Puerki...dziwna sprawa, kopać dno czy czekać?

Krewetki, ślimaki i inne
ODPOWIEDZ

Autor
speedymika
Bywalec
Posty: 72
Rejestracja: pt paź 22, 2010 9:35 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Puerki...dziwna sprawa, kopać dno czy czekać?

#1

Post autor: speedymika »

Witam
2 mce temu kupiłam 2 pary puerków. Niestety, raczki były dość długo w podróży, nie z mojej winy, i jedna z samic nie przetrwała.
Tak więc miałam do niedawna 2 samce i samicę.
Widywałam kilka razy sytuacje, ze jeden z samców "dorwał się" do samicy, a drugi podchodził i walczył, w trakcie stosunku tamtych dwojga. Zawsze kończyło się ucieczką samicy i po jakimś czasie walki samców, ucieczką jednego z nich.
Od tygodnia widuję tylko jednego samca. Inwalida się stał, ma tylko jedne szczypce. Samicy i drugiego samca nie widziałam.
Zaglądam wszędzie, ale nie ma ich.
Nie znalazłam informacji w necie, jak wygląda rozmnażanie? Tzn czy samica mogła zaciążyć, i na jakiś czas (jaki?) zniknąć z pola widzenia do kryjówki? A co z drugim samcem?
Wydaje mi się że mogło być tak, że zaczęło się jak zwykle, ale skończyło się śmiercią drugiego samca, uszkodzeniem pierwszego, i śmiercią samicy w trakcie....
Nie chcę rozkopywać wszystkiego, podnosić korzeni, bo mam ikrę bojowników i się rozwali gniazdo, może taka sytuacja w przypadku zapłodnienia samicy (że jej nie widać długo) jest normalna?
Awatar użytkownika

MishaMish0wsky
Uczestnik
Posty: 46
Rejestracja: śr lut 24, 2010 6:39 pm
Lokalizacja: Warszawa, Sadyba
Płeć:

Re: Puerki...dziwna sprawa, kopać dno czy czekać?

#2

Post autor: MishaMish0wsky »

zdecydowani samica może się ukrywać jeżeli nosi jajeczka, jak długo? tak długo jak będzie nosić jajeczka:P

Autor
speedymika
Bywalec
Posty: 72
Rejestracja: pt paź 22, 2010 9:35 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Puerki...dziwna sprawa, kopać dno czy czekać?

#3

Post autor: speedymika »

No a jak długo może je nosić? I co potem, jak złoży to wyjdzie z kryjówki?
Awatar użytkownika

Witek Miszczak
Bywalec
Posty: 67
Rejestracja: wt sty 04, 2011 12:20 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Puerki...dziwna sprawa, kopać dno czy czekać?

#4

Post autor: Witek Miszczak »

Samiczki z jajkami ukrywają się przed wszystkim, praktycznie nie jedzą. Z jajeczek wylęgają się raczki w ciągu 3-5 tygodni w zależności od temperatury (czym cieplej tym krócej). Jeżeli to pierwszy raz, szansa na uzyskanie młodych jest minimalna, gdyż młode samice często gubią jajka lub je zjadają, często też są niezapłodnione. Dobrą praktyką w takiej hodowli jes tzapewnienie schronienia w postaci grot zrobionych z kamieni bądź korzeni,które można podlgądać. Oczywiście układ 2 samce na jedną samiczkę jest zdecydowanie nieszczęśliwy. W hodowli stosuje się układ od 1/10 do 1/3, wtedy chuć samca znajduje ujście wśród haremu.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ