Pokrywka do Shrimpset 30

Wiesz jak samemu wykonać pokrywy, filtry lub masz inne ciekawe pomysły, to jest dział dla ciebie. Zrób to sam czyli Adam Słodowy radzi :) Zrobiłeś coś ciekawego ? Pochwal się, nie kryj talentu przed światem....
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Miro500
Uczestnik
Posty: 26
Rejestracja: wt lis 06, 2012 4:26 pm
Lokalizacja: WE - Dolny Mokotów
Płeć:

Pokrywka do Shrimpset 30

#1

Post autor: Miro500 »

Dzięki uprzejmości kol. Suma, zdobyłem taką oto płytę PVC spienionego :-D
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Pierwsze wycinanki i poprawki błędów myślowych.
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Czas na klej do PVC i lecimy z tym koksem :D .
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Przymiarki mocowania kompaktów.
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Niestety kolejne zmiany, trzeba uwzględnić kaskadę.
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

A tak prezentuje się na szkiełku, świeci sobie czekając na okleinę.
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Kompakty zakupione w Leroy Merlin, barwa 6500K , moc 20W, cena około 15 pln. szt.
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Podziękowania dla kol.Suma za pvc,
oraz dla kol. Qazzy za odbłyśniki.
Awatar użytkownika

zorbek
Zapaleniec
Posty: 448
Rejestracja: pt gru 07, 2012 11:21 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Pokrywka do Shrimpset 30

#2

Post autor: zorbek »

Takie oprawy aż sie proszą o porażenie.
----------------------------
Pozdrawiam
Mariusz

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Pokrywka do Shrimpset 30

#3

Post autor: krasnal »

zorbek pisze:Takie oprawy aż sie proszą o porażenie
Mam takie od wieków => jeszcze żyje /nie porażony/ 8)
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Pokrywka do Shrimpset 30

#4

Post autor: sum »

Całkiem przyzwoicie wyszło :) Jest tam jakiś otwór do karmienia inwentarza i wentylacji?
Miro500 pisze:świeci sobie czekając na okleinę.
Jaki kolor ma być?Zostało mi trochę okleiny z mojej pokrywy,chyba to jest olcha.
zorbek pisze:Takie oprawy aż sie proszą o porażenie.
Też tak sobie pomyślałem.Jednak te słowa mnie uspokoiły :arrow:
krasnal pisze:Mam takie od wieków => jeszcze żyje /nie porażony/
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

Zuber
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: śr paź 24, 2012 3:20 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Pokrywka do Shrimpset 30

#5

Post autor: Zuber »

Bardzo fajna obudowa, gratulacje za pomysł.

Co do świetlówek kompaktowych to rzeczywiście nie jest to dobry wybór. Niestety groźba porażenia występuje. Ważniejsze jest to, że w takiej zamkniętej obudowie będzie się skraplać para wodna. Przez co we wnętrzu świetlówek, tam gdzie jest elektronika, będzie mokro. To zjawisko występuje w chwili włączenia oświetlenia rano, gdzie po całej nocy skropliła się wszędzie woda. Wtedy elektronika świetlówki jest narażona na uszkodzenie. Jak świetlówka się rozgrzeje, to woda odparuje i nie ma niebezpieczeństwa dla uszkodzenia elektroniki. Wiem to z własnych obserwacji.

Niestety ale świetlówki kompaktowe (te w standardowym wykonaniu) nie nadają się do pracy w takich warunkach.

Jeśli miałbym coś doradzić i zaproponować to:

1) Jeśli chciałbyś zostawić takie oświetlenie to proponuje za pomocą silikonu (standardowy w tubie) uszczelnić te świetlówki. Zakleić wszystkie połączenia którymi może dostać się woda do elektroniki. Szczególnie połączenie szklanej części z plastikową obudową, bo tam są największe szpary. Po takiej przeróbce powinny działać i oczywiście będzie bezpieczniej.

2) Można zakupić specjalnie wykonane świetlówki do pracy w wilgotnych warunkach. Chyba nie jest do dobre rozwiązanie bo są droższe i mają podwójny klosz i pewnie się nie zmieszczą.

3) Najlepszym rozwiązaniem i godnym polecenia jest przejście na Power LED'y. Można w obudowie zamocować kawał aluminiowej blachy i przymocować do niej diody LED. Był ostatnio taki wątek na forum i umieszczałem na nim zdjęcia jak wygląda kostka oświetlona różnymi sposobami.

4) Można jeszcze elektronikę ze świetlówek wyciągnąć i umieścić ją poza obudową. Nie polecane - trzeba zrobić to umiejętnie i mieś doświadczenie z prądem. Ja tak czasem robię.

Jeszcze jedna rzecz która warta jest poruszenia. Takie świetlówki kompaktowe rzeczywiście dobrze oświetlają akwarium - wybrałeś 6500K. Natomiast ich rozkład barw jest bardzo kiepski dla roślin (moje doświadczenie). Rośliny bardziej wymagające i średnio wymagające raczej nie będą dobrze rosły. Tutaj diody LED w konfiguracji z czerwonymi i niebieskimi LEDami będą o wiele lepszym rozwiązaniem.
Ja mam w kostce Mikrantemum okrągłolistne i na standardowej świetlówce to wcale nie rosło a nawet marniało. Po założeniu oświetlenia LED zaczyna rosnąć i nawet bombluje bez CO2.

To tyle co mógłbym doradzić.
54 L w trakcie organizacji
25 L w trakcie zmiany na krewetkarium
Awatar użytkownika

Autor
Miro500
Uczestnik
Posty: 26
Rejestracja: wt lis 06, 2012 4:26 pm
Lokalizacja: WE - Dolny Mokotów
Płeć:

Re: Pokrywka do Shrimpset 30

#6

Post autor: Miro500 »

krasnal pisze:Mam takie od wieków => jeszcze żyje /nie porażony/ 8)
Wieki temu, oprawki były bardziej podatne na wilgoć i jakoś nie dochodziło do porażen.
sum pisze:Jaki kolor ma być?Zostało mi trochę okleiny z mojej pokrywy,chyba to jest olcha.
Olcha jest trochę ciemna, podobno mam szukać klonu :)
sum pisze:Całkiem przyzwoicie wyszło :) Jest tam jakiś otwór do karmienia inwentarza i wentylacji?
Pokrywa jest na czterch nóżkach, około 2 cm nad szkłem
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
do karmienia trzeba unieść całą pokrywę.
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Ta dodatkowa listwa z przodu (pierwszy post), jest tymczasowo aby nie raziło po oczach :D .
Zuber pisze: 1) Jeśli chciałbyś zostawić takie oświetlenie to proponuje za pomocą silikonu (standardowy w tubie) uszczelnić te świetlówki. Zakleić wszystkie połączenia którymi może dostać się woda do elektroniki. Szczególnie połączenie szklanej części z plastikową obudową, bo tam są największe szpary. Po takiej przeróbce powinny działać i oczywiście będzie bezpieczniej.

...
4) Można jeszcze elektronikę ze świetlówek wyciągnąć i umieścić ją poza obudową. Nie polecane - trzeba zrobić to umiejętnie i mieś doświadczenie z prądem. Ja tak czasem robię.
Dzięki za pomysł z silikonem, warto uszczelnić same kompakty. Z wyciąganiem elektroniki nie ma problemu, ale tracimy łatwość wymiany w razie zużycia.
Nad ledami pomyślę w późniejszym terminie. Jako prototyp miało być po taniości.

shadowrider
Uzależniony
Posty: 575
Rejestracja: ndz kwie 10, 2011 3:48 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Pokrywka do Shrimpset 30

#7

Post autor: shadowrider »

Ja miałem kompakty rok jako dodatkowe oświetlenie w pokrywie wromak. Zero problemów, wymieniałem żarówki - nigdy mnie nie pokopało. Zardzewiał tylko kątownik mocujący oprawki do pokrywy.
ODPOWIEDZ