Grzałka Jager - chodzi cały czas

Wszystko dotyczące techniki w akwarium a czego nie można umieścic w innym podforum
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
MarioM
Zapaleniec
Posty: 301
Rejestracja: czw mar 29, 2012 9:17 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Grzałka Jager - chodzi cały czas

#1

Post autor: MarioM »

Hej
Mam problem z nową grzałką Jager’a o mocy 50W, którą od paru dni używam w akwarium 60L. Grzałka ma ustawiony czerwony znacznik na 26 stopni, po środku tak jak wyjąłem z opakowania. Przy zgaszonym świetle temperatura doszła do 26 stopni i trzymała. Po włączeniu oświetlenia temperatura wzrosła do 27 stopni – to było raczej do przewidzenia przy oświetleniu 39W led dla takiego zbiornika. Szkopuł w tym, że grzałka cały czas jest załączona – świeci się lampka. Skręcenie niebieskiego pokrętła nawet do 18 stopni nie wyłącza grzałki - tak jakby w ogóle nie reagowała na te zmiany.

Do tej pory miałem Aquaela Easyheat 100W i nie licząc tego, że grzałka miała przekłamanie 3 stopni w dół (nastawienie 28 dawało 25 stopni), to jednak obniżenie nastawienia temperatury poniżej tego co wskazywał termometr owocowało z miejsca wyłączeniem grzałki. W ogóle w ciągu dnia Aquael załączał się sporadycznie, a ten Jager chodzi non stop od włączenia. Jakieś 10 lat temu też miałem Jagera i nie pamiętam, żeby był z tym taki problem.

Czyżby wadliwy termostat?

Z góry dzięki za pomoc
Mariusz
---------------------------
pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Grzałka Jager - chodzi cały czas

#2

Post autor: marcinzabki29 »

Te nowe Jagery trzeba inaczej ustawić, gdzieś o tym był wątek.
Dodano do tego postu po 6 minutach 59 sekundach
Znalazłem
http://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=53&t ... 38#p303938
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Autor
MarioM
Zapaleniec
Posty: 301
Rejestracja: czw mar 29, 2012 9:17 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Grzałka Jager - chodzi cały czas

#3

Post autor: MarioM »

Dzięki, dotarłem do tego wątku, ale nadal nie wiem czy to kwestia tej dziwacznej kalibracji czy termostatu. Jak pisałem nie zmieniałem nastawień fabrycznych, a grzałka grzała mając ustawione mniej niż temp w akwarium. Po napisaniu tego wątku, po 3 godzinach nagle się wyłączyła jakby nigdy nic. Termometr nadal pokazywał/pokazuje 27, więc wg instrukcji przestawiłem czerwony wskaźnik na 27 (niebieskiej tarczy), a następnie niebieskie pokrętło ustawiłem na 25 względem czerwonego wskaźnika. I bach, grzałka się włączyła.
Co za pokręcony umysł wymyślił tę kalibrację?
---------------------------
pozdrawiam
Mariusz

inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Grzałka Jager - chodzi cały czas

#4

Post autor: inerkoma »

Dodam od siebie, że mi zajęło 3 dni zanim skalibrowałem swoją grzałkę. Ostatecznie metodą prób i błędów udało mi się ją tak skalibrować że trzyma 26 stopni i wyłącza się. Gdzieś czytałem, że ta grzałka ma "opóźniony zapłon" w sensie będziesz musiał poczekać chwilę aż zareaguje na nowe nastawienie na termostacie. Potwierdzam - skalibrowanie tej grzałki to męka.
Awatar użytkownika

Autor
MarioM
Zapaleniec
Posty: 301
Rejestracja: czw mar 29, 2012 9:17 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Grzałka Jager - chodzi cały czas

#5

Post autor: MarioM »

Znalazłem bardzo dokładny opis kalibracji
http://diyfishkeepers.com/forum/showthr ... -Calibrate
I normalnie ręce opadają, że trzeba się z tym tak pieścić :shock:
---------------------------
pozdrawiam
Mariusz

inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Grzałka Jager - chodzi cały czas

#6

Post autor: inerkoma »

Fragment cyt. "Be patient LOL" mówi sam przez się :D
ODPOWIEDZ