Akwarium NEWA, model NMO 30

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
Artysta
Gość
Posty: 5
Rejestracja: pn lut 19, 2024 1:43 pm
Lokalizacja: Gliwice
Na imię mam: Artysta
Płeć:

Akwarium NEWA, model NMO 30

#1

Post autor: Artysta »

Dzień dobry,
jestem kompletnie zielony w temacie akwarystyki więc przychodzę do was.
Przyciągnęła mnie bardziej chęć mojego syna do swojego pierwszego wodnego świata. Na pierwszy strzał miała pójść kula z welonką. A no bo nie trzeba się zajmować, przeżyć przeżyje pewnie miesiące, dawać tylko jeść i czasem wymienić wodę. Ale im dłużej czytałem to dowiaduje się, że chyba nie tędy droga? No i jest coś jeszcze co przykuło mój wzrok. A mianowicie akwarium kostka. Świetnie to wygląda no i dla rybek chyba im większy dom tym lepszy.

Pytania nowicjusza:
-czy sprzęt NEWA, model NMO 30 jest ok?
Podoba mi się kompaktowość tej kostki i opcja 3w1 (filtr oświetlenie + grzałka w jednym miejscu, estetycznie schowane)
Nowy mogę kupić w cenie 300zł. Sama kostka z tego co oglądałem kosztuje 100zł + będę musiał dokupić sprzęt. Pytanie czy więcej wydam niż 200zł na sprzęt kompletując od podstaw?

- co oprócz domowników, oraz flory będę musiał dokupić do takiego zestawu i ile mnie to orientacyjnie ostatecznie wyniesie?

- czy jako laik nie doprowadzę od razu do katastrofy wymarcia życia, chorób roślin itp? Czy dużo trzeba się zajmować później tym światem? Czy jest to czasochłonne hobby?


Dziękuję pięknie wszystkim za odpowiedzi.

Krolic
Moderator
Posty: 798
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Akwarium NEWA, model NMO 30

#2

Post autor: Krolic »

Cześć :) mamy bardzo fajny kącik poczatkującego akwarysty viewforum.php?f=38
30 l kostka nadaje sie dla krewetek.. można je naprawdę fajnie zorganizować i sa mega ciekawymi stworzeniami.
Artysta pisze: pn lut 19, 2024 2:04 pm Na pierwszy strzał miała pójść kula z welonką
kule słabo nadają sie na akwaria. a tym bardziej dla welonki.. te ryby dorastaj do sporych rozmiarów i w kulach bardzo się meczą.
Fajnie że najpierw szukasz wiedzy a potem ryby :) zazwyczaj jest dokładnie odwrotnie :)

Autor
Artysta
Gość
Posty: 5
Rejestracja: pn lut 19, 2024 1:43 pm
Lokalizacja: Gliwice
Na imię mam: Artysta
Płeć:

Akwarium NEWA, model NMO 30

#3

Post autor: Artysta »

Przeniesie mnie tam ktoś, proszę :-)?

Ale kostka dla małych ryb typu Gupik, Kolcobrzuch? Chyba też by uszła?

Krolic
Moderator
Posty: 798
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Akwarium NEWA, model NMO 30

#4

Post autor: Krolic »

Artysta pisze: pn lut 19, 2024 2:40 pm Przeniesie mnie tam ktoś, proszę
podesłałem link :
Krolic pisze: pn lut 19, 2024 2:26 pm viewforum.php?f=38
)
Artysta pisze: pn lut 19, 2024 2:40 pm Ale kostka dla małych ryb typu Gupik, Kolcobrzuch? Chyba też by uszła?
30 l to naprawdę mały zbiornik. Mozę zastanów się nad chociaż 54 l ...

Lidka
Uczestnik
Posty: 27
Rejestracja: pn lut 22, 2016 1:39 pm
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Lidia

Akwarium NEWA, model NMO 30

#5

Post autor: Lidka »

Artysta pisze: pn lut 19, 2024 2:40 pm Ale kostka dla małych ryb typu Gupik, Kolcobrzuch? Chyba też by uszła?
Kolcobrzuch karłowaty na początek to raczej nie bardzo, bo powinno się go karmić pokarmem żywym, mrożonym. Taki pokarm przed podaniem powinno się każdorazowo wypłukać, co na dłuższą metę może okazać się upierdliwe i zniechęcające.

Autor
Artysta
Gość
Posty: 5
Rejestracja: pn lut 19, 2024 1:43 pm
Lokalizacja: Gliwice
Na imię mam: Artysta
Płeć:

Akwarium NEWA, model NMO 30

#6

Post autor: Artysta »

A w kwestii sprzętu co możecie powiedzieć? Jak sytuacja z eksploatacja? Czy łatwo znajdę zamienniki w przypadku awarii? Filtr, grzałka?
Dodano do tego postu po 4 godzinach 20 minutach 57 sekundach
Znalazłem chyba coś ciekawszego, a mianowicie aquael optibent. Czytałem wiele lepszych opinii nt. firmy aquael. Newa chyba sobie odpuszczę

Krótkie pytanie. Kupować zestaw w cenie 499zł czy osobno akwarium w cenie 240zł i dokupić osobno resztę?
Nie znam się zupełnie i chyba też nie szukam jakiegoś turbo drogiego sprzętu. Ma działać, być łatwe w obsłudze, mieć tanie części zamienne/eksploatacyjne. Co polecacie? Czy w cenie 260zł (czyli różnicy pomiędzy samym szkłem a zestawem) znajdę osprzęt podobny albo lepszy od tego w zestawie?

Link do zestawu:

https://www.aquael.pl/produkty/akwaryst ... ibent-set/

Dzięki.
Awatar użytkownika

andriejewicz
Gaduła
Posty: 187
Rejestracja: śr wrz 08, 2021 12:59 pm
Lokalizacja: wawa

Akwarium NEWA, model NMO 30

#7

Post autor: andriejewicz »

Artysta

https://www.akwarystyczny24.pl/produkt/ ... gJXfvD_BwE
promka nawet jakaś jest na zestaw :)
różnica w cenie widoczna gołym okiem, a i litraż większy. kwestia czy tą "designerskość" z OptiBent musisz posiadać....
********************************
Lepiej mądrze dreptać, niż głupio biec.

Autor
Artysta
Gość
Posty: 5
Rejestracja: pn lut 19, 2024 1:43 pm
Lokalizacja: Gliwice
Na imię mam: Artysta
Płeć:

Akwarium NEWA, model NMO 30

#8

Post autor: Artysta »

499zł OptiBent zestaw można kupić. 300zł Shrimp - racja. Ale baniak jakby dużo ładniejszy :-)

199zł sam baniak. Pytanie ile na kaskade wydam, jakieś dobre światło i grzałkę? Ponoć filtr w tym zestawie optiBent porażka (za mały? nie wiem nie znam się ).

Dzięki.
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4942
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Akwarium NEWA, model NMO 30

#9

Post autor: Miro »

Artysta
to co ty proponujesz to nie jest akwarium, to jest " lampka nocna" .
W takim małym zbiorniku nie trzyma się ryb takich jak zaproponowałeś .
Każda rybka potrzebuje przestrzeni do pływania.
To nie jest akwarium dla ciebie, dla początkującego akwarysty.
Jeżeli chcesz zrobić przyjemność synowi i nauczyć opieki nad żywym stworzeniem załóż większe akwarium .
Nie sugeruj się ładnym zdjęciem zbiorników w reklamie. Takiego efekty nie osiągniesz.

Autor
Artysta
Gość
Posty: 5
Rejestracja: pn lut 19, 2024 1:43 pm
Lokalizacja: Gliwice
Na imię mam: Artysta
Płeć:

Akwarium NEWA, model NMO 30

#10

Post autor: Artysta »

Nie mam miejsca na duże akwarium. Poza tym większe rozmiary tym większe wydatki itd
To jest kilkuletnie dziecko. Jemu nie potrzeba zbiornika 200l żeby się cieszyć.

2-3 gupiki albo krewetki nie mogą pływać w akwarium 30l? Coś mi się nie wydaję...

A co do osiągniętego efektu to też nie rozumiem. Na YT oglądając kostki 30l ludzie mieli takie cuda, że efekt z reklamy to tandeta...
Nie rozumiem za bardzo dlaczego od razu mam się porywać na duże akwarium skoro nie potrafię się obejść z małym i nie wiem czy mi oraz synowi się to spodoba :-)

Mauree
Gaduła
Posty: 164
Rejestracja: sob maja 06, 2023 6:29 pm
Lokalizacja: Sopot

Akwarium NEWA, model NMO 30

#11

Post autor: Mauree »

Dla kilkuletniego dziecka akwarium jest za trudne. Będą zgony i będzie płacz. Lepiej pomyśleć o jakimś małym zwierzaczku, który oddycha powietrzem atmosferycznym
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Akwarium NEWA, model NMO 30

#12

Post autor: Ziemiojad »

Artysta pisze: wt lut 20, 2024 1:18 pm Na YT oglądając kostki 30l
Wiesz, że te pokazowe akwaria istnieją czasem tylko na potrzeby filmu? Wszystkie te aquascapingowe akwaria to akwaria na pokaz. Na krótki czas.
Dodano do tego postu po 42 sekundach
Artysta pisze: wt lut 20, 2024 4:01 pm dlaczego od razu mam się porywać na duże akwarium skoro nie potrafię się obejść z małym i nie wiem czy mi oraz synowi się to spodoba
Bo dziwnie to jest, ale mniejsze akwarium jest trudniejsze w utrzymaniu niż większe.
Dodano do tego postu po 2 minutach 6 sekundach
Artysta pisze: wt lut 20, 2024 1:18 pm nie wiem czy synowi się to spodoba

Jeśli syn ma kilka lat to będzie mu się podobać jeden dzień. Może tydzień. Potem to będzie dla was tylko ciężar.
Chyba że zrobisz od razu dobrze jak dla was.


Dzieci szybko się nudzą wszystkim. A szczególnie zwierzęciem, którego nie można pogłaskać.
Dodano do tego postu po 1 minucie 28 sekundach
Oczywiście zrobisz i tak jak zechcesz. Ale najczęściej takie osoby następny post piszą w dziale choroby. Bo kupiły ryby w tym samym dniu co akwarium.

KarolX22
Gaduła
Posty: 197
Rejestracja: ndz gru 12, 2021 2:21 am
Lokalizacja: Kalisz

Akwarium NEWA, model NMO 30

#13

Post autor: KarolX22 »

Lidka pisze: pn lut 19, 2024 9:02 pm A co do osiągniętego efektu to też nie rozumiem. Na YT oglądając kostki 30l ludzie mieli takie cuda, że efekt z reklamy to tandeta...
Tylko też pamiętaj że samemu bez doświadczenia w robieniu aranżacji nie osiągnie się takich efektów.
Artysta pisze: wt lut 20, 2024 1:18 pm Nie rozumiem za bardzo dlaczego od razu mam się porywać na duże akwarium skoro nie potrafię się obejść z małym i nie wiem czy mi oraz synowi się to spodoba
Akurat tu się nie zgodzę przy małym akwarium bardzo łatwo coś zrobić źle. A np akwarium o długości 60cm nie zajmuje dużo więcej miejsca a zawsze łatwiej jest je prowadzić. I też narpiew radzę poświęcić czas na edukację niż kupić akwarium a później się okaże się same problemy będą i akwarium do likwidacji.
Dodano do tego postu po 5 minutach 7 sekundach
KarolX22 pisze: wt lut 20, 2024 7:50 pm 2-3 gupiki albo krewetki nie mogą pływać w akwarium 30l? Coś mi się nie wydaję...
Dla krewetek jeszcze ale żadna ryba w takim małym akwarium nie może pływać bo też długość zbiornika ma znaczenie a przy kostkach jest mała.
Najpierw polecam zastanowić się czy naprawdę cię to interesuje czy w razie co mogłabyś się zająć akwarium. A poza tym napewno kilku letnie dziecko nie będzie się umiało zająć akwarium i też nie wiadomo czy w trakcie samego dojrzewania zbiornika już mu się nie znudzi. Też należy pamiętać że ryby to też żywe stworzenia i też należy zapewnić im odpowiednie warunki.
ODPOWIEDZ