Brązowe liście Microsorium i zielona wata na mchu

Identyfikacja. Profilaktyka. Zwalczanie. Porady.
ODPOWIEDZ

Autor
inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Brązowe liście Microsorium i zielona wata na mchu

#1

Post autor: inerkoma »

Witam,
Czekałem trochę z założeniem tematu gdyż początkowo próbowałem trochę pokombinować sam nad rozwiązaniem problemu. Ale to później. Najpierw podstawowe sprawy.

1.Kiedy akwarium zostało zalane - 20.09.2014
2.Litraż i wymiary akwarium - 100x40x50x - 200l
3.Jakie jest oświetlenie - oświetlenie 3x Power Led 20W AKAI 5000k
4.Jak długo świecisz -8h od 12 do 20
5.Podłoże- ziemia+bazalt +laża(granulacja 2-4 mm)
6.Filtracja - Eheim 2228 (dwa kosze wypełnione lawą wulkaniczną, jeden kosz ceramika+gąbka o dużej gradacji) oraz prefiltr eheim na wejściu + Eheim Pickup 2012
7.Typ zbiornika - akwarium ma być akwarium ogólnym choć mam nadzieje, że będzie ewoluował powoli w stronę akwarium roślinnego.
8.Ozdoby - korzenie old pine wood, kamienie - bazalt
9.Rośliny(ile,jakie)- nie wiem czy dam radę wymienić wszystkie i z poprawnymi nazwami tak więc:
Limnophila Aquatica
Anubias nana
Mirosorium Petropus
Mirosorium (niestety nie znam)
Nurzaniec
Lotos Tygrysi
Żabienica Amzońska
Kryptokoryna
Kryptokoryna wendtii brown
Kryptokoryna wendtii green
Kryptokoryna undulata
Bolbitis heudelotii
Sagittaria subulata
Echinodorus tenellus
Pistia rozetkowa
Limnobium rozłogowe
Spike moss
Java moss
Christmas moss
Pelia
Anubias barteri
Limnophila polisperma
Rotala rotundifolia indica
Gałęzatka Kulista
Flame Moss
Rogatek Sztywny

i chyba tyle

10.Ryby
19 szt. Neon Inessa - (dziś niestety jeden postanowił popełnić samobójstwo i wyskoczyć z akwa)
4 szt. Kosiarki
5 szt. Zmieniak Plamisty
4 szt. Molinezja Black Moly
2 szt. Pielęgniczka Ramireza
6 szt. Zbrojnik Niebieski (w tym 3 odmiany albiotyczne)

nieokreślona ilość krewetek RC oraz ślimaków Anentome helena

11.Podmianki(30% odstanej wody,podmianka co tydzień,kranovit)- musze robić dolewki w tygodniu gdyż sporo wody zwyczajnie odparuje - używam wody z Brity (filtry MAXTRA)
12.Nawozy(od początku Carbo w pływnie i na początku bimbrownia. Od jakiegoś miesiąca zacząłem nawozić K oraz Mirco i Macro Blue Line w bardzo małych ilościach. Od paru dni zacząłem podawać w niewielki dawkach fosfor )-
13.CO2(butla wysokociśnieniowa 24/h 7 dni w tygodniu okolo 2-3b/s - podawane tymczasowo przez szklany dyfuzor, następnie dystrybucja przez reaktor z filtra narurowego)-
14.Parametry wody - i tutaj lipa bo nie robiłem w ogóle żadnych testów jedynie opierałem się na własnej obserwacji czyli np. wiem że jak czegoś wlałem za dużo powodowało to od razu np. pył na szybie.
15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik- ogólnie nic takiego nie było robione co mogłoby spowodować jakieś problemy.

W czym jest problem:

1) Pomniejsze problemy to dziury w starszych liściach ale to jak już poczytałem i przerabiałem w poprzednim akwarium oznacza braki potasu. Ciekawe jest to, że dziury się pojawiają po przycince i wtedy jak roślina ma wypuszczać po przycięciu nowe pędy. Potęguje to zjawisko podmiana wody. K podaje AA w zalecanych dawkach codziennych i tych po podmianie. Jeśli chodzi o Mikro i Makro to tak trochę na czuja ale w małych dawkach - ewidentnie mogę stwierdzić że w wodzie jest dużo składników Mirco ponieważ podanie nawet małej dawki skutkuje po jednym dniu pyłem na szybie. Generalnie chciałbym zrezygnować z tego produktu i albo iść w gotowca np. AA lub zacząć z EI ale póki co mało wiedzy mam :)
2) Pierwszy problem - zielona wata na mchu, kępka zielonej waty można ściągnąć. Po obserwacji mchu widzę, że ewidentnie coś mu u mnie nie pasi. i tutaj jest ciekawie bo: flame moss rośnie sobie normalnie wg. swojego tempa wzrostu natomiast, java, spike i christmas mają właśnie problemy ze wzrostem, christmas zaliczył zieloną watę natomiast spike zrobił się brązowy i myślałem, że padnie ale jakoś dał radę. Dlaczego dał radę zaraz opiszę. Java prawie zupełnie padł nie wiem - może Kosiarki go wciągnęły i też miał na sobie watę. Moje wnioski - za mocne oświetlenie - spike moss robił się brązowy i po woli zdychał - poprawiło mu się i dalej poprawia odkąd zaczęła go przysłaniać Aquatica. 3 wspominane mchy są centralnie pod naświetlaczem natomiast flame jest przysłonięty sporą kępą roślin. Zielona wata upodobała sobie szczególnie christmas i sporadycznie Aquatice, czasem się trafi na korzeniach Pisti ale te usuwam mechanicznie. Jak myślicie gdzie leży błąd? Za duże światło, czy może nawożenie kiepskie?
3) Problemy z mirosorium - brązowieją liście i się rozpadają robią się dziury ale zdecydowanie inne niż przy brakach potasu, przy podmiankach wody wycinałem wszystkie te chore liście. Zauważyłem, że zielsko drgnęło mocno po zwiększeniu podaży Co2 (co jest dość oczywiste) oraz tym, że pozwoliłem Rogatkowi Sztywnemu przykryć trochę taflę wody. Jeśli chodzi o potas to nie sądze żeby było go mało wyznacznikiem były u mnie Żabienice, które mialy podziurawione liście jak sitko - teraz są piękne i całe.
4) I ostatnia spawa to zielenica punktowa na Anubiasie Obrazek


Podsumowując:

Nic mi do głowy już nie przychodzi oprócz tego co napisałem powyżej. Wstępnie nastawiłem się na kupno testów: NO3 i PO4 JBL a PH, GH i KH Zooleka -(nie wiem czy coś jeszcze będzie potrzebne).

-- N lis 16, 2014 10:08 pm --

Obrazek

-- N lis 16, 2014 10:09 pm --

Obrazek

-- N lis 16, 2014 10:10 pm --

Obrazek

-- N lis 16, 2014 10:13 pm --

Nie dałem foty waty na mchu ponieważ dzisiaj obskubałem ją z niego, schodzi łatwo ale praktycznie po kilku dniach znowu na nim się rozrasta.

-- N lis 16, 2014 10:15 pm --

Informacja mało istotna ale do roślin trzeba dopisać jeszcze:
heteranthera zosterifolia oraz Ludwigia Repens
Awatar użytkownika

manek888
Zapaleniec
Posty: 272
Rejestracja: ndz lip 03, 2011 12:56 pm
Lokalizacja: Okolice Warszawy(Ojrzanów
Płeć:

Brązowe liście Microsorium i zielona wata na mchu

#2

Post autor: manek888 »

Czy naświetlacze nie są za blisko tafli wody???
----------------
25l<65l<30l<96l<240l
_______________________
Paweł

gymnocalycium
Gaduła
Posty: 130
Rejestracja: pn mar 10, 2014 9:56 am
Telefon: 601251340
Lokalizacja: Warszawa, Ursynów
Na imię mam: Marek
Płeć:

Brązowe liście Microsorium i zielona wata na mchu

#3

Post autor: gymnocalycium »

Redirect postu z innego wątku:
Witam
Mikrozorium jest rośliną błotną z natury i dlatego przy wahaniach warunków w akwarium ulega destrukcji. Preferuje miękką, bogatą w garbniki wodę oraz kwasowość między pH 5,5 do 7,2. Najlepiej rośnie w temperaturze 22-26°C. Woda powinna być czysta bez zawiesin, gdyż liście pokryte warstwą mułu wkrótce dostają brązowych lub czarnych plam, powiększających się aż do całkowitego zniszczenia liścia. podobnie reaguje na resztki pokarmu zalegające na liściach.
Proponuję przeczyścić wodę, usunąć najstarsze liście. Można dodawać materiały o których piszę na forum (szyszki olchy czarnej, dębu, torf, wywar z pokrzywy). Czasem jest to brak niektórych składników (najczęściej żelazo, miedź). Również u mnie zauważyłem, że przy stojącej wodzie zaczynają na liściach pojawiać się drobne glony - wniosek z tego, że należy zapewnić odpowiedni jej przepływ.

Co do rodzaju Anubias to jest to najpewniej glon z grupy Cyanobacterium, który często atakuje te rośliny. Początkowo są to ciemne punkty później zlewające się w większe plamy. Czasem maja zielonkawy odcień, w literaturze określane ogólnie jako GSA. Najczęściej przyczyną może być zbyt duże natężenie światła, zbyt mało CO2, zbyt wolny ruch wody, za wysokie pH. U mnie było podobnie - obecnie liczne nowe liście są idealnie czyste.

pozdro

Marek

-- Pn lis 17, 2014 1:19 am --

PS
Dopiero teraz doczytałem że dałeś LED 3x20 W na zbiornik 200L i powierzchnię 0,4 M 2, do tego wszystkie 5000K.
To już co nieco wyjaśnia

MS

Autor
inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Brązowe liście Microsorium i zielona wata na mchu

#4

Post autor: inerkoma »

Co do naświetlaczy to wiszą one jakieś 10 cm nad wodą i niestety nie da się ich powiesić wyżej. Co do zarażonych liści Anubias to wnioskuje w takim razie, że trzeba je usunąć i poczekać czy nowe nie zostaną zarażone (niestety kilka nowych liści ma już zielone kropy).

..."Najczęściej przyczyną może być zbyt duże natężenie światła, zbyt mało CO2, zbyt wolny ruch wody, za wysokie pH. U mnie było podobnie - obecnie liczne nowe liście są idealnie czyste"...

1) jeśli faktycznie jest za dużo światła to co można by zrobić? Świecę 8 godzin i w sumie nie spotkałem się, że ktoś świecił krócej a raczej dłużej
2) z Co2 z butli niedawno wystartowało więc na efekty będę musiał poczekać trochę, w tym tygodniu rezygnuję ze szkalnego dyfuzora i przechodzę na reaktor Co2 więc dwutlenku węgla będzie więcej
3) Ruch wody uważam, że jest ok. Rośliny lekko się poruszają w wodzie, Eheiem 2228 mam ustawiony na maksa + skręcony Pickup 2012

Moje wnioski na teraz to tak:

1) Zrobię testy ale dopiero pod koniec miesiąca
2) Poeksperymentuje trochę z szyszkami olchy

Co do Anubias to niektóre kropy widoczne na zdjęciach są pozostałością ze starego zbiornika a niektóre są nowe. Na Anubias barteri na startych liściach też miałem wysyp tego zielonego nalotu, usunąłem liście a na nowych jeśli się pojawił nie był w takim natężeniu jak na starych.

-- Pn lis 17, 2014 8:33 am --

Jeśli chodzi o ograniczenie światła to zszedłbym ponownie do 7 godzin + pozwolę roślinom (Rogatek i Aquatica) przysłonić niższe partie akwarium.

gymnocalycium
Gaduła
Posty: 130
Rejestracja: pn mar 10, 2014 9:56 am
Telefon: 601251340
Lokalizacja: Warszawa, Ursynów
Na imię mam: Marek
Płeć:

Re: Brązowe liście Microsorium i zielona wata na mchu

#5

Post autor: gymnocalycium »

Jak widziałeś u mnie było dość dużo roślin pływających stad zapewne proces ten nie był aż tak nasilony. Trzeba pamiętać, że liście anubiasa utrzymują się stosunkowo długo na roślinie i przy ataku glonów maja one dużo czasu na opanowanie znacznej powierzchni liścia. Spróbuj wyłączyć środkowy halogen na dłuższy czas lub umieścić np w doniczce ze żwirem roślinę o szerokich liściach (echinodorus?). Co do zakwaszenia wody to oczywiście torf i olcha. Można spróbować kwasu octowego ale wtedy konieczny jest pH-metr.
Halogeny rzeczywiście dają strumień świetlny o dużej spójności ale o mało dla roślin atrakcyjnym widmie. Dlatego rośliny rosną stosunkowo wolno a glony szaleją.

pozdrawiam

Autor
inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Brązowe liście Microsorium i zielona wata na mchu

#6

Post autor: inerkoma »

Ogólnie akwarium jakoś mocno nie jest obrośnięte glonami, mam problemy z tymi zielonymi kropami na liściach plus ta nieszczęsna wata. Zacząłem zabawę z Pistią tzn. próbuję wyhodować duże okazy żeby przykryły trochę taflę wody. Niestety wyłączenie środkowego halogenu nie jest możliwe bez przeróbki całej belki - rozwiązanie takie traktuje raczej jako ostateczność. tj. przerobienie tego na dwa przewody i sterowanie naświetlaczami 2+1.

gymnocalycium
Gaduła
Posty: 130
Rejestracja: pn mar 10, 2014 9:56 am
Telefon: 601251340
Lokalizacja: Warszawa, Ursynów
Na imię mam: Marek
Płeć:

Re: Brązowe liście Microsorium i zielona wata na mchu

#7

Post autor: gymnocalycium »

Jest jeszcze rozwiązanie pośrednie - wprowadzić filtr optyczny tak, aby przepuszczał światło widmowe dla chlorofilu. Długości fal w wątku o LED-ach. Ale można np pół czerwone pół ciemno-niebieskie. Na próbę można użyć cienkiej folii o takich kolorach. Będzie mniejszy strumień za to bardziej wartościowy. Na stałe filtr szklany na jakiejś ramce do przesuwania i regulacji odbioru barw.

Marek

Autor
inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Brązowe liście Microsorium i zielona wata na mchu

#8

Post autor: inerkoma »

Lub danie za wygraną i kupno jakiejś używanej belki np. 3x39W 6500k.....ale to wszystko są koszta niestety. Co do folii pomysł ciekawy tylko skąd taką folię wykombinować?

gymnocalycium
Gaduła
Posty: 130
Rejestracja: pn mar 10, 2014 9:56 am
Telefon: 601251340
Lokalizacja: Warszawa, Ursynów
Na imię mam: Marek
Płeć:

Re: Brązowe liście Microsorium i zielona wata na mchu

#9

Post autor: gymnocalycium »

Tu masz zakres długości fali

Obrazek

folia do filtrów:

http://allegro.pl/folie-samoprzylepne-w ... 65995.html" onclick="window.open(this.href);return false;

owocnego eksperymentowania

Marek

Autor
inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Brązowe liście Microsorium i zielona wata na mchu

#10

Post autor: inerkoma »

Rozumiem, że wartość najwyższa na wykresie i dany kolor (długość fali) będzie najbardziej optymalny dla roślin? Dziękuję za linka. Jeśli dobrze to rozkminiłem najlepiej kupić folię z filtrem w kolorze fioletowym/niebieskim oraz pomarańczowym/czerwonym?

gymnocalycium
Gaduła
Posty: 130
Rejestracja: pn mar 10, 2014 9:56 am
Telefon: 601251340
Lokalizacja: Warszawa, Ursynów
Na imię mam: Marek
Płeć:

Re: Brązowe liście Microsorium i zielona wata na mchu

#11

Post autor: gymnocalycium »

Oczywiście to wartości przybliżone, wątpię aby producent folii znał jego widmo. Można skomponować ciemnoniebieski-granatowy (2/3) i wyraźną czerwień (1/3). Można też kombinować położenie tych filtrów np. na bocznych lampach po równo lub na wszystkich po równo. To zależy jaki będzie efekt wizualny czyli odbiór przez nasz mózg.
ew. jak się uporasz to wrzuć parę fotek.
Jak pamiętasz w 450-tce będzie nowy Madagaskar i też po obliczeniach wyszło, że muszę dokupić 1 rurę RGB 130 cm. Teraz jedna będzie w czerwieni druga w granacie.

pozdrawiam

Marek

Autor
inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Brązowe liście Microsorium i zielona wata na mchu

#12

Post autor: inerkoma »

Witam ponownie. Więc tak, światła nie ruszałem zostało to co jest. Glony w odwrocie, brak zielonej waty na mchach, microsoria wypuszczają nowe liście. Na Anubiasach i Microsoriach pozostałości po zielonych kropach, brak pyłu na przedniej szybie. Zmianie uległa obsada: aktualnie pływa 19 szt. Neon Inessa, 15 szt. Razbora Klinowa, 6 Zbrojników Niebieskich, para Ramirez. Co zmieniłem - robiłem testy JBL :

PH - 7,6
KH - 16
GH - 14
No3 - 1
PO4 -2

W związku z tym że mam PO4 na poziomie prawie 2 (taki sam poziom ma kranówka) zacząłem dawkować KNO3 i Fe na przemian z Micro, po kilku dniach rośliny zaczęły bomblować jak szalone. Podaje również Carbo oraz Potas. Póki co widzę poprawę. Zobaczymy jak dalej.
ODPOWIEDZ