Jak często czyścić filtr ???

Sposoby na filtrację akwarium.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Rafalk
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: pn mar 26, 2012 7:58 am
Lokalizacja:
Płeć:

Jak często czyścić filtr ???

#1

Post autor: Rafalk »

Witam wszystkich :D

Słuchajcie mam taki oto problem. 2x200L filtr 7L jak często go czyścić (około 30 rybek, kilka roślin)
Ostatnio rybki przeszły kurację na ospę, więc ojciec dziś wzioł się za czyszczenie, ale w zwykłym przypadku jak często czyścić filtr ???

Rafik
Właściciel serwisu: http://www.cinemaworld.com.pl
Rybki, modding PC, IT i nowoczesne technologie (gry i kobiety muszą poczekać :) )

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Jak często czyścić filtr ???

#2

Post autor: don_Vall »

Filtr czyść jak przepływ wody będzie mały. Widoczny będzie znaczny spadek w porównaniu z normalnym.
Filtra biologicznego nie powinno się w zasadzie czyścić,a przepływ powinien być mały, tylko po to by dotleniać bakterie. Dobrze gdy taki filtr ma jakiś prefiltr by zanieczyszczenia mechaniczne do niego nie wpadały.
Każde czyszczenie powoduje uśmiercanie bakterii nitryfikacyjnych. Jeżeli czyszczenie słaba to w mniejszym stopniu. Jak pod kranem w chlorowanej wodzie to zabija wszystko i gdy podłoże nie spełni roli nitryfikacyjnych to będzie ponowny start cyklu azotowego .
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
Awatar użytkownika

kfabisiak1
Uzależniony
Posty: 545
Rejestracja: pt maja 01, 2009 3:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jak często czyścić filtr ???

#3

Post autor: kfabisiak1 »

Filtr możesz czyścić przy każdej podmianie wody, ale wkłady z filtra tak jak napisał poprzednik.
Jestem tylko człowiekiem. Czy to nie jest zarozumialstwo?
Awatar użytkownika

Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Jak często czyścić filtr ???

#4

Post autor: Hooltayos »

Dodam również:
Nie powinno się czyścić wszystkich koszy na raz (jeśli to filtr zewn).
Czyszczony wkład wyjmuję do miski i czyszczę go w wodzie z akwa.
Aby pozbyć się syfów w pierwszym wkladzie mam watę JBL,
którą zmieniam co mniej więcej 2-4 tygodnie (zależnie od tego ole dłubię w akwa) :D
Potem mam torf a na samym dole mam keramzyt.
Awatar użytkownika

LESZEK
Gaduła
Posty: 141
Rejestracja: ndz paź 17, 2010 7:13 pm
Telefon: 661952074
Lokalizacja: Garwolin
Na imię mam: Leszek
Płeć:

Jak często czyścić filtr ???

#5

Post autor: LESZEK »

Ja swój ,,kubeł,, czyszczę raz na pół roku.Mam 200 L i JBL e1500.Paletki to lubią.
Leszek

Piraruq
Bywalec
Posty: 71
Rejestracja: wt sty 17, 2012 8:41 pm
Lokalizacja:

Re: Jak często czyścić filtr ???

#6

Post autor: Piraruq »

Dokładnie tak jak piszą poprzednicy. Filtr czyści się jak się zapcha i nie wszystkie wkłady na raz. Najlepiej w wodzie z akwarium wypłukać wkłady.

Nie mniej nie trzeba aż tak bardzo uważać. W dojrzałych zbiornikach jest na tyle dużo bakterii nitryfikacyjnych w żwirku, że nawet wyszorowanie dokładne filtra nie powinno skutkować wykwitem pierwotniaka. Nie mniej ryzykowna metoda i sam tego nigdy nie stosuję. Zazwyczaj jakieś medium pomijam w myciu.
Awatar użytkownika

Autor
Rafalk
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: pn mar 26, 2012 7:58 am
Lokalizacja:
Płeć:

Jak często czyścić filtr ???

#7

Post autor: Rafalk »

Dzięki wszystkim za cenne porady :-D
Właściciel serwisu: http://www.cinemaworld.com.pl
Rybki, modding PC, IT i nowoczesne technologie (gry i kobiety muszą poczekać :) )
ODPOWIEDZ