Brzanka panda

Przedstawiciele: brzanki, danio, kardynałki, razbory, welony ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Brzanka panda

#1

Post autor: saintpaulia »

Witajcie!

Mój małżonek nie byłby sobą, gdyby nie przytargał do domu jakiejś niespodzianki akwarystycznej.
Tym razem jest to 'brzanka panda', niestety tylko trzy sztuki, bo więcej w sklepie nie było.
Nie lubię mieć zwierząt, o których nic nie wiem. W tym przypadku jednak nie potrafię wyszukać zbyt wielu informacji o tej rybie. Czy ktoś potrafi mi coś o niej powiedzieć? Może ktoś ma, miał?
Proszę o pomoc i wskazówki. :oops:

Dein

Brzanka panda

#2

Post autor: Dein »

Pierwszy raz słyszę o brzance panda, ale żeby topik nie stał pusty, mogę Ci napisać jak wygląda mniej-więcej. Sprawdziłem sobie w necie i w razie czego służę, bo czasami tematy stoją bez odpowiedzi, ponieważ wszyscy się wstydzą zacząć.

Mąż jest gapa. Mógł zapytać pana w sklepie. Sprzedawcy znają przecież wszystkie rybki świata, prawdziwe i zmyślone.
Awatar użytkownika

Autor
saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Brzanka panda

#3

Post autor: saintpaulia »

Jak wyglądają to wiem. Znalazłam nawet ich łacińską nazwę Puntius melanampyx - o ile to to.
W sklepie była miła starsza Pani, ta sama co zawsze. O brzance umiała powiedzieć tylko tyle, że to nowość, oraz że jest dość łagodnego usposobienia. Tyle wiem z drugiej ręki. :wink:

Dziękuję Ci za zaangażowanie. Głupio by było faktycznie tak z pustym topicem zostać.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Brzanka panda

#4

Post autor: rudy1986 »

Sluchaj a moze to pioropuszowa?? one sa podobne do siebie

Dein

Brzanka panda

#5

Post autor: Dein »

"Panda" to pewnie handlowa nazwa tylko.
Już np. na niemieckich stronach podawana jest nazwa łacińska, Puntius Fasciatus, czyly po naszemu brzanka pręgowana, czyli pewnie to jakaś wyselekcjonowana forma, nie odrębny gatunek.
O brzance pręgowanej opracowania w necie są.
Awatar użytkownika

Autor
saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Brzanka panda

#6

Post autor: saintpaulia »

Dein możesz być na dobrym tropie. Na jakichś niemieckojęzycznych stronach widnieje informacja, że Puntius melanampyx (do której zdjęć podobne są nasze rybki), to nazwa synonimiczna Puntius Fasciatus. Niestety w tym języku sobie nie poczytam.
Panda oczywiście, że to nazwa handlowa. Ale sprzedawczyni innej nie znała. Więc od tego trzeba było zacząć.
Mało informacji jest nawet o pręgowanej. No, może nie do końca mało, ale dość sprzeczne.
I nie wiem, czy trafiliśmy na brzankowe aniołki, czy zostaliśmy nabici w pandę. :roll:
Idę przekopywać się przez informacje.
rudy1986 pisze:Sluchaj a moze to pioropuszowa?? one sa podobne do siebie
Ta pióropuszowa niby podobna, jednak nasze "pandy" mają łatę na oku, której tamtej brak.

Dein

Brzanka panda

#7

Post autor: Dein »

Rzeczywiście w necie chaos straszny. Nawet ze zdjęciami, bo w roli brzanki pręgowanej występują zamiennie 3 różne zwierzątka.
ODPOWIEDZ