Ostatni post z poprzedniej strony:
Molinezje są wrażliwe na niską temperaturę, na słabe napowietrzanie i na szkodliwe związki w wodzie. Dla Ciebie lepsze byłyby czarne - chyba odporniejsze. Ale to dopiero za jakiś czas - to akwarium wciąż nie jest ustabilizowane - za krótki okres czasu, gdy zaprzestałeś burz. Wygląda czysto, ale w wodzie nadal moze być coś nie tak, albo coś z napowietrzaniem.Zmasowany atak glonów
-
Batonik26
- Gaduła
- Posty: 188
- Rejestracja: pn mar 31, 2025 1:55 am
- Lokalizacja: Kraków
- Na imię mam: Tadeusz
-
Mauree
- Noble
- Posty: 772
- Rejestracja: sob maja 06, 2023 6:29 pm
- Lokalizacja: Sopot
Zmasowany atak glonów
Jak kiedyś mądrze pisał Ziemiojad, jak coś złego dzieje się z rybami podmieniasz wodę. Temperatura jest ważna i napowietrzanie też i wróć do starej karmy. Co to jest ta nowa karma?
-
Artysta
- Bywalec
- Posty: 55
- Rejestracja: pn lut 19, 2024 1:43 pm
- Lokalizacja: Gliwice
- Na imię mam: Artysta
Zmasowany atak glonów
Na noc zatykam rurkę od filtra żeby nie hałasował. A tak od 06:00 do 20:00 filtr chodzi na pełnych obrotach.
-
Mauree
- Noble
- Posty: 772
- Rejestracja: sob maja 06, 2023 6:29 pm
- Lokalizacja: Sopot
Zmasowany atak glonów
Właśnie w nocy filtr jest ważniejszy, bo rośliny w nocy też zużywają tlen, tak jak ryby. Możesz mieć w nocy lekka przyduche , ktorej małe nie przetrzymaly. Czy rano ryby pływają blisko powierzchni?
-
Batonik26
- Gaduła
- Posty: 188
- Rejestracja: pn mar 31, 2025 1:55 am
- Lokalizacja: Kraków
- Na imię mam: Tadeusz
Zmasowany atak glonów
To może być przyducha, bo roślin masz wciąż mało i w kiepskim stanie. Działanie filtra przez całą noc niewiele pomoże.
Nie zatykasz chyba rurki wylotowej od wody? Bo jeśli tak, to wpuszczasz z filtra wszystko z powrotem - zanieczyszcza się wtórnie wodę. Mam nadzieję, że chodziło tylko o przykręcanie tej rurki od napowietrzacza.
Na razie stawiałbym na jeszcze większą ilość roślin i stabilizację. Jak chcesz koniecznie nowe rybki, to celuj w takie podrośnięte - większe szanse na przetrwanie.
Nie zatykasz chyba rurki wylotowej od wody? Bo jeśli tak, to wpuszczasz z filtra wszystko z powrotem - zanieczyszcza się wtórnie wodę. Mam nadzieję, że chodziło tylko o przykręcanie tej rurki od napowietrzacza.
Na razie stawiałbym na jeszcze większą ilość roślin i stabilizację. Jak chcesz koniecznie nowe rybki, to celuj w takie podrośnięte - większe szanse na przetrwanie.
-
Artysta
- Bywalec
- Posty: 55
- Rejestracja: pn lut 19, 2024 1:43 pm
- Lokalizacja: Gliwice
- Na imię mam: Artysta
Zmasowany atak glonów
Tak, od napowietrzacza.
Dziś kolejny trup i kolejne dwie leża na dnie nie mogąc się ruszyć i jakby szybko oddychają. Inne pływają nisko. Niektóre zachowują się tak jakby nie umiały płynąć do góry. Jakby nie miały sił.
Jeszcze większa ilość roślin? Myślałem, że mam już las…
Ale te zgodny teraz akurat po kilku tygodniach od urodzenia? Akurat jak dałem więcej roślin. To nie ma związku?




-
Amator
- Bywalec
- Posty: 81
- Rejestracja: czw paź 31, 2024 2:32 pm
- Lokalizacja: Warszawa Białołęka
- Na imię mam: Zbigniew
Zmasowany atak glonów
Molinezje potrzebują wody o odczynie lekko zasadowym, pH 7,5 do 8,5.
Miałem przypadek padnięcia tych ryb przy spadku pH. Masz test kropelkowy pH? Jeśli nie, to:
Kup szybko test kropelkowy pH JBL. I tak Ci się przyda, tak najprościej sprawdzić czy nie ma jakiejś afery w zbiorniku.
Miałem testy Tropicala, Zooleka, pehametr chiński, pehametr polski za 500 zł i naprawdę ten JBL jest najpewniejszy.
Miałem przypadek padnięcia tych ryb przy spadku pH. Masz test kropelkowy pH? Jeśli nie, to:
Kup szybko test kropelkowy pH JBL. I tak Ci się przyda, tak najprościej sprawdzić czy nie ma jakiejś afery w zbiorniku.
Miałem testy Tropicala, Zooleka, pehametr chiński, pehametr polski za 500 zł i naprawdę ten JBL jest najpewniejszy.
-
Artysta
- Bywalec
- Posty: 55
- Rejestracja: pn lut 19, 2024 1:43 pm
- Lokalizacja: Gliwice
- Na imię mam: Artysta
Zmasowany atak glonów
O czym teraz pomyślałem to, 2-3tyg temu zainstalowałem zmiękczacz wody w domu i przez ten czas wymieniałem (20-30%) wodę kilkukrotnie. Może mieć to jakieś znaczenie?
Kolejne 2 trupy.
Kolejne 2 trupy.
-
Amator
- Bywalec
- Posty: 81
- Rejestracja: czw paź 31, 2024 2:32 pm
- Lokalizacja: Warszawa Białołęka
- Na imię mam: Zbigniew
Zmasowany atak glonów
Tak, to może być powód.
Może się wypowie ktoś, kto ma to urządzenie.
Wiem, że mocno zmienia skład wody, np wychodzi kh wyższe od gh.
Postaraj się brać wodę przed zmiękczaczem.
Jeśli to niemożliwe, pozostaje tylko filtr RO plus mineralizator w płynie. Albo wożenie kanistrów wody.
Może się wypowie ktoś, kto ma to urządzenie.
Wiem, że mocno zmienia skład wody, np wychodzi kh wyższe od gh.
Postaraj się brać wodę przed zmiękczaczem.
Jeśli to niemożliwe, pozostaje tylko filtr RO plus mineralizator w płynie. Albo wożenie kanistrów wody.
-
Batonik26
- Gaduła
- Posty: 188
- Rejestracja: pn mar 31, 2025 1:55 am
- Lokalizacja: Kraków
- Na imię mam: Tadeusz
Zmasowany atak glonów
To wygląda na przyduchę i napowietrzanie niewiele zmieni. Czegoś jest za dużo w akwarium, w sensie, jakichś związków.
Z wężykiem jest w porządku. Napisz jeszcze, jaką masz temperaturę - ale nie tę z grzałki, tylko z termometru. Dla Molinezji nie powinna być niższa, niż 24 stopnie. One się "chyboczą" na boki jak na filmie, gdy coś nie gra (najczęściej zbyt niska temperatura). Co do zmiękczacza, to tak samo działa podawanie wody RO i nic się od tego rybom nie dzieje.
Co do roślin, to nadal masz mało, to nie las. Las to mam ja (poniżej), a i tak jest to wychodzenie z kryzysu dopiero. Po stanie Twoich Bacop widać, że raczej wegetują, a to nie są wymagające rośliny. Jeśli one tak wyglądają, to pewnie wiele tlenu do wody nie dodają. Dlatego Prętnik u Ciebie daje radę (ma labirynt do pobierania powietrza z poza wody), a nowe rybki nie.
Akwarium wciąż nie jest stabilne i po prostu nowe rybki się nie przyjęły. Bardziej wyrośnięte może dałyby radę. Na razie dla Ciebie najlepsze będą jakieś odporniejsze - kardynałki i gupiki ale to tylko, jeśli bardzo chcesz coś dodać. Moim zdaniem należałoby poczekać ze dwa tygodnie, dodać roślinek i pozwolić wszystkiemu dojrzeć.

Z wężykiem jest w porządku. Napisz jeszcze, jaką masz temperaturę - ale nie tę z grzałki, tylko z termometru. Dla Molinezji nie powinna być niższa, niż 24 stopnie. One się "chyboczą" na boki jak na filmie, gdy coś nie gra (najczęściej zbyt niska temperatura). Co do zmiękczacza, to tak samo działa podawanie wody RO i nic się od tego rybom nie dzieje.
Co do roślin, to nadal masz mało, to nie las. Las to mam ja (poniżej), a i tak jest to wychodzenie z kryzysu dopiero. Po stanie Twoich Bacop widać, że raczej wegetują, a to nie są wymagające rośliny. Jeśli one tak wyglądają, to pewnie wiele tlenu do wody nie dodają. Dlatego Prętnik u Ciebie daje radę (ma labirynt do pobierania powietrza z poza wody), a nowe rybki nie.
Akwarium wciąż nie jest stabilne i po prostu nowe rybki się nie przyjęły. Bardziej wyrośnięte może dałyby radę. Na razie dla Ciebie najlepsze będą jakieś odporniejsze - kardynałki i gupiki ale to tylko, jeśli bardzo chcesz coś dodać. Moim zdaniem należałoby poczekać ze dwa tygodnie, dodać roślinek i pozwolić wszystkiemu dojrzeć.

Ostatnio zmieniony ndz lis 23, 2025 7:30 pm przez Batonik26, łącznie zmieniany 1 raz.
-
Amator
- Bywalec
- Posty: 81
- Rejestracja: czw paź 31, 2024 2:32 pm
- Lokalizacja: Warszawa Białołęka
- Na imię mam: Zbigniew
Zmasowany atak glonów
Batonik26
Czy stosujesz wodę ze zmiękczacza w swoim akwarium?
To nie to samo co po RO; zmiękczacz zamienia jony wapnia i magnezu na jony sodu. Większość opinii co do jej stosowania w akwa jest negatywna. Ja bym jednak spróbował podmieniać wodą nie zmiękczaną.
Czy stosujesz wodę ze zmiękczacza w swoim akwarium?
To nie to samo co po RO; zmiękczacz zamienia jony wapnia i magnezu na jony sodu. Większość opinii co do jej stosowania w akwa jest negatywna. Ja bym jednak spróbował podmieniać wodą nie zmiękczaną.
-
Batonik26
- Gaduła
- Posty: 188
- Rejestracja: pn mar 31, 2025 1:55 am
- Lokalizacja: Kraków
- Na imię mam: Tadeusz
Zmasowany atak glonów
Amator - nie stosuję, przyznaję, że gdybałem. Skoro jest tak, jak piszesz, to mamy ważną przyczynę i kolejne potwierdzenie, że chemii leje się do akwarium jak najmniej. Chemia nie zastąpi cierpliwości, czasu i dbałości.
-
Amator
- Bywalec
- Posty: 81
- Rejestracja: czw paź 31, 2024 2:32 pm
- Lokalizacja: Warszawa Białołęka
- Na imię mam: Zbigniew
Zmasowany atak glonów
Tak jest.
Przy okazji, masz ładny zbiornik.
Przy okazji, masz ładny zbiornik.
-
Mauree
- Noble
- Posty: 772
- Rejestracja: sob maja 06, 2023 6:29 pm
- Lokalizacja: Sopot
Zmasowany atak glonów
Woda ze zmiękczacza nie nadaje się do akwarium, w ogóle. Natychmiast zorganizuj dostęp do normalnej wody i szybko podmieniaj na normalną wodę, bo stracisz wszystkie ryby. A napowietrzacz w nocy powinien działać, ale tu ważniejsze jest użycie wody, która nie nadaje się dla ryb, może masz u sąsiadów normalną wodę
-
Mauree
- Noble
- Posty: 772
- Rejestracja: sob maja 06, 2023 6:29 pm
- Lokalizacja: Sopot
Zmasowany atak glonów
Karma HSbOSI jest dobra
-
Artysta
- Bywalec
- Posty: 55
- Rejestracja: pn lut 19, 2024 1:43 pm
- Lokalizacja: Gliwice
- Na imię mam: Artysta
Zmasowany atak glonów
Mam zawór również przed zmiękczaczem. Mogę lać normalną z węża. Ile podmienić jutro? 20%? Z jakà częstotliwością?
Bakopa jak i inne nowe rośliny rosną ale widać, że krasnorosty na nich już niestety też.
Dokupić jeszcze jedną jakąś dużą roślinę?
Dzieki za rady!
Bakopa jak i inne nowe rośliny rosną ale widać, że krasnorosty na nich już niestety też.
Dokupić jeszcze jedną jakąś dużą roślinę?
Dzieki za rady!
-
Mauree
- Noble
- Posty: 772
- Rejestracja: sob maja 06, 2023 6:29 pm
- Lokalizacja: Sopot
Zmasowany atak glonów
Podmień nawet 30 procent, jak najszybciej.
-
Batonik26
- Gaduła
- Posty: 188
- Rejestracja: pn mar 31, 2025 1:55 am
- Lokalizacja: Kraków
- Na imię mam: Tadeusz
Zmasowany atak glonów
Rób podmianę i to codziennie przez tydzień - to zwykle pomaga rybom i usunie ten zmiękczacz. Jak chcesz zmiękczyć wodę, to popytaj, w której zoologii koło Ciebie sprzedają wodę RO. Za litr płaci się 80 groszy, można od razu wlać 5-7 litrów u Ciebie. Efekt będzie natychmiastowy i do tego nieszkodliwy (byle nie lać za dużo). Pamiętaj, że woda RO jest jałowa - czyli roślinom nie pomaga.
Krasnorosty jeszcze jakiś czas będą przybywać - powtarzam znowu: masz nieustabilizowane akwarium. To nie znaczy tylko czystość wody i szyb, ale też stabilność podłoża - nie zachodzą w nim prawidłowe procesy rozkładu, bo dopiero co przestałeś w nim kopać. A co się nie rozkłada (na razie), to idzie w krasnorosty i glony, gdy rośliny są słabe. Potrzebujesz cierpliwości (min. 2 tygodnie) i dobrze byłoby zacząć nawozić (ale oszczędnie - 2 razy w tygodniu) wodę jakimś podstawowym preparatem macro.
Krasnorosty jeszcze jakiś czas będą przybywać - powtarzam znowu: masz nieustabilizowane akwarium. To nie znaczy tylko czystość wody i szyb, ale też stabilność podłoża - nie zachodzą w nim prawidłowe procesy rozkładu, bo dopiero co przestałeś w nim kopać. A co się nie rozkłada (na razie), to idzie w krasnorosty i glony, gdy rośliny są słabe. Potrzebujesz cierpliwości (min. 2 tygodnie) i dobrze byłoby zacząć nawozić (ale oszczędnie - 2 razy w tygodniu) wodę jakimś podstawowym preparatem macro.
-
Artysta
- Bywalec
- Posty: 55
- Rejestracja: pn lut 19, 2024 1:43 pm
- Lokalizacja: Gliwice
- Na imię mam: Artysta
Zmasowany atak glonów
Ok, dziś podmieniłem i od razu kolejne dwie wyłowiłem. Padają jak muchy:-( kolejne na dnie ledwo dychają.
Zauważyłem też 2 ślimaki, które dostałem chyba wraz z którąś rośliną. Ale tym chyba się nie przejmować?
Nawóz może być taki?

Zauważyłem też 2 ślimaki, które dostałem chyba wraz z którąś rośliną. Ale tym chyba się nie przejmować?
Nawóz może być taki?

-
Amator
- Bywalec
- Posty: 81
- Rejestracja: czw paź 31, 2024 2:32 pm
- Lokalizacja: Warszawa Białołęka
- Na imię mam: Zbigniew
Zmasowany atak glonów
Kup chociaż ten test na pH. Może oprócz niewłaściwej wody w podłożu zachodzą procesy gnilne, zatruwają wodę i mogą też obniżać pH. Czy woda w akwa nie ma zapachu siarkowodoru (zgniłe jajka)?,
-
Artysta
- Bywalec
- Posty: 55
- Rejestracja: pn lut 19, 2024 1:43 pm
- Lokalizacja: Gliwice
- Na imię mam: Artysta
Zmasowany atak glonów
Nie ma. Woda ma zapach bardziej jak z jeziora 
-
Amator
- Bywalec
- Posty: 81
- Rejestracja: czw paź 31, 2024 2:32 pm
- Lokalizacja: Warszawa Białołęka
- Na imię mam: Zbigniew
Zmasowany atak glonów
To dobrze.
-
Artysta
- Bywalec
- Posty: 55
- Rejestracja: pn lut 19, 2024 1:43 pm
- Lokalizacja: Gliwice
- Na imię mam: Artysta
Zmasowany atak glonów
Ostatnio filterek też jakby przerywa. Czyściłem go dokładnie rozkładając na części pierwsze więc jest czysty.
Oceńcie proszę.
Oceńcie proszę.
-
Batonik26
- Gaduła
- Posty: 188
- Rejestracja: pn mar 31, 2025 1:55 am
- Lokalizacja: Kraków
- Na imię mam: Tadeusz
Zmasowany atak glonów
Jak dla mnie działa dobrze. Lepiej byłoby założyć osłonę na tę gąbkę, bo przy czyszczeniu nie szłoby z niej do akwarium.
Pytałem, jaką masz temperaturę w akwarium?
Ten nawóz pewnie będzie dobry.
Pytałem, jaką masz temperaturę w akwarium?
Ten nawóz pewnie będzie dobry.
-
Artysta
- Bywalec
- Posty: 55
- Rejestracja: pn lut 19, 2024 1:43 pm
- Lokalizacja: Gliwice
- Na imię mam: Artysta
Zmasowany atak glonów
25C
Dwie podmiany już były, dziś kolejna. Przez te 2 dni bez zgonów ale leżą na dnie bez sił.
Co ile dawać nawóz?
Dwie podmiany już były, dziś kolejna. Przez te 2 dni bez zgonów ale leżą na dnie bez sił.
Co ile dawać nawóz?
-
Batonik26
- Gaduła
- Posty: 188
- Rejestracja: pn mar 31, 2025 1:55 am
- Lokalizacja: Kraków
- Na imię mam: Tadeusz
Zmasowany atak glonów
Nie mam pojęcia jak go dawkować - nie znam go. Ale sądzę, że nie częściej, niż dwa razy w tygodniu małe dawki, bo inaczej pobudzisz glony.
-
Artysta
- Bywalec
- Posty: 55
- Rejestracja: pn lut 19, 2024 1:43 pm
- Lokalizacja: Gliwice
- Na imię mam: Artysta
Zmasowany atak glonów
Strasznie głośny ten filterek (odkręcony na maxa). Najgłośniej tutaj słychać odgłos ciągnięcia powietrza przez rurkę. W dodatku robi to w jakiś przerywany sposób.
Czy są filterki dużo cichsze od mojego obecnego? Coś moglibyście polecić?

Czy są filterki dużo cichsze od mojego obecnego? Coś moglibyście polecić?

-
Batonik26
- Gaduła
- Posty: 188
- Rejestracja: pn mar 31, 2025 1:55 am
- Lokalizacja: Kraków
- Na imię mam: Tadeusz
Zmasowany atak glonów
Na ogół filtry wewnętrzne są głośne - w tym znaczeniu, że stosuje się je zwykle w małych akwariach i wtedy je słychać. Przetestowałem kilka pod kątem głośności, i jest tak sobie. Źle wypadała także kaskada od Aquela - Wersamax. Najlepiej wypadają filtry od Sunsun - bardzo ciche, tanie, z mnóstwem części zamiennych, wykonanie przyzwoite. W dwóch małych akwariach używam SunSun JP-092 i sprawdzają się, choć Ty będziesz potrzebował większej wersji, wiele jest na Allegro.
Rozważ filtr zewnętrzny od SunSun, ale zawieszany na szybie - ja przetestowałem SunSun YBG-400, istnieją inne warianty. To jest normalny filtr kubełkowy w mniejszej formie, bez węży, do tego cichy, wydajny i dobrze pomyślany. Co prawda zdjąłem go, bo w akwarium 26l był zbyt mocny i przez to niepotrzebnie głośny, ale to i tak będzie najwyżej połowa głośności Twojego Aquela, a możliwości wypełnienia mediami, watami itp. są nie do pogardzenia.
Rozważ filtr zewnętrzny od SunSun, ale zawieszany na szybie - ja przetestowałem SunSun YBG-400, istnieją inne warianty. To jest normalny filtr kubełkowy w mniejszej formie, bez węży, do tego cichy, wydajny i dobrze pomyślany. Co prawda zdjąłem go, bo w akwarium 26l był zbyt mocny i przez to niepotrzebnie głośny, ale to i tak będzie najwyżej połowa głośności Twojego Aquela, a możliwości wypełnienia mediami, watami itp. są nie do pogardzenia.
-
Artysta
- Bywalec
- Posty: 55
- Rejestracja: pn lut 19, 2024 1:43 pm
- Lokalizacja: Gliwice
- Na imię mam: Artysta
Zmasowany atak glonów
Cześć,
nie było mnie 3 miesiące. Zbiornik po dołożeniu roślin odżył i był względny spokój. Lecz ostatnio glony wróciły w odmienionej postaci. Na roślinach oraz w postaci nitek.
Oto co się zmieniło od ostatniej wizyty:
- rośliny mocno się rozrosły
- wydłużyłem czas działania lampy do 8h
- podmiany wody (20%) robię rzadziej, co 3tyg. Przy podmianach dolewam trochę nawozu.
- pojawili się niechciani goście w postaci ślimaków. Codziennie wyciągałem po 20szt. Zakupiłem 4 Helenki i chyba jest nieco lepiej. Dalej usuwam też ręcznie przy podmianie wody.
- dokupiłem 2 brzanki i 10 neonek.
- wrzuciłem z powrotem korzeń
Co myślicie, że jest nie tak?
ps mam staruszke molinezje (ostatnie zdjęcie), która od tygodnia mniej się rusza i często wisi dziobem w dół. Chyba chora. Wyłowić ją? Meczy się?







nie było mnie 3 miesiące. Zbiornik po dołożeniu roślin odżył i był względny spokój. Lecz ostatnio glony wróciły w odmienionej postaci. Na roślinach oraz w postaci nitek.
Oto co się zmieniło od ostatniej wizyty:
- rośliny mocno się rozrosły
- wydłużyłem czas działania lampy do 8h
- podmiany wody (20%) robię rzadziej, co 3tyg. Przy podmianach dolewam trochę nawozu.
- pojawili się niechciani goście w postaci ślimaków. Codziennie wyciągałem po 20szt. Zakupiłem 4 Helenki i chyba jest nieco lepiej. Dalej usuwam też ręcznie przy podmianie wody.
- dokupiłem 2 brzanki i 10 neonek.
- wrzuciłem z powrotem korzeń
Co myślicie, że jest nie tak?
ps mam staruszke molinezje (ostatnie zdjęcie), która od tygodnia mniej się rusza i często wisi dziobem w dół. Chyba chora. Wyłowić ją? Meczy się?







-
Mauree
- Noble
- Posty: 772
- Rejestracja: sob maja 06, 2023 6:29 pm
- Lokalizacja: Sopot
Zmasowany atak glonów
Molinezja pewnie sama zejdzie niedługo. Jeśli masz olejek Goździkowy, możesz ja uśpić, jak nie masz to lepiej zostaw ja tam gdzie jest. Na te zielone glony nitkowate pomaga wkład do filtra wychwytujący fosforany np Phosguard.
-
Mauree
- Noble
- Posty: 772
- Rejestracja: sob maja 06, 2023 6:29 pm
- Lokalizacja: Sopot
Zmasowany atak glonów
Warto też ręcznie wybrać jak najwięcej tych glonów oraz podmieniać wodę. Jak to nie pomoże to jest Algen stop general