120X40x50 Profilowane

Tu możesz pochwalić się zdjęciami ryb, roślin i aranżacjami akwarium.

Autor
doroo20
Uczestnik
Posty: 22
Rejestracja: ndz sty 12, 2014 5:08 pm
Lokalizacja: Warszawa-Marki
Na imię mam: Michal
Płeć:

120X40x50 Profilowane

#1

Post autor: doroo20 »

Tak jak pisałem w dziale użytkownicy posiadam takowy zbiornik: Obrazek Obrazek
zdjęcia te są z pierwszych dni po zarybieniu

A tu już wcześniej wrzucane zdjęcia z dziś
Obrazek Obrazek Obrazek
Obecna obsada:
4 kiryski panda
4 kiryski pstre
6 glonojadów Otocinclus
20 neonków czerwonych
6 pielęgniczek kakadu
3 bojownikiów syjamskie
10 promienniczek warena
8 czarne skalary
4 pielęgniczki ramireza
2 gurami mozaikowe
10 krewetek amano
Po obejrzeniu działu galerie doszedłem do wniosku że panuje tu chaos, zatem za wszelkie porady, krytykę z góry dziękuję, nadmienię tylko że w tym tygodniu planowana wymiana oświetlenia na mocniejsze
Ostatnio zmieniony pn sty 13, 2014 8:28 pm przez doroo20, łącznie zmieniany 1 raz.
Doro
Awatar użytkownika

Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

120X40x50 Profilowane

#2

Post autor: Hooltayos »

Piękne!

cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

120X40x50 Profilowane

#3

Post autor: cinek1916 »

Nie ma zamku! Ale za to jest okręt!
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek
Awatar użytkownika

Przemo_K
Uzależniony
Posty: 500
Rejestracja: pn lut 11, 2013 1:22 pm
Lokalizacja:
Płeć:

120X40x50 Profilowane

#4

Post autor: Przemo_K »

cinek1916 pisze:Ale za to jest okręt!
Piękna galera, może to replika Czarnej Perły.
182l, 27l

Autor
doroo20
Uczestnik
Posty: 22
Rejestracja: ndz sty 12, 2014 5:08 pm
Lokalizacja: Warszawa-Marki
Na imię mam: Michal
Płeć:

120X40x50 Profilowane

#5

Post autor: doroo20 »

He he no jest okręt jak toń i odmęty to i musi być stara łajba na dnie , po za tym rybki muszą mieć gdzie się chować, a ja zawsze chciałem mieć takie coś bua ha ha
Doro

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

120X40x50 Profilowane

#6

Post autor: pkucaba »

No tak... wiedziałem, że furorę zrobi okręt ;)

Napisz coś o sprzęcie (oświetlenie, filtr... itp.)

To Twoje akwarium i nieważne co ktokolwiek powie Tobie ma się podobać...

Napiszę co mi się nie podoba:
  1. Obsada...
    Jest zbyt wiele różnych gatunków...
  2. Stanowczo wolę bardziej zarośnięte zbiorniki...
  3. Napowietrzanie uważam za zbędny gadżet.
    Warto mieć brzęczyk w szufladzie, bo może być przydatny np. w przypadku chorób.
  4. Nie podobają się ceramiczne ozdoby w akwarium... Okręt też ;)
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…
Awatar użytkownika

Teardrops
Zapaleniec
Posty: 234
Rejestracja: pn maja 21, 2012 10:14 am
Telefon: posiadam :P
Lokalizacja: Warszawa->Bemowo->?
Na imię mam: Kamil
Płeć:

120X40x50 Profilowane

#7

Post autor: Teardrops »

:?: :idea: ale o co chodzi :?: :idea:
432l takie tam :viva: http://fawa.pl/viewtopic.php?f=15&t=31773" onclick="window.open(this.href);return false;
200l towarzyskie :x http://fawa.pl/viewtopic.php?f=15&t=20752
64 Ameryka http://fawa.pl/viewtopic.php?f=15&t=22546
Awatar użytkownika

kleeb
Gaduła
Posty: 153
Rejestracja: sob wrz 17, 2011 3:18 pm
Lokalizacja: Białołęka
Płeć:

120X40x50 Profilowane

#8

Post autor: kleeb »

Tu by fajnie rekin wyglądał :)
obrazek
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

120X40x50 Profilowane

#9

Post autor: Drottnar »

A mnie się podoba. Chociaż nie widać, że to tak duży zbiornik. Obsada wg mnie zbyt liczna, ale może się mylę?

Autor
doroo20
Uczestnik
Posty: 22
Rejestracja: ndz sty 12, 2014 5:08 pm
Lokalizacja: Warszawa-Marki
Na imię mam: Michal
Płeć:

120X40x50 Profilowane

#10

Post autor: doroo20 »

Oświetlenie na zdjęciach jest jeszcze T8 2x30W ale zmieniam w tym tygodniu (czekam jak przyjdą poszczególne kompozyty) na T5 2x45W, co do roślinności to zgadzam się że jest jej jeszcze mało ale to mam zamiar w weekend nadrobić już sobie namierzyłem gościa do którego się pofatyguje http://allegro.pl/zestaw-roslin-do-akwa ... 95060.html" onclick="window.open(this.href);return false;.
Obsada duża i różna z kilu powodów np. bojowniki są mojej pani, początkowo miały być same neonki i kilka skalarów, bo o ekipie sprzątającej to nie muszę mówić a reszta przyszła z chwilą, byłem w sklepie spodobały mi się kakadu więc wziąłem( po uprzednim upewnieniu się że nie będą robić problemów), to samo z ramirezkami, na promieniczki przekonał mnie kolega a górami gościu ze sklepu bo nie są brzydkie.
A statek cóż, zawsze chciałem taki mieć i tyle hehe, mi się podoba. Ale dziękuję za zauważenie go haha.
Reszta sprzętu:
• FILTR ZEWNĘTRZNY KUBEŁKOWY ROBIZOO HW-303A 1400l/h
• ODMULACZ AKWARIOWY BATERYJNY DŁUGOŚĆ 85cm
• POMPKA NAPOWIETRZAJĄCA HP-100 + ZAWÓR ZWROTNY + KAMIEŃ + 150 CM WĘŻYKA SYLIKONOWEGO
• GRZAŁKA AKWARIOWA ROBIZOO 300W Z TERMOSTATEM
• TERMOMETR AKWARYSTYCZNY SZKLANY
Doro
Awatar użytkownika

kanciorek21
Bywalec
Posty: 71
Rejestracja: sob sty 18, 2014 5:52 pm
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Na imię mam: Rafal
Płeć:

120X40x50 Profilowane

#11

Post autor: kanciorek21 »

Obsadę masz krytycznie dobraną i meczysz ryby !!!!!!!
Obecna obsada:
4 kiryski panda - ryba denna potrzebująca Piasku !!! Ameryka Południowa temp 22-25 ph 6-7,5
4 kiryski pstre - ryba denna potrzebująca Piasku !!! Ameryka Południowa temp 22-26 ph 6-7
6 glonojadów Otocinclus - jest to gatunek zbrojnikowaty aczkowliek jego nazwa to Otosek przyujściowy ( łac. Otocinclus affinis) Ameryka Południowa temp 21-26 ph 5-7,5
20 neonków czerwonych Ameryka Południowa 24-26 ph 4,5-6,5
6 pielęgniczek kakadu ryby dla których piasek jest niezbędny (przesiewając piasek przez skrzela czyszczą je z pasożytów) 3 pary w takim zbiorniku ? musisz mieć tam ładna wojnę. Ameryka Południowa temp 22-29 ph 5-6
3 bojownikiów syjamskie 3 samce ?????? Azja 22-30 ph 6-8
10 promienniczek warena Australia 22-30 ph 5-8
8 czarne skalary zbiornik minimum 50cm wysokości Ameryka Południowa 24-30 ph 6-7,4
4 pielęgniczki ramireza tak samo jak A. cacaduides piasek niezbędny. Ameryka Południowa 22-30 ph 4-7
2 gurami mozaikowe Azja 24-30 ph 5,5-8
10 krewetek amano Japonia temp 25 ph6-8

W akwarium masz totalnie pomieszane biotopy oraz ryby które nie powinny wgl ze sobą być !!
[54L] - Betta splendens
[112l] - Apistogramma Allpahuayo
[625l] - Apisto mix ( w przygotowaniu)

Dein

Re: 120X40x50 Profilowane

#12

Post autor: Dein »

kanciorek21 pisze:W akwarium masz totalnie pomieszane biotopy
To akurat nie jest grzech, jeśli ryby mają podobne wymagania. Nie wszyscy so biotopowymi ortodoksami. I nie sądzę, żeby rybom robiło różnicę, czy przodkowie kolegi oryginalnie mieszkają w Japonii czy Ameryce Południowej.
Awatar użytkownika

kanciorek21
Bywalec
Posty: 71
Rejestracja: sob sty 18, 2014 5:52 pm
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Na imię mam: Rafal
Płeć:

120X40x50 Profilowane

#13

Post autor: kanciorek21 »

Dein pisze:To akurat nie jest grzech, jeśli ryby mają podobne wymagania. Nie wszyscy so biotopowymi ortodoksami. I nie sądzę, żeby rybom robiło różnicę, czy przodkowie kolegi oryginalnie mieszkają w Japonii czy Ameryce Południowej.
Ok masz rację co do biotopów nie każdy musi odtwarzać naturalne środowisko w którym żyją dane gatunki, dlatego są akwa ogólne :D Ale w tym baniaku są ryby które w ogóle się w nim nie powinny znaleźć.
[54L] - Betta splendens
[112l] - Apistogramma Allpahuayo
[625l] - Apisto mix ( w przygotowaniu)

Dein

120X40x50 Profilowane

#14

Post autor: Dein »

Tru. Z tym się zgadzam.
Awatar użytkownika

silver007
Zapaleniec
Posty: 491
Rejestracja: czw wrz 05, 2013 9:52 pm
Lokalizacja: Michałów - Reginów

Re: 120X40x50 Profilowane

#15

Post autor: silver007 »

doroo20 pisze:Oświetlenie na zdjęciach jest jeszcze T8 2x30W ale zmieniam w tym tygodniu (czekam jak przyjdą poszczególne kompozyty)
To co przyjdzie to raczej nie beda "kompozyty" ;)

A akwarium jak i obsada... hmmm... bajeczne....

Autor
doroo20
Uczestnik
Posty: 22
Rejestracja: ndz sty 12, 2014 5:08 pm
Lokalizacja: Warszawa-Marki
Na imię mam: Michal
Płeć:

120X40x50 Profilowane

#16

Post autor: doroo20 »

He he kompozyty, części zestawu, jak zwał tak zwał, wena chwili żeby tak określić. nowe oświetlenie jest zamontowane i wygląda to już dużo lepiej, w najbliższych dniach dorzucę fotki. Mam za to inny problem roślinki mi zaczynają padać, liście żółkną/brązowieją, robią się przezroczyste, tego szczegółu też wrzucę fotki jak by kto miał jakie rady

-- Cz sty 23, 2014 6:48 pm --

Jak powiedziałem tak dorzucam nowe fotki
Obrazek
Obrazek
Obrazek

-- Cz sty 23, 2014 6:52 pm --

A teraz fotki rośli z którymi nie wiem co się dzieje więc będę wdzięczny za wszelkie porady
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

-- Cz sty 23, 2014 6:56 pm --

Podłoże było jałowe do soboty , zakopałem kuliki JBL i co dwa tygodnie wlewam 40 ml JBL Ferropol
Doro
Awatar użytkownika

kanciorek21
Bywalec
Posty: 71
Rejestracja: sob sty 18, 2014 5:52 pm
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Na imię mam: Rafal
Płeć:

120X40x50 Profilowane

#17

Post autor: kanciorek21 »

WYCIĄGNIJ TEN STATEK !!!!!
Co do roślin. Masz może testy żeby sprawdzić parametry wody ?
Czym nawozisz i w jakich ilościach ?
Dajesz Co2 lub carbo ?
Objawy które masz są typowymi dla niedoboru macro i mikro.
Aha i jeszcze jakie masz oswietlenie ile W i ile K ?
[54L] - Betta splendens
[112l] - Apistogramma Allpahuayo
[625l] - Apisto mix ( w przygotowaniu)
Awatar użytkownika

lukaszowe
Bywalec
Posty: 63
Rejestracja: pn sie 23, 2010 12:30 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

Re: 120X40x50 Profilowane

#18

Post autor: lukaszowe »

Obsada tragedia, nie mowie o biotopie a o ilości gatunków i ilości ryb. Okręt też mi się nie podoba.
Juwel Rio 240

Autor
doroo20
Uczestnik
Posty: 22
Rejestracja: ndz sty 12, 2014 5:08 pm
Lokalizacja: Warszawa-Marki
Na imię mam: Michal
Płeć:

120X40x50 Profilowane

#19

Post autor: doroo20 »

Po raz ostatni wracam do okrętu, jest MÓJ i mi się podoba he he a co do obsady jak to ktoś tu gdzieś pisał ma mi się podobać i tak jest, gatunków może i wiele ale wszystkie mogą żyć razem więc to chyba nie jest przyczyna choroby roślin o proszę o pomoc w tej kwestii a nie doboru obsady
o oświetleniu 2x45w(T5) zamontowane ostatnio żarówki Sylvania Aquastar 10000K i Sylvania GroLux 8500K, wcześniej 2x30W(T8)
Podłoże było jałowe do zeszłej soboty kiedy to zakopałem kilka kulek JBL, co tydzień\dwa dolewam 40 ml JBL Ferropol.
Nie stosuje Co2 i żadnych innych cudów, przez dwa miesiące (pierwsze) nie było problemu aż do teraz, przypominam iż jestem świeży w akwarystyce i baniaczek też jest młody.
Nie robiłem żadnych testów na twardość wody gdyż cały czas leje tą samą i skoro dwa miechy było git to nie podejrzewałem że to jest konieczne, jeśli okaże się to niezbędne jutro pofatyguje się do sklepu i zakupię taki tester
Doro
Awatar użytkownika

kanciorek21
Bywalec
Posty: 71
Rejestracja: sob sty 18, 2014 5:52 pm
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Na imię mam: Rafal
Płeć:

120X40x50 Profilowane

#20

Post autor: kanciorek21 »

doroo20 pisze:Po raz ostatni wracam do okrętu, jest MÓJ i mi się podoba he he a co do obsady jak to ktoś tu gdzieś pisał ma mi się podobać i tak jest, gatunków może i wiele ale wszystkie mogą żyć razem więc to chyba nie jest przyczyna choroby roślin o proszę o pomoc w tej kwestii a nie doboru obsady
Tak tobie baniaczek ma się podobać ale rybkom też musisz zapewnić odpowiednie warunki życiowe a tego nie robisz. Wiec jeżeli jesteś mądrzejszy od wszystkich z roślinkami też dasz rade sobie sam.
A na koniec pozwolę sobie zacytować moim zdaniem jedną bardzo mądrą osobę która o akwarystyce wie prawie wszystko.

"Jeżeli ktoś ma odpowiednie podejście do żywych stworzeń, dobierze odpowiednią dietę, wielkość zbiornika i pozostałą obsadę to może się śmiało nazwać akwarystą. Ale jeżeli ktoś ma akwarium tylko do celów dekoracyjnych, nie zwraca uwagi na to czy parametry się zgadzają, ryby nie mają za dużo światła czy po prostu za ciasno itd to jest TYLKO posiadaczem akwarium.


No i podsumowując- Akwarysta może w minimalnym stopniu ograniczać swobodę ryb, ale dobiera obsady rozważnie tak, by żadne żywe stworzenie nie mogło się czuć mocno ograniczone.

Posiadacz akwarium ma wszystko gdzieś- akwarium ma być bo jest ładne."
[54L] - Betta splendens
[112l] - Apistogramma Allpahuayo
[625l] - Apisto mix ( w przygotowaniu)

Dein

120X40x50 Profilowane

#21

Post autor: Dein »

Akwarysta prawdopodobnie znajdzie wspólny język z kosmitą, ale już na wstępie wda się w konflikt z Posiadaczem Akwarium.

Klasyka.
Pewny siebie Akwarysta od pierwszego posta zdeprymuje Posiadacza, potem Posiadacz albo się speszy, uzna autorytet i awansuje w cudzych oczach na Akwarystę albo urażony brutalnością stwierdzenia "męczysz ryby", zacznie się okopywać na stanowisku, uderzy w lekceważący ton i dyskusja zakończy się jałowo, ewentualnie pełnymi szacunku głównie do siebie samego kazaniami o tym, co czyni z przypadkowego człowieka Tru Akwarystę.

I Akwarystom i Posiadaczom przydałoby się więcej czucia i pokory podczas dialogów. Dla dobra zakładników.

Autor
doroo20
Uczestnik
Posty: 22
Rejestracja: ndz sty 12, 2014 5:08 pm
Lokalizacja: Warszawa-Marki
Na imię mam: Michal
Płeć:

120X40x50 Profilowane

#22

Post autor: doroo20 »

Widzę że rozmowa z tobą jest bez sensu bo ja pytam o roślinność a ty pouczasz mnie o obsadzie, dla ścisłości obsadę konsultowałem z kilkoma osobami z dłuższym doświadczeniem akwarystycznym i przyznali że jest spora a nie za duża, zdaję sobie sprawę że część rybek będę musiał oddać jak dorosną ale i to było zaplanowane. Więc w skrócie albo mi pomóż z roślinkami albo daruj sobie ten post bo nic tu po za zamieszaniem nie wprowadzasz. Z góry dziękuje za uwagę.
Doro
Awatar użytkownika

kanciorek21
Bywalec
Posty: 71
Rejestracja: sob sty 18, 2014 5:52 pm
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Na imię mam: Rafal
Płeć:

120X40x50 Profilowane

#23

Post autor: kanciorek21 »

Moim zdaniem akwarium zakładamy po to aby moc obserwować naturalne zachowania ryb a przy takiej obsadzie tego nie zaobserwujemy.
Co do roślin :D
Do podłoża daj kulek tak aby były rozłożone co ok 3cm ( nie koniecznie drogie JBl). Ferropol to głownie mikro a wiec musisz dodac nawóz makro i na pewno carbo w płynie a roślinki ruszą. Ewentualnie możesz zamienić na nawożenie solami, tani i skuteczny sposób ale czasochłonny.
[54L] - Betta splendens
[112l] - Apistogramma Allpahuayo
[625l] - Apisto mix ( w przygotowaniu)

Autor
doroo20
Uczestnik
Posty: 22
Rejestracja: ndz sty 12, 2014 5:08 pm
Lokalizacja: Warszawa-Marki
Na imię mam: Michal
Płeć:

120X40x50 Profilowane

#24

Post autor: doroo20 »

Podziękował
Kulki już zakopałem, nawóz makro jaki polecasz?
Roślinki w pierwszych miesiącach ładnie się rozrosły i dopiero teraz zaczął się ten problem, najpierw je przyciąłem bo uznałem że może już są przy duża-we, ale to nie pomogło
Doro
Awatar użytkownika

kanciorek21
Bywalec
Posty: 71
Rejestracja: sob sty 18, 2014 5:52 pm
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Na imię mam: Rafal
Płeć:

120X40x50 Profilowane

#25

Post autor: kanciorek21 »

Ja poleciłbym całą gamę nawozów Easy Life w tym momencie je stosuję i jestem naprawdę zadowolony. Rośliny są większe i potrzebują więcej "jedzenia" (mikro, makro, carbo) dlatego tez słabną ponieważ ich im nie dostarczasz ale bez testów możemy tylko gdybać czego im brakuje.
[54L] - Betta splendens
[112l] - Apistogramma Allpahuayo
[625l] - Apisto mix ( w przygotowaniu)

Autor
doroo20
Uczestnik
Posty: 22
Rejestracja: ndz sty 12, 2014 5:08 pm
Lokalizacja: Warszawa-Marki
Na imię mam: Michal
Płeć:

120X40x50 Profilowane

#26

Post autor: doroo20 »

Czyli kupić też test wody ?
Doro
Awatar użytkownika

kanciorek21
Bywalec
Posty: 71
Rejestracja: sob sty 18, 2014 5:52 pm
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Na imię mam: Rafal
Płeć:

120X40x50 Profilowane

#27

Post autor: kanciorek21 »

Jeżeli chcesz się zając tym na poważnie i chcesz mieć kontrole nad baniaczkiem na start bez testów będzie ci ciężko, polecam zakupić całą game testów kropelkowych. Po jakimś czasie już ich używał nie będziesz bo będziesz sam wiedział jak reaguje twój baniak na braki tego czy owego.
[54L] - Betta splendens
[112l] - Apistogramma Allpahuayo
[625l] - Apisto mix ( w przygotowaniu)

Autor
doroo20
Uczestnik
Posty: 22
Rejestracja: ndz sty 12, 2014 5:08 pm
Lokalizacja: Warszawa-Marki
Na imię mam: Michal
Płeć:

120X40x50 Profilowane

#28

Post autor: doroo20 »

Oko dziś się zbiorę do sklepu i zakupie co trza. Podziękował za pomoc
Doro
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

120X40x50 Profilowane

#29

Post autor: Drottnar »

Tylko nie kupuj zooleka. Najpopularniejsze dobre są JBL. Koniecznie potrzebujesz NO3, pH, PO4, KH, GH. Jeśli akwarium dojrzewa, to jeszcze NO2. Do tego może się przydać Fe.

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

120X40x50 Profilowane

#30

Post autor: pkucaba »

doroo20 pisze:Nie stosuje Co2 i żadnych innych cudów, przez dwa miesiące (pierwsze) nie było problemu aż do teraz, przypominam iż jestem świeży w akwarystyce i baniaczek też jest młody.
Nie robiłem żadnych testów na twardość wody gdyż cały czas leje tą samą i skoro dwa miechy było git to nie podejrzewałem że to jest konieczne, jeśli okaże się to niezbędne jutro pofatyguje się do sklepu i zakupię taki tester
Pozwolicie, że wtrącę trzy grosze...

Przez dwa miesiące rośliny wegetowały i przystosowywały się do nowych warunków. Teraz zaczęły mieć potrzeby i okazują to...

Zapewnienie im dostatecznej ilości (we właściwych proporcjach) wymaga pewnego doświadczenia. Przy łatwych w uprawie gatunkach nie jest to trudne.
Podstawowe składniki to światło, węgiel (w postaci Co2 lub w płynie), makro i mikro elementów...

Jeśli któregoś ze składników jest za mało rośliny mają problem... Więc jeśli podajesz tylko niektóre składniki pokarmowe, to pierwszy błąd.

Najważniejszy jest węgiel. Najlepszą postacią jest podawanie w postaci dwutlenku węgla. Alternatywnym sposobem jest podawanie go w postaci związków płynnych (easy carbo i podobne).
Później azot, fosfor, potas, magnez...
Bardziej doświadczeni potrafią stwierdzić braki na podstawie obserwacji i korygować nawożenie.
Wreszcie żelazo i pozostałe mikroelementy...
doroo20 pisze:Podłoże było jałowe do zeszłej soboty kiedy to zakopałem kilka kulek JBL, co tydzień\dwa dolewam 40 ml JBL Ferropol.
Ty nie podajesz podstawowych składników i tu jest pies pogrzebany.
Węgiel to nie żadne cuda, to konieczność jeśli myślisz o akwarium z roślinami...

Poczytaj o metodach nawożenia w akwarium. Wybierz metodę dla siebie i stosuj...
Myślę, że w Twoim wypadku najlepsze byłoby stosowanie gotowej linii nawozowej...
Cierpliwość przy roślinach to podstawa...

Ja nie używam testów zbyt często...
Twardości wody oraz ph nie mówią nic o zawartości pierwiastków w wodzie (jedynie z proporcji PH i KH można wyliczyć zawartość CO2 w wodzie).
Jedyne testy które możemy wykonać w domu są NO3, PO4 oraz żelazo.
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…
ODPOWIEDZ