Odrobaczanie paletek

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
Awatar użytkownika

kfabisiak1
Uzależniony
Posty: 545
Rejestracja: pt maja 01, 2009 3:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Odrobaczanie paletek

#31

Post autor: kfabisiak1 »

Ostatni post z poprzedniej strony:

Nie mówię, że to jest niemożliwe, ale dziwne, bo nawet przy super filtracji zwykłej, biologicznej, tak jak u ciebie, takie zjawisko jest dość rzadko spotykane. Filtracja biologiczna niweluje nam, a właściwie przetwarza szkodliwe związki azotowe, do formy najmniej niebezpiecznej, czyli do NO3. To NO3 kumuluje się w zbiorniku. Owszem jest pobierane przez rośliny, ale nie w takim dużym stopniu. Zobacz ile akwariów roślinnych z niewielką ilością małych rybek, ma kłopoty z NO3 i najczęściej radzą sobie z tym poprzez podmianę wody. Są inne sposoby na pozbycie się NO3 z zbiornika. Do najpospolitszych możemy zaliczyć środki chemiczne, różnego rodzaju absorbenty, denitryfikację. Jeżeli z nich nie korzystasz i nie masz denitryfikatora, to gdzie się podziewa NO3? Piszesz, że masz parę roślin, więc nie spodziewam się gąszczu, czyli takiej masy roślinnej, która może pochłaniać NO3 w całości. Być może w Twoim zbiorniku a właściwie w podłożu, wystąpiły takie warunki, które sprzyjają denitryfikacji, czyli jest miejsce, lub miejsca, z tak małym przepływem wody, gdzie występuje tzw. strefa beztlenowa, w której rozmnożyły się bakterie denitryfikacyjne.

To wszystko jest oczywiście tylko taką moją teorią, głośnym myśleniem.
Jeszcze jedna sprawa. NO3=0 to raczej gotowe kłopoty z roślinami, bo brakuje im podstawowego związku niezbędnego do życia. A z roślinami nie masz kłopotów.
Jestem tylko człowiekiem. Czy to nie jest zarozumialstwo?
Awatar użytkownika

Autor
grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Odrobaczanie paletek

#32

Post autor: grazdar1 »

Z roślinami ok - podłoze to stare dno rataja , ziemia 5l , żwirek 2-3mm
w roślinniaku też dolewałem kno3 a zjadane no3 na tydzień wynosiło 20ppm
pozatym co 2 dni jest dolewka 5l z RO wyparowanj wody
cyrkulacja przy takich filtrach myśle jest ok -choć jakieś strefy beztlenowe napewno są w podłożu
w tygodniu zrobie test ponownie -ten co robiłem -troche czasu ma- więc ...też można jakąś poprawkę wziąśc
grazdar1
Awatar użytkownika

kfabisiak1
Uzależniony
Posty: 545
Rejestracja: pt maja 01, 2009 3:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Odrobaczanie paletek

#33

Post autor: kfabisiak1 »

Roślinniaka, chyba nie ma co porównywać z tym z paletkami. Porównaj masę roślinną w jednym i drugim w podziale na 1 l wody. Porównaj masę produkującą związki azotowe, czyli ryby, ich przemianę, ilości pokarmów i co to za pokarm, roślinny, mięsko. Wiem, że takie porównania są ciężkie do oszacowania, mało tego, to na poziom NO3 mają wpływ i inne czynniki, chociażby tempo wzrostu roślin, a to związane często z mocą oświetlenia itp.ale jakoś można sobie wyrobić pogląd. Ale tak jak mówiłem wcześniej, deficyt azotu jest możliwy, a każdy zbiornik jest inny, choć rządzi się tymi samymi prawami.
Jestem tylko człowiekiem. Czy to nie jest zarozumialstwo?
ODPOWIEDZ