Witam wszystkich

Tu się przedstaw (napisz o sobie i swoim zbiorniku)
ODPOWIEDZ

Autor
przemek123
Gość
Posty: 1
Rejestracja: śr sie 30, 2023 7:59 pm
Telefon: 698808495
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Przemek
Płeć:

Witam wszystkich

#1

Post autor: przemek123 »

Cześć wszystkim,

Właśnie założyłem pierwsze akwarium, wszystko z odzysku ma chyba ze 20 lata ale działa, dwa pierwsze welonki i zamek... pewnie wszystko źle.
Wrzucam foty może ktoś przypomni sobie swoje początki i pierwsze błędy.

Pozdrawiam życzcie mi powoedzenia. Przemek.
ObrazekObrazek

Mauree
Gaduła
Posty: 165
Rejestracja: sob maja 06, 2023 6:29 pm
Lokalizacja: Sopot

Witam wszystkich

#2

Post autor: Mauree »

Kup im roslinki, będą miały ciekawsze życie
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Witam wszystkich

#3

Post autor: Ziemiojad »

Witaj przemek123.
Jakiś wielkości jest to akwarium i ile masz ryb?

Agagin
Zapaleniec
Posty: 372
Rejestracja: sob sty 29, 2022 7:46 pm
Lokalizacja: Kielce/Bremen
Na imię mam: Aga
Płeć:

Witam wszystkich

#4

Post autor: Agagin »

Ziemiojad
Obstawiam, że 60l :)
I skoro "dwa pierwsze welonki", to jest plan na więcej...

Autor
przemek123
Gość
Posty: 1
Rejestracja: śr sie 30, 2023 7:59 pm
Telefon: 698808495
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Przemek
Płeć:

Witam wszystkich

#5

Post autor: przemek123 »

Cześć,

Agagin zbiornik to 55x25x30 bardziej jakieś 40l. Ryby 2 potem jedna a teraz znowu dwie. Jedna welonka nie przeżyła:/. Niestety za szybki start... teraz walczę jeszcze z glonami, raz dziennie czyszczenie, pewnie przez lampę za dużo świeciłem.

Mauree rośliny już są wleciały na następny dzień jak na razie 3.
Filtrowanie już zmienione wg. porad Pondguru z YT, wydaje się sensownie gadać, wiec jest żwir dla bakteri, bakterie w żelu dodane i te wszytkoe gąbki. Niesty jak na razie NO3 na absolutnym dnie zero od startu... czyli chyba nie ma jeszcze bakterii :/, NO2 jest za wysoko ale spada.

A wszystko wydawało się takie proste.. no nic czas dalej studiować cykl azotanowy. Ktoś tu wrzucił dobry poradnik na start z dobrym wykresem NOx przy starcie, trochę to wyjaśnia moje problemy.
Awatar użytkownika

Thorg
Uczestnik
Posty: 20
Rejestracja: pt wrz 08, 2023 7:55 am
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Witam wszystkich

#6

Post autor: Thorg »

Trzymamy kciuki, jak wszystko się unormuje to ryby będą mogły śmiało oglądać TV :wink:
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Witam wszystkich

#7

Post autor: Ziemiojad »

Thorg pisze: wt wrz 12, 2023 12:37 pm zbiornik to 55x25x30 bardziej jakieś 40l. Ryby 2 potem jedna a teraz znowu dwie. Jedna welonka nie przeżyła:/. Niestety za szybki start.
Za małe akwarium na te duże i mocno brudzące ryby. To nie jest ryba do kuli tylko do dużego akwarium. Kupiłeś kolejna choć pierwsza ci zdechła?
Awatar użytkownika

Rysiek
Moderator
Posty: 392
Rejestracja: czw maja 21, 2009 3:11 pm
Telefon: 601250868
Lokalizacja: 100Lica
Na imię mam: poprosturysiek
Płeć:

Witam wszystkich

#8

Post autor: Rysiek »

Welonki i roślinki to się nie sprawdzi. Albo je wykopią, albo je zjedzą.
"WARSZAWA" T.Love (A Grochów się budzi z przepicia)
"Na zawsze i na wieczność" Wilki (Był chyba maj, Park na Grochowie)

Autor
przemek123
Gość
Posty: 1
Rejestracja: śr sie 30, 2023 7:59 pm
Telefon: 698808495
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Przemek
Płeć:

Witam wszystkich

#9

Post autor: przemek123 »

Wiem teraz że za małe... niestety tak zostało mi doradzone w sklepie, druga musiała się pojawić dzieciaki... proszę o wyrozumiałość. Codziennie odsysam co narobią na dno, ustabilizowanie zbiornika będzie trudne, mały i przy takiej obsadzie nie wiem czy to się uda.

Na ten momeny azotyny (NO2) wystrzeliły, azotany (NO3) podbnie, chyba bakterie zaczęły działać, jak to jest to może amoniak NH3 i NH4 (chyba) spada (nie mam na to testu).

Dodany absorbent na amonaik NO2 i NO3 nie bardzo działa jak dla mnie nic to nie dało. Podmieniam wodę co 2 dni z odmulaniem kamieni. Zmniejszyłem ilość pokarmu bo mnóstwo gniło na dnie. Podklad chyba wymienię na drobny żwir, chyba łatwiejszy do utrzymania czystości.

Chyba jak tak dalej pudzie to wywalą mnie na zbity pysk z tego forum :/ no ale chyba słusznie.

Miejsce dość przypadkowe, będzie zmienione tylko musi sie udać jakoś z tym akwa.

Mauree
Gaduła
Posty: 165
Rejestracja: sob maja 06, 2023 6:29 pm
Lokalizacja: Sopot

Witam wszystkich

#10

Post autor: Mauree »

Na okres dojrzewania akwarium daj napowietrzacz. Nie wiem czy masz bakterie na start. Na tym etapie warto je dodawać po każdej podmianie wody . Jeśli masz dostęp do wody z filtra RO to możesz w podmianach dodawać część takiej wody

Autor
przemek123
Gość
Posty: 1
Rejestracja: śr sie 30, 2023 7:59 pm
Telefon: 698808495
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Przemek
Płeć:

Witam wszystkich

#11

Post autor: przemek123 »

Tak wszystko jest co prawda bakterie może nie co podmiana wody ale raz na tydzień (takie w żelu do filtra), do tego tylko uzdatniacz do wody na chlor itp.

Chyba znaczna porawa jest jak mniej sypiemy pokarmu nie pływają śmieci na dnie i w wodzie, woda całkiem ładan ale to pewnie przez czeste podmiany, pływają tylko takie małe drobinki.

Napowoetrzanie mam zrobione drugim filtrem więc jest deszczownica i dodatkowo filtr z venturim.... chyba deszczownica jest wystarczająca ale ponieważ nie mam doswaidczenia to na razie zostawiam tak samo stary filtr :/

Mauree
Gaduła
Posty: 165
Rejestracja: sob maja 06, 2023 6:29 pm
Lokalizacja: Sopot

Witam wszystkich

#12

Post autor: Mauree »

Mocno trzymam kciuki!
Awatar użytkownika

Rysiek
Moderator
Posty: 392
Rejestracja: czw maja 21, 2009 3:11 pm
Telefon: 601250868
Lokalizacja: 100Lica
Na imię mam: poprosturysiek
Płeć:

Witam wszystkich

#13

Post autor: Rysiek »

przemek123 pisze: sob wrz 16, 2023 10:19 pm Chyba jak tak dalej pudzie to wywalą mnie na zbity pysk z tego forum
Przemku nie wywalą. Ty się pytasz i się uczysz. Błędów nie robi ten co nic nie robi. Powodzenia i pytaj i czytaj, a nie będziesz błądził.
"WARSZAWA" T.Love (A Grochów się budzi z przepicia)
"Na zawsze i na wieczność" Wilki (Był chyba maj, Park na Grochowie)

Autor
przemek123
Gość
Posty: 1
Rejestracja: śr sie 30, 2023 7:59 pm
Telefon: 698808495
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Przemek
Płeć:

Witam wszystkich

#14

Post autor: przemek123 »

Rysiek dzieki za słowa otuchy.

Ale słuchajcie chyba się wszystko ustabilizowało, właśnie sprawdziłem wodę (test paskowy z apką nie wiem na ile to dokładne) i wszystkie parametry w normie na zielono jdynie azotany NO3 minimalnie podwyższone... ryby aktywne większa welonka gania mniejszą, woda zrobiła się przejrzysta, rośliny puszczają jakieś małe liście :viva: wszystko prawie dobrze.... jedynie została sprawa brązowych glonów podobno okrzemki. Na razie czyszcze wszystko gąbką rośliny, zamek i trochę kamienie, chyba będę dodawał więcej roślin może coś co się żywi glonem jeszcze nie wiem.

Wygląda chyba dobrze, cieszy coraz bardziej, żona się przyzwyczaja świetna sprawa :mrgreen:
Awatar użytkownika

Rysiek
Moderator
Posty: 392
Rejestracja: czw maja 21, 2009 3:11 pm
Telefon: 601250868
Lokalizacja: 100Lica
Na imię mam: poprosturysiek
Płeć:

Witam wszystkich

#15

Post autor: Rysiek »

Miło słyszeć że wszystko idzie w dobrym kierunku. :OK:
"WARSZAWA" T.Love (A Grochów się budzi z przepicia)
"Na zawsze i na wieczność" Wilki (Był chyba maj, Park na Grochowie)

KaroLa1515
Gość
Posty: 1
Rejestracja: wt lut 28, 2023 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa

Witam wszystkich

#16

Post autor: KaroLa1515 »

Siema wszystkim użytkownikom i akwarystom :capu:

Agagin
Zapaleniec
Posty: 372
Rejestracja: sob sty 29, 2022 7:46 pm
Lokalizacja: Kielce/Bremen
Na imię mam: Aga
Płeć:

Witam wszystkich

#17

Post autor: Agagin »

przemek123
I jak tam sytuacja? pokaż zdjęcia 😊

Autor
przemek123
Gość
Posty: 1
Rejestracja: śr sie 30, 2023 7:59 pm
Telefon: 698808495
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Przemek
Płeć:

Witam wszystkich

#18

Post autor: przemek123 »

Agagin pisze: pn paź 30, 2023 3:36 pm I jak tam sytuacja? pokaż zdjęcia
Dzięki dobrze jakoś idzie obsada się powiększa, żona się przyzwyczaja, nawet raz już wspomniał że ma jeszcze gdzieś większe akwa... chyba zostanie.
Aktualnie 2x welonka, 4x neonka 2x molinezia i 2x tenczanka i ślimaki:) na niecałych 50l, podmiany raz na tydzień ok 30%, sporo RO jakieś 30-40%. Wzasadzie to azotany (NO3) dość szybko idą w górę po podmianie i brakuje mi CO2. Pozostale parametry w normie według pasków tetry. Glony się uspokoiły jest jeszcze trochę ale to już prawie nic, zamek nie czyszczony i czysty.

Kolejne wyzwanie to nawożenie i tu okazuje się że to wyzwanie i grubsza sprawa od tych wsystkich PPMów już mnie głowa boli, nużaniec marnieje, kryptokoryna pojaśniała i chyba zaczęła rosnąć. Jak wgryze się w tajniki kalkulatora, soli, intermagu :) i tych wsystkich testów i chorób roślin to może coś z tego będzie. Na teraz chcę przejść na rośliny wolnorosnące jak anubiasy, kryptokoryny itp. Idę trochę za poradami Przemka z I love PPM.
Prawdę mówiąc to myślałem że utrzymanie ryb to będzie problem a tu okazuje się że jednak rosliny to wyzwanie.

Aktualne foto:
Obrazek

Mauree
Gaduła
Posty: 165
Rejestracja: sob maja 06, 2023 6:29 pm
Lokalizacja: Sopot

Witam wszystkich

#19

Post autor: Mauree »

W Twojej obsadzie każdy gatunek ma calkiem inne wymagania, masz ryby zimnolubne i cieplolubne na raz i to może być problem. Jakie masz testy Tetry, kropelkowe czy paskowe? Pamiętaj, że testy paskowe nie wykrywają NO2 poniżej 1 mg na litr, a to jest 10 razy za dużo

Agagin
Zapaleniec
Posty: 372
Rejestracja: sob sty 29, 2022 7:46 pm
Lokalizacja: Kielce/Bremen
Na imię mam: Aga
Płeć:

Witam wszystkich

#20

Post autor: Agagin »

przemek123
Twoje akwarium było za małe dla jednej welonki...a miałeś dwie...a teraz masz jeszcze więcej ryb,i to jak zauważył kolega powyżej, mających odmienne wymagania... roślin też nie masz jakiejś szalonej ilości. Polecam szybko zakładać większe akwarium i zastanowić się nad przeniesieniem tam ryb (bo w sumie z obecnej obsady to tylko ślimaki się cieszą z tych 50 litrów, no może jeszcze neonki na upartego,ale to też niekoniecznie).

Mauree
Gaduła
Posty: 165
Rejestracja: sob maja 06, 2023 6:29 pm
Lokalizacja: Sopot

Witam wszystkich

#21

Post autor: Mauree »

Przy tym te gatunki są stadne i nie powinno się trzymać np dwóch teczanek.

Agagin
Zapaleniec
Posty: 372
Rejestracja: sob sty 29, 2022 7:46 pm
Lokalizacja: Kielce/Bremen
Na imię mam: Aga
Płeć:

Witam wszystkich

#22

Post autor: Agagin »

Mauree
Wolałam o tym nie wspominać,bo mogłoby się okazać, że reszta towarzystwa zostanie dorzucona do tych 50 litrów:)

Autor
przemek123
Gość
Posty: 1
Rejestracja: śr sie 30, 2023 7:59 pm
Telefon: 698808495
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Przemek
Płeć:

Witam wszystkich

#23

Post autor: przemek123 »

Mauree wiem schrzaniłem sprawę wszystko nie tak :/.

Co do testów były paski ale teraz mam kropelkowe zooleku chyba są w miare dobre. Amoniak i no2 gdzieś w okolicy 0mg/l. NO3 20-40mg/l. Filtr jest duży, mam tam prawie 1kg filtru biologiczego bakterie tak samo dodawane, wrzucilem jeszcze coś co ma pochłaniać amoniak i azotany purigen od seachema może to bardziej działa jak biologia.

Gorsze jest to że obszada już się zmnieszisza, neony dostały białe pojedyńcze kropki, chyba pasożyt raczej nie ospa.... neony odłowione... a teraz jedna welonka chyba tak samo to ma, wychodzi przy ogonie :/
ODPOWIEDZ