Kulki Gliniano-Torfowe - Różnice

ODPOWIEDZ

meja33
Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: śr maja 04, 2011 4:41 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Kulki Gliniano-Torfowe - Różnice

#16

Post autor: meja33 »

Ostatni post z poprzedniej strony:

ponieważ temat już "dawniejszy", to linki nie działają, a ja potrzebuję namiary.
wrzućcie proszę tu lub mi na priv od kogo kupujecie nawozy?
Awatar użytkownika

Bozi
Zapaleniec
Posty: 203
Rejestracja: wt maja 03, 2011 6:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Kulki Gliniano-Torfowe - Różnice

#17

Post autor: Bozi »

Ja używam kulek JBL i również dobrze rośliny się ukorzeniają.
Awatar użytkownika

falco
Maniak
Posty: 996
Rejestracja: czw sty 24, 2013 9:55 am
Lokalizacja: K-J
Płeć:

Kulki Gliniano-Torfowe - Różnice

#18

Post autor: falco »

Podłączę się pod temat, bo na próbę zamawiam kulki glin-torf z CO2 a że każdy ma swój pierwszy raz, to mam pytanie do doświadczonych... 8)

Jak jest ze stosowaniem/usuwaniem kulek po okresie rozpadu, czyli +- 2-3 m-ch? Mam w miejscu wkładania kulki rozgrzebać podłoże odmulaczem i ściągać do oporu czy tego nie robić a jedynie dołożyć nową kulkę? Podłoże to piasek rzeczny (dołożę warstwę, aby nic nie wypływało) w miejscu roślin więcej (min. 4-5 cm) a w miejscu "plaży" 2-3cm. Z ryb kopiących są Kiryski oraz para Glonojadów, ale nie robią specjalnych kłopotów, bo skupiają się na "budowaniu" pod podwójnym dnem, gdzie nie ma roślin.

Mam akwarium towarzyskie gdzie rośliny są dodatkiem dla ryb a nie odwrotnie, dlatego sadzę dość popularne, mało wymagające gatunki, ale ponieważ jedne rosną lepiej i szybciej (np. Mikrozorium, Anubias, Paprocie, Kryptokoryny + pływające) a inne gorzej (Amazonka, Rotala, Ludwigia a nawet Nurzaniec!!), więc zdecydowałem się na kulki. Różnice to przede wszystkim tempo wzrostu i kolor liści - u słabszych nawet żółte a co mnie totalnie zaskoczyło, to Nurzaniec niemal stanął i zaczął zanikać.

Zależy mi na zwykłym, ale prawidłowym wzroście i kolorach bez typowej "łąki", więc nie chcę dawkować nawozów, itp.

240 - 120x30/40x50 (profil)
CO2 w płynie codziennie po 6 dawek, obecnie 8 (zaczynałem od 4).
Światło std 2x30W T8 świetlówki + 1x2.5W LED (będą 3x2.5W), 9-21 z 3 przerwami po 1 godz.
26C, GH9, KH8, PH6,5.

Liczę na wszelkie wskazówki za które z góry dziękuję!

-- 23 mar 2013, o 13:39 --

Prosiłbym o odp. od bardziej doświadczonych "zieleniaków"... ;)
Dzięki!

-- 27 mar 2013, o 18:21 --

Cóż... sam sobie będę nauczycielem i uczniem... :-P
Pozdr!falco
Pustkowie. MO...
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Kulki Gliniano-Torfowe - Różnice

#19

Post autor: saintpaulia »

Ja podaję kulki w odległości 3-4 cm od rośliny, po jendej lub więcej, jeśli większa roślina/kępa.
Amazonka lubi chyba dojrzałe akwaria. I dość dużo "jedzenia" w korzeniach. Można dać w jej okolicach ze 3-4 kulki.
Ale ja nie jestem "zieleniakiem" rośliny mają u mnie być tylko ze względu na dobro ryb. :wink:
Awatar użytkownika

falco
Maniak
Posty: 996
Rejestracja: czw sty 24, 2013 9:55 am
Lokalizacja: K-J
Płeć:

Kulki Gliniano-Torfowe - Różnice

#20

Post autor: falco »

Dzięki saintpaulia, na Ciebie można liczyć!
U mnie niestety po ok. 2 tygodniach nie widzę żadnej różnicy, nie twierdzę, że kulki są złe, bo na wzrost roślin wpływ ma wiele czynników, ale myślałem, że będzie chociaż minimalna różnica. :(
Pozdr!falco
Pustkowie. MO...
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Kulki Gliniano-Torfowe - Różnice

#21

Post autor: saintpaulia »

A do jakich roślin zastosowałeś?
Awatar użytkownika

falco
Maniak
Posty: 996
Rejestracja: czw sty 24, 2013 9:55 am
Lokalizacja: K-J
Płeć:

Kulki Gliniano-Torfowe - Różnice

#22

Post autor: falco »

Do wszystkich... ;) ale u mnie znów dzieje się coś dziwnego z zielskiem, podobne problemy pojawiają się co kilka miesięcy i tak samo jak z niczego powstają tak samo nagle znikają i rośliny znów rosną...

Co się dzieje?
Następuje nagłe zahamowanie wzrostu roślin (ale nie wszystkich, choć ogólne spowolnienie dotyczy wszystkich) i żółcenie liści a na delikatnych dziury, ale tu mogą się dokładać Glonojady.
Co jest dla mnie dziwne, to fakt, że np. Mikrozorium, Anubiasy oraz Krypotokoryny rosną, choć wolno, ale popularny Rogatek, Moczarka czy najzwyklejsze trawy potrafią dosłownie niknąć w oczach a przecież te zielska rosną nawet w beznadziejnych warunkach.

Podobnie z tak różnymi roślinami jak Żabienice czy Pistia - rosną, dają młode a nagle Żabienica żółknie i zanikają korzenie i liście a Pistia dzieli się na mnóstwo młodych, niemal do zaniknięcia gubiąc też korzenie. Limnobium puszcza długie piękne korzenie i nowe sadzonki, ale liście też się zażółcają.
Z drugiej strony Lotos posadzony w sam ciemny kąt i z naprawdę słabych, pogniłych sadzonek wypuścił już kilka młodych roślin a z liści robią się "talerze". Bardzo nędzne Paprocie, które posadziłem an 1 planie w błyskawicznym tempie wyrosły na ok 20 cm z pięknymi, żywymi liśćmi, by nagle w ciągu ok. 10 dni zmarnieć. :(

Nawozów praktycznie nigdy nie używałem (kiedyś krótko SZ), od kilku miesięcy leję CO2 (zalecana dawka, zwiększenie czy zmniejszenie na przestrzeni 2-3 tygodni nie dawało żadnych zmian. Ogólnie jednak po CO2 widać było poprawę i niemal zanik glonów (oprócz sporadycznych, drobnych zielonych punktów na szybie czy dużych liściach), ale z glonami oprócz nalotu na szybach nie mam problemów, żadnych nitek itp. syfu.

Nie mierzę pod tym kątem żadnych parametrów (oprócz st. PH ok. 6, KH ok. 8, GH ok. 8, czyli są w normie), podmiany są regularne ok. 1 raz na tydzień 15-20% czasem 25-30%. Światło to std. 2 świetlówki czyli 60W (Juwel Warm Light+Narva Oceanic Star) od ok. miesiąca 3 moduły LED (7.5W).
Świecę 9-20 z 1 godz. przerwą (LED świecą dłużej), zmieniałem pory świecenia na dłuższe, krótsze, z większą ilością przerw, ale efekty były podobne. Raz dobrze, raz niedobrze.

-- 17 kwi 2013, o 10:00 --

Cóż... liczyłem na pomoc od doświadczonych Zieleniaków, ale znów się nie doczekałem, trudno.
Pozdr!falco
Pustkowie. MO...

cober
Uczestnik
Posty: 44
Rejestracja: śr sie 24, 2011 4:35 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Kulki Gliniano-Torfowe - Różnice

#23

Post autor: cober »

Mam dokładnie ten sam efekt.Rogatek tak szybko sie rozrastał ze nie nadążałem wyrywać,to samo nurzaniec i żabienica aktualnie zabienica ma ledwo 3 listki i stoi wegetuje natomiast rogatek znikł,nurzeniec tez powoli ucieka z awarium niewiem czemu podaje tylko co2 i mam oświetlenia w 240 l prawie 0.5wata na litr....
wysłane z windy z 10 piętra:)

mregal
Gość
Posty: 2
Rejestracja: pt maja 31, 2013 11:39 am
Lokalizacja: Pruszków

Kulki Gliniano-Torfowe - Różnice

#24

Post autor: mregal »

Np. tutaj
http://allegro.pl/zestaw-mikro-makro-ta ... 26036.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Oprócz tego, że nawozy sprawdzone to babeczka ma tak ogromną wiedzę że szczena mi opada ! Niestety mówi że ma tak duzo klientów i ludzi którym pomaga, że nie ma czasu na dyskusje na forum.
Ja sam z nią wymieniłem jakiś 30 maili i w nich mam naprawdę dużą dawkę wiedzy !

Pozdrawiam

vader2
Gaduła
Posty: 128
Rejestracja: pn gru 05, 2011 8:21 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Kulki Gliniano-Torfowe - Różnice

#25

Post autor: vader2 »

Witam.
Wie ktoś gdzie można dostać te kulki niefirmowe?
Pozdrawiam.

-- 3 cze 2013, o 20:30 --

Mam problem bo roślinki przestały rosnąć i niektóre gniją.
Więc chcę spróbować nawozu ( nigdy tego nie używałem ) bo kwestie oświetlenia i ryb są wykluczone.
Woda też była oczyszczana chemią przez jakiś czas i nic.
Pomocy.
Pozdrawiam.
vaderjedi
ODPOWIEDZ