Wiciowce lub nicienie u ryb?

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ

Autor
nixi
Gość
Posty: 1
Rejestracja: pn lut 05, 2024 4:47 pm
Telefon: 46380318
Lokalizacja: Trondheim
Płeć:

Wiciowce lub nicienie u ryb?

#1

Post autor: nixi »

Dzien dobry! Zakupilam w grudniu 10 teczanek wernera do mojego akwarium (zalozone na poczatku grudnia). Bledem poczatkujacej bylo to, ze nie zauwazylam, ze niektore rybki maja uszkodzone pletwy (prawdopodobnie fin rot). Po przywiezieniu do domu, podczas aklimatyzacji w woreczku zauwazylam, ze jedna rybka jest chora i opada na dno. Odizolowalam ja na kwarantanne, w trakcie nocy umarla. Myslalam ze to fin rot, wiec zaczelam dodawac regularnie sol z aloesem co 2 tygodnie. Pletwy sa ladne, jednak 2-3 tygodnie temu zmarla nastepna rybka, zauwazylam takze ciagnace sie odchody. Ostatnia rybka najpierw zaczela byc chuda i osowiala, odizolowala sie od reszty, potem zaczela plywac w ukosnej pozycji, okolo 45 stopni, oddychac ciezko, opadac gdy aktywnie nie plywala, do tego ciagnace sie odchody, potem chyba dostala bloat, nastepnie oddychala coraz ciezej, przekrwilo sie jej kolo oczy. W koncu widzac jak sie meczy dokonalam eutanazji

1) Akwarium: juwel 180l
2) Zalozone na poczatku grudnia, metoda Walstad, gleboki substrat, masa roslin z roznych zdrowych zbiornikow, bakterie dodane. testy byly wykonywane codziennie, najpierw paskowe, potem takze kropelkowe co kilka dni, wszystko super
3) dwa filtry, jeden gabkowy (dwie gabki) i drugi aquael mini pad filter, plus filtracja przez substrat i rosliny. Filtry dzialaja non stop
4)aktualnie 8 teczanek wernera, dwa glonojady L144, dwa ciernioczki kuhla (czekam na wyleczenie by dodac ich wiecej), 5 krewetek filtrujacych, 14 niebieskich neocardin, slimaki
5) Kilkanascie gatunkow roslin, mech jawajski, weeping moss, dwa rodzaje Crypt, tiger lotus, rogateg, java fern, roatala, ludvigia, duck weed, plus roslinny nadwodne rosnace z akwarium (okolo 8 sztuk bezpiecznnych dla akwarium)
6) jbs aqua basis i piasek, glebokie podloze powyzej 10 cm,
7) napowietrzacz, ammonia alarm i ph alarm, grzalka
8) dragonstone, korzenie z zoologicznego, lotus pad, liscie migdalecznika, ceramika dla krewetek i L144
9)brak pokrywy
10) aquarel leddy slim 32w, plus dodatkowa lampa dla roslin
11) nawozy raz zastosowant sachem fluorite, ale wygalda ze ogolnie rosliny dostaja wystarczajaco z ziemi. Pokarmy: szczypta dziennie: rozdrobniona mieszanka roznych pokarmow dla krewetek plus insect xxs z tropicala, do tego co drugi dzien wafle dla l144, co kilka dni dzien bez pokarmu, ostatnio co 2 dni daje dr bessler z czosnkeim zeby powalczyc wiecej z pasozytem
12) Parametry stale testowane kroplami JBL i Salifert Ph 7.2, GH 6-7, KH 8-9, NO2 ponizej 0,025, NO3 0-1,, NH4 ponizej 0,05, Cl ok
13)25C
14) juwel dla 180l
15) Na poczatku regularne podmiany wody 10%-20%, ostatnio nie podmienialam, bo parametry sa ok, dolewam tylko co wyparuje. Nie odmulam, bo wiekszosc ladnie przechodzi przez piasek w dol, plus dno jest prawie calkiem zarosniete. Filter przeplukiwany gdy zaczynna byc brudny (w odlanej wodzie z akwarium), cotygoniowa przycinka i rozsadzanie roslin, usuwanie alg z szyb, usuwanie obumiarajaych lisci jesli sa,
16) tylko dodanie roslin, przemieszczenie dekoracji
17) Od poczatku grudnia, ryby aklimatyzowalam w worku przez jakies 40 min dodajac co kilka minut odrobine wody z akwarium, przyjechaly zarazone, widze teraz w sklepie, ze pozostale tam tez sa chore - dostane tyle ile moich umrze, tez z tym walcza tam, ale w norwegii leki sa bardzo ograniczone
18) stosowalam sol z aloesem i sol z wyciagiem z migdalecznika na fin rot, co pomoglo, rybki sa ok poza odchodami. plus jedna wydaje sie chudnac i dwie umarly od czasu. reszta jest aktywana, nabrala kolorow, je, zaleca sie
19) Zakupilam w grudniu 10 teczanek wernera do mojego akwarium (zalozone na poczatku grudnia). Bledem poczatkujacej bylo to, ze nie zauwazylam, ze niektore rybki maja uszkodzone pletwy (prawdopodobnie fin rot). Po przywiezieniu do domu, podczas aklimatyzacji w woreczku zauwazylam, ze jedna rybka jest chora, meczy sie, plywa w pozycji 45 stopni i opada na dno. Odizolowalam ja na kwarantanne, w trakcie nocy umarla. Myslalam ze to fin rot, wiec zaczelam dodawac regularnie sol z aloesem co 2 tygodnie. Pletwy sa ladne, jednak 2-3 tygodnie temu zmarla nastepna rybka, zauwazylam takze ciagnace sie odchody. Ostatnia rybka najpierw zaczela byc chuda i osowiala, odizolowala sie od reszty, potem zaczela plywac w ukosnej pozycji, okolo 45 stopni, oddychac ciezko, opadac gdy aktywnie nie plywala, do tego ciagnace sie odchody, potem chyba dostala bloat, nastepnie oddychala coraz ciezej, przekrwilo sie jej kolo oczy. W koncu widzac jak sie meczy dokonalam eutanazji
18) nie wiem jak dodac zdjecia, wiec dodam pozniej, ale jedyne co widac to fin rot i pozycje 45 stopni, zyjace ryby wygladaja zdrowo


Kolezanka ma mi przywiezc Capisol z Polski, ale nie wiem czy jest bezpieczny dla krewetek. To jest glowny problem, bo zaden z lekow tu dostepnych nie jest bezpieczny dla krewetek, Do ostatniej zmarlej rybki myslalam ze to tylko fin rot, wiec nie stosowalam nic poza sola. Jakies rady?

Krolic
Moderator
Posty: 798
Rejestracja: śr paź 19, 2016 9:54 am
Lokalizacja: Warszawa - Białołeka
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Wiciowce lub nicienie u ryb?

#2

Post autor: Krolic »

Niestety z lekami nie pomogę. Moge polecic lekture skryptu J . Antychowicza ale tam nie masz opisanego wpływu na krewetki. Tu juz raczej opis producenta danego leku.
Jedno na co zwróciłem uwage w Twoim opisie to brak podmian wody.. nawet jak masz super parametry to wrocilbym do podmian..
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Wiciowce lub nicienie u ryb?

#3

Post autor: Ziemiojad »

nixi pisze: pn lut 05, 2024 5:22 pm Zakupilam w grudniu 10 teczanek wernera do mojego akwarium (zalozone na poczatku grudnia).
Tu szukałbym problemu. Niedojrzałe akwarium, wysokie NO2.
ODPOWIEDZ