Wzdęty brzuch u kiryska sterby

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ

Autor
os_ka
Gość
Posty: 2
Rejestracja: śr sty 24, 2024 11:53 am
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Ola

Wzdęty brzuch u kiryska sterby

#1

Post autor: os_ka »

1. Litraż zbiornika –112 l
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał – ok.7 lat temu
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –AQUAEL VERSAMAX FZN-3 - filtr kaskadowy, gąbka + wkład ceramiczny Seachem Matrix
4. Gatunki i ilość ryb –4 molinezje, 2 kiryski albinosy, 2 kiryski sterby
5. Gatunki i ilości roślin –zabienice, trawy i anubias
6. Podłoże –piasek kwarcowy drobny
7. Inne sprzęty –grzalka
8. Ozdoby, korzenie –korzen i kokos
9. Pokrywa –tak
10. Oświetlenie – LED
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) – carbo w płynie - dawka wg producenta, przy podmianie wody: potas, magnez, bakterie seachem stability
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) – pH zawsze w okolicach 7,5, woda raczej twarda, no w normie.
13. Temperatura w zbiorniku – 25
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W – tak
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –co tydzień odmulanie dna+ podmiana 30% wody w proporcjach 1:1 demineralizowana i kranówka.
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –zabienice i trawa wsadzone ok. 3 tygodni temu, wcześniej moczone w roztworze nadmanganianu potasu
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja? 2 kiryski albinosy i jeden z kirysków sterby zakupione w połowie grudnia. Ok. Dwa tygodnie przebywały na kwarantannie w innym zbiorniku. Żywe, bez oznak chorobowych, bez podawania żadnych leków. przeniesione do zbiornika stałego, po mieszaniu wody. Kiryski sterby zakupione dwa, jeden padł 3 dni po przeniesieniu do zbiornika głównego.
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?

Jak wskazałam wcześniej, w grudniu zakupiłam 2 albinosy i 2 kiryski sterby. Ryby przebywały na kwarantannie ponad dwa tygodnie w innym zbiorniku. Brak było oznak jakiejkolwiek choroby. Ryby były żywe i jadły. Po przeniesieniu do akwarium głównego, po trzech dniach padł jeden z kirysków sterby. Po tygodniu od przeniesienia zauważyłam, iż drugi z zakupionych kirysków ma wzdęty brzuch, dusi się, nie zauważyłam odchodów. Myślałam więc, że może ma jakieś problemy trawienne, ograniczyłam karmienie. Rybie przeszło na kilka dni, tzn. brzuch wydawał się normalny, normalnie pływał i jadł. Niestety problem powrócił i od tygodnia ryba ma wzdęty brzuch. Trochę wolniej pływa, ale nie widać jakieś znacznej apatii, je bez problemu. Wczoraj zauważyłam, iż jeden z albinosów też ma trochę powiększony brzuch. Nie mam pojęcia co to może być... Obawiam się posocznicy, ale chciałabym się mylić. Może ktoś ma pomysł co to może być innego? Jakie leczenie podjąć?
Poniżej zdjęcia ryby, obrazujące problem.


Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Wzdęty brzuch u kiryska sterby

#2

Post autor: Ziemiojad »

os_ka
Co masz tak mało ryb? 😉
Kilka refleksji. Corydoras to ryba stadna. Kupiłbyś 10 sztuk jednego gatunku to dałbyś radość rybom a przede wszystkim sobie.
Corydoras lubią miękką wodę, a molinezje twardą i nawet lekko słona. Więc dość problematyczny miszmasz ryb sobie zrobiłeś.

Nie wiem po co lejesz kranowke mając tak twarda wodę, dawałabym tylko RO.
Albo po prostu pozostał przy molinezjach i trzymał tylko ryby twardej wody.

Masz 7 lat akwarium? Brawo.

Logic07
Gaduła
Posty: 113
Rejestracja: czw wrz 14, 2023 9:02 pm
Lokalizacja: pierdziszewice kolonia
Płeć:

Wzdęty brzuch u kiryska sterby

#3

Post autor: Logic07 »

ja bym wogóle z molinezji w 112l zrezygnował, ładne te sterbaje

KarolX22
Gaduła
Posty: 197
Rejestracja: ndz gru 12, 2021 2:21 am
Lokalizacja: Kalisz

Wzdęty brzuch u kiryska sterby

#4

Post autor: KarolX22 »

os_ka pisze: śr sty 24, 2024 12:50 pm Może ktoś ma pomysł co to może być innego? Jakie leczenie podjąć?
Może są po prostu przekarmione ale to tylko przypuszczenia albo tak jak sam myślisz mają posocznicę.
Dodano do tego postu po 6 minutach 26 sekundach
Możesz zrobić im jedno dwu dniową głodówkę. O ile to z powodu przekarmienia
Awatar użytkownika

Rysiek
Moderator
Posty: 392
Rejestracja: czw maja 21, 2009 3:11 pm
Telefon: 601250868
Lokalizacja: 100Lica
Na imię mam: poprosturysiek
Płeć:

Wzdęty brzuch u kiryska sterby

#5

Post autor: Rysiek »

os_ka
Ola nikt CI nie powiedział że 2 kiryski z jednego rodzaju to nie stado. Musisz go obserwować bo wygląda na zdrową rybę która nosi ikrę i by potrzebowała dwóch lub trzech samczyków żeby coś się zadziało.
"WARSZAWA" T.Love (A Grochów się budzi z przepicia)
"Na zawsze i na wieczność" Wilki (Był chyba maj, Park na Grochowie)

Autor
os_ka
Gość
Posty: 2
Rejestracja: śr sty 24, 2024 11:53 am
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Ola

Wzdęty brzuch u kiryska sterby

#6

Post autor: os_ka »

Ziemiojad pisze: śr sty 24, 2024 4:29 pm Co masz tak mało ryb?
Kilka refleksji. Corydoras to ryba stadna. Kupiłbyś 10 sztuk jednego gatunku to dałbyś radość rybom a przede wszystkim sobie.
Po trudnej i długiej walce z przywrami skórnymi, od ok. 3 lat nie kupuje ryb. Znajomy ma teraz narybek molinezji, więc parę wezmę od niego, bo wiem, że ma sprawdzony baniak. Co do kirysków to niestety każda wcześniejszą próba dokupienia obsady kończyła się ich smiercia po pewnym czasie. W związku z czym żyły tylko te co zostały zakupione w okresie od startu akwarium do tak 2 lat po starcie. No ale teraz został już jeden ze starej obsady, dlatego też próba dokupienia nowych ryb i ich kwarantanna, aby znów czegoś nie przywlec.
Dodano do tego postu po 2 minutach 27 sekundach
KarolX22 pisze: śr sty 24, 2024 6:08 pm Może są po prostu przekarmione ale to tylko przypuszczenia albo tak jak sam myślisz mają posocznicę.
Wątpię aby były przekarmione. Owszem jedzą, ale molinezje są tak żarłoczne, że wyczują jedzenie z daleka i niestety kradna je kiryskom. Mam zatem wątpliwości co do przekarmienia ryb.
Dodano do tego postu po 9 minutach 44 sekundach
Rysiek pisze: śr sty 24, 2024 9:00 pm Ola nikt CI nie powiedział że 2 kiryski z jednego rodzaju to nie stado. Musisz go obserwować bo wygląda na zdrową rybę która nosi ikrę
Tak wiem, że za mało. Jak wskazałam wcześniej nie kupuje ryb od ok. 3 lat. W akwarium żyły więc tylko ryby, które wytrwały leczenie przywr. Co do kirysków to niestety już wcześniej był problem z ich utrzymaniem. Na starcie było 5, później dokupione 3, a później było kilka prób dokupienia kolejnych, niestety po jakimś czasie zdychały. Zostawało tylko 8 kupionych najwcześniej. Po przywrach zostalo 6 (dwa najstarsze nie wytrzymały). Ale co jakiś czas któryś padał. Ostatnio padł najstarszy (taki który był od początku, mógł więc być po prostu stary), został tylko jeden będący u mnie ok. 6 lat. Co do ikry w brzuchu to też wiem jak wygląda i akurat w tym przypadku to nie jest to. To wygląda jakby miał w brzuchu wodę.
Awatar użytkownika

A.G.A.
Moderator
Posty: 3155
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: Agnieszka
Płeć:

Wzdęty brzuch u kiryska sterby

#7

Post autor: A.G.A. »

Pogubiłam się. Kirysy z problemem to te, które masz od kilku lat, czy te, które kupiłaś w grudniu ?
Te ze zdjecia wyglądają raczej na dość młode osobniki.

KarolX22
Gaduła
Posty: 197
Rejestracja: ndz gru 12, 2021 2:21 am
Lokalizacja: Kalisz

Wzdęty brzuch u kiryska sterby

#8

Post autor: KarolX22 »

Komarowa
Chodzi mu o te co w grudniu dokupił.
ODPOWIEDZ