Pokarm dla rybek

Wszystkie sprawy dotyczące żywienia, sposobu przyrządzania pokarmu, własne oryginalne przepisy.
ODPOWIEDZ

Autor
mardon22
Gość
Posty: 2
Rejestracja: pt sie 16, 2013 12:24 pm
Lokalizacja: Gdańsk

Pokarm dla rybek

#1

Post autor: mardon22 »

Jaki pokarm dla rybek polecacie. Zwykły czy w tabletkach?
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Re: Pokarm dla rybek

#2

Post autor: Drottnar »

Dla jakich rybek?

Wysłane z mojego HTC One X za pomocą Tapatalk 4

Dein

Pokarm dla rybek

#3

Post autor: Dein »

Urozmaicony. Trochę niezwykłego i trochę zwykłego, bez względu na to jakie ryby.
Dla większości ryb - odpowiedni pokarm w płatkach powinien być podstawą. Płatki nierówne płatkom. Mają różną zawartość, różną wielkość i twardość. Dla mieszanego zestawu ryb dobrze mieć przynajmniej 2-3 rodzaje. Jedne bardziej roślinne, inne z dodatkami białkowymi, może być jakiś pokarm poprawiający wybarwienie.

Tabletki i wafelki dobre są szczególnie dla zbrojników wszelkiej maści. Poskrobią sobie w swoim tempie. Tu dobre są twarde tabletki i wafle. Wafle dedykowane zbrojnikom są jednak ciężkie do skonsumowania dla ryb z normalnymi ustami bez tarki.
Moje gupole i bojowniki lubią tabletki przyklejane na szybę, ale mają one sporo wad. Rozsypują się na drobinki, co jest dobre, kiedy ma się narybek czy krewetki, które to potem powybierają z zakamarków akwarium. Ale tabletki przyklejane brudzą dosyć i trzeba się z tym liczyć. Jeśli masz drobne ślimaki, będą miały obfita wyżerkę i będą się mnożyć jak króliki.
I druga wada - cała tabletka to na małą obsadę za duża porcja, krojenie na części jest trochę kłopotliwe i ciężko połówkę czy ćwiartkę nakleić dobrze na szybę. Czyli nie opłaca się w to inwestować w małym akwarium z małą obsadą.

Potem są jeszcze granulki, kuleczki i twarde wałeczki różnej grubości. Moje ryby sięgają po to najmniej chętnie. Można wcześniej trochę pomoczyć, żeby nie było piekielnie twarde, ale u mnie to była kasa wyrzucona wew błoto.

Jeśli masz ryby typowo mięsożerne, można się zastanowić nad następną opcją - wszelkie robactwo suszone i lifiliozowane. Wartościowe, ale tylko od czasu do czasu. Wartościowa bezwzględnie jest sucha dafnia ze względu na to, że lekkostrawna, a wspaniale czyści kiszki dzięki wysokiej zawartości pancerzyków.

To jeśli chodzi o suche pokarmy. A jeszcze przydałby się jakiś żywiec od czasu do czasu, bo to dla ryb duża atrakcja.

Na pewno nie powinno się karmić ryb non stop tym samym. Ani to zdrowe ani przyjemne dla zwierząt.

Autor
mardon22
Gość
Posty: 2
Rejestracja: pt sie 16, 2013 12:24 pm
Lokalizacja: Gdańsk

Pokarm dla rybek

#4

Post autor: mardon22 »

Ja swoim daję ten i ten. Ostatnio jednak częściej kupuje tabletki multi fitu - widzę, że rybki bardzo je lubią.
Awatar użytkownika

Akwamaniak.pl
Uzależniony
Posty: 649
Rejestracja: śr mar 13, 2013 12:37 pm
Telefon: Tel 34 389-29-99
Lokalizacja:

Pokarm dla rybek

#5

Post autor: Akwamaniak.pl »

Może tak troszkę obok tematu ale dosyć ważna uwaga.
Potem są jeszcze granulki, kuleczki i twarde wałeczki różnej grubości. Moje ryby sięgają po to najmniej chętnie. Można wcześniej trochę pomoczyć, żeby nie było piekielnie twarde, ale u mnie to była kasa wyrzucona wew błoto.
Aktualnie jedynym pokarmem w granulkach, który nie wymaga namaczania przed podaniem są granulaty Dainichi. Wszystkie inne MUSIMY namaczać przed karmieniem. No chyba, że ktoś lubi lekkie skoki adrenalinki przy karmieniu ;).
Obrazek
Obrazek

woytek
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: pn lut 02, 2009 3:08 pm
Lokalizacja: Kołłątaja
Płeć:

Pokarm dla rybek

#6

Post autor: woytek »

Jeśeli chodzi o ekonomiczność opakowania to polecam granulaty, a jeżeli o skarmiania i dostępność do pokarmu nawet zdominowanym rybom to płatki

-- 4 paź 2013, o 17:03 --

Jeśeli chodzi o ekonomiczność opakowania to polecam granulaty, a jeżeli o skarmiania i dostępność do pokarmu nawet zdominowanym rybom to płatki
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Pokarm dla rybek

#7

Post autor: Christo »

Granulaty zawierają więcej witamin niż płatki. Można to stwierdzić nawet porównując ten sam pokarm w jednej i drugiej formie. Tzw profesjonalne pokarmy (z górnej półki) to prawie wyłącznie granulaty - zawierają kilka, a nawet kilkanaście razy więcej witamin w stosunku do popularnych płatków. Granulaty z uwagi na budowę dłużej też zachowują wartości odżywcze.

Wadą granulatów jest to że trzeba dobierać rozmiar do otworów gębowych ryb, płatki można rozdrabniać (lub są rozdrabniane przez ryby). Niektóre ryby karmione płatkami mogą początkowo nie pobierać granulatów.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Pokarm dla rybek

#8

Post autor: sum »

Akwamaniak.pl pisze:Aktualnie jedynym pokarmem w granulkach, który nie wymaga namaczania przed podaniem są granulaty Dainichi. Wszystkie inne MUSIMY namaczać przed karmieniem. No chyba, że ktoś lubi lekkie skoki adrenalinki przy karmieniu ;).
Nie daje mi spokoju Twoje kategoryczne stwierdzenie o konieczności namaczania.Troszeczkę pogrzebałem w necie i rzeczywiście niektórzy zalecają namaczanie.Kurde nigdy tego nie robiłem.Obecnie używam Tetra Rubin Granules,Tetra Pro Energy(crisps),Tetra Pro Colour(crisps) oraz różne pokarmy Tropicala.Czy naprawdę namaczanie granulatów jest konieczne?Jak do tej pory nie zauważyłem negatywnych skutków podawania prosto z torebki.Czemu producenci nic o tym nie piszą na opakowaniach?
Jakie są doświadczenia innych w tym temacie?Piszcie.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Pokarm dla rybek

#9

Post autor: pkucaba »

Ja nie namaczam. Używam HIKARI Micro Pellets, HIKARI Micro Wafers. Tylko nie wiem czy o taki granulat tu chodzi?
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Pokarm dla rybek

#10

Post autor: saintpaulia »

Podstawą żywienia moich ryb są granulaty wszelkiego rodzaju i nigdy nie namaczałam. Przy niektórych granulatach nie tonących ryby faktycznie same czekały, aż namiękną. Natomiast bojowniki namiętnie chrupią przeznaczone dla nich granulki. Może namaczanie jest istotne przy szczególnie łapczywych rybach?
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Pokarm dla rybek

#11

Post autor: Christo »

Moczenie granulatów ma na celu zapobieżenie spuchnięciu tegoż w trzewiach ryby po nasiąknięciu. Każdy może sam sobie sprawdzić mocząc niewielką ilość granulatu w szklance przez dłuższy czas i obserwując o ile zmienił objętość i oceniając czy będzie to groźne dla ryb. Sam nie moczę, sprawa moim zdaniem jest trochę rozbuchana, stosuję granulaty "za małe" w stosunku do ryb, ale gdyby było inaczej to bym się nad tym zastanowił. Radzę sprawdzić to zwłaszcza użytkownikom Hikari (zwłaszcza pływających) ponieważ dość znacznie zwiększają objętość. Problem może być jeśli karmimy do syta co nigdy nie powinno się zdarzyć, tu może zostać spotęgowany przez puchnący granulat.

Hikari Cichlid Gold - puchnie znacznie, inne "goldy' także
rożne inne Hikari tonące - nie sprawdzałem, nie moczę, stosuję za małe
New Life Spectrum - nie puchnie nawet po długim czasie
Naturefood - nie sprawdzałem, ale i tak nie mocze, słyszałem że nie puchną
Osi Cichlid pellets - nie puchnie, rozpada się, nie nadaje się do moczenia
Omega One Cichlid pellets - j.w.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Pokarm dla rybek

#12

Post autor: saintpaulia »

W przypadku
Aquatic Nature - granulatu dla bojowników - nie moczę, lecz rozdrabniam. Granulki są zbyt duże dla bojowników, trzeba uważać, by nie doszło do zadławienia.
Hikari dla bojowników puchną nie wiele, inne potrafią potroić objętość.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Pokarm dla rybek

#13

Post autor: sum »

No i nie wytrzymałem i napisałem do Tropicala i Tetry z pytaniem jak to wygląda z ich punktu widzenia.Tetra nic nie odpisała(chyba zapytanie wysłałem na niemiecki mail i pewnie stąd brak odpowiedzi). Tropical odpisał cytując swoją wypowiedź z ich strony www.
Nie mogę tu wkleić tej odpowiedzi gdyż jest klauzula o zakazie kopiowania,rozpowszechniania itp.
Podaję link do oficjalnej stronie firmy Tropical gdzie jest zawarty ów cytat :arrow: http://www.tropical.com.pl/porady,d265,0,pl.html" onclick="window.open(this.href);return false; dla ułatwienia Ad 16
Mnie przekonali i dalej nie będę namaczał.Podstawowa zasada to nie przekarmiać :!:
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Pokarm dla rybek

#14

Post autor: saintpaulia »

Tylko przy niektórych obsadach tę zasadę ciężko zastosować. Moje pyszczaki dzielą się na powolniaków śniadaniowych i błyskawice. Z niewielkich porcji pokarmu błyskawice potrafią zorganizować sobie zbyt duży posiłek. Nie namaczam im jednak granulek, za to wybieram stosunkowo najmniejsze możliwe, które znajdą u nich zainteresowanie.

Chojnas
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: pt paź 05, 2012 9:06 am
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo, Chrzanó
Płeć:

Re: Pokarm dla rybek

#15

Post autor: Chojnas »

Ja na przykład zauwarzyłem że rybki jakie by to nie były uwielbiają i wprost sie rzucaja na żółtko ze świerzo ugotowanego jajka tylko trzeba bardzo uważać i podawać w bardzo małych ilościach bo bardzo brudzi ono wodę. A np bocje siatkowane uwielbiają płatki owsiane te grubsze z całych ziaren podczas chrupania wydają harakterystyczne "kliknięcia" co swiadczy o tym ze odstraszają inne ryby bo im bardzo smakuje

blumka
Gość
Posty: 4
Rejestracja: pn lis 18, 2013 6:26 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pokarm dla rybek

#16

Post autor: blumka »

Przede wszystkim urozmaicony. Ja moim rybkom poza podstawowym pokarmem daję larwy komarów multifit, bo są bogate w niezbędne witaminy i minerały. Moje rybki się nią zajadają. Pamiętaj, żeby dawać jedzenie zwierzakom o stalych godzinach :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pokarmy/Żywienie/Przepisy”