Eheim 2073 wymiana wkładów

Sposoby na filtrację akwarium.
ODPOWIEDZ

Autor
bartek1985
Uczestnik
Posty: 26
Rejestracja: ndz gru 04, 2011 1:17 am
Lokalizacja:
Płeć:

Eheim 2073 wymiana wkładów

#1

Post autor: bartek1985 »

Nadszedł czas na wymianę mediów filtracyjnych w moim kubełku.Obecnie w filtrze jest 1xeheim mech i 2x eheim substart pro.
Akwarium 200l, dużo roślin, 4xkakadu, 10x razbora klinowa, 5xotosek, 3xzbrojnik złoty, xkrewetek red cherry.
Jakość wody jest fatalna, nie pomagają regularne podmiany, odmulanie itp. W wodzie cały czas jest mnóstwo zanieczyszczeń.
Wychodzę z założenia, że jak już coś robić to raz a porządnie, nie chcę za chwilę kombinować z innymi wkładami.
W tym modelu jest prefiltr i 3 koszyki na wkłady. Obecnie mam taką koncepcję:
1xEheim mech pro
2xSeachem Matrix
1xSeachem Purigen 250ml
A na sam wierzch wata perlonowa.

Czy obecna koncepcja jest dobra ?
100x50x40, 2x30W, Eheim 2075
Awatar użytkownika

Zoe
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: pt wrz 03, 2010 4:14 pm
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Dorota
Płeć:

Eheim 2073 wymiana wkładów

#2

Post autor: Zoe »

Jak długo te wkłady masz w użyciu? Może nie ma potrzeby wymiany wkładów, może wystarczy inaczej ułożyć wkłady, a na wierzch watę perlonową(lub drobną gąbkę) dla zatrzymania drobnych zanieczyszczeń. Mam dokładnie te same wkłady w filtrze co Ty, jeszcze keramzyt, torf granulowany, gąbkę na prefiltrze, na wlocie oraz wylocie watę perlonową. Woda jest ok, a obsadę mam bardziej brudzącą... Wkłady są w filtrze ponad 1,5roku, czyszczone najczęściej raz na 3 miesiące...Moim zdaniem szkoda kasy na zmianę mediów, po prostu musisz dorzucić wkład, który mechanicznie usunie na wylocie drobne brudki.
Jeżeli jednak zdecydujesz się na wymianę wkładów nie rób tego za jednym razem- zaburzysz sobie równowagę biologiczną w baniaczku. Najpierw wymiana jednego wkładu, po jakimś miesiącu kolejnego itd... W ten sposób bakterie ze starych wkładów będą miały szansę skolonizować nowe...
240l w stronę BW

Autor
bartek1985
Uczestnik
Posty: 26
Rejestracja: ndz gru 04, 2011 1:17 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Eheim 2073 wymiana wkładów

#3

Post autor: bartek1985 »

Problem jest taki, że kupiłem akwarium razem z filtrem używane. Od początku filtracja nie była dobra. Jednak od dwóch miesięcy nastąpiło znaczne pogorszenie. Czyszczenie daje efekt na 3, maks 4 tygodnie, późnej przepływ znacząco maleje a w wodzie unosi się jeszcze więcej zanieczyszczeń.

Jestem zdecydowany na wymianę wszystkich wkładów.
Zastanawiam się tylko, czy zaproponowany przeze mnie zestaw wkładów jest dobry, cze może ewentualnie warto coś zamienić.

Tak jak pisałem wcześniej, chcę to zrobić raz a dobrze i mieć spokój na dłuższy czas.
100x50x40, 2x30W, Eheim 2075

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Eheim 2073 wymiana wkładów

#4

Post autor: krasnal »

bartek1985 pisze:Od początku filtracja nie była dobra
Czyściłeś węże =>potrafią mocno ograniczyć przepływ :-P
bartek1985 pisze:w moim kubełku
Jakim :?:
Awatar użytkownika

grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Eheim 2073 wymiana wkładów

#5

Post autor: grazdar1 »

Wkłady napewno nie są przyczyną takiego stanu - tym bardziej ,że brałeś używkę od kogoś
przedewszystkim -stan węży jak pisał KRASNAL
być może wystarczy wymienić wirnik z trzpieniem
następnie prefiltr na zasys wody i wata na koniec wkładów to podstawa
myjesz filtr co 3 tygodnie -mam nadzieję ,że nie płuczesz pod kranem
a jak będziesz wymieniał wkłady to zapomnij o purigenie przy roślinnym -[zabierze papu roślinom]-super wkład ,ale raczej proponowałbym do morszczyzny , pielęgnic ,zbiorników przerybionych itp
grazdar1

Autor
bartek1985
Uczestnik
Posty: 26
Rejestracja: ndz gru 04, 2011 1:17 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Eheim 2073 wymiana wkładów

#6

Post autor: bartek1985 »

Przewody czyszczone regularnie, ostatnio 3 tygodnie temu.
Oczywiście płukanie tylko w wodzie z akwarium.

Trochę tylko nie rozumiem tego stwierdzenia :
Wkłady napewno nie są przyczyną takiego stanu - tym bardziej ,że brałeś używkę od kogoś
Skoro właśnie kupiłem używany, to nie mam pewności jak długo media filtracyjne nie były wymieniane. A przecież ulegają one zużyciu.
100x50x40, 2x30W, Eheim 2075
Awatar użytkownika

grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Eheim 2073 wymiana wkładów

#7

Post autor: grazdar1 »

Może żle się wyraziłem z pośpiechu
przy typie twojego zbiornika i obsadzie filtr spokojnie można czyścić raz na pół roku [sam mam wkłady chodzące 3-4 lata i wszystko jest w porządku]
więc myśle ,że coś nie tak jest z tym filtrem -zaczął bym od wymiany trzpienia i wirnika -tym bardziej ,że filtr używka
-być może stan taki powoduje słaba cyrkulacja wody przez duży spadek wydajności filtra i tym samym tworzą się strefy beztlenowe a bakteryjki w filtrze też potrzebują tlenu i tak tworzy się koło zamknięte
grazdar1

Autor
bartek1985
Uczestnik
Posty: 26
Rejestracja: ndz gru 04, 2011 1:17 am
Lokalizacja:
Płeć:

Eheim 2073 wymiana wkładów

#8

Post autor: bartek1985 »

Nie zaobserwowałem objawów mogących świadczyć o uszkodzeniu wirnika.
Pracuje nadal tak samo jeśli chodzi o głośność, a jeśli chodzi o przepływ, to gdy jest wyczyszczony jest taka jak na początku. Zresztą miałem porównanie z takim samym i nie widziałem różnicy.
Jedyna różnica jest taka, że według mnie media są zużyte. Wcześniej ostatni wkład czyli wata nie zapychał się przez długi czas, aktualnie po3 tygodniach jest znaczny spadek wydajności i jakości filtracji.

Także obstawiam wymianę wkładów, od tego zacznę. Nie wiem tylko do końca jaki zestaw wkładów wybrać :|

Zastanawiam się też czy nie wstawić przed kubełkiem filtra narurowego z wkładem sznurkowym aby była lepsza filtracja mechaniczna, a samego kubła nie wypełnić biologią. Czy to dobry pomysł :?:
100x50x40, 2x30W, Eheim 2075
Awatar użytkownika

grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Eheim 2073 wymiana wkładów

#9

Post autor: grazdar1 »

Nie za gęsta i nie za rzadka gąbka na wlot do kubełka -reszta tak jak piszesz -czyli biologia na wierzch fizelinka lub wata i wsio
raz w tygodniu płuczesz prefiltr i z głowy
wirnik , trzpień szczególnie nie muss-i mieć widocznych śladów zużycia -wystarczy ,że trzpień ceramiczny jak i teflon wirnika będą już trochę starte i to wystarczy
grazdar1

Autor
bartek1985
Uczestnik
Posty: 26
Rejestracja: ndz gru 04, 2011 1:17 am
Lokalizacja:
Płeć:

Eheim 2073 wymiana wkładów

#10

Post autor: bartek1985 »

Jak to mówią, siła złego na jednego.
W trakcie poszukiwań wkładów do filtra, sam filtr odmówił posłuszeństwa, uległ awarii.
Także problem wkładów rozwiązał się sam, kupiłem nowy filtr, a stary pójdzie do naprawy i będzie kiedyś służył w większym akwarium jako mechaniczny.
100x50x40, 2x30W, Eheim 2075
ODPOWIEDZ