Zbrojniki padają

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ

Autor
roadwarrior23
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: czw sie 12, 2010 9:55 am
Lokalizacja:
Płeć:

Zbrojniki padają

#1

Post autor: roadwarrior23 »

Padają mi zbrojniki, objaw jest taki że puchną im brzuchy i zdychają. W akwarium pływają jeszcze skalary i im nic nie jest. Zaczęło się to nagle, zbrojniki były już w akwarium od ok 4 miesięcy. Czy ktoś z Was miał podobne objawy?

GSA
Zapaleniec
Posty: 234
Rejestracja: ndz wrz 02, 2012 5:16 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Zbrojniki padają

#2

Post autor: GSA »

A czy jeszcze jakieś inne objawy występują?
Awatar użytkownika

Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Zbrojniki padają

#3

Post autor: Hooltayos »

Ja tak miałem z jednym zbrojnikiem.
Powodem była padlina, gdzieś pod korzeniem, której nie wyłapałem.

Autor
roadwarrior23
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: czw sie 12, 2010 9:55 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zbrojniki padają

#4

Post autor: roadwarrior23 »

Codziennie przeglądam akwarium czy gdzieś coś nie padło no i wyciągam co kilka dni zdechlaka jakiegoś. Wodę podmieniam co dwa tygodnie 1/3 i odmulam dno ryb nie przekarmiam.
Awatar użytkownika

lwica79
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: ndz lis 29, 2009 11:37 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska
Na imię mam: Edyta
Płeć:

Zbrojniki padają

#5

Post autor: lwica79 »

A czym karmisz ryby? Podmianę na wszelki wypadek zrób jedną(lub dwie) dużą - czyli z 70% wody..bo dopiero to obniży ewentualny nadmiar amoniaku czy NO2 . Te parametry jednak nie są raczej bezpośrednią przyczyną puchnięcia zbrojników.. ale na pewno nie pomagają im jeśli są wykrywalne.
Powodem bezpośrednim takich objawów zwykle jest albo zła dieta- w przypadku zbrojników niebieskich :za dużo mięsa, ochotka itp. Także pasożyty układu pokarmowego mogą być przyczyną.

ps. dna nie powinno się odmulać zbyt dokładnie..tylko jeśli to się robi to delikatnie przy każdej podmianie wody, by nie pozbawić go zbyt dużej ilości pożytecznych bakterii (które w nim również żyją)
Awatar użytkownika

ESSPRESSO_SS
Zapaleniec
Posty: 317
Rejestracja: pn kwie 11, 2011 11:45 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Zbrojniki padają

#6

Post autor: ESSPRESSO_SS »

Codziennie przeglądam akwarium czy gdzieś coś nie padło no i wyciągam co kilka dni zdechlaka jakiegoś
to ile już ci rybek padło? być może to rzeczywiście jakiś problem z pokarmem lub pasożyty.
napisz jakie rybki ci padły i ile.
zbrojniki potrzebują w swojej diecie drewna, a raczej tego co w nim jest, i nie za dużo mięska które prowadzi do niewydolności przewodu pokarmowego, puchnięcia i zgonu, tyle teoria, ja rzadko kiedy sprawdzam czy coś nie padło, więc z reguły zdążą to wszamać, podaje sporo żywca w tym tak nielubianej przez niektórych ochotki, a mimo to wszystkie moje zbrojniki mają się dobrze.
Awatar użytkownika

KWIATEK
Zapaleniec
Posty: 258
Rejestracja: czw sty 21, 2010 4:43 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zbrojniki padają

#7

Post autor: KWIATEK »

ESSPRESSO_SS pisze:
Codziennie przeglądam akwarium czy gdzieś coś nie padło no i wyciągam co kilka dni zdechlaka jakiegoś
to ile już ci rybek padło? być może to rzeczywiście jakiś problem z pokarmem lub pasożyty.
napisz jakie rybki ci padły i ile.
zbrojniki potrzebują w swojej diecie drewna, a raczej tego co w nim jest, i nie za dużo mięska które prowadzi do niewydolności przewodu pokarmowego, puchnięcia i zgonu, tyle teoria, ja rzadko kiedy sprawdzam czy coś nie padło, więc z reguły zdążą to wszamać, podaje sporo żywca w tym tak nielubianej przez niektórych ochotki, a mimo to wszystkie moje zbrojniki mają się dobrze.
Zbrojniki potrzebują w swojej diecie drewna ale to np.L-204,a ancistrusy mięsa nie powinny dostawać może zjadły coś co padło i stąd problem gdyby mialy pasożyty przewodu pokarmowego to brzuchy powinny być zapadnięte a nie spuchnięte.
http://www.forumzbrojnikowe.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

Autor
roadwarrior23
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: czw sie 12, 2010 9:55 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zbrojniki padają

#8

Post autor: roadwarrior23 »

Witam, padł jeden skalar, nie widziałem na nim żadnych objawów, a zbrojników to już z 5 padło i to takich po około 5-6cm.
Czym karmię, a no karmię supervit (1 szczypta z rana),
vitality&color granulat ok 17 na zmianę ze szklarką lub ochotką co 2 lub 3 dzień także pokarm mięsny jak widzicie idzie 2 lub 3 razy w tygodniu. Na noc wrzucam 3 tabletki green algae wafers. W akwarium są korzenie wiec zbrojniki mają drewno.
Zauważyłem że moje skalary które nigdy nie wybrzydzały wolą jeść szklarkę niż ochotkę. Może problem jest w zakupionej ok miesiąca temu mrożonej ochotce, skalary prawie jej nie jedzą i opada na dno poczym wcinają ja zbrojniki. Hmm ...przypuszczalnie sam sobie odpowiedziałem na pytanie co nie gra, a może wcale to nie to. Co Wy na to?
Awatar użytkownika

Zoe
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: pt wrz 03, 2010 4:14 pm
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Dorota
Płeć:

Zbrojniki padają

#9

Post autor: Zoe »

Jest duże prawdopodobieństwo, że to właśnie ta ochotka. Często jest zanieczyszczona, w naturze żyje w mule, w którym gromadzą się wszelkie syfy... Nie podawaj jej więcej, może problem się skończy. Piszesz, że padł też skalar, a reszta nie chce już jeść ochotki- Twoje rybcie same już wybrały. A zbrojnikom ochotka nie jest potrzebna.
A tak w ogóle ile litrów ma Twoje akwa?
240l w stronę BW

Autor
roadwarrior23
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: czw sie 12, 2010 9:55 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zbrojniki padają

#10

Post autor: roadwarrior23 »

240

-- 24 lis 2012, o 15:24 --

Problemem nie jest ochotka, zbrojniki padają nadal. Objaw ten sam, spuchnięty brzuch.

-- 26 lis 2012, o 09:55 --

Wciąż szukam przyczyny, wczoraj pozbyłem się z filtra wkładu filtracyjnego JBL PhosEX Ultra, który to wiąże fosforany i azotany. Miałem go w filtrze 2 miesiące. Może za długo. W sumie to nigdzie nie znalazłem informacji ile czasu on może być w użyciu.
Awatar użytkownika

piotrek78
Zapaleniec
Posty: 343
Rejestracja: wt cze 19, 2012 12:43 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zbrojniki padają

#11

Post autor: piotrek78 »

Cześć,
Jak się skończyła przygoda ze zbrojnikami? Ja przerabiam ten sam problem. Ryby mają 2lata i nigdy nic im nie było mięsa też za młodu pochłaniały do woli i nigdy nic się nie działo...
Follow the rabbit
Posolone ;)

Aleksander Stefaniak
Bywalec
Posty: 58
Rejestracja: sob sty 05, 2013 8:32 pm
Telefon: 502678377
Lokalizacja:

Zbrojniki padają

#12

Post autor: Aleksander Stefaniak »

Nabawiłeś się zapalenia przewodu pokarmowego. To część artykułu jaki pisałem o objawach i leczeniu tego paskudztwa
Zastosuj leczenie i będzie dobrze.
Zmień dietę i ją urozmaić bo to też często źle wpływa na ryby jak są tym samym karmione

No cóż najgorszym zagrożeniem dla ryb a tym bardziej zbrojników jest bakteryjne zapalenie przewodu pokarmowego. Najczęściej wywołane złą dietą naszych zbrojników, monotonią diety i zbyt rzadkimi podmianami wody w akwarium.
Objawy – spuchnięcie brzucha i zgon ryby
Dodatkowe objawy to śluzowate ciągnące się odchody, czerwono zabarwione okolice odbytu.

Chorą rybę należy odizolować i zastosować jej drastyczną głodówkę nawet do tygodnia czasu i podnosimy temperaturę.
To jedyna dobrze znana mi metoda leczenia.
Sam karmię zbrojniki sercem wołowym za co często jestem negowany w świecie akwarystyki. Fakt że zbyt duża ilość mięsa w diecie zbrojników źle na nie wpływa wywołując właśnie bakteryjne zapalenie przewodu pokarmowego natomiast to właśnie białko zwierzęce jest budulcem ikry ryb i substancji jakie czerpią młode zbrojniki z woreczka żółtkowego. Tu stare porzekadło się sprawdza „medal ma dwie strony” i dlatego starzy wyjadacze, akwaryści z wieloletnim stażem w hodowlach nigdy nie negują moich metod. Tak więc mieszanki serca wołowego, indyczego ze szpinakiem, artemią, marchewką, pokrzywą, groszkiem, kukurydzą, artemią i spiruliną jakie sam robię i podaję powodują szybsze odkładanie się ikry u samic a tym samym częstsze tarło obfitujące większą ilością młodych. To ta druga lepsza strona karmienia mięsnego.
W profilaktyce trzeba ująć też to że w akwarium musi być korzeń obojętnie czy zbrojnik jest roślinożerny, mięsożerny czy drewnojad. Celuloza poprawia trawienie i zapobiega powstawaniu choroby przewodu pokarmowego.
Profilaktyka:
1. Częste podmiany wody
2. Zmienna dieta
3. Korzenie w akwarium
ODPOWIEDZ