Filtr zewnętrzny

Sposoby na filtrację akwarium.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Rafalk
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: pn mar 26, 2012 7:58 am
Lokalizacja:
Płeć:

Filtr zewnętrzny

#1

Post autor: Rafalk »

Witam

Jestem nowym użytkownikiem dlatego przepraszam za ewentualne klonowanie tematu.

Sytuacja wygląda tak:

Mam dwa akwaria 200L (razem 400L), wystartowałem je około 3 tygodni temu.
Filtr zewnętrzny wykonałem z rury kanalizacyjnej o przekroju 200 mm, zasypałem go drobnym żwirkiem z kopalni żwiru, wsadziłem gąbkę filtracyjną i wrzuciłem bakterie 1 tabletkę baktozymi i 1 tabletkę biocorynu (wiem za mało).

Pytanie jednak brzmi, czy ten rodzaj wkładu jaki zastosowałem będzie dobry, nie kupiłem gotowego w sklepie, postanowiłem postawić na naturę.

Może podpowiecie fachowym okiem co mam zrobić.

Na dnie akwarium nic nie mam, tylko drobne kamyki, wstawione ozdoby i trochę roślin, ciekaw jestem czy przypadkiem czegoś w nich nie brakuje.

Obrazek
Właściciel serwisu: http://www.cinemaworld.com.pl
Rybki, modding PC, IT i nowoczesne technologie (gry i kobiety muszą poczekać :) )

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Filtr zewnętrzny

#2

Post autor: don_Vall »

O filtrze napisz przynajmniej jaką ma pojemność i jaki przepływ.
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
Awatar użytkownika

Autor
Rafalk
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: pn mar 26, 2012 7:58 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Filtr zewnętrzny

#3

Post autor: Rafalk »

don_Vall pisze:O filtrze napisz przynajmniej jaką ma pojemność i jaki przepływ.

Kurcze ciężka sprawa, pojemność około 7L, przepływ to już cięższa sprawa, po prostu nie wiem.
Właściciel serwisu: http://www.cinemaworld.com.pl
Rybki, modding PC, IT i nowoczesne technologie (gry i kobiety muszą poczekać :) )

ojciecmateusz
Bywalec
Posty: 79
Rejestracja: ndz lip 25, 2010 9:58 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Filtr zewnętrzny

#4

Post autor: ojciecmateusz »

Jaką pompę zastosowałeś?
Awatar użytkownika

Autor
Rafalk
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: pn mar 26, 2012 7:58 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Filtr zewnętrzny

#5

Post autor: Rafalk »

ojciecmateusz pisze:Jaką pompę zastosowałeś?

pewnie się uśmiejesz, ale zastosowałem pompkę od pralki :roll:
Właściciel serwisu: http://www.cinemaworld.com.pl
Rybki, modding PC, IT i nowoczesne technologie (gry i kobiety muszą poczekać :) )
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Filtr zewnętrzny

#6

Post autor: saintpaulia »

Witaj. Ten jeden filtr obsługuje oba akwaria? Jeśli tak, to moim zdaniem ma zdecydowanie za małą pojemność. Bakterie gdzieś się muszą osadzać, a u Ciebie nawet podłoża za bardzo nie ma. Jaką planujesz obsadę? Często rodzaj i ilość ryb jest ważniejszy przy wybieraniu sposobu filtracji, niż sama pojemność akwarium.
Awatar użytkownika

Autor
Rafalk
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: pn mar 26, 2012 7:58 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Filtr zewnętrzny

#7

Post autor: Rafalk »

saintpaulia pisze:Witaj. Ten jeden filtr obsługuje oba akwaria? Jeśli tak, to moim zdaniem ma zdecydowanie za małą pojemność. Bakterie gdzieś się muszą osadzać, a u Ciebie nawet podłoża za bardzo nie ma. Jaką planujesz obsadę? Często rodzaj i ilość ryb jest ważniejszy przy wybieraniu sposobu filtracji, niż sama pojemność akwarium.

Siemka

Filtr obsługuje oba akwaria, właśnie go usprawniłem, dodałem 3 małe paczki keramzytu o średnicy 1,2 cm oraz watę filtracyjną AQUALONE firmy Hobby.

Tak jak pisałem na innym wątku chcę hodować: zbrojniki, kirysy, mieczyka Hellera, i jakieś 2-3 inne gatunki.
Do jednego z akwarii będę przekładał samice do wylęgu i w tym będę hodował młode w drugim będzie stado podstawowe/rozrodcze.

Jeśli chodzi o ilość to na początek stado podstawowe po 10 szt z każdego gatunku, z tym że spokojne ryby jak zbrojniki i kiryski będą pływać także w tym akwarium z młodymi reszta która mogła by mi pożerać młode będzie w drugim akwarium.

Do 15 kwietnia zakupię trochę roślin żeby młode lepiej się czuły.
Właściciel serwisu: http://www.cinemaworld.com.pl
Rybki, modding PC, IT i nowoczesne technologie (gry i kobiety muszą poczekać :) )
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Filtr zewnętrzny

#8

Post autor: saintpaulia »

Zielony kolor to chyba dla modów jest zarezerowowany - ale to tak na marginesie.

Mimo zastosowania tych wkładów, filtr wydaje mi się za słaby. Za mała pojemność na wkłady filtracyjne. Przy hodowli zapewnienie dobrej jakości wody to podstawa i tu nie powinno się oszczędzać.

Nie wiem, jak dokładnie wygląda ten Twój filtr - czy wlot wody jest bezpieczny dla małego narybku? Czy można na nim zastosować prefiltr?
Awatar użytkownika

Autor
Rafalk
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: pn mar 26, 2012 7:58 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Filtr zewnętrzny

#9

Post autor: Rafalk »

saintpaulia pisze:Zielony kolor to chyba dla modów jest zarezerowowany - ale to tak na marginesie.

Sorry sam jestem jeszcze zielony

Mimo zastosowania tych wkładów, filtr wydaje mi się za słaby. Za mała pojemność na wkłady filtracyjne. Przy hodowli zapewnienie dobrej jakości wody to podstawa i tu nie powinno się oszczędzać.

Zgadzam się dlatego pytam żeby wszystko jak najlepiej usprawnić. Na pewno zrobię to jak najszybciej

Nie wiem, jak dokładnie wygląda ten Twój filtr - czy wlot wody jest bezpieczny dla małego narybku? Czy można na nim zastosować prefiltr?
Jeśli chodzi o filtr to jak już pisałem jest to filtr zewnętrzny, ze środka rura wchodzi do filtra od góry, woda filtruje się do dna a z dna pompka pompuje ją do drugiego akwarium.
Zdjęcie poniżej


Obrazek
Właściciel serwisu: http://www.cinemaworld.com.pl
Rybki, modding PC, IT i nowoczesne technologie (gry i kobiety muszą poczekać :) )

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Filtr zewnętrzny

#10

Post autor: krasnal »

Rafalk pisze:chcę hodować: zbrojniki
Rafalk pisze:Do 15 kwietnia zakupię trochę roślin
Nie zapomnij o korzeniach :-P
saintpaulia pisze:u Ciebie nawet podłoża za bardzo nie ma.
Dosyp ze 3-4 cm żwirku (drobnego) -aby kupione zielicho miało gdzie korzonki swoje zczepić
Przy okazji zwiększy się powierzchnia dla bakterii
Awatar użytkownika

Autor
Rafalk
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: pn mar 26, 2012 7:58 am
Lokalizacja:
Płeć:

Filtr zewnętrzny

#11

Post autor: Rafalk »

Właśnie rozglądałem się za filtrami zewnętrznymi i chyba kupie po wypłacie :o coś takiego:

FILTR ZEWNĘTRZNY EHEIM 2224 KOMPLET. 8 WAT/500 l/h

Obrazek

lub coś takiego: FILTR KUBEŁKOWY 304 DO AKWARIUM 500L +GRATIS

http://allegro.pl/filtr-kubelkowy-304-d ... 17865.html

-- Pn mar 26, 2012 6:04 pm --

Nie zapomnij o korzeniach :-P

Korzenie już są, właśnie się gotują z dębu
Właściciel serwisu: http://www.cinemaworld.com.pl
Rybki, modding PC, IT i nowoczesne technologie (gry i kobiety muszą poczekać :) )
ODPOWIEDZ