Akwarium 2.1

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:

Autor
Psyho

Akwarium 2.1

#16

Post autor: Psyho »

Ostatni post z poprzedniej strony:

Kurcze nigdy nie wiedziałem co to wlaściwie znaczy blanszowanie.W kulinarnych reality coś tam słyszałem.A tak na serio to po prostu jedni piszą , że ziemię sypać prosto z wora, inni dokładają do niej wszystko jakby w kosmos miała lecieć tak jest przygotowana. A ja jako pseudoakwarysta (na razie ) z trzymiesięcznym raptem stażem mam odrobinę mętlik w głowie.
Ale przynajmniej keramzyt został wykluczony ( dziś przesadzałem pomidory na balkonie).

-- Wt cze 10, 2014 3:21 pm --

Ok. Podłoże załatwione. Decyzja zapadła ,będzie bazalt . Przez chwilę przebiegła mi po głowie myśl o piasku ale boję się go , powody są niewyjaśnialne.
Jednak mam do Was pytanie.
W jaki sposób i ile czasu przechowywać rośliny ? Do startu akwa mam jeszcze jakies 2 tygodnie , ale juz gromadzę towar. Dotychczas sadzę je w mniejsze pojemniki ze żwirem . Ale dno mojej trzydziestki już się zapełniło tymi pojemnikami. Mam jeszcze kulę, kurzy się . Czy mogę trzymać w niej rośliny luzem tzn. bez wkładania w podłoże korzeni?

Autor
Dein

Akwarium 2.1

#17

Post autor: Dein »

Sadzonkowe lepiej zakotwiczyć. Cięte pędy, mchy, wątrobowce - mogą sobie pływać, byle miały dostęp do światła, byle nie był to zbity kłąb i byle im od czasu do czasu wodę zmienić.

Autor
Psyho

Akwarium 2.1

#18

Post autor: Psyho »

Dzięki. Dużo wyjaśniłeś. Kula będzie chyba ok na przetrwalnik. Światło do okoła będzi :D e

-- Wt cze 17, 2014 1:21 pm --

No i dobra. Podłoże kupione. W poniedziałek przyjdzie żwir o granulacji 1-3 mm. Będzie 22 kilo. Ziemia ogrodowa też jest 5 litrów. Rośliny w dużej ilości są. Korzenie są. Akwarium jest. W poniedziałek zaczynam czyszczenie szkła i odkażanie . Na ryby pomysłu brak. ;(

Jak zaleję szkło , zmierzę parametry testami , które mam i może coś podpowiecie.

-- Śr cze 18, 2014 1:07 pm --

Jako , że prawie wszystko na start jest pora zacząć myśleć o wzmocnieniu szafki tudzież komody pod akwarium.
Dodam , że produkcja szwedzka .A szafka prezentuje się tak oto:

Obrazek

Niestety , żonie się ta komoda podoba tj. pasuje do reszty pokoju .Miejsca na dodatkową szafkę brak.
Planuję dać na plecy zamiast "dykty" , płytę osb 18mm albo 22mm , dodam też dodatkowy blat grubości 18mm w kolorze mebla. Blat dodatkowy połączę na wkręty do drewna .Blat z bokami i plecy z bokami połączę na kątowniki takie jak poniżej.
Obrazek

Jeżeli mogę coś jeszcze zrobić by to ustrojstwo wzmocnić , to napiszcie

-- Pt cze 27, 2014 10:24 am --

Jako , że wczoraj w nocy postawiłem akwarium w miejscu docelowym, nawaliłem podłoża , wstawiłem korzeń , rozstawiłem sprzęt i stanąłem w miejscu ( była pierwsza w nocy ) , więc przyszedł czas na pytania.



Zbiornik jaki posiadam to klasyczne , proste 112l . Tak jak w tytule ma iść w kierunku Low Tech , tylko niech mnie nikt nie posądza o lenistwo i emeryckie zapędy po prostu jestem ciekawy takiego typu akwarium.

Jako podłoża użyłem ziemi uniwersalney z Leroya ( w opisie nie było info o nawozach) , dodałem ziemi z kretowiska z działki od teściowej ( zdziwiona była po co mi to ). To wszystko utworzyło warstwę na dnie ok 3cm wysoką. W ziemę wepchnąłem kilka dosłownie kulek glinianych JBL , i wszystko to przykryłem 7cm z tyłu , 4cm z przodu warstwą żwiru gradacji 1-3mm. Tak czy siak żadnej siatki oddzielającej ziemię od żwiru nie dałem ( przekonamy się czy dobrze zrobiłem).

Korzeń jako , że jeszcze nie tonął przyczepiłem nitką do kawałka spienionego pcv , które przysypałem warstwą podłoża.

No i stanąłem..



Chcę was teraz zapytać jaką wodą zalać baniak.Ma być LT więc podmiany planuję bardzo rzadko robić. Będą dolewki wodą demineralizowaną z marketu tego co odparowało.

Najpierw parametry kranówki



Zmierzone testami

PH 7,6 w przybliżeniu bo na tylu kończy się skala w testach JBL , a kolor się zgadza
KH 14
po4 0,4
NO3 1



Dowiedziane w wodociągach bo niemam testu

GH 15





No i właśnie. Czy zalewać akwarium taką wodą , czy w celu zmniejszenia twardości wymieszać pół na pół kranówkę z demineralizowaną.( nie mam filtra RO i nie planuję mieć)? Potem przy prawie braku podmian będzie trudno o zmiany.
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Akwarium 2.1

#19

Post autor: Christo »

Parametry wody dobierasz do ryb, które planujesz (albo ryby do parametrów które możesz zapewnić - jeśli jesteś pod tym względem ograniczony). Nieco twardsza i bardziej zasadowa woda sprzyja nitryfikacji i denitryfikacji, więc zbiornik (przynajmniej teoretycznie) będzie się efektywniej sam oczyszczał, ale nie może to kolidować z wymaganiami ryb. Sam mam zbiorniki na miękkiej i lekko kwaśnej wodzie i też się to udaje. W każdym przypadku kluczem jest niweilka obsada najlepiej złożona ze słabo metabolizujących ryb (np nie żyworodne). Nie zaszkodzi też lekka nadwyżka filtracji (zresztą przydatne ogólnie w akwarystyce) :) .
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…

Autor
Psyho

Akwarium 2.1

#20

Post autor: Psyho »

W Low Tech raczej nie zalecają nadwyżki filtracji przynajmniej z tego co czytałem . Ryby planuję dobrać do parametrów , a nie odwrotnie . Zobaczę jakie mam po jakimś miesiącu parametry i wtedy zastanowię się nad obsadą pewnie prosząc was o jakieś sugestie. Akwa też nie mam zamiaru przerybiać , jakieś pielęgnice , kiryski może kilka red cherry. Po prostu w takich parametrach Ph i w twardości jaką w tej chwili mam jest mniej gatunków ryb do wyboru niż w 2 razy niższej. Tak mi się wydaję , chyba , że się mylę to poprawcie. Myślę o gatunkach dla początkujących i nie jakieś Tanganiki czy Malawi.

-- N cze 29, 2014 10:12 am --

No i ruszyła maszyna po szynach ospale tak samo jak moje 112l . Dwa posty wyżej dałam mały opis teraz 2 zdjęcia .

W czasie zalewania

Obrazek

I tuż po

Obrazek

Bardzo proszę o krytykę i jakieś podpowiedzi. Mistrzem aranżacji akwarium raczej nie jestem , ale się staram.

-- N cze 29, 2014 10:13 am --

O doopa dopiero po wstawieniu zobaczyłem brudne szyby na zdjęciach. Teraz są czyste

Autor
Dein

Akwarium 2.1

#21

Post autor: Dein »

Rozbiłeś Drottnarowy monopol na brudne szyby. Bravo za odwagę.
Jeśli to ma być LT wg najpopularniejszej receptury, spokojnie dosadzaj jeszcze roślin. Im mniej pustych miejscówek, tym bezboleśniej Ci to wystartuje.

Alix
Zapaleniec
Posty: 349
Rejestracja: pn wrz 30, 2013 3:55 pm
Lokalizacja: Warszawa Targówek
Płeć:

Akwarium 2.1

#22

Post autor: Alix »

Wrzuć jeszcze tego chwasta co zwie się moczarka :idea:
64 litrowy zakamarek
20 litrowy słoik z bojownikiem
105 litrowe czarne wody
10 litrowe ślimakarium
30 litrowe krewetkarium

Autor
Psyho

Re: Akwarium 2.1

#23

Post autor: Psyho »

Właśnie moczarki nie bardzo tam chce. Myślę o rogatki i czymś jeszcze na 3plan. Co możecie polecić liściastego ,może jakas hydrophilie? Tak żeby nawet przy tym światełku rosło .

Wysłane od siebie

Autor
Dein

Akwarium 2.1

#24

Post autor: Dein »

Hygrophile na pewno dadzą radę. Ludwigie też, tylko mogą się nie wybarwiać. Paprotnice, wąkrotka.

Autor
Psyho

Akwarium 2.1

#25

Post autor: Psyho »

No dobra do zielonej szkoły dołączyła nadwódka.Jakieś 25 łodyg


Obrazek

Natomiast kryptokoryna stroi fochy. Oj nie lubi ona przesadzania , nie lubi.

Obrazek

A na koniec zagadka . Co to za roślina ?Dostałem kilka odnóżek , były czerwone teraz ostatnie listki są zielone. Pewnie kwestia światła.

Obrazek

Dzięki za dotychczasowe porady , obiecuję nadal zadawać pytania.

-- Pn cze 30, 2014 9:33 pm --

Dziś doszły 2 rośliny. Hygrofilia tajlandzka oraz bakopa karolińska . Potrzebują podobno dużo światła szczególnie ta pierwsza , ale też czytałem , ze na ziemi dają radę . Cóż pożyjemy zobaczymy.A teraz fota:


Obrazek

Czy jeszcze dodać coś , czy czekać na ruchy roślin ?

Autor
Dein

Akwarium 2.1

#26

Post autor: Dein »

Dudzio lepiej.

Autor
Psyho

Akwarium 2.1

#27

Post autor: Psyho »

Na razie świecę 6 godzin dziennie.Co tydzień chcę zwiększać o pół godziny..Docelowo ma być 10 godzin. Czy 6 h to nie za mało na początek?

-- Wt lip 01, 2014 7:26 pm --

Dziś do akwarium doszedł rogatek . Docelowo ma zasłonić grzałkę.


Obrazek

Ale nie ma tak fajnie .Na korzeniu pojawiła się pleśń. Na razie niewiele , nie mam zamiaru nic z tym robić , liczę , że przejdzie .
Dodam , że korzeń już był jakiś czas w akwarium ( kupiony od forumowicza ) ale mu się trochę przyschło ( jakiś miesiąc bez kontaktu z wodą) . Kilka fotek intruza.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika

tzw79
Zapaleniec
Posty: 339
Rejestracja: wt maja 21, 2013 8:26 pm
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Maciek
Płeć:

Akwarium 2.1

#28

Post autor: tzw79 »

A na koniec zagadka . Co to za roślina ?Dostałem kilka odnóżek , były czerwone teraz ostatnie listki są zielone. Pewnie kwestia światła.[/quote]
Pełzacz bagienny

Autor
Psyho

Re: Akwarium 2.1

#29

Post autor: Psyho »

tzw79 pisze: Pełzacz bagienny
Dzięki za identyfikację
Awatar użytkownika

tzw79
Zapaleniec
Posty: 339
Rejestracja: wt maja 21, 2013 8:26 pm
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Maciek
Płeć:

Akwarium 2.1

#30

Post autor: tzw79 »

U mnie roślina bardzo kapryśna. Mam ją drugi raz. Potrafi ładnie rosnąć po czym rozpaść się do połowy łodygi, odbić ładnie i ponownie zacząć marnieć. Narazie nie udało mi się jej rozgryźć.

Autor
Psyho

Akwarium 2.1

#31

Post autor: Psyho »

Napiszę tak. Z chyba 10 szt na przechowaniu w 30l akwa przy świetle 11w poszły w górę tylko 4 rośliny , reszta zdechła. Teraz przesadziłem te ocalałe do akwarium z tego tematu. Zobaczymy. Traktuję to jako eksperyment , konfrontację roślin z Low Tech , bo takie to akwarium ma być.

Roślin na razie więcej nie mam.Obiecuję na razie koniec z grzebaniem w akwarium.

Napiszcie czy mam się przejmować korzeniem. Ja sadzę , że nie warto ,ale ja się dopiero uczę.

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Akwarium 2.1

#32

Post autor: krasnal »

psyho39 pisze:czy mam się przejmować korzeniem.
https://www.google.pl/#q=glut+na+korzeniu+w+akwarium" onclick="window.open(this.href);return false;

Autor
Psyho

Akwarium 2.1

#33

Post autor: Psyho »

Dzięki krasnal za linka , jest w nim to co i tak wiedziałem poniekąd. Korzeń zostawiam , tak już miałem z poprzednim . Tyle , ze tamten obgryzły mi z tej waty Garra Rufy ,po ich kuracji osad nie wrócił. Na razie jednak zbiornik ma 4 dni , jeszcze pewnie z miesiąc do wpuszczenia jakiegokolwiek życia , więc pozostaje mi czekać.

-- Śr lip 02, 2014 7:49 pm --

Dziś w akwarium jest już życie. Tylko zanim zjecie mnie komentarzami o cyklu azotowym i dojrzewaniu akwarium napiszę , że życie samo przypełzło. Pewnie na którejś z roślin ze starego akwarium . Mam odnośnie tego pytanko. Czy usuwać ślimory ręcznie czy poczekać na koniec cyklu azotowego i wpuścić helenko bulteriery?
Awatar użytkownika

probielany
Zapaleniec
Posty: 341
Rejestracja: pt wrz 21, 2012 8:23 am
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Emil
Płeć:

Akwarium 2.1

#34

Post autor: probielany »

Jako, że kolega psycho39 poniekąd wywołał mnie postaram się pomóc. Glutem się nie przejmuj. Ani roślinom ani rybom nie zaszkodzi. Wręcz przeciwnie, niektorym gatunkom smakuje i same go wyjadają.
skoro życia w akwarium nie masz to proponowałbym mechaniczne usuwanie narośli, albo udać się do sklepu po bakterie, które same sobie z tym poradzą. Na innym forum kiedyś wyczytałem, że woda utleniona też pomogła.
W razie czego służę pomocą.
375 - BW
Więcej na razie nie będzie !

Autor
Psyho

Re: Akwarium 2.1

#35

Post autor: Psyho »

probielany pisze:Jako, że kolega psycho39 poniekąd wywołał mnie postaram się pomóc. Glutem się nie przejmuj. Ani roślinom ani rybom nie zaszkodzi. Wręcz przeciwnie, niektorym gatunkom smakuje i same go wyjadają.
skoro życia w akwarium nie masz to proponowałbym mechaniczne usuwanie narośli, albo udać się do sklepu po bakterie, które same sobie z tym poradzą. Na innym forum kiedyś wyczytałem, że woda utleniona też pomogła.
W razie czego służę pomocą.
Spoko.Na razie nie robię z nim nic. Skoro nieszkodliwy jak czytam opinie większości to nie ruszam.Jeszcze w oczy nie kole. Tylko te ślimaki mnie wyprowadzają z równowagi. Żeby chociaż ładne to było dziadostwo.
Awatar użytkownika

probielany
Zapaleniec
Posty: 341
Rejestracja: pt wrz 21, 2012 8:23 am
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Emil
Płeć:

Akwarium 2.1

#36

Post autor: probielany »

Kup Helenkę i będziesz miał po problemie
375 - BW
Więcej na razie nie będzie !

Autor
Psyho

Akwarium 2.1

#37

Post autor: Psyho »

Nad helenką się właśnie zastanawiam , ale nie wiem czy na razie nie lepiej wybierać ślimaki łapami ( z szyb i roślin) , a jak cykl dojrzewania będzie się miał ku końcowi to wrzucić Heleny ?
Awatar użytkownika

jgoluch
Guru
Posty: 2161
Rejestracja: pn lip 23, 2012 12:50 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Akwarium 2.1

#38

Post autor: jgoluch »

Najlepiej uskutecznić jedno i drugie, jeżeli nie chcesz ślimorów mieć :)

Autor
Psyho

Re: Akwarium 2.1

#39

Post autor: Psyho »

No dobra. Wróciłem po dwóch dniach nieobecności do domu. W akwarium zmiany jakby mnie miesiąc nie byli. Hygrophila podeszła do tafli wody i tu dla mnie niespodzianka,liście nabrały czerwonawej barwy. Zniknął osad pleśniowy z korzenia, zostały tylko jakieś pozostałość to cieszy.
natomiast kolonia ślimaków rośnie w najlepsze prawdopodobnie nikt im nie powiedział o szkodliwym działaniu związków azotu podczas dojrzewania akwarium.na razie są jednak zbyt małe bym mógł je łapać. Dobra idę na razie spać,może ja się obudzę to ich nie będzie :-D

Wysłane od siebie

-- Pn lip 07, 2014 10:08 pm --

Dziś nastąpiła przycinka Hygrophilii.Zagęszczenie i na razie spokój.Rogatek też ładnie rośnie , jedynie nurzaniec coś nie chce odbić. Może wiecie ile on może tak się dostosowywać?
Aktualizacja akwarium

Obrazek

Ślimaki mają się dobrze. Dziś wciągnąłem 20 szt. około.

-- So lip 12, 2014 8:40 pm --

Do akwarium doszła ludwigia sp. i Hydrocotyle leucocephala. Nurzaniec chyba wreszcie ruszył. Teraz zostawiam akwarium na 2 tygodnie ( urlop). Umieszczam zdjęcie ku pamięci.Ślimorów jakby mniej.

Obrazek

Doszedłem też do wniosku , że akwarium to nie tylko hobby samo w sobie , to również zaczątek nowych zainteresowań.Plan na najbliższy czas ,nauczyć się robić fajne zdjęcia. Lustrzanka wyciągana na urodziny dzieciaków nareszcie do czegoś kreatywnego posłuży .
Awatar użytkownika

dune
Fanatyk
Posty: 1255
Rejestracja: śr lip 08, 2009 11:54 am
Lokalizacja: ...
Na imię mam: Pilar
Płeć:

Akwarium 2.1

#40

Post autor: dune »

Tak, ładne zdjęcia to duza radość
dzieciakowe urodziny mają konkurencję ;)

slimaki niewiele sobie robią z cyklu azotowego
a heleny strasznie śmiecą skorupkami
które po konsumpcji rozrzucaja byle gdzie
...tak mi się wydaje...

Autor
Psyho

Akwarium 2.1

#41

Post autor: Psyho »

Witam
Dziś wróciłem z 10-u dni urlopu. Zrobiłem testy w akwarium.

Gh-9
kh-6
ph-7,4
no3-5
po4- <0,02

Wszystkie rośliny może z wyjątkiem Bacopa dają radę.Bacopa coś traci liście ,najpierw ciemnieją potem robią się przeźroczyste i nikną jakby się rozpuszczały.Może ktoś wie o co chodzi z nią. Glonów oprócz orzemków na paru liściach zwartki brak.

Pytanie brzmi -Czy już wybierać się po pierwszych lokatorów?

-- Pn lip 28, 2014 2:15 pm --

W piątek do akwarium wpuściłem trzon obsady 3 szt. Gurami Złotego. Na chwilę obecną są młode i nie jestem w stanie odróżnić płci. Ma być harem .Niestety nie mam aparatu w tej chwili więc na razie foto nie będzie.

Mam pytanie dotyczące kirysków. Czy jakikolwiek z gatunków tej ryby jest w stanie normalnie funkcjonować przy moim podłożu tzn. żwir drobny granulacji 1-3 mm ?
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Akwarium 2.1

#42

Post autor: Christo »

Ziarenka żwiru są okrągłe, więc krzywda im się nie stanie, ale większą frajdę by miały gdyby był piasek. :what:
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…

Autor
Psyho

Akwarium 2.1

#43

Post autor: Psyho »

Niestety to nie jedyny dylemat związany z umieszczeniem kirysków w zbiorniku. Kolejnym jest brak odmulania dna . Właśnie nie wiem czy to też nie będzie miało negatywnego wpływu na ich zdrowie . Ryby podobają mi się ,lecz nie chcę ich skazywać na jakieś choroby tylko dla mojej estetycznej przyjemności.
Awatar użytkownika

Bohdan
Zapaleniec
Posty: 263
Rejestracja: ndz gru 28, 2008 12:10 am
Lokalizacja:
Płeć:

Akwarium 2.1

#44

Post autor: Bohdan »

Psycho39 - odpuść proszę gurami - daj im żyć w sprzyjających dla siebie warunkach. 112l to za zdecydowania za mała powierzchnia dla gurami. Ich rozwój nie będzie prawidłowy - męczarnia dla nich. Idz w kierunku haremu z prętnikami. To ta sama rodzina ryb, a 112L już jest dobrym basenem dla nich. Ryby będą się prawidłowo rozwijać, a i ty będziesz mógł czerpać garściami z obserwowania ich prawidłowych zachowań.
WOT - 4BS, V-Twin Rider - Live to Ride

18L - najmniejsze w rodzinie:
viewtopic.php?f=15&t=4945" onclick="window.open(this.href);return false;
Biotop Gurami czekoladowego:
viewtopic.php?f=76&t=3895" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Akwarium 2.1

#45

Post autor: Christo »

Brak odmulania nie musi automatycznie oznaczać mułu na dnie. Wszystko zależy od zbiornika i wyjdzie w praniu. Przy niedużej obsadzie powinno być ok.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…

Autor
Psyho

Re: Akwarium 2.1

#46

Post autor: Psyho »

Bohdan pisze:Psycho39 - odpuść proszę gurami - daj im żyć w sprzyjających dla siebie warunkach. 112l to za zdecydowania za mała powierzchnia dla gurami. Ich rozwój nie będzie prawidłowy - męczarnia dla nich. Idz w kierunku haremu z prętnikami. To ta sama rodzina ryb, a 112L już jest dobrym basenem dla nich. Ryby będą się prawidłowo rozwijać, a i ty będziesz mógł czerpać garściami z obserwowania ich prawidłowych zachowań.
Widzisz. Jak pytałem o obsadę to było ok. Myślałem o prętnikach , ale zdecydowałem się na gurami poniekąd za radami z forum. Dostosowałem się nawet co do nich ilości. Na prawdę nie jest moim zamiarem kiszenie ryb , nie wziąłem ich wymagań z wikipedii.
Czytałem na innych portalach akwarystycznych , zapytałem na tym i innym forum , napisano , że jest ok taka obsada . Teraz trochę już się dzięki tobie pogubiłem. :-D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”