Pierwsze akwarium - 100 l

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ

Autor
Etel
Gość

Post autor: Etel »

Cześć,
Jestem absolutnie początkująca - to będzie moje pierwsze akwarium. Na razie wybrane jest miejsce i rozmiar - ok. 100 l. Jeśli idzie o obsadę, to spodobała mi się rada, żeby zacząć od tego, co się najbardziej podoba i do tego dobrać resztę :) . Moim must have została Black Molly. Oczywiście, jako początkująca chciałabym dużo i rozmaicie :) . Myślałam więc o dołożeniu do molinezji dwóch zbrojników i kilku kirysków (5-6?), nie wiem jeszcze jakich. I gupików. Czyli Ameryka Południowa z grubsza. No i chyba powinny przeżyć w temperaturze 26 stopni przy pH 7,2 (warszawska kranówa).
Jednak po przeanalizowaniu przelicznika 1 litr wody na 1 cm bieżący ryby :wink: wyszło mi, że gupiki się już nie zmieszczą... No i pytanie - jeśli będą dwa zbrojniki a kirysków powinno być przynajmniej 5-6, to ile "upchnąć" do tego molinezji? Kusi mnie zresztą, żeby wymieszać czarne i złote molinezje.

No i drugie pytanie. Przymierzam się do takiego zbiornika https://trzmiel.com.pl/akwarystyka-slod ... -led-bialy
Zakładam, że filtr w zestawie nie będzie wystarczający. Na kubełkowy nie mam miejsca, myślałam o kaskadowym, ale co z pokrywą? Pokrywa być musi (koty). Drugi wewnętrzny? Co radzicie?
A grzałka i oświetlenie z zestawu wystarczą?

Pozdrawiam,
Etel

KarolX22
Zapaleniec

Post autor: KarolX22 »

Etel
Pytanie jakie akwarium będzie duże dokładnie dla molinezji najmniejsze akwarium w jakim mogą być to tak 112l 80 cm długości ale lepsze było by takie 200l 100cm długości. Też trzeba pamiętać że molinezje mnożą się szybko i trzeba mieć co zrobić z młodymi. I też woda nie jest jakaś idealna dla molinezji bo one wolą tak ph 7,5. Też nie ma co za dużo ryb wpuszczać bo tylko problemy będą. Molinezje nie są aż tak dobrą rybą dla początkujących bo zbyt szybko się rozmnażają. Zbrojniki też mogą się rozmnożyć i też wydaje mi się że minimum dla nich 112l. A jak chodzi o kiryski to należy pamiętać że duża część kirysków woli chłodniejsza wodę i do 26 °C nie wszystkie się nadają.
Dodano do tego postu po 46 sekundach
Najlepiej narpiew przemysl jakie akwarium możesz postawić i wtedy łatwiej będzie coś poradzić.
Dodano do tego postu po 1 minucie 30 sekundach
Etel pisze: pt cze 21, 2024 11:11 pm Kusi mnie zresztą, żeby wymieszać czarne i złote molinezje.
To nie jest dobra decyzja bo po nich wyjdzie mieszane potomstwo a na takie zbyt to naprawdę ciężko będzie znaleźć.
Dodano do tego postu po 1 minucie 20 sekundach
Jak chcesz naprawdę molinezje to pamiętaj że czym większe akwarium dla nich tym lepiej bo to nie jest aż taka mała ryba i musisz być pewna że jak się rozmnaża to będziesz miała na nie zbyt.

Autor
Etel
Gość

Dzięki za odpowiedź :)
To akwarium, które zalinkowałam ma 105 litrów, 75x35x40. Brałam pod uwagę jeszcze to: https://trzmiel.com.pl/akwarystyka-slod ... wa-led-d-n , czyli 112 l, 80x35x40. Pierwsze wygrało ze względów estetycznych, drugie to rozmiarowe maximum, na które mogę sobie pozwolić.

Przeczytałam właśnie długi wątek o problemach z rozmnażaniem zbrojnika, więc nie brałam pod uwagę, że to problem może być :wink: . A może dać oba jednej płci? Czy pojedynczy nie będzie zbyt samotny?

Ryby wybierałam oczywiście z listy "łatwych ryb polecanych dla początkujących" - czy groźba ewentualnej "klęski urodzaju" nie będzie dotyczyła większości ryb z tej grupy? Taki paradoks, że skoro łatwe w hodowli, to łatwo się będą rozmnażać? Przyznam, na razie martwiłam się głównie o to, żeby moje ryby przeżyły...

Co do mieszania molinezji - osobiście uważam, że "pszczółki" i "dalmatyńczyki" też są śliczne, ale rozumiem problem i, masz rację, zostanę przy samych czarnych. Chyba że rodzina kategorycznie zażąda koloru - wtedy będą same złote. 2 + 4 ?

Ph na poziomie 7,2-7,3 deklarują wodociągi, osobiście z kranu nie sprawdzałam. Myślę, że da się delikatnie podnieść w razie potrzeby.

Mauree
Zapaleniec

Post autor: Mauree »

Molinezje w jednym kolorze są mniej awanturujące się, jak samiec alfa chce pogonić innego, to w stadzie o podobnych kolorach cele mu się myla . Ja bym
radziła więcej niż standardowe 6, w większej grupie lepiej się zachowuja
Dodano do tego postu po 6 minutach 10 sekundach
Akwarium dla nich musi być mono obsadzone roślinami, żeby miały kryjówki oraz aby mogły je obskubywac z glonów, to są takie wodne krówki, cały dzień się pasa

KarolX22
Zapaleniec

Etel pisze: pt cze 21, 2024 11:11 pm Przeczytałam właśnie długi wątek o problemach z rozmnażaniem zbrojnika, więc nie brałam pod uwagę, że to problem może być . A może dać oba jednej płci? Czy pojedynczy nie będzie zbyt samotny?
Jeśli chodzi o rozmnażanie to też zależy od gatunku zbrojników a najlepszymi na początek są ancistrusy tylko też łatwo się rozmnażają.
Dodano do tego postu po 14 minutach 21 sekundach
Etel
Myślę że 2+4 będzie spoko jeśli chodzi o molinezje. Z kirysków to mogę zaproponować kiryski sterbai które nadają się do 26°C. I dałbym ich tak z 6-8.
Etel pisze: pt cze 21, 2024 11:11 pm No i drugie pytanie. Przymierzam się do takiego zbiornika https://trzmiel.com.pl/akwarystyka-slod ... -led-bialy
Zakładam, że filtr w zestawie nie będzie wystarczający. Na kubełkowy nie mam miejsca, myślałam o kaskadowym, ale co z pokrywą? Pokrywa być musi (koty). Drugi wewnętrzny? Co radzicie?
A grzałka i oświetlenie z zestawu wystarczą?
Filtr jest za mały w tym zestawie. Wewnętrzny wystarczy choć lepszy byłby kubełek. Taki co ma 1000 l/h przepływu będzie idealny. Ogólnie sama musisz zdecydować czy kupujesz zestaw czy sama kompletujesz sprzęt. Przy zestawie filtr do wymiany o oświetleniu się nie wypowiem bo w tym temacie jestem zielony.

Mauree
Zapaleniec

Jeśli to chodzi o mój wątek, to on nie jest o problemach z rozmnażaniem zbrojnikow, tylko o problemach z akwarium, które nie chce rosnac🙂. Nie każda para zbrojnikow w ogóle ma małe, niektóre zbrojniki tej samej płci sie dogadują, inne nie, jedne sie oswajają, inne nie . Każdy ma inna osobowość ale w ogóle to ancistrusy są bardzo łagodne i bardzo inteligentne

Autor
Etel
Gość

Mauree pisze: sob cze 22, 2024 9:25 pm Jeśli to chodzi o mój wątek
A nie, to było 72 l zbrojasy :-D . Twój roślinny wątek też czytałam, bo zanim wpuszczę ryby, to muszę zielsko zainstalować i to, jak piszesz, sporo.
KarolX22 pisze: sob cze 22, 2024 9:03 pm Filtr jest za mały w tym zestawie. Wewnętrzny wystarczy choć lepszy byłby kubełek. Taki co ma 1000 l/h przepływu będzie idealny. Ogólnie sama musisz zdecydować czy kupujesz zestaw czy sama kompletujesz sprzęt. Przy zestawie filtr do wymiany o oświetleniu się nie wypowiem bo w tym temacie jestem zielony.
Patrzyłam na "gołe" akwaria, ale nie było łatwo pokrywę dobrać, a pokrywa być musi. Więc pomyślałam, że może kupić takie i wymienić filtr albo domontować drugi. Rozważałam jeszcze kaskadowy, bo kompletnie nie mam pomysłu, gdzie wcisnąć kubełek. Zasadniczo wolę dobierać elementy samodzielnie - zestawy rzadko są godne zaufania. Jeszcze się rozglądam po sklepach i próbuję skompletować listę niezbędnych elementów.
KarolX22 pisze: sob cze 22, 2024 9:03 pm Z kirysków to mogę zaproponować kiryski sterbai które nadają się do 26°C. I dałbym ich tak z 6-8.
Sterbai strasznie mi się podobają, ale bałam się, że będzie dla nich za ciepło. Jeśli to dla nich ok, to super. Brałam jeszcze pod uwagę wenezuelskie.
To co ze zbrojnikami - brać jednej płci, czy ryzykować parę ancistrusów?
Czy pięć cm różnicy w długości akwarium (7 l) ma znaczenie? 105 czy 112 l?

Mauree
Zapaleniec

Uważam, że interakcje między para rybek są bardzo ciekawe, młode zbrojniki przeważnie trzymają się w grupach, więc chyba lepiej wziąć dwa.jesli kupujesz młode, kilkumiesięczne to płeć jest dość trudno określić, może się okazać w przyszłości, że są innej płci niż się zakładało
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz

Post autor: Miro »

Etel
Kirysek to nie ryba dla ciebie. Kirysek szuka jedzenia na dnie zbiornika
a molinezja pobiera z powierzchni i z toni.
Dla kirysków mało co zostanie. Zaczniesz dokarmiać kiryski więc molonezje będą podwójnie karmione.
Żeby trzymać kiryski trzeba mieć trochę praktyki.
Zbrojniki . to ryba do dojrzałego- starego akwarium. Potrzebuje glonów i drewna w akwarium.
Nie jest tak widoczna jak molinezje , nie pływa w toni jak molinezja , potrzebuje zakamarków.
To jest ryba nocna. Często bije się z kiryskami o miejsce na dnie, miejsce do żerowania.
Etel
żeby utrzymać przy życiu akwarium trzeba mieć trochę praktyki.
To jest jak z " młodym kierowcą " Żeby nauczył się poruszać po drogach nie powinien po kursie wsiadać do MacLarena.
Tylko do starego ....Fiata. :keep:
Etel jeżeli upierasz się przy molinezjach zacznij od paru szt. tej samej płci a po pól roku jak przeżyją i jak będą rosły rośliny zacznij wzbogacać obsadę.

Mauree
Zapaleniec

Miro ma rację, połowa mojego wysiłku to jak nakarmić zbrojniki żeby molinezje im nie wyzarly . I mój pierwszy zbrojnik był już duży, dwuletni i mało czego się bał, a młode są bardzo nieśmiałe i jedzą powolutku

Autor
Etel
Gość

Miro pisze: ndz cze 23, 2024 8:48 pm To jest jak z " młodym kierowcą " Żeby nauczył się poruszać po drogach nie powinien po kursie wsiadać do MacLarena.
Tylko do starego ....Fiata.
Ooo... z tym się, jako osoba, która nie tak dawno odświeżała swoje nieco zardzewiałe prawo jazdy (na starym fiacie robione), zasadniczo nie zgodzę :-D . Nowe samochody mają wiele bajerów, które ułatwiają życie niedoświadczonemu kierowcy - niech praktykuje na tym, czy będzie jeździł :cool: .

W obu natomiast przypadkach, i akwarystycznym, i motoryzacyjnym, nie powinien za mocno wciskać gazu... I spokojnie, nie zamierzam. Na razie jestem na etapie zbierania informacji i robienia listy zakupów. Potem zamierzam postawić akwarium z roślinkami, kamykami i korzonkami (skomponowane pod konkretną obsadę, dlatego od niej zaczęłam pytania) i pozwolić mu dojrzewać tak długo, jak będzie trzeba. Jak będę zadowolona ze stanu roślin i parametrów wody, to będę stopniowo rybki zapraszać. To chyba rozsądny plan.

Dlatego właśnie piszę na tym forum - żeby mi mądrzejsi doradzili, czy na początek zaprosić parkę zbrojników, czy cztery panie molinezje (bo docelowo się przy molinezjach upieram). Czy kirysy dogadają się z molinezjami, czy jednak nie (bo przy kirysach się nie upieram)? Czy kamienie mogą być z pola, czy wyłącznie sklepowe? Żwirek, czy piasek? Itd...

Mauree
Zapaleniec

Jeśli kiryski to piasek, ewentualnie podłoże z kulek lawy, bo one muszą kopać w dnie delikatnymi pyszczkami. Kiryski się dogadują z innymi rybami, tylko mogą z molkami przegrywać w konkurencji o pokarm
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru

Post autor: Ziemiojad »

Kiryski to się nie karmi pokarmem dla molinezji, czy innych ryb. Nie ma co liczyć że te ryby będą zjadać odpadki i czyścić dno. To bujda.
Corydoras trzeba karmić pokarmem dedykowany dla ryb dennycb. Pastylki, tabletki dla sumów i kirysków są powszechnie dostępne w sklepach, różnych producentow.
Piasek! To podstawa dla tych ryb.

Mauree
Zapaleniec

W 100 procentach się zgadzam. Warto tylko dodać, że molinezje potrafią znaleźć każdy najmniejszy okruszek karmy dla ryb dennych i go wyżreć kiryskom z pyska

Autor
Etel
Gość

Nie wiedziałam, że one takie wredne są, te molinezje. To trudno powiedzieć, że się dogadują, jak próbują zagłodzić biedne kiryski. Myślałam, że nie zapuszczają się blisko dna. Teraz się waham, czy docelowo kiryski mają być :-?
No właśnie, jeśli chodzi o dno. Co pod piasek/żwirek jeśli ma być dużo roślin? Jakie macie doświadczenia? Lepiej dać ziemię, czy same te gliniane kulki?

Czy ktoś decydował się na samodzielne preparowanie kamieni lub korzeni? Czytam wszędzie, że kupne bezpieczniejsze, ale... To kosztowne elementy, a jak zobaczyłam w sklepie zoologicznym, jak leżą bezpośrednio na podłodze tuż przy alejce (prawie butem potrącasz) bez żadnej osłony i uświadomiłam sobie, że musi na nich zalegać cały kurz warszawskiej ulicy, to przestałam być taka pewna. I teraz nie wiem, czy trudniej usunąć z rodzimych zanieczyszczenia biologiczne, czy z kupnych drobiny asfaltu :( . I trudno przewidzieć, co jeszcze.

KarolX22
Zapaleniec

Etel
Ja osobiście do swojego akwarium przygotowuje korzenie dokładnie to nawet nie korzenie tylko gałęzie. Korzenie pozyskuje się z martwego od dłuższego czasu drzewa. I ja tylko okorowałem i moczę i zaś tylko je umyje wodą i do akwarium dam niektórzy zalecają żeby drewno wygotować w solance ale nie każdy ma taką możliwość. Ogólnie o preparowaniu drewna i karmieni jest dużo informacji w internecie więc możesz bez problemu znaleźć.

Mauree
Zapaleniec

Molinezje nie są wredne, tylko są wiecznie głodne i bardzo sprytne. Dlatego mając molinezje, jeśli kupować rybki denne, to wyrosniete i karmić w nocy
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz

Post autor: Miro »

Mauree pisze: śr cze 26, 2024 5:46 pmkarmić w nocy
ryby jak poczują żarcie to i w nocy "wstaną" na posiłek ;)

Mauree
Zapaleniec

To prawda, ale np zbrojniki po ciemku są odważniejsze i śmielej jedzą. Nie oddają żarcia tak łatwo jak przy zapalonym świetle. Nie wiem jak kiryski

Logic07
Gaduła

Post autor: Logic07 »

Mój zbrojnik tak się przyzwyczaił że jak gaśnie światło to już czeka przy karmniku w dzień też jadł ale rzadziej chyba jak był mocno głodny i musiał
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”