3 zgony w akwarium

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ

Autor
Haram
Gość
Posty: 3
Rejestracja: wt kwie 16, 2024 12:21 pm
Lokalizacja: Gdańsk

3 zgony w akwarium

#1

Post autor: Haram »

Cześć, coś niedobrego dzieje się w moim akwarium i proszę o pomoc w zrozumieniu o co chodzi. Akwarium w miarę nowe, szczegóły poniżej. W przeciągu 3 ostatnich dni z akwarium wyciągnąłem martwego neonka (3 dni temu), kiryska (wczoraj) i zbrojnika (dzisiaj). Dodatkowo, po wpuszczeniu do akwarium 2 pielęgniczek boliwijskich 9 dni temu zniknęło bez śladu kilka neonów, ale myślę że to może być kwestia niezależna, bo tu winowajcy niejako narzucają się sami (ale dla porządku piszę też o tym). Bardziej niepokoją mnie ostatnie zgony kiryska i zbrojnika. Zrobiłem dzisiaj test wody - paskowy tetry - wyniki wyglądają oki (szczegóły niżej). Kiedyś już miałem akwarium, ale to było wiele lat temu i można uznać, że jestem początkujący. Gorąca prośba o pomoc w zrozumieniu skąd te zgony.

1. Litraż zbiornika – 105 l
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał – ryby wpuszczone 2 tygodnie temu, wcześniej filtrowany 2 tyg oraz dodany uzdatniacz,
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas – Kubełek Aquael ultrafilter 900, wypełnienie oryginalne, chodzi 24h/dobę; wylot wody przefiltrowanej poniżej linii tafli, więc dodatkowo dałem brzęczek
4. Gatunki i ilość ryb – 2 skalary, 2 pielęgniczki boliwijskie (dodane tydzień po reszcie), 5 zwinników, 3 neonki czerwone (pierwotnie 9), 3 kiryski julii, 2 zbrojniki
5. Gatunki i ilości roślin – 1 x anubias, 2 x orzechy wąskolistny, kilka kępek limnophila
6. Podłoże – najpierw dałem biały grys, potem dorzuciłem na wierzch drobnego żwirku kwarcowego
7. Inne sprzęty – brzęczek do napowietrzania akwarium 100-200l; wyłączany na noc
8. Ozdoby, korzenie – kokos i korzeń
9. Pokrywa – jak w zestawie aquael leddy 75
10. Oświetlenie – jw
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) – przy sadzeniu roślin dałem nawóz w tabletkach, uzdatniacz wody na start; pokarm głównie suchy
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny] 1, NO[inddolny]3[/inddolny] 10, pH, KH 6, GH 8, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl 0, itp.) – wg testu paskopwego tetry 6 w 1
13. Temperatura w zbiorniku – 25 st
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W – T / 100
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) – pierwszą podmianę wody (ok. 10%) zrobiłem 3 dni temu, nie uzdatniałem przed wprowadzeniem do akwa; filtra jeszcze nie czyściłem
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) – jak w pkt 2 i 15
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja? Rybki od 2 tyg, poza pielęgniczkami, które weszły 9 dni temu.
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano? U mnie nie, wcześniej nie wiem,
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY - 3 zgony, 4 zaginięcia jak w opisie powyżej.
20. Zdjęcie –Obrazek

Mauree
Gaduła
Posty: 165
Rejestracja: sob maja 06, 2023 6:29 pm
Lokalizacja: Sopot

3 zgony w akwarium

#2

Post autor: Mauree »

NO2 nie wystarczy badać testami laskowymi, koniecznie kup test kropelkowy. Powinno wynosić 0 , tak do 0,1 mg na litr. Poziom 1 jest już bardzo szkodliwy dla ryb. Podmień 1/3 wody i dodaj preparat z bakteriami nitryfikacyjnymi, nie uzdatniacz . Powiedz czego używasz pod terminem uzdatniacz
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2386
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

3 zgony w akwarium

#3

Post autor: Ziemiojad »

Haram
Kiedy dokładnie założyłeś akwarium? Jeśli rozumiem dałeś ryby dwa tygodnie po wlaniu wody do akwarium? Jeśli tak to akwarium po prostu nie nadaje się do życia dla zwierząt.
I na sprawa. Kupujesz ryby, które są stadne czyli lubią i potrzebują towarzystwa swojego gatunku w większych ilościach a ty kupujesz po 2 czy 3 sztuki. Lepiej mieć mniej gatunków ryb a więcej. Naprawdę.
Awatar użytkownika

A.G.A.
Moderator
Posty: 3155
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: Agnieszka
Płeć:

3 zgony w akwarium

#4

Post autor: A.G.A. »

Tak jak napisał Ziemiojad, akwarium jest niedojrzałe. Prawdopodobnie zaczyna dojrzewać właśnie teraz a to każe spodziewać się dalszych zgonów ryb.
Zbyt wcześnie wpuściłeś życie do zbiornika i z tego co widzę, nie było czasu na stopniowe zarybianie.
Co w tej sytuacji?
Jeśli masz kogoś znajomego z dojrzałym zbiornikiem, daj ryby na " przechowanie" i pozwól swojemu akwarium dojrzeć. Kup, pożycz testy kropelkowe i sprawdź parametry.
Odsyłam Ciebie do Kącika początkującego akwarysty na FAWA. Poczytaj. Tam jest dużo mądrych, bardzo ważnych informacji.

https://www.fawa.pl/viewforum.php?f=38
- how do you know they were your people?
- I don't remember what they looked like and I forgot what they said
but I still remember how I felt with them... they're just my people.

Autor
Haram
Gość
Posty: 3
Rejestracja: wt kwie 16, 2024 12:21 pm
Lokalizacja: Gdańsk

3 zgony w akwarium

#5

Post autor: Haram »

Dzięki za wszystkie uwagi, nie myślałem że założenie zbiornika jest takie skomplikowane. W sklepach (a byłem w niejednym) odczekanie 2 tyg, to był max przygotowań o którym wspominano.
A.G.A. pisze: śr kwie 17, 2024 6:33 am Co w tej sytuacji?
Jeśli masz kogoś znajomego z dojrzałym zbiornikiem, daj ryby na " przechowanie"
Jest jakiś plan B? Nie mam znajomych akwarystów. Jak zwiększyć szansę ryb na przetrwanie tego procesu?

Mauree
Gaduła
Posty: 165
Rejestracja: sob maja 06, 2023 6:29 pm
Lokalizacja: Sopot

3 zgony w akwarium

#6

Post autor: Mauree »

Jeśli nie masz co zrobić z rybami to pozostają Ci tylko duże częste podmiany wody i dobre preparaty bakteryjne np Seachem stability oraz wkłady do filtra absorbujące amoniak odpowiednie do Twojego modelu filtra

Autor
Haram
Gość
Posty: 3
Rejestracja: wt kwie 16, 2024 12:21 pm
Lokalizacja: Gdańsk

3 zgony w akwarium

#7

Post autor: Haram »

Dzięki za wszystkie rady! Dodałem bakterie nitryfikacyjne, robię niewielkie podmiany i kontroluję jakość wody. NO2 cały czas nieznacznie podwyższone (1 mg/l), ale nie rośnie. Reszta parametrów w normie. Dalszych zgonów nie ma, ryby wydają się być w dobrej dyspozycji. Może dadzą radę do czasu, aż się biochemia ustabilizuje.
ODPOWIEDZ