Strona 1 z 1

Co2 VS ŚNIEG W AKWARIUM

: ndz lut 22, 2015 9:13 am
autor: pkalan
Witam,

podaję co2 z butli wysokociśnieniowej przez spiek i zauważyłem że w godzinach wieczornych, powiedzmy od 19:00 w akwarium robi się pełno pęcherzyków powietrza.rośliny rosną, bomblują ale wydaje mi się że ten "śnieg" nie jest spowodowany fotosyntezą. mam wrażenie tak jakby rośliny przestawały pobierać co2 i wtedy chmura pęcherzyków gazu unosi się w toni akwarium.
indykator jbl pokazuje zawartość na poziomie powyżej 20mg/l ale przyduchy w zbiorniku niema... zbiornik w stylu iwagumi więc rośliny raczej denne, w sumie to tylko trawniki i troszkę mchu.

jest szansa że rośliny są "najedzone" i nie pobierają więcej gazu?
i nie ukrywam że trochę mnie drażni ten śnieg...podawać mniej gazu?

pozdrawiam
PK

Co2 VS ŚNIEG W AKWARIUM

: pn lut 23, 2015 8:22 pm
autor: rudy1986
Efekt babelkow przy uzytkowaniu CO2 jest wywolana max iloscia CO2 jaka roslina moze przyjac i nie jest w stanie juz wiecej. Dlatego rosliny babluja. Spokojnie mozesz zmniejszyc ilosc podawanego CO2 bo tak to sie tylko marnuje

Re: Co2 VS ŚNIEG W AKWARIUM

: wt lut 24, 2015 3:36 pm
autor: tomekm
Rudy skąd masz takie info o bąbelkowaniu? z moich obserwacji one się nie potwierdzają, są wprost przeciwne i symbolizują bardzo mocną fotosyntezę.

Co2 VS ŚNIEG W AKWARIUM

: wt lut 24, 2015 5:03 pm
autor: rudy1986
Na szybko znalezione na RA.

Długotrwałe bąblowanie roślin jest efektem stresu.
Nie jest wskazane ze względu na:
- niekorzystny efekt dekoracyjny, w tym osiadanie babelków gazu na błonie przypowierzchniowej co wygląda nieestetycznie i ma negatywny wpływ na przenikanie światła wgłąb toni wodnej. Sam efekt dekoracyjny bąblowania jest kwestią dyskusyjną analogicznie jak wykorzystanie kamieni i kurtyn napowietrzających.

- w dłuższym okresie czasu negatywny wpływ na kondycję roślin.
Wysoki poziom fotosyntezy i produkcji tlenu związany jest z produkcją wolnych rodników, które upośledzają metabolizm i przyczyniają się do starzenia rośliny (powodują mikrouszkodzenia DNA). Do momentu gdy procesy wzrostu przeważają i podaż związków mineralnych służących roślinie do produkcji hormonów jest wystarczający, nie zauważymy negatywnych skutków. Jednak w momencie zaprzestania nawożenia (zmiana systemu, zaniedbania ze strony akwarysty) może dojść do zahamowania wzrostu i zaburzenia procesów naprawy. Dzieje się tak ponieważ organizm rośliny w pierwszej kolejności dąży do redukcji czynników stresogennych i ochronę podstawowych procesów metabolicznych, stawiając zwiększenie biomasy na drugim miejscu. Oczywiście od tej reguły są wyjątki, jednak związane są ze specyficznymi rodzajami stresów.

Co2 VS ŚNIEG W AKWARIUM

: wt lut 24, 2015 5:34 pm
autor: pkucaba
No i prawdę piszą...
Ale nie ma nic o tym, że oddają co2.

Rośliny w dzień pobierają co2, a produkują tlen...
W nocy pobierają tlen, a oddają co2.

Bąblowanie to nie jest nadmiar co2, tylko ogromna produkcja tlenu w komórkach. Długotrwała, tak nadmierna produkcja tlenu powoduje uszkodzenia rośliny. Z tego powodu jest to niewskazane...

Co2 VS ŚNIEG W AKWARIUM

: wt lut 24, 2015 6:03 pm
autor: rudy1986
pkucaba pisze:No i prawdę piszą...
Ale nie ma nic o tym, że oddają co2.
Ja tego nie napisalem:P

Troche zbyt ogolnikowo to opisalem.

Co2 VS ŚNIEG W AKWARIUM

: czw lut 26, 2015 11:47 am
autor: tomekm
I według mnie Kuc ma rację bo z moich obserwacji jest tak samo.
Dobry przykład mam czasem przy zdjęciach:

co2 jest wyłączane rano, akwarium jest przygotowywane itp. w godzinach popołudniowych gdzie już co2 jest w ilościach bardzo małych zapalam dużą ilość światła nad akwarium i po 30min zaczyna się prawdziwe jakuzzi :)