Pielegniczki do ogolnego

ODPOWIEDZ

Autor
macieq112
Gaduła
Posty: 116
Rejestracja: pn wrz 25, 2017 12:24 am
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Maciek
Płeć:

Pielegniczki do ogolnego

#1

Post autor: macieq112 »

Powoli kompletuje zycie do mojego pierwszego zbiornika (link do moich zmagan tu http://fawa.pl/viewtopic.php?f=10&t=35835)

To 125L, roslinne HT, obecnie PH:7, KH: 7, GH: 7, CO2: 17, NO3: 20, korzen, kokos, podloze zwirek kwarcowy 1-2 mm, temp 25-26C - bez grzalki, ledy grzeja, filtr Unimax 250 + dyfuzor CO2 z ceramax 1600, swiatlo 10h, CO2 8-23).

w tej chwili mam 9 otoskow, 2 molinezje black molly (nie bylo ich w planie ale kupilem na glony nitkowate), 5 amano, 3 helenki i 1 military helmet.

Planuje jeszcze kilka proporczykowcow (np 6 szt z kap lopez lub szczupienczykow), moze kilka kiryskow, oraz chcialbym 2 parki pielegniczek.

1 para bedzie macmasteri (bo mi sie bardzo podobaja), a zastanawiam sie jaka druga parka pielegniczek: do wyboru agasizza, ramireza, moze akarna paskowana ew inna (jaka).

Ktora pielegniczka (oprocz macmasteri) pasuje do tej obsady ?
Ostatnio zmieniony sob lis 18, 2017 7:32 pm przez macieq112, łącznie zmieniany 7 razy.
Awatar użytkownika

brenda
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 31, 2017 10:42 pm
Lokalizacja: Wielkopolska
Na imię mam: Agata
Płeć:

Pielegniczki do ogolnego

#2

Post autor: brenda »

nie wiem, czy to jest na tyle duży zbiornik, żeby trzymać dwie pary pielęgniczek. W mojej 112l bym się w życiu nie odważyła. Nie wiem, czy nie byłoby lepiej zamiast dwóch par mieć więcej czerwonogrzbietych. Z tego co wiem można je trzymać w haremach.
macieq112 pisze: sob lis 18, 2017 7:27 pm 2 molinezje black molly (nie bylo ich w planie ale kupilem na glony nitkowate)
kiedyś zrobiłam to samo. Zupełnie się nie sprawdziło :P

Kap lopezki mam, szczerze polecam, piękne i pocieszne rybki.

Dla kirysków najlepszy byłby piasek. Na żwirku ponoć też sobie radzą, chociaż ja osobiście jestem przeciwnikiem takiego rozwiązania.
Jest:
20l - Dolina Krewetek
112l towarzyskie
W planach: 112l BW i ok 300l towarzyskiego
Awatar użytkownika

aquilamp
Zapaleniec
Posty: 443
Rejestracja: czw mar 21, 2013 11:26 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Pielegniczki do ogolnego

#3

Post autor: aquilamp »

macieq112 pisze: sob lis 18, 2017 7:27 pmnp 6 szt z kap lopez lub szczupienczykow), moze kilka kiryskow, oraz chcialbym 2 parki pielegniczek.
Szczupieńczyki na pewno mniej ciekawe, ale bardziej stabilnej rewirowo rybki nie widziałem. Na pewno nie będzie zwiedzać akwarium. Przy powierzchni 24 na dobę. Ale parkę maksymalnie do takiego akwa. Co do pielegniczek to jeden gatunek będzie w sam raz. Przynajmniej masz szansę na potomstwo.

Autor
macieq112
Gaduła
Posty: 116
Rejestracja: pn wrz 25, 2017 12:24 am
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Maciek
Płeć:

Pielegniczki do ogolnego

#4

Post autor: macieq112 »

125L za maly zbiornik na 2 pary tego samego gatunku czy po 1 parze dwoch gatunkow ?

Molinezje sie nie sprawdzily na nitki ? Moze za duzo je karmilas: ja im w sumie nie daje za bardzo jesc i w kilka dni opendzlowaly mi wszystko co sie dalo- teraz nitek brak. Bez rzadnej chemii.

Kiryski wiem ze piasek najlepszy, moj zwirek na "plazy" jest 0,8-1,2 mm srednicy , wiec mam nadziej ze dadza rade. Ale jeszcze sie zastanawiam nad nimi.
Awatar użytkownika

aquilamp
Zapaleniec
Posty: 443
Rejestracja: czw mar 21, 2013 11:26 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Pielegniczki do ogolnego

#5

Post autor: aquilamp »

Jeżeli planujesz kiryski to przy dnie już będzie tłoczno. Więc lepiej jedna parkę jednego gatunku.

Autor
macieq112
Gaduła
Posty: 116
Rejestracja: pn wrz 25, 2017 12:24 am
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Maciek
Płeć:

Pielegniczki do ogolnego

#6

Post autor: macieq112 »

A nie jest tak, ze agresywnosc i terytorialnosc po prostu zalezy od konkretnego osobnika?

Bo przegladajac fora czy czytajac opinie lub artykuly w necie, mozna spotkac dokladnie sprzeczne opinie na temat Macmasteri/ Agasiza/ Ramirezek/ Kakadu i tak dalej.
aquilamp pisze: sob lis 18, 2017 9:24 pmSzczupieńczyki na pewno mniej ciekawe
A np szczupienczyk Playfaira: wydaje sie bardzo ciekawy. Nie widzialem na zywo, ale przynajmniej w necie na video.
Ostatnio zmieniony sob lis 18, 2017 10:31 pm przez macieq112, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Lilek
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: wt wrz 30, 2014 9:43 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Pielegniczki do ogolnego

#7

Post autor: Lilek »

Dla pielęgniczek nieważny jest litraż tylko powierzchnia dna, i lepiej żeby było dłuższe niż szersze, i parametry wody masz za wysokie. Akwarium 80x35x54 jest za małe dla dwóch par pielęgniczek, szczególnie te które wymieniłeś, ewentualnie możesz spróbować z borelkami są najmniej agresywne i parametrami dadzą rade. Kiryski i pielęgniczki dają rade razem, kiryski mają wszystko w ... :).
Awatar użytkownika

aquilamp
Zapaleniec
Posty: 443
Rejestracja: czw mar 21, 2013 11:26 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Pielegniczki do ogolnego

#8

Post autor: aquilamp »

macieq112 pisze: sob lis 18, 2017 10:27 pmPlayfaira:
Na pewno jest ciekawą rybką ,ale gdzie ją kupić.

Może trochę się źle wyraziłem. Szczupieńczyki są ciekawymi rybkami, ale w momencie polowania. Sam trzymałem kiedyś złote i pręgowane. Podczas tarła nie uprawiają jakiś szczególnie ciekawych zalotów. Można je wręcz rozmnożyć nawet w 10l kotniku. Ja hodowałem je z dwa lata i przez ten okres samiec zajmował to samo miejsce w akwarium. Jedynie podczas karmienia zwinnie atakował . Więc obserwować jedynie będziesz mógł jego ciekawe kolory, a nie zachowania. No chyba że raz na jakiś czas uda ci się złapać jakaś muchę i wpuścić pod pokrywę. Wtedy zobaczysz do czego jest szczupieńczyk stworzony. Potrafi wysoko wyskoczyć i będzie to robił do puki nie upoluje muchy.

Shaper
Uczestnik
Posty: 43
Rejestracja: pt lis 16, 2012 3:46 pm
Lokalizacja:

Pielegniczki do ogolnego

#9

Post autor: Shaper »

Barwniaki thomasa. Spokojne, ładne, i z dnem 80 cm dadzą radę.

Co do Apisto musisz też wziąć pod uwagę parametry wody - sporo potrzebuje niskiego pH i niskich twardości.
Awatar użytkownika

Winter
Noble
Posty: 1455
Rejestracja: pt lut 27, 2009 11:38 am
Lokalizacja: Sadyba
Na imię mam: Magda
Płeć:

Pielegniczki do ogolnego

#10

Post autor: Winter »

Lilek pisze: ndz lis 19, 2017 12:10 amKiryski i pielęgniczki dają rade razem, kiryski mają wszystko w ... :).
Poza ikrą pielęgniczek, którą ze smakiem zjedzą.😉
Magda
----------------------------------
200L - roślinne, neony czerwone, bystrzyki, błyszczyki brylantowe, kiryski i glonojad
topics15/6898.htm
Awatar użytkownika

Lilek
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: wt wrz 30, 2014 9:43 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Pielegniczki do ogolnego

#11

Post autor: Lilek »

winter pisze: ndz lis 19, 2017 3:04 pmPoza
Przecież to białko niejednokrotnie rodzice zjadają :). Jednak jeszcze nie widziałem żeby kiryskom udała sie ta sztuka.
Awatar użytkownika

Winter
Noble
Posty: 1455
Rejestracja: pt lut 27, 2009 11:38 am
Lokalizacja: Sadyba
Na imię mam: Magda
Płeć:

Pielegniczki do ogolnego

#12

Post autor: Winter »

A ja widziałam, jak moje super płochliwe kiryski trilineatus rzuciły się na ikrę ramirezek i nawet kijem nie dało się ich przegnać. Dodam, że ikra złożona na dnie. Z liścia nie zjadały.
Magda
----------------------------------
200L - roślinne, neony czerwone, bystrzyki, błyszczyki brylantowe, kiryski i glonojad
topics15/6898.htm
Awatar użytkownika

Lilek
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: wt wrz 30, 2014 9:43 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Pielegniczki do ogolnego

#13

Post autor: Lilek »

Ale ramirezki to nie apisto :P
Ostatnio zmieniony ndz lis 19, 2017 4:50 pm przez Lilek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Winter
Noble
Posty: 1455
Rejestracja: pt lut 27, 2009 11:38 am
Lokalizacja: Sadyba
Na imię mam: Magda
Płeć:

Pielegniczki do ogolnego

#14

Post autor: Winter »

Ikra to ikra. Liczy się od sztuki a nie metryka. 😉😆
Magda
----------------------------------
200L - roślinne, neony czerwone, bystrzyki, błyszczyki brylantowe, kiryski i glonojad
topics15/6898.htm
Awatar użytkownika

Lilek
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: wt wrz 30, 2014 9:43 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Pielegniczki do ogolnego

#15

Post autor: Lilek »

"Ikra to ikra. Liczy się od sztuki a nie metryka. 😉😆"
Ale ramirez nie wpłynie w taką szczelinę jak apisto. :cool:
Awatar użytkownika

Winter
Noble
Posty: 1455
Rejestracja: pt lut 27, 2009 11:38 am
Lokalizacja: Sadyba
Na imię mam: Magda
Płeć:

Pielegniczki do ogolnego

#16

Post autor: Winter »

macieq112 pisze: sob lis 18, 2017 7:27 pm1 para bedzie macmasteri
A skąd weźmiesz te pielęgniczki? Są fantastyczne i może i ja bym się skusiła na parkę.
Magda
----------------------------------
200L - roślinne, neony czerwone, bystrzyki, błyszczyki brylantowe, kiryski i glonojad
topics15/6898.htm
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Pielegniczki do ogolnego

#17

Post autor: Lech-u »

winter pisze: pn lis 20, 2017 10:25 amSą fantastyczne
Apisto to apisto!
Zawsze fajne i ciekawe do oglądania.
Awatar użytkownika

Lilek
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: wt wrz 30, 2014 9:43 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Pielegniczki do ogolnego

#18

Post autor: Lilek »

Apistogramma macmastari jest dostępna w sklepaxh, pewnie w diskusie mają. Należy tylko pamiętać o parametrach pH kwaśne od 4-6,5 i niskie twardości najlepiej zerowe.
Awatar użytkownika

Winter
Noble
Posty: 1455
Rejestracja: pt lut 27, 2009 11:38 am
Lokalizacja: Sadyba
Na imię mam: Magda
Płeć:

Pielegniczki do ogolnego

#19

Post autor: Winter »

Lilek pisze: pn lis 20, 2017 1:38 pmkwaśne od 4-6,5
Ooo, a w necie piszą, że 5,5-7,5. Ciekawe. Musze pogrzebać głębiej.
Magda
----------------------------------
200L - roślinne, neony czerwone, bystrzyki, błyszczyki brylantowe, kiryski i glonojad
topics15/6898.htm
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Pielegniczki do ogolnego

#20

Post autor: Lech-u »

Bo takie wartości mogą być prawidłowe do "trzymania" tych ryb w akwarium.
A podane przez Lilek wartości dotyczą hodowli, rozmnażania.
Awatar użytkownika

Lilek
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: wt wrz 30, 2014 9:43 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Pielegniczki do ogolnego

#21

Post autor: Lilek »

http://www.apisto.pl/index.php?option=c ... &Itemid=31 faktycznie dają radę nawet w pH 7,5 ,ale twardości minimalne.

Autor
macieq112
Gaduła
Posty: 116
Rejestracja: pn wrz 25, 2017 12:24 am
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Maciek
Płeć:

Pielegniczki do ogolnego

#22

Post autor: macieq112 »

winter pisze: pn lis 20, 2017 10:25 amA skąd weźmiesz te pielęgniczki? Są fantastyczne i może i ja bym się skusiła na parkę.
Tak, w Diskusie przyszly jakies 2 tyg temu i maja ich caly zbiornik (bo wczesiej byla moze z 1 parka). Zeby sie rozmnazaly potrzeba kwasnej wody, ale zeby plywaly (i to nie do gory brzuchem) to daja rade w PH nawet >7. Maja tez duzo np Agassiza: warto sie przejsc zobaczyc.

Ja chyba jednak wezme tylko 1 parke macmasteri, a druga para innych pielegniczek, to nie wiem czy dadza rade w zbiorniku takiej wielkosci jak u mnie.
Ostatnio zmieniony pn lis 20, 2017 9:40 pm przez macieq112, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika

Lilek
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: wt wrz 30, 2014 9:43 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Pielegniczki do ogolnego

#23

Post autor: Lilek »

Nie jestem przekonany czy będzie im dobrze w zbiorniku roślinnym, co2 i jak na te ryby dość duże twardości wody. Ale jeśli są to hodowlane ryby to może i przystosowane do takich warunków. Zapytaj w jakich parametrach je trzymają.

Autor
macieq112
Gaduła
Posty: 116
Rejestracja: pn wrz 25, 2017 12:24 am
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Maciek
Płeć:

Pielegniczki do ogolnego

#24

Post autor: macieq112 »

Jesli chodzi o twardosc, to zaczalem pracowac nad obnizeniem: niedawno kupilem filtr RO, teraz bede uzywal przy podmianiach. Tylko obnizam powoli, zeby nie bylo niemilych niespodzianek.

Widzialem macmasteri w typowych roslinniakach w kilku roznych miejscach (stad pomysl na ten gatunek) i wygladaly ok: mam nadzieje ze u mnie bedzie tak samo.
Dodano do tego postu po 7 dniach 23 godzinach 56 minutach 40 sekundach
brenda pisze: sob lis 18, 2017 8:16 pmKap lopezki mam, szczerze polecam, piękne i pocieszne rybki.
A w jakich warunkach je trzymasz: PH i GH ? Bo z tego co czytam tez lubia kwasna i miekka wode.
Ostatnio zmieniony wt lis 21, 2017 9:37 am przez macieq112, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ