EI + ziemia ?

ODPOWIEDZ

Autor
wicher
Uczestnik
Posty: 27
Rejestracja: wt gru 28, 2010 9:30 pm
Lokalizacja:
Płeć:

EI + ziemia ?

#1

Post autor: wicher »

Witam! Na wstępie powiem ze jestem totalny amatorem co do nawożenia. Na dniach planuje restart swojej 200 i chciałbym założyć zbiornik roślinny jako ze "apetyt rośnie w miarę jedzenia" to zainteresowałem się metoda EI. Głowne tezy wydaje mi sie ze załapałem i mam kilka pytan co d tej metody na które odpowiedzi nie znalazłem..

1. Czy ziemia ogrodowa z domieszka gliny przysypana żwirem nadaje się jako podłoże do EI, czy zawarte pierwiastki w ziemi nie doprowadza do "przenawożenia"
2. Sklep akwarystyczny z solami mam nie daleko a w nim sa suche sole do makro a mikro sprzedają w postaci płynnej w takim składzie:

Pierwiastek % objętościowe % masowe g/l
bor (B) 0,20 0,2 2,0
miedź (Cu) 0,10 0,1 1,0
żelazo (Fe) 1,50 1,3 15,0
mangan (Mn) 0,54 0,5 5,4
molibden (Mo) 0,03 0,03 0,3
cynk (Zn) 0,10 0,1 1,0

Czy takie mikro nadaje się do EI?, czy ktoś mógłbym mi podać przykładowe dozowanie na 200l zbiornik?

Z góry dzięki...

Edit: wstawiam tabelkę bo się źle wkleiło... Obrazek
Ostatnio zmieniony wt mar 29, 2011 8:31 pm przez wicher, łącznie zmieniany 1 raz.
amator 54 litrowej szklanki
Awatar użytkownika

grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: EI + ziemia ?

#2

Post autor: grazdar1 »

czemu ma sie nie nadawać ...
a substraty -tez są nafaszerowane nawozami itp
postępuj jak przy substratach czyli pierwsze 2-3 tygodnie bez nawożenia oprócz potasu i co2 ,spokojnie ze swiatełkiem -od 6 g
z 4-5 częstych podmian
nie ruszaj dna ....
co do mikro -
podejrzewam .że sprzedają nawóz mikro intermagu
rozrabiasz 50 ml na 300 destylki lub ro
podajesz 1ml / 100l dziennie
grazdar1
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: EI + ziemia ?

#3

Post autor: sum »

wicher pisze:Czy takie mikro nadaje się do EI?
Przecież to jest Mikro Intermagu zalecane przy EI.
wicher pisze:czy ktoś mógłbym mi podać przykładowe dozowanie na 200l zbiornik?
W artykule spidera masz podane dawki na 80l akwarium.Wystarczy zwiększyć te dawki o 150% i masz EI dla swojego baniaka.Jak chcesz dokonać jakiś korekt to zajrzyj do kalkulatora EI.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Re: EI + ziemia ?

#4

Post autor: pkucaba »

Ja również zaczynam dodatkowo nawozić solami swoje akwarium na ziemi. Na początku miało być prawdziwe LT. Mało światła, żadnych nawozów, rzadkie podmiany. Ale oczywiście pojawiły się okrzemki ( po 3 miesiącach), więc dołożyłem światła. Podłączyłem bimbrownię i się zaczęło...
Rośliny rosły do tej pory, ale po zmianach zobaczyłem jak rosną w oczach. No i to bąbelkowanie - po prostu piękny widok.
I tu zaczęły się następne schody pojawiły zielone glony, niewiele ale jednak. Testy pokazały braki fosforu i azotu - no i LT diabli wzięli.
Tak więc trzeba raczej nawozić.

picia136
Uzależniony
Posty: 678
Rejestracja: pn mar 23, 2009 1:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: EI + ziemia ?

#5

Post autor: picia136 »

Witam.
Ja od dziś też zaczynam nawozic tym systemem. Posiadma akwarium 200l i wg moich wyliczeń dawki na to akwarium :

NPK

KNO3 = 2 ¼ x 150% = 3,75 = 3 3⁄4 Łyżeczki
KH2PO4 = ¾ x 150% = 1,125 = 1 Łyżeczki
MgSO4x7H2O = 6 x 150% = 9 Łyżeczek
Dodaj to wszystko do 600ml wody z kranu lub destylowanej.
Podajemy to w dawkach 50ml w dniach: poniedziałek, środa, piątek

CSM+B

CSM+B = 3⁄4 łyżeczki
Dodaj to wszystko do 200ml wody z kranu lub destylowanej.


Podajemy to w dawkach 25ml w dniach: wtorek, czwartek

Dziś zakupiłem zestaw CO2 więc od poniedziałku będe też podawac. Dobrze policzyłem dawki? Do tego posiadam 84W oświetlenie.
Ostatnio zmieniony czw lis 17, 2011 10:46 am przez picia136, łącznie zmieniany 1 raz.
100x40x50 =200l
I rodzinka się powiększy:)
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: EI + ziemia ?

#6

Post autor: sum »

picia136, Moje wyliczenia różnią się od Twoich
Na 200l powinno wyglądać to tak
KNO3~5,5 łyżeczki
KH2PO4~2 łyżeczki
MgSO4x7H2O-15 łyżeczek.
Tego wszystkiego ma być 1,5 razy więcej niż podane w artykule.
Można też rozrobić tak jak to podał spider dla 80 litrów i podawać nie 50ml a 125ml.dawka.
Tak samo z mikro.
Swoja drogą to przy tej metodzie dawki są drakońskie a o fosforze to już nie wspomnę.Druga sprawa to jak nie stosujesz RO to też nie widzę potrzeby używania tyle magnezu.
Mam nadzieję,że dokładnie zapoznałeś się z założeniami tej metody.
Powodzenia
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

picia136
Uzależniony
Posty: 678
Rejestracja: pn mar 23, 2009 1:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: EI + ziemia ?

#7

Post autor: picia136 »

JA podałem mniejsze dawki bo 30 i 15ml. A co proponował byś z nawozów do takiego akwarium?
100x40x50 =200l
I rodzinka się powiększy:)
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: EI + ziemia ?

#8

Post autor: sum »

Zanim zajrzałem tu odpisałem Ci na PW więc pozwolisz,że to będzie kopia mojej odpowiedzi z PW :mrgreen:
"Nie wiem ile masz w tej chwili roślin ale jak dalej niewiele to chyba najlepiej będzie jak zastosujesz taki umiarkowany system nawożenia.Odpalaj CO2 i poczekaj chwilę do pojawienia się jakiś niedoborów.
Jak coś zaobserwujesz to na początek proponuję delikatne dawki NPK+Mg i delikatnie mikro".
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

slw
Zapaleniec
Posty: 260
Rejestracja: czw lut 14, 2013 8:00 pm
Lokalizacja:

EI + ziemia ?

#9

Post autor: slw »

Witam,
Potrzebuję sporo teorii na temat nawożenia EI. Czytałem sporo artykułów, ale jak zwykle nic konkretnego (tu piszą tak, tam co innego). Chciałbym wiedzieć:
- jakie sole trzeba kupić? (proszę o wymienienie wszystkich)
- gdzie je można dostać w Warszawie
- w jaki sposób wyliczyć nawożenie dla swojego zbiornika? (jakieś wzory?)
Jeśli znacie jakieś konkretne linki w tym temacie, to również poproszę.
Z góry dziękuję i informuję: tak wiem odkopałem temat :D
Obrazek

rafal194
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: ndz lut 17, 2013 9:04 am
Lokalizacja:

Re: EI + ziemia ?

#10

Post autor: rafal194 »

W każdym jednym artykule masz opisane jakie sole.Albo tak czytałeś albo wcale nie czytałeś.Jak ja to zrozumiałem, to i ty zrozumiesz a jak nie to odstaw akwarium roślinne.
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t=31298.
I pełna masa kalkulatorów do EI:
https://www.google.pl/search?q=kalkulat ... =firefox-a
Awatar użytkownika

slw
Zapaleniec
Posty: 260
Rejestracja: czw lut 14, 2013 8:00 pm
Lokalizacja:

EI + ziemia ?

#11

Post autor: slw »

Niby wszystko napisane, ale o 4 nad ranem dla gościa, który z chemią jest na bakier, to trochę ciężko. Poczytam na spokojnie jeszcze raz i Was pomęczę.
Obrazek

rafal194
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: ndz lut 17, 2013 9:04 am
Lokalizacja:

Re: EI + ziemia ?

#12

Post autor: rafal194 »

Jak tego nie zrozumiesz to już nikt ci nie pomoże .A kto ci każe siedzieć o 4nad ranem.
Awatar użytkownika

slw
Zapaleniec
Posty: 260
Rejestracja: czw lut 14, 2013 8:00 pm
Lokalizacja:

EI + ziemia ?

#13

Post autor: slw »

Ale po co te nic nie wnoszące teksty? CHhce to siedze. I tyle. Nie wiem czegoś to pytam.
Koniec OFF-TOP'u
Obrazek

rafal194
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: ndz lut 17, 2013 9:04 am
Lokalizacja:

Re: EI + ziemia ?

#14

Post autor: rafal194 »

Bez obrazy ale szukasz jelenia żeby ci wyłożył kawę na ławę bo ciężko znaleźć w sieci.Mimo że wszędzie jest napisane jakie sole,nawet na allegro.Podejrzewam że ty nie czytałeś nic o tym.Ja odpadam,uczyć kogoś czytać.
Nawet tego tematu nie było ci łaska przeczytać bo są wymienione sole.
Awatar użytkownika

slw
Zapaleniec
Posty: 260
Rejestracja: czw lut 14, 2013 8:00 pm
Lokalizacja:

Re: EI + ziemia ?

#15

Post autor: slw »

...
Obrazek
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

EI + ziemia ?

#16

Post autor: sum »

slw, jak literalnie stosować EI masz wyśmienicie opisane w artykule spidera :arrow: http://www.holenderskie.pl/forum/viewtopic.php?t=25676" onclick="window.open(this.href);return false;
Wielu ludzi myli pojęcia.EI(w wielkim uproszczeniu)to system nielimitowanego nawożenia.Nie polega on jednak na samym sypaniu nawozów łopatami jak niektórzy uważają.Trzeba również spełnić kilka innych warunków tj.odpowiednia ilość CO2,cyrkulacja itp.
Jako nawozy stosuje się sole(tanie zamienniki firmowych nawozów).
Samo stosowanie soli nie oznacza stosowania ww. metody i to jest główny błąd w postrzeganiu tego systemu nawożenia.Większość akwarystów uważa,że jak ktoś używa soli to jedzie na EI a to nieprawda.Sam używam soli i w żaden sposób nie uważam się za wyznawcę EI.Ot,po prostu,zamiast wydawać miesięcznie na nawozy x wolę wydać zdecydowanie mniej :) Dawki dobieram doświadczalnie poprzez obserwacje roślin i testy.
slw pisze:- jakie sole trzeba kupić? (proszę o wymienienie wszystkich)
slw pisze:- w jaki sposób wyliczyć nawożenie dla swojego zbiornika? (jakieś wzory?)
Idąc po najmniejszej linii oporu w zasadzie wszystko jest tu :arrow: http://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=22&t=10016" onclick="window.open(this.href);return false;
slw pisze: gdzie je można dostać w Warszawie
Tego nie wiem.Natomiast wielu korzysta z tego sprawdzonego sklepu :arrow: http://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=32&t=12515" onclick="window.open(this.href);return false;
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

rafal194
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: ndz lut 17, 2013 9:04 am
Lokalizacja:

Re: EI + ziemia ?

#17

Post autor: rafal194 »

Jakby się wydawało z założenie EI nie jest tak prostą metodą.metoda ta w skrócie została ustalona dla światła 1,3/l i podane dawki nawozów w tej metodzie jest obliczone na zasadzie maksymalnego poboru przez rośliny.Czyli zwiększając światło powyżej 1,3w/l rośliny nie pobiorą już więcej.Ale chyba dobra uwaga wykres ilość zużytych nawozów do wykresu światła,nie jest liniowa.Więc niemożna przyjąć założenia ze jeżeli mamy połowę mniej światła to dajemy połowę nawozów.Jest to opinia kilkunastu akwarystów.
Awatar użytkownika

slw
Zapaleniec
Posty: 260
Rejestracja: czw lut 14, 2013 8:00 pm
Lokalizacja:

EI + ziemia ?

#18

Post autor: slw »

Makro już sobie policzyłem. Można powiedzieć, że zrozumiałem o co w tym chodzi :)
Ale nie wiem co z mikro. Wiele osób używa mikro Intermagu, ale na wielu forach są najróżniejsze dawkowania. Dla swoich 100l brutto, na Podkarpackim Forum Akwarystycznym znalazłem wypowiedź:
spider72 pisze:Żeby dawkować "Mikro" Intermagu w EI to można zrobić tak:
Przykład na akwarium 100 litrów brutto:
Do 305ml wody dodać 25ml "Mikro", co da 330ml nawozu i dozować 2x w tygodniu po 20ml na dawkę.
Nie ma strachu, Mikro Intermagu jest stosowane w EI masowo, przecież napisałem już kilka razy, że to nawóz o "proporcjach akwarystycznych" :) .
Będzie dobrze? Nie znalazłem kalkulatora dla mikro Intermagu. A co wy używacie jako mikro?
Moje sole w makro to: KNO3, KH2PO4 - potasu diwodorofosforan bezwodny, MgSO4*7H2O - siarczan magnezu uwodniony.
Obrazek
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

EI + ziemia ?

#19

Post autor: sum »

slw pisze:Nie znalazłem kalkulatora dla mikro Intermagu
Słabo szukałeś,jest na forum :arrow: http://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=10&t ... or#p132227" onclick="window.open(this.href);return false;
(poz.D)3) :) Mała uwaga w w/w kalkulatorze jest podane nie rozrobione mikro,trzeba sobie samemu przeliczyć w zależności jak rozcieńczysz.
slw pisze:A co wy używacie jako mikro?
Długo używałem Intermagu.Od już jakiegoś czasu stosuje Easy-Life ProFito i dodatkowo Ferro.Moim zdaniem są zdecydowanie lepsze od Intermagu.
slw pisze:MgSO4*7H2O - siarczan magnezu uwodniony.
Jeżeli nie zmiękczasz wody np.RO to możesz sobie odpuścić magnez.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

slw
Zapaleniec
Posty: 260
Rejestracja: czw lut 14, 2013 8:00 pm
Lokalizacja:

Re: EI + ziemia ?

#20

Post autor: slw »

sum pisze:Słabo szukałeś,jest na forum :arrow: http://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=10&t ... or#p132227" onclick="window.open(this.href);return false; (poz.D)3) :)
Nie wiedziałem, że jest na forum taki temat :/ Nie miałem czasu przejrzeć forum, a google nie pokazywało w hasłach - szkoda.
sum pisze:
slw pisze:MgSO4*7H2O - siarczan magnezu uwodniony.
Jeżeli nie zmiękczasz wody np.RO to możesz sobie odpuścić magnez.
Do podmian używam 100% kranówy z uzdatniaczem JBL. Skoro piszesz aby nie używać - to nie będę.
Jeszcze jedno pytanie (głupie):
Kalkulator EI wylicza dla oświetlenia 1,3W/l. Na kalkulatorze ustawiłem dawkowanie 50ml na dzień. Skoro ja mam oświetlenie ok. 0,45W/l to powinienem dawkować: 50ml * 1/3 = 17ml dziennie. I tak oczywiście 3 razy na tydzień. Dobrze rozumuję?
Obrazek
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

EI + ziemia ?

#21

Post autor: sum »

slw pisze:Kalkulator EI wylicza dla oświetlenia 1,3W/l. Na kalkulatorze ustawiłem dawkowanie 50ml na dzień. Skoro ja mam oświetlenie ok. 0,45W/l to powinienem dawkować: 50ml * 1/3 = 17ml dziennie. I tak oczywiście 3 razy na tydzień. Dobrze rozumuję?
Tak jak pisałem nie stosuje EI ale wydaje mi się,że Twoje pojmowanie tej metody jest nieco błędne.To,że masz 1/3 oświetlenia nie oznacza 1/3 nawozów.To co podał spider to podobno uniwersalna dawka ;) Problemem może być tylko dostępność CO2 :)
Jak masz zamiar dystrybuować CO2?
slw pisze:mam oświetlenie ok. 0,45W/l
Trochę mało :x
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

slw
Zapaleniec
Posty: 260
Rejestracja: czw lut 14, 2013 8:00 pm
Lokalizacja:

Re: EI + ziemia ?

#22

Post autor: slw »

sum pisze:Twoje pojmowanie tej metody jest nieco błędne.To,że masz 1/3 oświetlenia nie oznacza 1/3 nawozów.To co podał spider to podobno uniwersalna dawka ;)
Jeśli dobrze rozumuje, mniej oświeltenia, to mniejszy pobór soli przez rośliny. Ale ja się na akwarystyce nie znam.
sum pisze:Problemem może być tylko dostępność CO2 :) Jak masz zamiar dystrybuować CO2?
W tej chwili bimbrownia - daje tyle co2, że muszę napowietrzać w małym stopniu akwarium, aby nie było przyduchy. W najbliższym czasie pojawi się butla :)
sum pisze:
slw pisze:mam oświetlenie ok. 0,45W/l
Trochę mało :x
Wiem. Mam jeszcze świetłowkę 38W T5, ale nie mam jej jak za bardzo zamontować, bo nie mam oprawek. Jestem w trakcie robienia półki pod akwarium, a na paskach/taśmach/itp. rzeczach nie chce jej montować w powietrzu nad akwarium. Może wytrzasnę od kogoś belkę, lub wymyślę jak to zmontować.
Obrazek
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

EI + ziemia ?

#23

Post autor: sum »

Na szybkość i ilość pobierania składników odżywczych przez rośliny nie tylko ma wpływ ilość światła(choć dużą). Ważne są również inne czynniki tj.dostępność CO2,zrównoważenie nawożenia,cyrkulacja,podłoże itp.
slw pisze:Ale ja się na akwarystyce nie znam.
To zupełnie jak ja :)
Powiem szczerze,że przy bimbrowni nie ryzykowałbym z EI.To niestabilne źródło CO2.
Dopóki nie będziesz miał butli nie proponuję również zwiększania światła.
W Twoim przypadku(bimberek i obecne światełko)pobawił bym się solami tak dla nauki.Eksperymenty z dawkami/proporcjami i obserwacja.Na przyszłość jak znalazł :)
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

slw
Zapaleniec
Posty: 260
Rejestracja: czw lut 14, 2013 8:00 pm
Lokalizacja:

Re: EI + ziemia ?

#24

Post autor: slw »

sum pisze:Powiem szczerze,że przy bimbrowni nie ryzykowałbym z EI.To niestabilne źródło CO2.
W Twoim przypadku(bimberek i obecne światełko)pobawił bym się solami tak dla nauki.Eksperymenty z dawkami/proporcjami i obserwacja.Na przyszłość jak znalazł :)
Właśnie tak jest. Nie jestem z tych, którzy kupią sole, wrzucą dane w kalkulator i nazywają siebie znawcami EI.
Nie chciałem zakładać nowego tematu o nazwie Ala EI.
Mam jeszcze dylemat z mikro, ale o tym kiedy indziej.
Obrazek
ODPOWIEDZ