Akwarium 2.1

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:

Autor
Psyho

Akwarium 2.1

#1

Post autor: Psyho »

No i się stało . Przez nieuwagę licytujących kupiłem na pewnym znanym portalu aukcyjnym akwarium.Szkiełko jest klasyczną 112 .Jako , że w tym momencie walczę z glonami w 45 litrowym akwa , ( zbyt dużo światła , złe nawożenie i wiele innych błędów w tym brak cierpliwości początkowo oraz brak wiedzy ) postanowiłem jeszcze przed zalaniem poprosić was o rady. Przeczytałem kilka akwarystycznych publikacji, śledzę forum ale i tak wiele rzeczy to dla mnie jeszcze niewiadome. Baniak mam zamiar zalać za jakieś 3 tygodnie przy czym nie będę używał wody z poprzedniego akwarium ( idzie do likwidacji ,a poza tym tam jest glonarium i zupa mineralna ) więc zbiornik czeka znów dojrzewanie. Przez ten czas muszę wybrać obsadę zarówno rybią jak i roślinną ale może poza kilkoma pomysłami na roślinki na faunę nie mam pomysłu żadnego.

Najpierw opiszę jakie warunki będą w akwa po zalaniu , ma być w kierunku LOW tech

Światełko zostaje stare czyli 2x18w dodam tylko odbłyśniki ( w przybliżeniu trochę ponad 0,3w/l )
Filtry pójdą 2 tzn . kaskada eheim 2041( był w komplecie z akwa) i wewnętrzny aquaela Pat Mini 50-400lh.
Podłoże oparte ma być na ziemi ogrodowej i chcę przykryć to bazaltem ciemnym z Leroya.
Woda ma być kranowa jeżeli to się uda . Parametry wody w moim kranie ,a przynajmniej niektóre z nich
PH 7,6 w przybliżeniu bo na tylu kończy się skala w testach JBL , a kolor się zgadza
KH 14
po4 0,4
NO3 1


No więc do brzegu:

1 pytanie.
Czy do ziemi dodawać jeszcze coś prócz keramzytu? ziemia jest najtańsza z ogrodniczego bez żadnych spulchniaczy, nawozów i innych dziadostw.

2 pytanie . Ziemię planuję wypalić w piekarniku , czy poddawać ją jeszcze jakiejś obróbce?

3. Miał ktoś może do czynienia z bazaltem ze sklepu budowlanego? Jak ukorzeniają się w nim rośliny i jak zachowują się ryby?

4.Jakie rośliny do takich parametrów światła , wody i podłoża? Na chwilę obecną na pewno pójdzie tam nurzaniec ,i trzy żabienice.

5. Nie chcę kombinować za bardzo z wodą ( poprzednio to przyniosło marne efekty ) , jakie stworzenia polecilibyście i w jakiej ilości?
6. Mam zestaw do CO2 , czy jest sens go używać przy tym światełku?

To chyba na razie tyle. Od razu powiem , że nie lubię się tak rozpisywać .Ale czekam na wasze rady. Jeżeli macie coś krytykować to walcie śmiało. Konstruktywna krytyka jest hmm... konstruktywna.Lepiej przed wiedzieć że coś robi się źle niż post factum.
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Akwarium 2.1

#2

Post autor: Christo »

Na pewno warto wykorzystać przynajmniej część wody ze starego akwarium mimo niepożądanych zjawisk, podobnie stare wkłady filtracyjne. Nie ma sensu się od tego odcinać.

Prawie każdy keramzyt zatwardza wodę i to znacznie. Twoja i tak jest już twarda więc warto go przetestować. Twarda woda jest jednym z czynników (przynajmniej w teorii, bo nie robiłem badań porównawczych) stymulujących wzrost glonów. Bazalt też warto sprawdzić, choć o zatwardzaniu tylko słyszałem, bo nigdy go nie stosowałem.

Rybole dobierasz do wody i reszty ich wymagań, które możesz zaspokoić oraz oczywiście takie które Ci się podobają.

Nurzaniec i żabienice nie są wymagającymi gatunkami pod żadnym względem więc niczego nie trzeba im specjalnie dobierać. Ewentualnie dla żabienic Twoja woda może okazać się za twarda.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
Awatar użytkownika

probielany
Zapaleniec
Posty: 341
Rejestracja: pt wrz 21, 2012 8:23 am
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Emil
Płeć:

Akwarium 2.1

#3

Post autor: probielany »

To może i ja wtrącę swoje 3 grosze.
Bazalt ( okolice wilczej góry, winnej góry) na 100% nie jest rozpuszczalny w wodzie. Co do reszty jestem na 95% pewien, ze też nic nie oddają w wodzie. Musiałabym spojrzeć w wyniki ( ale to za 3 tygodnie ). Z doświadczenia wiem, ze w bazalcie rosliny dobrze się ukorzeniają.

Jeśli chodzi o co2 w tych warunkach, to raczej bym sobie odpuścił.
375 - BW
Więcej na razie nie będzie !

Autor
Psyho

Akwarium 2.1

#4

Post autor: Psyho »

Keramzyt sprawdzę jutro. Mam w samochodzie ale nie chce mi się teraz lecieć do garażu. Natomiast bazalt jeszcze niekupiony , ale sprawdzę jeżeli już się na niego zdecyduję , choć ponoć wg. większości opinii , z którymi się spotkałem dla wody jest neutralny .Ale jak pisałem lepiej wszystko sprawdzić niż potem płakać.

-- N cze 08, 2014 12:23 am --

Ps.Keramzytu miałem użyć jako remedium na strefy beztlenowe w ziemi ogrodowej .Ta metoda najczęściej zdecydowanie przewijała się na necie.

Autor
Dein

Akwarium 2.1

#5

Post autor: Dein »

Strefy beztlenowe to nic złego, a jeśli się ich boisz, zapuść garść świderków.

Miałem i mam akwaria na ziemi, bazalcie, kranówce. Bez CO2, ze słabym światłem, małym filtrem. Woda utrzymuje stałą twardość na średnim poziomie i to samo z pH. Niczego sztucznie nie zbijam, korzystając z tego, ze kranówka jest przyzwoita. Warunki nie dla wszystkich roślin i zwierząt, ale też nie ma glonów. Z tym, że nie kombinuję i prowadzę akwarium wg zasad akwarium a'la Diana Walstad. Efekt może, ale nie musi się podobać. Podejrzewam, że co bardziej ambitni i żadni wrażeń długo by nie wytrzymali, odczuwaliby potrzebę dłubania, ingerowania, ulepszania i ogólnie szlag by trafił z poczucia monotonii.

Autor
Psyho

Akwarium 2.1

#6

Post autor: Psyho »

A jak poradziłeś sobie z oddzieleniem ziemi od bazaltu , tzn. stosujesz jakieś siatki , a jeżeli nie to jaka warstwa bazaltu na ziemię idzie u ciebie? Pytam bo zasadniczo co forum to inna ilość. Tu 2 cm, tam 7. Podobno beztlenówki powstają najczęściej pod kamulcami o słusznej masie , nie mam zamiaru w ogóle mieć kamieni.Czy jest szansa , że beztlenowych stref nie będzie, czy są zawsze?

Autor
Dein

Akwarium 2.1

#7

Post autor: Dein »

Ziemi od żwiru nic u mnie nie oddziela. Warstwa żwiru w najpłytszym miejscu ma pewnie ze 3-4 cm i tyle wystarcza.
Nie mam kamieni. Mam ciężkawy korzeń. Strefy beztlenowe nie zajmują mnie w ogóle. Co złego miałyby robić te strefy beztlenowe?

Autor
Psyho

Akwarium 2.1

#8

Post autor: Psyho »

Czytałem o gniciu korzeni roślin a tym samym ich marnieniu ( ale słówko mi wyszło) , a z drugiej strony zalecają sadzenie roślin o rozwiniętym systemie korzeniowym w pobliżu kamieni o dużej masie. Tak jak pisałem trzeba dobrego sita ( mam nadzieję , że Wy nim będziecie) ,aby odsiać wartościowe informacje od bzdur.
Awatar użytkownika

dune
Fanatyk
Posty: 1255
Rejestracja: śr lip 08, 2009 11:54 am
Lokalizacja: ...
Na imię mam: Pilar
Płeć:

Re: Akwarium 2.1

#9

Post autor: dune »

Z tego co czytalam to tu to tam
naturalna koleją rzeczy moze byc powstawanie
stref beztlenowych w ziemi przy samym dnie
powyżej podłoże jest penetrowane korzeniami roślin
z tymi strefami korzenie tez sobie poradzą
musi tylko ich byc odpowiednia ilosc
i wtedy takie podłoże jest naturalnym
źródłem dwutlenku węgla (skrót)
którego nadmiar potrafi bąblować do wody
siarkowodór tez potrafi bąblować
roznica co bąbluje jest zasadnicza
bo siarkowodór śmierdzi dwutlenek węgla nie
w podlozu z ziemią nie powinno sie mieszać
tak jak dein pisze monotonia
i wtedy jest ok

pisal jeden czlowiek ze zaniedbał (cokolwiek to znaczy) akwarium
wzial sie za porządki,ruszyl dno
i byla tragedia
...tak mi się wydaje...

Autor
Psyho

Akwarium 2.1

#10

Post autor: Psyho »

No dobra z tego co czytam od Was keramzyt jednak pójdzie do doniczek. Dam samą ziemię po obróbce termicznej ( 5 min w 150 stopniach powinno wszystko wybić z ziemi ) .Miałem też dodać kilka pałeczek torfu takiego ja do filtra się daje , ale też chyba dam sobie z tym spokój. Sama ziemia chyba będzie.

Muszę dorwać tą książkę Diany Walstad.

Autor
Dein

Akwarium 2.1

#11

Post autor: Dein »

Po co Ty chcesz ziemię do piekarnika pchać?
Jakieś tajemnicze rytuały.

Z monotonią miałem na myśli to, że LT jest jak polski film. Zupełnie nic się nie dzieje. Raz w tygodniu ściągam rzęsę i wyciągam rogatka, skracam i wkładam z powrotem. Konieczność, bo światło oszczędne, a rosną rośliny i robi się ciemno przy dnie.
Większość ludzi prędzej lub później ulega pokusie, żeby może światła dołożyć, może z nawozem spróbować, może CO2 dołożyć, może kupić jakąś modną roślinę i jej potem dogadzać "lepszymi warunkami". Wtedy system zaczyna się sypać, zaczynają się niedobory, zaczynają się glony.
Akwa a'la Diana to opcja dla konsekwentnych w nicnierobieniu flegmatyków, święty spokój przedkładających ponad pragnienie spontanicznego skopiowania tego, co akurat popularne i najbardziej efektowne.
Grzebanie w ziemi można sobie ograniczyć do minimum, wycinając zbędne rośliny, nie wyciągając z korzeniami. Nie dzieje się nic złego, kiedy trochę ziemi przedostanie się nad warstwę żwiru i zawsze można taki brud ściągnąć od czasu do czasu.
Bąble CO2 są fajne i bardzo efektowne, pod warunkiem, że ziemię przygniata ciężki żwir, nie lekki substrat. Przy bazalcie nie ma problemu.
Niefajnie capi dopiero wtedy, kiedy przychodzi zrestartować zbiornik i wyciągnąć to, co z ziemi zostało.

Autor
Psyho

Akwarium 2.1

#12

Post autor: Psyho »

Ziemia do piekarnika to nie żadne voo-doo , tylko chcę żeby zdechły pasożyty. Ziemia niby ze sklepu, bez nawozów i innych dupereli ( przynajmniej nie jest nic o nich napisane) .Uważam , że lepiej dmuchać na zimne ( w tym wypadku gorące).
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Akwarium 2.1

#13

Post autor: Christo »

Pasożyty lądowe, ("podziemne") raczej nie atakują ryb.

To tez jest ciekawe...
psyho39 pisze:...zalecają sadzenie roślin o rozwiniętym systemie korzeniowym w pobliżu kamieni o dużej masie.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…

Autor
Dein

Akwarium 2.1

#14

Post autor: Dein »

No to rośliny jeszcze trzeba zblanszować we wrzątku. Na roślinach też ONI mogą być.
I raz nie wystarczy. Trzeba to robić systematycznie.

Autor
Psyho

Akwarium 2.1

#15

Post autor: Psyho »

Kurcze nigdy nie wiedziałem co to wlaściwie znaczy blanszowanie.W kulinarnych reality coś tam słyszałem.A tak na serio to po prostu jedni piszą , że ziemię sypać prosto z wora, inni dokładają do niej wszystko jakby w kosmos miała lecieć tak jest przygotowana. A ja jako pseudoakwarysta (na razie ) z trzymiesięcznym raptem stażem mam odrobinę mętlik w głowie.
Ale przynajmniej keramzyt został wykluczony ( dziś przesadzałem pomidory na balkonie).

-- Wt cze 10, 2014 3:21 pm --

Ok. Podłoże załatwione. Decyzja zapadła ,będzie bazalt . Przez chwilę przebiegła mi po głowie myśl o piasku ale boję się go , powody są niewyjaśnialne.
Jednak mam do Was pytanie.
W jaki sposób i ile czasu przechowywać rośliny ? Do startu akwa mam jeszcze jakies 2 tygodnie , ale juz gromadzę towar. Dotychczas sadzę je w mniejsze pojemniki ze żwirem . Ale dno mojej trzydziestki już się zapełniło tymi pojemnikami. Mam jeszcze kulę, kurzy się . Czy mogę trzymać w niej rośliny luzem tzn. bez wkładania w podłoże korzeni?

Autor
Dein

Akwarium 2.1

#16

Post autor: Dein »

Sadzonkowe lepiej zakotwiczyć. Cięte pędy, mchy, wątrobowce - mogą sobie pływać, byle miały dostęp do światła, byle nie był to zbity kłąb i byle im od czasu do czasu wodę zmienić.

Autor
Psyho

Akwarium 2.1

#17

Post autor: Psyho »

Dzięki. Dużo wyjaśniłeś. Kula będzie chyba ok na przetrwalnik. Światło do okoła będzi :D e

-- Wt cze 17, 2014 1:21 pm --

No i dobra. Podłoże kupione. W poniedziałek przyjdzie żwir o granulacji 1-3 mm. Będzie 22 kilo. Ziemia ogrodowa też jest 5 litrów. Rośliny w dużej ilości są. Korzenie są. Akwarium jest. W poniedziałek zaczynam czyszczenie szkła i odkażanie . Na ryby pomysłu brak. ;(

Jak zaleję szkło , zmierzę parametry testami , które mam i może coś podpowiecie.

-- Śr cze 18, 2014 1:07 pm --

Jako , że prawie wszystko na start jest pora zacząć myśleć o wzmocnieniu szafki tudzież komody pod akwarium.
Dodam , że produkcja szwedzka .A szafka prezentuje się tak oto:

Obrazek

Niestety , żonie się ta komoda podoba tj. pasuje do reszty pokoju .Miejsca na dodatkową szafkę brak.
Planuję dać na plecy zamiast "dykty" , płytę osb 18mm albo 22mm , dodam też dodatkowy blat grubości 18mm w kolorze mebla. Blat dodatkowy połączę na wkręty do drewna .Blat z bokami i plecy z bokami połączę na kątowniki takie jak poniżej.
Obrazek

Jeżeli mogę coś jeszcze zrobić by to ustrojstwo wzmocnić , to napiszcie

-- Pt cze 27, 2014 10:24 am --

Jako , że wczoraj w nocy postawiłem akwarium w miejscu docelowym, nawaliłem podłoża , wstawiłem korzeń , rozstawiłem sprzęt i stanąłem w miejscu ( była pierwsza w nocy ) , więc przyszedł czas na pytania.



Zbiornik jaki posiadam to klasyczne , proste 112l . Tak jak w tytule ma iść w kierunku Low Tech , tylko niech mnie nikt nie posądza o lenistwo i emeryckie zapędy po prostu jestem ciekawy takiego typu akwarium.

Jako podłoża użyłem ziemi uniwersalney z Leroya ( w opisie nie było info o nawozach) , dodałem ziemi z kretowiska z działki od teściowej ( zdziwiona była po co mi to ). To wszystko utworzyło warstwę na dnie ok 3cm wysoką. W ziemę wepchnąłem kilka dosłownie kulek glinianych JBL , i wszystko to przykryłem 7cm z tyłu , 4cm z przodu warstwą żwiru gradacji 1-3mm. Tak czy siak żadnej siatki oddzielającej ziemię od żwiru nie dałem ( przekonamy się czy dobrze zrobiłem).

Korzeń jako , że jeszcze nie tonął przyczepiłem nitką do kawałka spienionego pcv , które przysypałem warstwą podłoża.

No i stanąłem..



Chcę was teraz zapytać jaką wodą zalać baniak.Ma być LT więc podmiany planuję bardzo rzadko robić. Będą dolewki wodą demineralizowaną z marketu tego co odparowało.

Najpierw parametry kranówki



Zmierzone testami

PH 7,6 w przybliżeniu bo na tylu kończy się skala w testach JBL , a kolor się zgadza
KH 14
po4 0,4
NO3 1



Dowiedziane w wodociągach bo niemam testu

GH 15





No i właśnie. Czy zalewać akwarium taką wodą , czy w celu zmniejszenia twardości wymieszać pół na pół kranówkę z demineralizowaną.( nie mam filtra RO i nie planuję mieć)? Potem przy prawie braku podmian będzie trudno o zmiany.
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Akwarium 2.1

#18

Post autor: Christo »

Parametry wody dobierasz do ryb, które planujesz (albo ryby do parametrów które możesz zapewnić - jeśli jesteś pod tym względem ograniczony). Nieco twardsza i bardziej zasadowa woda sprzyja nitryfikacji i denitryfikacji, więc zbiornik (przynajmniej teoretycznie) będzie się efektywniej sam oczyszczał, ale nie może to kolidować z wymaganiami ryb. Sam mam zbiorniki na miękkiej i lekko kwaśnej wodzie i też się to udaje. W każdym przypadku kluczem jest niweilka obsada najlepiej złożona ze słabo metabolizujących ryb (np nie żyworodne). Nie zaszkodzi też lekka nadwyżka filtracji (zresztą przydatne ogólnie w akwarystyce) :) .
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…

Autor
Psyho

Akwarium 2.1

#19

Post autor: Psyho »

W Low Tech raczej nie zalecają nadwyżki filtracji przynajmniej z tego co czytałem . Ryby planuję dobrać do parametrów , a nie odwrotnie . Zobaczę jakie mam po jakimś miesiącu parametry i wtedy zastanowię się nad obsadą pewnie prosząc was o jakieś sugestie. Akwa też nie mam zamiaru przerybiać , jakieś pielęgnice , kiryski może kilka red cherry. Po prostu w takich parametrach Ph i w twardości jaką w tej chwili mam jest mniej gatunków ryb do wyboru niż w 2 razy niższej. Tak mi się wydaję , chyba , że się mylę to poprawcie. Myślę o gatunkach dla początkujących i nie jakieś Tanganiki czy Malawi.

-- N cze 29, 2014 10:12 am --

No i ruszyła maszyna po szynach ospale tak samo jak moje 112l . Dwa posty wyżej dałam mały opis teraz 2 zdjęcia .

W czasie zalewania

Obrazek

I tuż po

Obrazek

Bardzo proszę o krytykę i jakieś podpowiedzi. Mistrzem aranżacji akwarium raczej nie jestem , ale się staram.

-- N cze 29, 2014 10:13 am --

O doopa dopiero po wstawieniu zobaczyłem brudne szyby na zdjęciach. Teraz są czyste

Autor
Dein

Akwarium 2.1

#20

Post autor: Dein »

Rozbiłeś Drottnarowy monopol na brudne szyby. Bravo za odwagę.
Jeśli to ma być LT wg najpopularniejszej receptury, spokojnie dosadzaj jeszcze roślin. Im mniej pustych miejscówek, tym bezboleśniej Ci to wystartuje.

Alix
Zapaleniec
Posty: 349
Rejestracja: pn wrz 30, 2013 3:55 pm
Lokalizacja: Warszawa Targówek
Płeć:

Akwarium 2.1

#21

Post autor: Alix »

Wrzuć jeszcze tego chwasta co zwie się moczarka :idea:
64 litrowy zakamarek
20 litrowy słoik z bojownikiem
105 litrowe czarne wody
10 litrowe ślimakarium
30 litrowe krewetkarium

Autor
Psyho

Re: Akwarium 2.1

#22

Post autor: Psyho »

Właśnie moczarki nie bardzo tam chce. Myślę o rogatki i czymś jeszcze na 3plan. Co możecie polecić liściastego ,może jakas hydrophilie? Tak żeby nawet przy tym światełku rosło .

Wysłane od siebie

Autor
Dein

Akwarium 2.1

#23

Post autor: Dein »

Hygrophile na pewno dadzą radę. Ludwigie też, tylko mogą się nie wybarwiać. Paprotnice, wąkrotka.

Autor
Psyho

Akwarium 2.1

#24

Post autor: Psyho »

No dobra do zielonej szkoły dołączyła nadwódka.Jakieś 25 łodyg


Obrazek

Natomiast kryptokoryna stroi fochy. Oj nie lubi ona przesadzania , nie lubi.

Obrazek

A na koniec zagadka . Co to za roślina ?Dostałem kilka odnóżek , były czerwone teraz ostatnie listki są zielone. Pewnie kwestia światła.

Obrazek

Dzięki za dotychczasowe porady , obiecuję nadal zadawać pytania.

-- Pn cze 30, 2014 9:33 pm --

Dziś doszły 2 rośliny. Hygrofilia tajlandzka oraz bakopa karolińska . Potrzebują podobno dużo światła szczególnie ta pierwsza , ale też czytałem , ze na ziemi dają radę . Cóż pożyjemy zobaczymy.A teraz fota:


Obrazek

Czy jeszcze dodać coś , czy czekać na ruchy roślin ?

Autor
Dein

Akwarium 2.1

#25

Post autor: Dein »

Dudzio lepiej.

Autor
Psyho

Akwarium 2.1

#26

Post autor: Psyho »

Na razie świecę 6 godzin dziennie.Co tydzień chcę zwiększać o pół godziny..Docelowo ma być 10 godzin. Czy 6 h to nie za mało na początek?

-- Wt lip 01, 2014 7:26 pm --

Dziś do akwarium doszedł rogatek . Docelowo ma zasłonić grzałkę.


Obrazek

Ale nie ma tak fajnie .Na korzeniu pojawiła się pleśń. Na razie niewiele , nie mam zamiaru nic z tym robić , liczę , że przejdzie .
Dodam , że korzeń już był jakiś czas w akwarium ( kupiony od forumowicza ) ale mu się trochę przyschło ( jakiś miesiąc bez kontaktu z wodą) . Kilka fotek intruza.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika

tzw79
Zapaleniec
Posty: 339
Rejestracja: wt maja 21, 2013 8:26 pm
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Maciek
Płeć:

Akwarium 2.1

#27

Post autor: tzw79 »

A na koniec zagadka . Co to za roślina ?Dostałem kilka odnóżek , były czerwone teraz ostatnie listki są zielone. Pewnie kwestia światła.[/quote]
Pełzacz bagienny

Autor
Psyho

Re: Akwarium 2.1

#28

Post autor: Psyho »

tzw79 pisze: Pełzacz bagienny
Dzięki za identyfikację
Awatar użytkownika

tzw79
Zapaleniec
Posty: 339
Rejestracja: wt maja 21, 2013 8:26 pm
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Maciek
Płeć:

Akwarium 2.1

#29

Post autor: tzw79 »

U mnie roślina bardzo kapryśna. Mam ją drugi raz. Potrafi ładnie rosnąć po czym rozpaść się do połowy łodygi, odbić ładnie i ponownie zacząć marnieć. Narazie nie udało mi się jej rozgryźć.

Autor
Psyho

Akwarium 2.1

#30

Post autor: Psyho »

Napiszę tak. Z chyba 10 szt na przechowaniu w 30l akwa przy świetle 11w poszły w górę tylko 4 rośliny , reszta zdechła. Teraz przesadziłem te ocalałe do akwarium z tego tematu. Zobaczymy. Traktuję to jako eksperyment , konfrontację roślin z Low Tech , bo takie to akwarium ma być.

Roślin na razie więcej nie mam.Obiecuję na razie koniec z grzebaniem w akwarium.

Napiszcie czy mam się przejmować korzeniem. Ja sadzę , że nie warto ,ale ja się dopiero uczę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”