Światło nad Ameryką

Rodzaje. Ilość. Moc. Przeliczniki. Koszty.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Mondo Cane
Bywalec
Posty: 66
Rejestracja: wt wrz 27, 2016 10:06 am
Lokalizacja: Warszawa Natolin
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Światło nad Ameryką

#1

Post autor: Mondo Cane »

Dzień dobry Szanowni,
po dłuższej przerwie postawiłem zbiornik dla ryb Ameryki Południowej o wymiarach 120*60*60 - brutto 432 litry. Dno jest wysypane na głębokość mniej więcej 10 cm drobnym, jasnym piaskiem rzecznym a rośliny to trzy odmiany mikrozorium, anubiasy mini, duża amazonka, valisneria i dość dużo pistii.
Poza pistią i amazonką reszta rośnie i wygląda dość marnie. Akwarium jest nawożone a w tym tygodniu dojdzie CO2.
Obecnie mam 14 826 lumenów z dwóch belek Sincor (w sumie 80W w diodach w stosunku White:Red:Blue 3:2:1) co daje 34 lumeny na litr i symboliczne 0,19W na litr.

PYTANIE: Zastanawiam się nad dołożeniem kolejnej belki 40W, samo białe światło i mocy świetlnej 11 232 lumenów co zmieni istotne parametry na 60 lumenów na litr i równie mikre 0,28W na litr.

Nie mam doświadczenia z oświetleniem LeD a zależy mi na lepszym wzroście i wyglądzie roślin przy dnie.

Tak było w styczniu
Obrazek

Tak jest w listopadzie
Obrazek
Ostatnio zmieniony wt lis 14, 2023 7:13 pm przez Mondo Cane, łącznie zmieniany 1 raz.
„Nie mogę iść, bo nie mam nóg, bo jestem rybą” Krzysztof Globisz ;)
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Światło nad Ameryką

#2

Post autor: Ziemiojad »

Mondo Cane
A po co ci CO2 dla dwóch roślin?
Zresztą ziemiojady i tak ci wszystko wykopią.
Awatar użytkownika

Autor
Mondo Cane
Bywalec
Posty: 66
Rejestracja: wt wrz 27, 2016 10:06 am
Lokalizacja: Warszawa Natolin
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Światło nad Ameryką

#3

Post autor: Mondo Cane »

Bo lubię jak jest ładnie ;) I nie wykopią - rośliny są przybite/przykręcone/przyklejone/zabetonowane.
„Nie mogę iść, bo nie mam nóg, bo jestem rybą” Krzysztof Globisz ;)
ODPOWIEDZ