26 Najważniejsze to uzbroić się w cierpliwość i przede wszystkim - zdobyć wiedzę. Bez tego nawet 10 restartów nie pomoże. Dbaj o dobrą cyrkulację wody, rób regularne podmianki, nie przekarmiaj ryb - to na początek.

Podobnie jak Ziemiojad, uważam te sztuczne ozdoby za zbędne. Nigdy nie wiesz czy nie wydzielają jakiś szkodliwych substancji do wody. Ceramika sama w sobie jest neutralna dla parametrów i nie powinna być szkodliwa (przynajmniej teoretycznie), ale co do niebieskiej farby na dachu tego domku, to już pewności mieć nie można.

Amator
Bywalec
Posty: 81
Rejestracja: czw paź 31, 2024 2:32 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka
Na imię mam: Zbigniew

Zmasowany atak glonów

#80

Post autor: Amator »

Artysta
Nie rozkopuj, zanurzaj delikatnie pionowo raz koło razu, wtedy nie wzniecisz chmury pyłu

Amator
Bywalec
Posty: 81
Rejestracja: czw paź 31, 2024 2:32 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka
Na imię mam: Zbigniew

Zmasowany atak glonów

#81

Post autor: Amator »

Batonik26
Kolega przez 3 miesiące nie odmulał, za to zakopywał w żwirku brud i pewnie przekarmiał ryby. NO2 ma 0,75 mg/l, poziom krytyczny to 0,5.
Dlatego uważam, że odmulanie powinno być rownież z głębszych warstw.

Autor
Artysta
Bywalec
Posty: 55
Rejestracja: pn lut 19, 2024 1:43 pm
Lokalizacja: Gliwice
Na imię mam: Artysta

Zmasowany atak glonów

#82

Post autor: Artysta »

Amator pisze: pn lis 10, 2025 9:32 am Artysta
Nie rozkopuj, zanurzaj delikatnie pionowo raz koło razu, wtedy nie wzniecisz chmury pyłu
Tak robię.

Amator
Bywalec
Posty: 81
Rejestracja: czw paź 31, 2024 2:32 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka
Na imię mam: Zbigniew

Zmasowany atak glonów

#83

Post autor: Amator »

Sprawdzaj poziom NO2, ale nie zaraz po podmianie, tylko przed kolejną.
Awatar użytkownika

Grondal
Zapaleniec
Posty: 260
Rejestracja: sob gru 28, 2024 12:40 pm
Lokalizacja: Bielsk Podlaski

Zmasowany atak glonów

#84

Post autor: Grondal »

Ja dostałem kiedyś na tym forum genialną radę, "przestań grzebać i zmieniać, daj czas naturze" samo ustabilizuje się po kilku tygodniach, i tak robię. Po tym czasie widać czego jest za mało a czego za dużo. Akwa na początku testowałem codziennie, dziś raz w miesiącu i to z ciekawości. Dzień lub dwa nic Ci nie powiedzą. Kilka tygodni i widać co jest nie tak.

Amator
Bywalec
Posty: 81
Rejestracja: czw paź 31, 2024 2:32 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka
Na imię mam: Zbigniew

Zmasowany atak glonów

#85

Post autor: Amator »

Ja robię dokładnie tak samo, ale to się sprawdza gdy zakłada się akwa bez większych błędów.
W tym przypadku jednak NO2 bym kontrolował do czasu końca cyklu azotowego.
Awatar użytkownika

Grondal
Zapaleniec
Posty: 260
Rejestracja: sob gru 28, 2024 12:40 pm
Lokalizacja: Bielsk Podlaski

Zmasowany atak glonów

#86

Post autor: Grondal »

Amator pisze: pn lis 10, 2025 11:17 am W tym przypadku jednak NO2 bym kontrolował do czasu końca cyklu azotowego
Cykl azotowy zamknie się tak czy siak. Albo dłużej albo krócej. Ale się zamknie. Co ma paść padnie a co wyrosnąć wyrośnie. Grunt to regularne dbanie o akwa, podmiana, odmulanie i nie grzebanie.

Autor
Artysta
Bywalec
Posty: 55
Rejestracja: pn lut 19, 2024 1:43 pm
Lokalizacja: Gliwice
Na imię mam: Artysta

Zmasowany atak glonów

#87

Post autor: Artysta »

Czy można zakrywać filtr roślinami? Myślę o vallisnerii którą dziś kupiłem. Czy mogę ją posadzić tak aby zasłaniała filtr?
Awatar użytkownika

Batonik26
Gaduła
Posty: 188
Rejestracja: pn mar 31, 2025 1:55 am
Lokalizacja: Kraków
Na imię mam: Tadeusz

Zmasowany atak glonów

#88

Post autor: Batonik26 »

Tak, możesz roślinkami przysłonić filtr i grzałkę, tak się robi.

Co do podłoża, jak piszą koledzy - w ogóle nie kop, nie zanurzaj wężyka. Tam zachodzą osobne procesy z bakteriami beztlenowymi, które rozkładają to, co wpadnie pomiędzy żwirek. Wystarczy zbierać z nad powierzchni i pozwolić środowisku zrobić resztę.

Autor
Artysta
Bywalec
Posty: 55
Rejestracja: pn lut 19, 2024 1:43 pm
Lokalizacja: Gliwice
Na imię mam: Artysta

Zmasowany atak glonów

#89

Post autor: Artysta »

Czyścić wodą utleniona zielony żwirek? Jeśli tak to ile ml jednorazowo mogę wpuścic do zbiornika i co ile dni mogę to robić?
Co z tą rośliną która zaszła krasnorostami? Brzydko to wygląda.

Mauree
Noble
Posty: 772
Rejestracja: sob maja 06, 2023 6:29 pm
Lokalizacja: Sopot

Zmasowany atak glonów

#90

Post autor: Mauree »

Żadnej wody utlenionej w akwarium z żywymi rybami.!!! Spokojnie, jak pisał Grondal, nie ruszaj podłoża, czyść, wymieniaj wodę, dodawaj Stability, daj roślinom urosnąć i będzie coraz lepiej
Awatar użytkownika

Batonik26
Gaduła
Posty: 188
Rejestracja: pn mar 31, 2025 1:55 am
Lokalizacja: Kraków
Na imię mam: Tadeusz

Zmasowany atak glonów

#91

Post autor: Batonik26 »

Wody utlenionej nie wlewa się do akwarium jako remedium. Pisałem już, żebyś użył strzykawki z igłą i polewał miejsca zaglonione. Jedna strzykawka dziennie nie zaszkodzi, a po dwóch-trzech razach efekt powinien być wystarczający. Tego nie robi się stale, bo szkodzi roślinom. I nie warto tego robić na Bacopach - one mimo wszystko się trzymają, a glony muszą zejść dzięki oczyszczaniu.

Odnośnie wody utlenionej - ją na przykład wytwarzają popularne jonizatory, rzekome lekarstwa na glony, czyli jednak można stosować z rybami i krewetkami. Z tym, że efekt na rośliny jest dewastujący. Ja użyłem jonizatora Chichiros Doctor Mate i razem z glonami rozpuścił mi zielone rośliny po dwóch dniach, nie szkodząc rybom. Tutaj wyraźnie podkreślam - jedna strzykawka, na miejsca zielone i najwyżej do trzech razy, a potem z tydzień przerwy. Inaczej rośliny się wymeldują.
ODPOWIEDZ